Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λαδιού σε sh150i


JOHN ONLY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum. Επειδή έχω μπερδευτεί θα ήθελα την γνώμη κάποιου κατόχου. Πρόκειται για το scooter honda sh 150i 2005. Το βιβλιαράκι προτείνει 10-30 ΜΒ μάρκας honda. Το 10-30 είναι τελικά "ψιλό" για την Αττική ή όχι;  Ή δεν ισχύει καθόλου το επιχείρημα του κλίματος από την άποψη που είτε έχει 30 βαθμούς το καλοκαίρι είτε 40 η θερμοκρασία του μοτέρ θα φτάσει μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο; Έχει βέβαια και μια εικόνα το manual με τις εξωτερικές θερμοκρασίες όπου ταιριάζει καλύτερα το 10-40 από το 10-30 για την Ελλάδα. Οπότε τι είναι προτιμότερο; Να δοκιμάσω 5-40( που καλύπτει το μεγαλύτερο εύρος), 10-30 όπως προτείνει ή το κλασσικό 10-40. Όλα υπάρχουν με την προδιαγραφή ΜΒ. Το κόστος είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι τα μπερδεύει ο κατασκευαστής με ένα πινακακι με θερμοκρασίες όπου το 10-30 είναι για έως 30 ή 35 βαθμούς κελσίου ( δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μοιάζει λίγο "χύμα") όπου σε βάζει σε σκέψεις.

Ενα τέτοιο πράμα. Ενώ προτείνει 10-30 honda MB μετά λέει συμβουλεψου και το παρακάτω... Το συγκεκριμένο γράφημα είναι της motul αλλά ίδιο νομίζω είναι.

Screenshot_2020-09-07-04-38-59-734_com.google.android.apps.docs.jpg

Ενα τέτοιο πράμα. Ενώ προτείνει 10-30 honda MB μετά λέει συμβουλεψου και το παρακάτω... Το συγκεκριμένο γράφημα είναι της motul αλλά ίδιο νομίζω είναι.

Επίσης η honda δεν βγάζει 10-40 ΜΒ, μόνο ΜΑ. Για αυτό λέω έχω έχω μπερδευτεί. Όλα τα καλύπτει ενα 5-40 ΜΒ castrol αλλά είπα μήπως κάποιος συμφουριτης έχει τη λύση στον γρίφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5w40 βγαινει μονο σε φουλ συνθετικο (απο σοβαρες μαρκες) για μενα θα βαλεις σκουτερολαδο 10w40. Αν θες κ μια προταση για το κορυφαιο ισως λαδι για 2τροχα βρες αυτο 

Silkolene scoot4 10w40

https://www.silkolene.com/motorcycle/scooter/scoot-4-10w-40/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ΜΑ2 και όχι ΜΒ που είναι αποκλειστικά για σκούτερ και προτείνεται. Γνωρίζω ότι είναι φουλ συνθετικό το 5-40, ίσα ίσα θεωρείται ανώτερο. Γιατί το 10-40 είναι σκουτερολαδο; 10-40 με 10-40 έχουν διαφορά δεν είναι όλα το ίδιο. Τα σενάρια που έχω στο μυαλό μου είναι ή 10-40 eneos MB ή 5-40 MB castrol ή 10-30 ΜΒ honda. Άλλοι βέβαια υποστηρίζουν ( πιθανόν να έχουν και δίκιο) ο,τι και αυτοκινήτου κάνει για τα σκούτερ. Μην παρεξηγηθω δεν έχω ειδικές γνώσεις πιθανόν να κάνω λάθη αλλά δεν μπόρεσα να διασταυρώσω με κάποιον τρόπο ποιο λάδι είναι "πιο" κατάλληλο.

Ειδικα αυτο που δεν είναι ΜΒ κάποιο λάδι, με τα αντιτριβικα που ταιριάζει στα σκούτερ που έχουν  ξηρό συμπλέκτη και αναγράφουν ότι είναι ειδικά για σκούτερ δε μπορώ να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JOHN ONLY είπε

Αυτό είναι ΜΑ2 και όχι ΜΒ που είναι αποκλειστικά για σκούτερ και προτείνεται. Γνωρίζω ότι είναι φουλ συνθετικό το 5-40, ίσα ίσα θεωρείται ανώτερο. Γιατί το 10-40 είναι σκουτερολαδο; 10-40 με 10-40 έχουν διαφορά δεν είναι όλα το ίδιο. Τα σενάρια που έχω στο μυαλό μου είναι ή 10-40 eneos MB ή 5-40 MB castrol ή 10-30 ΜΒ honda. Άλλοι βέβαια υποστηρίζουν ( πιθανόν να έχουν και δίκιο) ο,τι και αυτοκινήτου κάνει για τα σκούτερ. Μην παρεξηγηθω δεν έχω ειδικές γνώσεις πιθανόν να κάνω λάθη αλλά δεν μπόρεσα να διασταυρώσω με κάποιον τρόπο ποιο λάδι είναι "πιο" κατάλληλο.

