Προς το περιεχόμενο

Εχασα ολα τα δεδομενα στον σκληρο δισκο;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω πάθει και εγώ ζημιά σε σκληρό δίσκο. Πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω πάλι σκληρό δίσκο, ο οποίος θα έχει και αυτός πιθανότητα να πεθάνει ή να κάνω συνδρομή στο Google. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μου ειναι να σωσω τις φωτογραφιες και τα βιντεο. Ειναι απο τοτε που ημουν φοιτητης μεχρι και σημερα 14 χρονια μετα. Και το σημαντικοτερο φωτο/βιντεο απο το μωρο μας που ειναι 2 ετων τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να τον συνδέσεις σε άλλο σύστημα να δεις αν τον βλέπει; Είτε σαν internal drive είτε εξωτερικά με κάποια θήκη ή με κάποιο dock.

Ότι κανείς φρόντισε να μη κάνει write δεδομένα στο δίσκο. Μόνο read από αυτόν.

Αν εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια και δε βγάζεις άκρη πήγαινε τον για ανάκτηση. Οι τιμές που είδες είναι πολύ χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

image.png.618d8f8b7ee4f528961b72f77a61529e.png

Παταω start sector 0; Αν και δε νομιζω να βρει κατι..

Ναι , για να ελέγξει από την αρχή όλο το δίσκο για τυχόν λάθη.Εμένα το συγκεκριμένο με έχει σώσει αρκετές φορές σε σκληρούς φίλων που είχαν θέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To HDDRegenerator είναι η ύστατη επιλογή για μένα. Recuva και EaseUS μου έχουν κάνει δουλειά σε προβληματικούς δίσκους φίλων., Οχι οι φρι εκδοσεις για καποιο λόγο αλλά οι επι πληρωμή. Ειχα δισκο που αντιστοιχα δεν ήταν Initialized τον είχε δώσει ενα φιλος σε καμια δεκαρια ατομα δεν του ειχαν ανακτησει τα δεδομένα και τελικά σώσαμε υλικό 10ετίας και βάλε. Δεν έχουν χαθει τα δεδομένα σου ακόμη τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, censOred είπε

To HDDRegenerator είναι η ύστατη επιλογή για μένα. Recuva και EaseUS μου έχουν κάνει δουλειά σε προβληματικούς δίσκους φίλων., Οχι οι φρι εκδοσεις για καποιο λόγο αλλά οι επι πληρωμή. Ειχα δισκο που αντιστοιχα δεν ήταν Initialized τον είχε δώσει ενα φιλος σε καμια δεκαρια ατομα δεν του ειχαν ανακτησει τα δεδομένα και τελικά σώσαμε υλικό 10ετίας και βάλε. Δεν έχουν χαθει τα δεδομένα σου ακόμη τουλάχιστον.

Τι ακριβως ομως θα κανω; Ποια επιλογη στη φωτογραφια;

Αν και λεει 0Mb σε 0 sectors.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2020 στις 12:03 ΜΜ, Devastor είπε

Δοκίμασε το DDRescue μέσα απο linux live USB.

https://www.gnu.org/software/ddrescue/

Με το DDrescue δεν βγαζω καποια ακρη. Θελει CMD και φαινεται προγραμμα για προχωρημενους χρηστες. Δεν εχω ιδεα απο αυτα.

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι να αργουν να φορτωσουν τα windows τοσο πολυ, οταν ειναι συνδεδεμενος ο σκληρος δισκος. Ειναι κολλημενο στο bios logo περιπου 30-45 δευτερολεπτα, μετα ακουγεται ενα "τσακ", ισως απο τον σκληρο δισκο, και μετα μπαινει στα windows. Τα windows τα εχω εγκατεστημενα σε δισκο SSD, οποτε δε ξερω πως ακριβως επηρεαζει αυτος ο HDD την εκκινηση του υπολογιστη.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Veggie_Chia said:

Με το DDrescue δεν βγαζω καποια ακρη. Θελει CMD και φαινεται προγραμμα για προχωρημενους χρηστες. Δεν εχω ιδεα απο αυτα.

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι να αργουν να φορτωσουν τα windows τοσο πολυ, οταν ειναι συνδεδεμενος ο σκληρος δισκος. Ειναι κολλημενο στο bios logo περιπου 30-45 δευτερολεπτα, μετα ακουγεται ενα "τσακ", ισως απο τον σκληρο δισκο, και μετα μπαινει στα windows. Τα windows τα εχω εγκατεστημενα σε δισκο SSD, οποτε δε ξερω πως ακριβως επηρεαζει αυτος ο HDD την εκκινηση του υπολογιστη.

Το DDRescue εγώ προσωπικά δεν το έχω δουλέψει.. αλλά το έχουνε άτομα που ξέρω και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.. 

Όσο για το πώς επηρεάζει απλά προσπαθεί να τον κάνει Initialize και δεν μπορεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού τα δεδομένα σου είναι σημαντικά, δώσε τον δίσκο σε μια εταιρία να σου τα να ανακτήσουν και τέλος.

Η λύση μπορεί να είναι πολύ απλή, σα να λέμε το στρίψιμο μιας βίδας ή το πάτημα ενός πλήκτρου 
αλλά αν δεν ξέρεις τι να κάνεις είναι απίθανο να το πετύχεις στην τύχη.
Και μπορεί και να χειροτερέψεις τη ζημιά.
Αν δεν υπάρχει ηλεκτρομηχανική βλάβη ίσως να τη γλυτώσεις φτηνά.
Αυτό που πληρώνεις για την ανάκτηση δεν είναι ο χρόνος ή τα ανταλλακτικά αλλά η εξειδικευμένη τεχνογνωσία.
Και αν υπολογίσεις το κόστος του δικού σου χρόνου (βάλε όσα €/ώρα θέλεις) σε επικίνδυνους πειραματισμούς και "ψυχολογική ζημιά", θα είναι κοντά στο κοστολόγιο της ανάκτησης.....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Αφού τα δεδομένα σου είναι σημαντικά, δώσε τον δίσκο σε μια εταιρία να σου τα να ανακτήσουν και τέλος.

