Προς το περιεχόμενο

To επετειακό Super Mario Game & Watch έρχεται τον Νοέμβριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pollop είπε

Game and watch ποπαυ ηταν το πρωτο "ηλεκτρονικό" που ειχα ποτε 1985-1986 ουτε θυμάμαι πια, απο τοτε τα βιντεοπαιχνίδια ειναι το μεγαλύτερο χομπι μου

Αυτό με τον καθρέφτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos032 είπε

Σωστά, ανακρίβειες οι 15+ κονσόλες που έβγαλε όλα αυτά τα χρόνια (χωρίς τις επετειακές).

Ενώ η Sony με τα μισά χρόνια έχει λιγότερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, nikos032 said:

Άστοχο το σχόλιο σου... αλλα πως φαίνεται το fanboy... μπαμ κάνεις απο μακριά.

Βέβαια, βρίσκουν άτομα σαν και του λόγου σου για να κάνουν τα τσαλίμια τους... γιατί να επικεντρωθούν στο switch άλλωστε ? όλο το ψωμί στα επετειακά είναι και η συγκεκριμένη κυρία το γνωρίζει αυτό εδώ και αρκετά χρόνια.

Η αλήθεια είναι πως τόσο "to the point" και εξοφθαλμα αντικειμενικό σχόλιο σαν το δικό σου δύσκολα ξαναγίνεται. Τους έβαλες στη θέση τους! 

Εγώ πάλι από το Switch δεν έχω παράπονο. Έχουν βγάλει περισσότερα από όσα έχω προλάβει να παίξω. 

Ελπίζω τουλάχιστον να μην είσαι από αυτούς που δεν τους φτάνει η προσοχή στο Switch χωρίς να έχουν την κονσόλα. Πετυχαίνουμε μερικούς τώρα τελευταία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ενώ η Sony με τα μισά χρόνια έχει λιγότερες?

Πέρα απο το φορητό PSP και το Playstation των 5 εκδόσεων σε μια 25ετία, δε θυμάμαι κάτι επιπλέον, πόσο μάλλον επετειακό ?

 

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Η αλήθεια είναι πως τόσο "to the point" και εξοφθαλμα αντικειμενικό σχόλιο σαν το δικό σου δύσκολα ξαναγίνεται. Τους έβαλες στη θέση τους! 

Εγώ πάλι από το Switch δεν έχω παράπονο. Έχουν βγάλει περισσότερα από όσα έχω προλάβει να παίξω. 

Ελπίζω τουλάχιστον να μην είσαι από αυτούς που δεν τους φτάνει η προσοχή στο Switch χωρίς να έχουν την κονσόλα. Πετυχαίνουμε μερικούς τώρα τελευταία. 

Σηκώνει βελτιώσεις το Switch αλλά δε θα σταθώ εκεί, το θέμα είναι οι επετειακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Πέρα απο το φορητό PSP και το Playstation των 5 εκδόσεων σε μια 25ετία, δε θυμάμαι κάτι επιπλέον, πόσο μάλλον επετειακό ?

Αφού τα μετράς όλα γιατί δεν μετράς και τις slim εκδόσεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Πέρα απο το φορητό PSP και το Playstation των 5 εκδόσεων σε μια 25ετία, δε θυμάμαι κάτι επιπλέον, πόσο μάλλον επετειακό ?

αυτό μάλλον το ξέχασες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nikos032 said:

Σηκώνει βελτιώσεις το Switch αλλά δε θα σταθώ εκεί, το θέμα είναι οι επετειακές.

Δεν μας είπες τελικά αν το έχεις το Switch στο οποίο δεν έχουν επικεντρωθεί και σε ενοχλεί αυτό. 

Για ποιον είναι το θέμα? Γιατί ούτε αυτές βλέπω να έχουν πρόβλημα ζήτησης. 

Αν είχε και η Sony την ίδια ιστορία και κατάφερνε να πουλήσει το PS classic, έχω και τέτοιο by the way, μια χαρά θα έβγαζε και άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αφού τα μετράς όλα γιατί δεν μετράς και τις slim εκδόσεις???

Δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις τις slim εκδόσεις, προαιρετική επιλογή είναι. Όπως και η Microsoft δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις Xbox X και Xbox S, αλλά να επιλέξεις ανάμεσα στα δύο.

Το έκανε και η Nintendo με το Switch Lite αλλά απ' ότι φαίνεται αυτό δεν της ήταν αρκετό, πρέπει να παίξει κι άλλο με το κομμάτι της νοσταλγίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nikos032 said:

Δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις τις slim εκδόσεις, προαιρετική επιλογή είναι.

