Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia μας δείχνει πόσο καλύτερη είναι η RTX 3080 από την 2080 Ti για 4K gaming


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Με ποσοστο εννοειται.
Παραδειγμα :
Μου λεει ενας 20FPS.. ωραια, εχω την Χ καρτα και θελω να παρω την καινουργια.
Α τι ωραια για να δω ποσα FPS πιανω τωρα..χμμμ 30. Αρα με την καινουργια θα πιανω 50. 

Κατσε να δω και σε αυτο το παιχνιδι.. πιανω 100 + 20  = 120.
Δυο διαφορετικες συγκρισεις με με ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα ποσοστα μεταξυ τους.
Αν εσυ θεωρεις αυτη τη συγκριση σωστη, παω πασο 😛 


 

Μα και αυτό που μετράς ποσοστίαια διαφορά σε FPS είναι. Έτσι όπως το έγραψες είναι σαν εννοείς να μην μετράμε με fps αλλά με ξέρω και γω τί. Τώρα που διευκρύνισες, συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stefanos_13 είπε

Η 3080 ΔΕΝ ξέρεις ακόμα πόσο κοστίζει καθώς δεν κυκλοφόρησε. Κρατήστε μικρό καλάθι για να μην απογοητευτειτε

699 στο nvidia.de και απλά πληρώνεις και τα έξοδα αποστολής.δεχομαι να μην το ξέρεις αλλά σε.παρακαλω μην είσαι απόλυτος αν δν το έχεις κοιτάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι να πανε ολα τα ζουδια να δωσουν 2000+ ευρω για ενα συστημα που ουσιαστικα μπορει να ειναι καλυτερο απο τις κονσολες της επερχομενηςγενιας αλλα οχι κ τοσο.... ενω οι κονσολες αρχιζουν να πολεμανε στα ισα τον υπ/στη κ σε πολλες περιπτωσεις με καλυτερα exclusives σε πιο προσιτη τιμη....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, TheKingOfRavens είπε

Ετσι να πανε ολα τα ζουδια να δωσουν 2000+ ευρω για ενα συστημα που ουσιαστικα μπορει να ειναι καλυτερο απο τις κονσολες της επερχομενηςγενιας αλλα οχι κ τοσο.... ενω οι κονσολες αρχιζουν να πολεμανε στα ισα τον υπ/στη κ σε πολλες περιπτωσεις με καλυτερα exclusives σε πιο προσιτη τιμη....

Αρκετα εποικοδομητικο το σχολιο σου προσωπικα με 2-3 τετοια σχολια ακομα θα παω να πουλησω ολο τον υπολογιστη και θα παρω και τις 3 κονσολες να παιζω στα 30fps με motion blur low γραφικα και controller και μονο τα τελευταια παιχνιδια μιας και δεν υπαρχει backward compatibility στις 2 απο αυτες.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800 ευρώ η gigabyte 3080 gaming oc στο ηνωμένο βασίλειο με vat 20%, άρα κανένα 850 ευρώ στην Ελλάδα με vat 24%, αντίστοιχα στα 900 ευρώ η strix της asus, άρα κανένα 1000άρικο ευρώ στην Ελλάδα και μετά μου θέλετε την 2080ti στα 450 μεταχειρισμένη 😝

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3090-rtx-3080-and-rtx-3070-custom-model-pricing-in-uk

η 3070 φαίνεται πως έχει την καλύτερη τιμή προς απόδοση και πιστεύω θα είναι η πιο δημοφιλής μέχρι να έρθουν 3060,3050 κτλ κτλ

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gurgurant είπε

Όταν βρίσκεις 500 ευρώ 2080ti φίλε μ, και 1000-1200 3080 δν είναι μισή τιμή από τπτ απλά πιστεύω το καταλαβαίνεις. Γτ κάτω από 1000 3080 ξεχάστε το στην Ελλάδα και το msrp 699 είναι χωρίς ΦΠΑ και τετοια 

699 * 1,24 = 868 για την 3080 με φπα. Απλά μαθηματικά. Max 1000 θα χουν οι καλύτερες υλοποιήσεις. Μη λέτε ό,τι σας καπνίσει ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ikorolis είπε

είστε μικροί .... σας μιλάει ο "τυραννόσαυρος ρεξ" της τεχνολογίας

Sinclair Spectrum ZX80 , Commodore 64 , Amstrad 6128 , Amiga 500 (πλήρως λειτουργικά φυσικά καλά αποθηκευμένα) και φυσικά από τους καθαρά υπολογιστές 8086 - 8088 κτλ

