Προς το περιεχόμενο

cPanel - αλλαγή Document Root του Main Domain


Jordan95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα σε ολους!

Εχω μια ιστοσελιδα (απλη εγκατασταση WordPress, ας πουμε το site1.gr) σε ενα σερβερ που νοικιαζω απο ελληνικη εταιρεια και το διαχειριστικο ειναι το cPanel.

Οταν εκανα την αγορα και ειχα μονο το site1, απλα εκανα την εγκατασταση του WordPress μεσα στο φακελο public_html που δινει το cPanel, οποτε μεχρι τωρα διαχειριζομαι τα παντα μεσω FTP μεσα απο το φακελο public_html.

Ηθελα να ανεβασω και μια δευτερη ιστοσελιδα (ας πουμε το site2.gr) στον ιδιο σερβερ, οποτε εφτιαξα ενα νεο φακελο μεσα στο public_html και μπορω να κανω τα παντα εκει μεσα τωρα.

Το θεμα ειναι οτι θα ηθελα τωρα να κανω κατι τετοιο και για το αρχικο site1, ωστε η δομη μεσα στο public_html να ειναι πιο σωστη, δηλαδη να ειναι καπως ετσι:

public_html/
         site1.gr/
         site2.gr/
         site3.gr/

Δηλαδη δε μου φαινεται σωστο που βλεπω τα αρχεια για το site1 μεσα στο public_html, θα ηθελα εναν ξεχωριστο φακελο και για αυτο.

Οταν παω στο cPanel > Domains και παταω MANAGE για το site1, μου εμφανιζει το μηνυμα "No configuration options currently exist for the “site1.gr” domain." (φανταζομαι επειδη το βλεπει ως το Main Domain).

Οταν παταω MANAGE για το site2 μπορω να αλλαξω κανονικα το New Document Root.

Γνωριζει καποιος αν ειναι εφικτο αυτο που ζηταω; Και αν ναι, πώς θα μπορουσα να το καταφερω;

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Jordan95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησεις την ελληνικη εταιρεια, το support, τους σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο εμας και θα παρουν και την ευθυνη αν κατι δεν παει καλα. Γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχείο htaccess πρέπει να πειράξεις και να προσθέσεις το μονοπάτι για τη σελίδα του πρώτου site σου:

DirectoryIndex site1.gr/

Εννοείται πως κρατάς ένα αντίγραφο στο αρχείο πριν το πειράξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα και παλι και ευχαριστω για τις απαντησεις!

Επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν οτι αυτο που θελω δε γινεται και οτι αν εχω πχ 10 εγκαταστασεις WordPress (10 διαφορετικα Domains) θα πρεπει παντα η μια απο αυτες να ειναι εγκατεστημενη στο φακελο public_html και οι υπολοιπες μεσα σε υποφακελους μεσα στο public_html.

Δεν το γνωριζα και μου φανηκε αρκετα περιεργο, αν και δε γνωριζω πολλα πραγματα σχετικα, αλλα μου ειπαν οτι ετσι δουλευει το cPanel...

Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος ο οποιος γνωριζει σχετικα;

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Jordan95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site1 πρέπει να μείνει στο public_html. Τα υπόλοιπα addon domains μπορείς να τα βγάλεις και έξω από το public_html δημιουργώντας φακέλους και ρυθμίζοντας το document root να δείχνει σε εκείνους τους φακέλους.

1.Μετακίνησε λοιπόν το φάκελο site2 έξω από το public_html.

2.Cpanel -> Addon domains -> site2 -> document root (edit) -> αντί για public_html/site2 γράψε σκέτο site2

3.Προσοχή αν έχεις Wordpress να αλλάξεις τα path και στο config.

πριν κανείς το οτιδήποτε κράτησε full backup.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2020 στις 7:51 ΜΜ, Jordan95 είπε

Γεια χαρα σε ολους!

Εχω μια ιστοσελιδα (απλη εγκατασταση WordPress, ας πουμε το site1.gr) σε ενα σερβερ που νοικιαζω απο ελληνικη εταιρεια και το διαχειριστικο ειναι το cPanel.

Οταν εκανα την αγορα και ειχα μονο το site1, απλα εκανα την εγκατασταση του WordPress μεσα στο φακελο public_html που δινει το cPanel, οποτε μεχρι τωρα διαχειριζομαι τα παντα μεσω FTP μεσα απο το φακελο public_html.

Ηθελα να ανεβασω και μια δευτερη ιστοσελιδα (ας πουμε το site2.gr) στον ιδιο σερβερ, οποτε εφτιαξα ενα νεο φακελο μεσα στο public_html και μπορω να κανω τα παντα εκει μεσα τωρα.

Το θεμα ειναι οτι θα ηθελα τωρα να κανω κατι τετοιο και για το αρχικο site1, ωστε η δομη μεσα στο public_html να ειναι πιο σωστη, δηλαδη να ειναι καπως ετσι:

public_html/
         site1.gr/
         site2.gr/
         site3.gr/

Δηλαδη δε μου φαινεται σωστο που βλεπω τα αρχεια για το site1 μεσα στο public_html, θα ηθελα εναν ξεχωριστο φακελο και για αυτο.

Οταν παω στο cPanel > Domains και παταω MANAGE για το site1, μου εμφανιζει το μηνυμα "No configuration options currently exist for the “site1.gr” domain." (φανταζομαι επειδη το βλεπει ως το Main Domain).

Οταν παταω MANAGE για το site2 μπορω να αλλαξω κανονικα το New Document Root.

Γνωριζει καποιος αν ειναι εφικτο αυτο που ζηταω; Και αν ναι, πώς θα μπορουσα να το καταφερω;

Ευχαριστω!

 

Στις 12/9/2020 στις 5:24 ΜΜ, Jordan95 είπε

Γεια χαρα και παλι και ευχαριστω για τις απαντησεις!

Επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν οτι αυτο που θελω δε γινεται και οτι αν εχω πχ 10 εγκαταστασεις WordPress (10 διαφορετικα Domains) θα πρεπει παντα η μια απο αυτες να ειναι εγκατεστημενη στο φακελο public_html και οι υπολοιπες μεσα σε υποφακελους μεσα στο public_html.

Δεν το γνωριζα και μου φανηκε αρκετα περιεργο, αν και δε γνωριζω πολλα πραγματα σχετικα, αλλα μου ειπαν οτι ετσι δουλευει το cPanel...

Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος ο οποιος γνωριζει σχετικα;

Ευχαριστω!

Μπορούν να δημιουργηθούν sub-domains όπου κάνουν πάνω-κάτω αυτό που θες έξω όμως από το φάκελο public_html

Π.χ.:

site1(to-domain-sou.gr) μέσα στον public_html

site2.to-domain-sou.gr (Δημιουργείτε έξω από τον φάκελο public_html, αυτόματα μέσα από το cPanel)

site3.to-domain-sou.gr (Δημιουργείτε έξω από τον φάκελο public_html, αυτόματα μέσα από το cPanel)

 

μφχ

Επεξ/σία από kormos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...