Γιατί σε αναγκάζει η Nintendo να αγοράσεις τις επετειακές της? 

Ίσως ήμουν τυχερός αλλά σε εμένα δεν έτυχε κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις τις slim εκδόσεις, προαιρετική επιλογή είναι. Όπως και η Microsoft δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις Xbox X και Xbox S, αλλά να επιλέξεις ανάμεσα στα δύο.

Το έκανε και η Nintendo με το Switch Lite αλλά απ' ότι φαίνεται αυτό δεν της ήταν αρκετό, πρέπει να παίξει κι άλλο με το κομμάτι της νοσταλγίας.

Ούτε τα επετειακά σε αναγκάζει να αγοράσεις...

Σε παρακαλώ προσπάθησε να κάνεις έστω μια στοιχειώδη συζήτηση, ειλικρινά καταλαβαίνω το ότι από κάπου πρέπει να πιαστείς, αλλά αυτά τα πράγματα τα που μας λες δεν βγάζουν νόημα...

Αλήθεια ξέρεις πόσες επετειακές εκδόσεις κονσολών έχει κυκλοφορήσει η Nintendo???

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν μας είπες τελικά αν το έχεις το Switch στο οποίο δεν έχουν επικεντρωθεί και σε ενοχλεί αυτό. 

Για ποιον είναι το θέμα? Γιατί ούτε αυτές βλέπω να έχουν πρόβλημα ζήτησης. 

Αν είχε και η Sony την ίδια ιστορία και κατάφερνε να πουλήσει το PS classic, έχω και τέτοιο by the way, μια χαρά θα έβγαζε και άλλα. 

Το έδωσα το Switch, μιας και δεν με αγγίζουν πλέον παιχνίδια που έπαιζα στα προεφηβικά και εφηβικά μου χρόνια.

Δεν θα μπώ στο ατέρμονο τριπάκι των ανούσιων αντιπαραθέσεων όπως κάνετε τα fanboys. Πέραν απο το Nintendo Gameboy Advanced, τα PS1/PS2 και το Xbox του 2001 δεν με εντυπωσίασε ποτέ άλλη κονσόλα.

Το να βγαίνει αναβαθμισμένη έκδοση κονσόλας κάθε 4-5 χρόνια έχει λογική. Το να βγάζεις επετειακές, απο τις αμέτρητες και διαφορετικού είδους, κονσόλες σου ποντάροντας στη νοσταλγία και κυρίως επετειακές με ειδικές εκδόσεις παιχνιδιών.. καταντάει γελοίο πέραν απο κουραστικό.

31 λεπτά πριν, nvel είπε

αυτό μάλλον το ξέχασες...

Άμα κυκλοφορήσει πάλι κάτι παρόμοιο απο την Sony, να το αναφέρουμε στο topic που θα γίνει, δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, nikos032 said:

Το έδωσα το Switch, μιας και δεν με αγγίζουν πλέον παιχνίδια που έπαιζα στα προεφηβικά και εφηβικά μου χρόνια.

Δεν θα μπώ στο ατέρμονο τριπάκι των ανούσιων αντιπαραθέσεων όπως κάνετε τα fanboys. Πέραν απο το Nintendo Gameboy Advanced, τα PS1/PS2 και το Xbox του 2001 δεν με εντυπωσίασε ποτέ άλλη κονσόλα.

Το να βγαίνει αναβαθμισμένη έκδοση κονσόλας κάθε 4-5 χρόνια έχει λογική. Το να βγάζεις επετειακές, απο τις αμέτρητες και διαφορετικού είδους, κονσόλες σου ποντάροντας στη νοσταλγία και κυρίως επετειακές με ειδικές εκδόσεις παιχνιδιών.. καταντάει γελοίο πέραν απο κουραστικό.

Ξεκάθαρα. 

Άλλωστε το τελευταίο Mario και το τελευταίο Zelda για παράδειγμα είναι τα ίδια με αυτά που έπαιζες στα προεφηβικά σου χρόνια. 

Τόσα χρόνια 3 παιχνίδια βγάζει η Nintendo και μάλιστα χωρίς καμία διαφορά. Αφού μια μέρα άνοιξα κατά λάθος το Nes mini αντί για το Switch και νόμιζα πως έπαιζα Mario Odyssey. 

Και φυσικά δεν έχει κανένα άλλο παιχνίδι το Switch. 