ότι αφορά το θέμα GPU RTX 3xxx αν στήσεις μηχάνημα με τέτοια κάρτα υπολογίζεις κόστος κάρτας π.χ 3090 η οποία θα κοστίζει 1.500 ευρώ

επίσης θες τροφοδοτικό/μητρική/επεξεργαστή/μνήμες ισάξια 

άρα μιλάμε για ολοκληρωμένο σύστημα υπολογιστή 2.000 - 3.000 ευρώ τουλάχιστον

αν δεν θες κάτι τέτοιο πας σε κονσόλα η οποία θα κοστίζει 500-600 ευρώ

Μαζί σου σε όλα πλήν του Amstrad 6128 και Atari ST που είχαν φίλοι και καμμιά φορά χαζεύα σε καταστήματα αλλά δεν είχα δει κάτι που μου έκανε κλίκ να το πάρω σε παιχνίδι,ιδιαίτερα όταν υπήρχε η o C64 και μετά η Amiga 500 που ήταν "εξωγήινη" 👽

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Ouranium είπε

699 στο nvidia.de και απλά πληρώνεις και τα έξοδα αποστολής.δεχομαι να μην το ξέρεις αλλά σε.παρακαλω μην είσαι απόλυτος αν δν το έχεις κοιτάξει.

Δέχομαι και εγώ με την σειρά μου να μην καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ υπάρχει ακόμα φόρμα παραγγελίας απλά εγγραφή για ειδοποίηση  Ούτε καν προ-παραγγελία .Αλλα ακόμα και προπαραγγελία να γινόταν δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλαξει άρδην η τιμή και να στην ακυρώσουν.Όταν με το καλό ανοίξει η πλατφόρμα παραγγελιών με τις συγκεκριμένες τιμές θα χαρώ μαζί σας. Μεχρι τοτε επιφυλακτικός . 

image.png.bf238549b918c30fd74cf929cd8bbf3a.png

Επεξ/σία από stefanos_13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TheKingOfRavens είπε

Ετσι να πανε ολα τα ζουδια να δωσουν 2000+ ευρω για ενα συστημα που ουσιαστικα μπορει να ειναι καλυτερο απο τις κονσολες της επερχομενηςγενιας αλλα οχι κ τοσο.... ενω οι κονσολες αρχιζουν να πολεμανε στα ισα τον υπ/στη κ σε πολλες περιπτωσεις με καλυτερα exclusives σε πιο προσιτη τιμη....

 


μαθε οτι αρκετος κοσμος δεν εχει σκοπο να αγορασει ΠΟΤΕ κονσολα, γιατι ο υπολογιστης εκτος απο παιχνιδομηχανη ειναι και παραμενει ενα πολυεργαλειο!

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 


μαθε οτι αρκετος κοσμος δεν εχει σκοπο να αγορασει ΠΟΤΕ κονσολα, γιατι ο υπολογιστης εκτος απο παιχνιδομηχανη ειναι και παραμενει ενα πολυεργαλειο!

Σίγουρα είναι για πολλά περισσότερα,όμως οι κονσόλες νέας γενιάς τουλάχιστον απο  όσα ξέρουμε παραμένουν η πιο οικονομική  επιλογή,ιδιαίτερα αν έχεις η σκέφτεσαι να πάρεις 4Κ τηλεόραση,το PC χρειάζεται και επιπλέον χρήματα αν σκεφτείς πως πρέπει να δώσεις εχτρά χρήματα,για ανάλογο M/B τροφοδοτικό,η ακόμη και επεξεργαστή αν δεν έχεις κάποιον πολύ δυνατό ώστε να μην κάνει bottleneck κλπ δεν λέω καν για monitor γιατί και εκεί θα ξεφύγεις εντελώς εφόσον χρειαστείς αναβάθμιση,ώστε να εκμεταλευτείς πραγματικά την δύναμη των νέων καρτών. 😃

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panther_512 είπε

 

Πονεμένη ιστορία.

Εγώ κάπνιζα μίνιμουμ1,5 πακέτο τσιγάρα την ημέρα. Με σημερινά δεδομένα μιλάμε για σχεδόν 7 ευρώ την ημέρα + τουλάχιστον έναν καφέ αγορασμένο απ'έξω. Άρα ένα 10άρικο στο νερό.

Έκοψα το κάπνισμα από το 2008 και μέρος των χρημάτων που εξοικονομώ πάνε στο χόμπι μου.