Η λύση μπορεί να είναι πολύ απλή, σα να λέμε το στρίψιμο μιας βίδας ή το πάτημα ενός πλήκτρου 
αλλά αν δεν ξέρεις τι να κάνεις είναι απίθανο να το πετύχεις στην τύχη.
Και μπορεί και να χειροτερέψεις τη ζημιά.
Αν δεν υπάρχει ηλεκτρομηχανική βλάβη ίσως να τη γλυτώσεις φτηνά.
Αυτό που πληρώνεις για την ανάκτηση δεν είναι ο χρόνος ή τα ανταλλακτικά αλλά η εξειδικευμένη τεχνογνωσία.
Και αν υπολογίσεις το κόστος του δικού σου χρόνου (βάλε όσα €/ώρα θέλεις) σε επικίνδυνους πειραματισμούς και "ψυχολογική ζημιά", θα είναι κοντά στο κοστολόγιο της ανάκτησης.....

-

Και αμα η λυση ειναι απλη; Πχ φτιαξει με ενα φορματ ή αν αλλαξω υπολογιστη; Υποθεσεις κανω, δεν ξερω.. Δλδ αν το δωσω στην εταιρια και εκει δουλεψει αμεσως, θα μου που την αληθεια ή θα με χρεωσουν 400 ευρω για "ανακτηση" ;

Επισης εχω και προσωπικα δεδομενα και φοβαμαι να τα αποκτησει καποιος αλλος. Σιγουρα ενα copy/paste θα το κανουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, prigipa_m είπε

Κάνε μου μία χάρη και δοκίμασε το EaseUS Data Recovery. Πολύ εύχρηστο πρόγραμμα και κάνει απίστευτη δουλειά.

Το εχω κατεβασει απο τα πρωτα. Δεν βρισκει τον δισκο καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Και αμα η λυση ειναι απλη; Πχ φτιαξει με ενα φορματ ή αν αλλαξω υπολογιστη; Υποθεσεις κανω, δεν ξερω.. Δλδ αν το δωσω στην εταιρια και εκει δουλεψει αμεσως, θα μου που την αληθεια ή θα με χρεωσουν 400 ευρω για "ανακτηση" ;

Επισης εχω και προσωπικα δεδομενα και φοβαμαι να τα αποκτησει καποιος αλλος. Σιγουρα ενα copy/paste θα το κανουν..

Μα αυτό ακριβώς σου έγραψα. 
Δεν έχει σημασία πόσο απλή μπορεί να είναι η λύση.
Αν δεν την ξερεις δεν μπορείς να την κάνεις.
Tην υψηλή τεχνογνωσία πληρώνεις, όχι την ποσότητα της δουλειάς.
Αν δοκίμασες αυτά που αναφέρεις και δεν έβγαλες άκρη, δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ακόμη χειρότερα, αν η βλάβη είναι ηλεκτρομηχανική, τότε μόνον αυτοί μπορούν να ανακτήσουν τα δεδομένα καθώς χρησιμοποιούν ειδικό εξοπλισμό.
Αλλά οι σοβαρές εταιρίες πρώτα ενημερώνουν για το είδος της ζημιάς και το κόστος της ανάκτησης και μόνον αν συμφωνήσει ο πελάτης προχωράνε.
Και νομίζω ότι έχουν και πολιτική εχεμύθειας για τα δεδομένα του δίσκου.
Ρώτα δυο-τρεις να δεις τι θα σου πουν.
Ο χρόνος που έχασες και η ψυχική ταλαιπωρία ίσως να μην αξίζουν τόσο παίδεμα.
Και το αποτέλεσμα μηδέν.

Πάντως ότι κάνεις ενημέρωσέ μας για να ξέρουμε και εμείς σε παρόμοια περίπτωση τι να κάνουμε....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Μα αυτό ακριβώς σου έγραψα. 
Δεν έχει σημασία πόσο απλή μπορεί να είναι η λύση.
Αν δεν την ξερεις δεν μπορείς να την κάνεις.
Αυτό πληρώνεις, την υψηλή τεχνογνωσία, όχι την ποσότητα της δουλειάς.
Αν δοκίμασες αυτά που αναφέρεις και δεν έβγαλες άκρη, δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ακόμη χειρότερα, αν η βλάβη είναι ηλεκτρομηχανική, τότε μόνον αυτοί μπορούν να ανακτήσουν τα δεδομένα καθώς χρησιμοποιούν ειδικό εξοπλισμό.
Αλλά οι σοβαρές εταιρίες πρώτα ενημερώνουν για το είδος της ζημιάς και το κόστος της ανάκτησης και μόνον αν συμφωνήσει ο πελάτης προχωράνε.
Και νομίζω ότι έχουν και πολιτική εχεμύθειας για τα δεδομένα του δίσκου.
Ρώτα δυο-τρεις να δεις τι θα σου πουν.
Ο χρόνος που έχασες και η ψυχική ταλαιπωρία ίσως να μην αξίζουν τόσο παίδεμα.
Και το αποτέλεσμα μηδέν.

Πάντως ότι κάνεις ενημέρωσέ μας για να ξέρουμε και εμείς σε παρόμοια περίπτωση τι να κάνουμε....

-

Γνωριζει καποιος να μου προτεινει 2,3 εταιριες; Δεν εχω ιδεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...