Αλήθεια γιατί το πήρες τότε? 

Ευτυχώς που ήρθες με ουσιώδη σχόλια στο νήμα αυτό. Καλά κάνεις και δεν μπαίνεις σε ανούσια τρυπακια. 

Εμένα πάλι ως fanboy όπως λες μου άρεσαν όλες οι κονσόλες. Για αυτό και τις έχω σχεδόν όλες από τις 4 γνωστές εταιρείες τουλάχιστον. Δεν βλέπω βέβαια τι σχέση έχει αυτό με το θέμα όπως και τι σχέση έχει το ποιες σε εντυπωσίασαν. 

Εσένα, που ξεκάθαρα δεν είσαι πελάτης αλλά ούτε και μέσα στο target group της, πως ακριβώς σε κουράζει? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην πάτε μακριά,να συγκρίνουμε εκδόσεις,σίγουρα η Nintendo έχει με διαφορά τις πιο πολλές,αφού ξέρει να αρμέγει,όσο καμμία άλλη εταιρία και της κονσόλες της και τα κλασικά Franchise της,στο software ιδιαίτερα σε οτι έχει όνομα "mario" είναι σε "άλλο" επίπεδο αφού έχουν βγει 256+ παιχνίδια διαφόρων ειδών,στα οποία υπάρχει.

Σχετικά με το επετειακό αυτό με κτυπάει δυνατά στό retro feeling,διότι και γω μικρός είχα παίξει αρκετά απο αυτά τα handheld,μιάς και δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα άλλο παρόμοιο για αρκετό διάστημα,θυμάμαι το Χταπόδι που ήταν το πρώτο που είχα στήν κατοχή μου ενώ αγαπημένα,με διπλή οθόνη ήταν το Oil Panic και το Donkey Kong.

Αν είχε δυνατότητα να έπαιζες η να άλλαζες παιχνίδι,θα το χτύπαγα,όμως τώρα για 1 παιχνίδι που έχει βγεί σε 300 εκδόσεις και μηχανήματα και το παίζω και αλλού,το 50άρι μάλλον θα το κρατήσω.Περισσότερο για "διακοσμητικό" θα το έπαιρνα,αν τελικά το έπαιρνα. 

Σίγουρα βγάζει αρκετά ποιοτικά και διασκεδαστικά αποκλειστικά παιχνίδια,που αρέσουν και σε εμάς τους "δυτικούς" πχ  Zelda η Metroid,όμως δεν είναι όλα έτσι και η ιαπωνία με την νοοτροπία των παικτών και των δημιουργών της,παραμένει σε έναν άλλο κόσμο σε νοοτροπία στήν βασική τους αγορά,οι ιάπωνες είναι υπερ κολλημένοι με ορισμένα πράγματα  στο gaming,αν δεν συμβεί κάτι επαναστατικό δεν θα ξεκολλήσουν με τίποτα και 120 χρόνια μετά τα ίδια παιχνίδια να τους δίνουν με λίγες παραλαγές,εκείνοι θα τα αγοράζουν ! 💰έτσι έχουν μάθει και βέβαια αυτό ξέρει να εκμεταλεύεται πολύ καλά η εταιρία.

Y.Γ εντωμεταξύ αυτό που βγάζουν σαν original ασπρόμαυρο το κανονικό λεγόταν Ball και δεν είχε την φάτσα του Mario 😏

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη συσκευασία θα περιλαμβάνεται και gamepad για πιο εύκολο gaming”

Το +control pad που αναφέρει στην σελίδα αφορά στον κλασσικο σταυρό για τον χειρισμό και όχι στην ύπαρξη ξεχωριστού gamepad στην συσκευασία. 
 

Ωραιο nostalgia gadget απλά θα εξαφανιστεί σε χρόνο μηδέν και μετά θα παίζει με δεκαπλάσια τιμή σε eBay. 

Επεξ/σία από neyromantis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AtiX είπε

Η Nintendo είναι η εταιρία που τους μεγάλους τους κάνει να νιώθουν μικροί, σε αντίθεση με τις άλλες που τους μικρούς τους κάνουν να νιώθουν μεγάλοι...

Αυτό λέγεται και μαγεία...

Η Nintendo φτιάχνει παιχνίδια. Οι άλλοι φτιάχνουν gaming software. Έχει διαφορά. Άντε να βάλω και το Baldurs Gate, DIablo 2, Civilization, Age of Empires 2 και Legacy of Kain Soul Reaver.

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...