Αυτή τη στιγμή, αν φτιάξω τούμπανο PC με την 3090 των 1500€, στο σύνολο θα δώσω κάπου στα 2500€, με σκοπό το PC να μήν το αναβαθμίσω για τα επόμενα 5 χρόνια. Αν αγόραζα την 3080, θα άλλαζα κάρτα στα 3 χρόνια.

Οπότε φίλε μου, 2500€ το PC + ας πούμε 500€ το χρόνο για παιχνίδια (άρα 2500€ στα 5 χρόνια) έχουμε σύνολο 5000€ για PC gaming.

5000€/5χρόνια/365 μέρες = 2,7 ευρώ την ημέρα για το χόμπι μου, όσο σχεδόν ένας καφές.

Οπότε, κόβωντας το τσιγάρο και τον αγοραστό καφέ, έχω λεφτά για το ακριβό χόμπι μου, και μου μένουν και 7,3€ την ημέρα για αποταμίευση.......

Ακόμα και αν τα παραπάνω δεν ταιριάζουν στην περίπτωσή σου, με 2€ την ημέρα φτιάχνεις υπολογιστή των 2000€ για 5 χρόνια και 330€ το χρόνο για games

Aν δεν μπορείς να δώσεις 2€ την ημέρα, με 1,5€ έχεις υπολογιστή των 1500€ για 5 χρόνια και 250€ το χρόνο για games.

Αν δεν μπορείς ούτε αυτό, με 1€ την ημέρα αγοράζεις κονσόλα των 600€ και 250€ το χρόνο για games.

Πες μου σε παρακαλώ πως μπορείς με την κάρτα μόνο να κάνει 1500 να φτιάξεις pc με σύνολο 2500 ;;!!! Η λογική λέει ότι όλα τα τεμάχια θα είναι ισάξια !! Εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_13 είπε

Δέχομαι και εγώ με την σειρά μου να μην καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ υπάρχει ακόμα φόρμα παραγγελίας απλά εγγραφή για ειδοποίηση  Ούτε καν προ-παραγγελία .Αλλα ακόμα και προπαραγγελία να γινόταν δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλαξει άρδην η τιμή και να στην ακυρώσουν.Όταν με το καλό ανοίξει η πλατφόρμα παραγγελιών με τις συγκεκριμένες τιμές θα χαρώ μαζί σας. Μεχρι τοτε επιφυλακτικός . 

image.png.bf238549b918c30fd74cf929cd8bbf3a.png

οντως δεν υπαρχει πουθενα για προπαραγγελια. θα πρεπει να εισαι συνεχεια stand by, μολις ανοιξει η πλατφορμα  θα γινει πανικος απο την τεραστια ζητηση, εδω οι μισοι που εχουνε pc και παιζουνε videogames εχουνε ψηθει να παρουνε καινουργια καρτα, ανεξαρτητα αν εχουνε gtx 970,rtx 2080 ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, DVaderLa είπε

699 * 1,24 = 868 για την 3080 με φπα. Απλά μαθηματικά. Max 1000 θα χουν οι καλύτερες υλοποιήσεις. Μη λέτε ό,τι σας καπνίσει ο καθένας.

Ρε συ, ποιος αγοράζει εν έτη 2020 founder editions κάρτες? Και φυσικά θα πάρεις custom pcb, γιατί θα έχεις καλύτερη ψύξη, καλύτερες επιδόσεις, καλύτερες εγγυήσεις, λιγότερο θόρυβο, καλύτερη εμφάνιση, rgb λαμπάκια, oled οθόνες κτλ κτλ.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, stefanos_13 είπε

Δέχομαι και εγώ με την σειρά μου να μην καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ υπάρχει ακόμα φόρμα παραγγελίας απλά εγγραφή για ειδοποίηση  Ούτε καν προ-παραγγελία .Αλλα ακόμα και προπαραγγελία να γινόταν δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλαξει άρδην η τιμή και να στην ακυρώσουν.Όταν με το καλό ανοίξει η πλατφόρμα παραγγελιών με τις συγκεκριμένες τιμές θα χαρώ μαζί σας. Μεχρι τοτε επιφυλακτικός . 

image.png.bf238549b918c30fd74cf929cd8bbf3a.png

Πότε έχει ξαναγίνει να αλλάξει το msrp?τιμή μπορεί να αλλάξουν οι τρίτες εταιρείες η nvidia όχι.Μπορεί να σου βγάλει ότι δν έχει στοκ αλλά η τιμή εν αλλάζει.

Επεξ/σία από Ouranium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...