Προς το περιεχόμενο

Ξέρει κάνεις Ιαπωνικά? Και αν ναι πως έμαθε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ρωτάτε γιατί απλά μου ήρθε η όρεξη να μάθω Ιαπωνικά. Βασικά το είχα σκεφτεί και πριν κάνα χρόνο περίπου αλλά τώρα θέλω να το κάνω σοβαρά! Έχει μάθει κανείς? Αν ναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φροντιστήριο ιαπωνικων/κινεζικών. Δεν υπάρχουν πολλές σχολές αλλά γενικά είναι αξιόλογες. Ιδανικά θέλεις να βρεις δάσκαλο Ιάπωνα και όχι απλά έναν Ιάπωνα.

Το τίμημα κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μαθεις ιαπωνικα θα χρειαστεις χρονια ολοκληρα απο ενταντικη εξασκηση. Τα kanji ειναι απειρα και δυσκολα. Η προφορα ειναι η πιο πανευκολη απο οποιαδηποτε γλωσσα στον κοσμο. Η γραμματικη ειναι βατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εκανα 4 χρονια με καθηγητρια (1996) και πηρα το πρωτο διπλωμα (αντιστοιχο lower). Τοτε μαζι με τα Βραζιλιανικα, ηταν οι πιο ακριβες γλωσσες, σημερα εχουν πεσει οι τιμες. Λοιπον, προφορα πολυ ανετη αφου ειναι ολο φωνηεντα οπως τα Ελληνικα. Eιναι ζορικη γλωσσα, ειδικα η γραφη που εχει 3 σετ γραμματων. Αν δεν σου αρεσει η καλλιγραφια / ζωγραφικη ειναι δυσκολη η γραφη. Τα πρωτα 2 σετ (hiragana & katakana, 50 & 50 αν θυμαμαι σωστα) τα μαθαινεις σχετικα ευκολα γραφοντας τα σαν παιδακι δημοτικου σε τετραδια, γραμμα γραμμα, για μηνες, σε απειρα τετραδια. Τα Kanji.......... (ιδεογραμματα) είναι αλλη ιστορια, πολυ ζορικα, χωρις ακριβεις κανονες στη γραφη και μαθαινονται εμπειρικα, κλπ. Ειναι περιπου 50000, και ενας Ιαπωνας μαθαινει σε ολη τη ζωη του περιπου 2000-3000. Εμαθα περιπου 600- 800 για να δωσω για το διπλωμα. Το καταπληκτικο ειναι οτι τα ιδεογραμματα ειναι οντως εννοιες και οχι γραμματα, και μαθαινεις το πως προεκυψε το καθενα και ετσι καταλαβαινεις τη κουλτουρα αυτου του λαού. Εμένα μου άρεσαν παρα πολύ και εκανα practice στη δουλεια μου. Εαν παντως δεν εχεις την ευκαιρεια για practice, θα τα ξεχασεις πολυ γρηγορα. Μη νομιζεις οτι θα καταλαβαινεις π.χ. ταινιες, ουτε κατα διανοια, το πολυ να πιανεις μερικες λεξεις. Αν παντως μαθεις εστω και βασικα και μιλησεις σε Ιαπωνα, θα σε προσκυνάει, το θεωρουν μεγαλη τιμη.....

Θα σου προτεινα μονο  με καθηγητη ή φροντιστηριο. Δε νομιζω οτι ειναι γλωσσα που τη μαθαινεις μονος σου (ξεκινησε φιλος μου στη καραντινα στο udemy (αν δεν κανω λαθος) και σε 2 μηνες τα παρατησε. 

Οπως προειπα, δεν μαθαινεις απλα μια γλωσσα, αλλα  την ολη κουλτουρα τους. Αν αυτο σε ιντριγκαρει, βουρρρρ. Παντως ειναι απιθανο να τα "πληρωθεις" στην Ελλαδα.... (επαγγελματικα), αρα ειναι μια γλωσσα που θα τη κανεις για τη προσωπικη σου καλλιεργεια / περιεργεια...........Mπορεις να επικοινωνησεις με την Ιαπωνικη πρεσβεια, που ηξερα οτι υπηρχαν καθηγητες για μαθηματα  

Φαντασου οτι οταν δουλεψα στην Πολωνια για 3 χρονια, και ξεκινησα να μαθω Πολωνικα με καθηγητρια, τα παρατησα σε 2 μηνες........μου φανηκαν πολυ δυσκολοτερα...... (βεβαια μου εμεινε η καθηγητρια......😉)

Ohayo gozaimasu (καλημερα!)

Επεξ/σία από sellsoap
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος ενδιαφεροταν απλως να μαθει να μιλαει και να καταλαβαινει χωρις να μπλεξει καθολου με καλλιγραφια και ιδεογραμματα, υπαρχει καποια μεθοδος ή καθηγητες που να ειναι προθυμοι να αναλαβουν κατι τετοιο?

Δεν με ενδιαφερει απο απλη περιεργεια ρωταω. Θα μπορoυσε καποιος να "γραφει" για να κραταει σημειωσεις με λατινικους χαρακτηρες (Jap-glish?) οπως το αντιστοιχο για το καλημερα πιο πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 11:22 ΜΜ, Console Master0 είπε

Μην ρωτάτε γιατί απλά μου ήρθε η όρεξη να μάθω Ιαπωνικά. Βασικά το είχα σκεφτεί και πριν κάνα χρόνο περίπου αλλά τώρα θέλω να το κάνω σοβαρά! Έχει μάθει κανείς? Αν ναι πως?

ενας συμφοιτητής μου είχε μάθει μόνος του από τα anime, πάντως αν και δύσκολα στη γραφή αν θες απλά να μάθεις να μιλάς μπορείς να βρεις καποιον να σου κάνει μαθήματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...