Ειδικα αυτο που δεν είναι ΜΒ κάποιο λάδι, με τα αντιτριβικα που ταιριάζει στα σκούτερ που έχουν  ξηρό συμπλέκτη και αναγράφουν ότι είναι ειδικά για σκούτερ δε μπορώ να το καταλάβω.

Εγώ είμαι της γνώμης ότι πολύ ψειρίζεις τη μαϊμού χωρίς λόγο, scooter έχεις...

  • JASO MB: This is a lower standard specification for scooter engines. 

https://www.rymax-lubricants.com/blog/what-does-the-jaso-oil-specification-mean/

Το MB είναι το χαμηλότερο στάνταρ για αυτό κάνει μόνο για σκούτερ, δεν είναι το καλύτερο για σκούτερ όπως νομίζεις. Το MA2 καλύπτει και την χαμηλότερη προδιαγραφή MA, κάνει όχι μόνο για σκούτερ, αλλά και για μοτοσυκλέτες με κινητήρες μεγαλύτερων απαιτήσεων.

Επίσης το ιξώδες έχει να κάνει με την θερμοκρασία περιβάλλοντος, και όχι με το αν προτείνεται για σκούτερ ή οτιδήποτε άλλο. Σύμφωνα με το πινακάκι που παρέθεσες το 10-40 σε καλύπτει μια χαρά στην Αττική για όλο το χρόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα κάπου είχα διαβάσει οτι επίτηδες προτιμείται το χαμηλότερο ως στανταρ, ώστε  να μην πατινάρει.

Τεσπά, εγώ πάντα honda 10-30 έβαζα και δεν είχα ποτέ θέμα στο SH 150.

Επεξ/σία από Sorath
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Sorath είπε

Πρόσφατα κάπου είχα διαβάσει οτι επίτηδες προτιμείται το χαμηλότερο ως στανταρ, ώστε  να μην πατινάρει.

Τεσπά, εγώ πάντα honda 10-30 έβαζα και δεν είχα ποτέ θέμα στο SH 150.

Πως ακριβώς θα μπορούσε να πατινάρει το SH 150? Από όσο ξέρω δεν έχει υγρό συμπλέκτη ώστε να επηρεάζεται από το λάδι, αυτόματο δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτόματο είναι, δεν έχει υγρό συμπλέκτη. Μάλλον το ερμήνευσα λάθος, απο άλλο forum που διαβάζω.

Η ουσία είναι βάλτε ότι λέει ο κατασκευαστής. Εγώ πλέον σκέφτομαι το χειμώνα να βάζω 10-30 και το καλοκαίρι 10-40.

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sorath είπε

Πρόσφατα κάπου είχα διαβάσει οτι επίτηδες προτιμείται το χαμηλότερο ως στανταρ, ώστε  να μην πατινάρει.

Τεσπά, εγώ πάντα honda 10-30 έβαζα και δεν είχα ποτέ θέμα στο SH 150.

Θυμάσαι ποιο ακριβώς έβαζες; Μάρκα και jaso?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, JOHN ONLY είπε

Θυμάσαι ποιο ακριβώς έβαζες; Μάρκα και jaso?

Πιο παλιά έβαζα της Motul 10-30 (Scooter Power).  Μετά το  Honda (MB) 10-30 και τώρα ξαναγύρισα στο Motul, γιατί είναι πιο φθηνό και είναι μια χαρά.

Επεξ/σία από Sorath
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sorath είπε

Πιο παλιά έβαζα της Motul 10-30 (Scooter Power).  Μετά το  Honda (MB) 10-30 και τώρα ξαναγύρισα στο Motul, γιατί είναι πιο φθηνό και είναι μια χαρά.

Φιλε μου μια τελευται ερωτηση. Για ¨βαλβολινη¨ ποιο λαδι βαζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Γνωρίζει κάποιος τι λάδι βάζουμε στο sh150i για την κίνηση? Όχι λάδι κινητήρα αλλά πίσω στα γρανάζια της μετάδοσης, κάποιος μάστορας μου πρότεινε βαλβολινη 70/140 και άλλος λάδι κινητήρα 5/30 τι παίρνει τελικά?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/09/2020 at 05:18, bill_zaf said:

Το 5w40 βγαινει μονο σε φουλ συνθετικο (απο σοβαρες μαρκες) για μενα θα βαλεις σκουτερολαδο 10w40. Αν θες κ μια προταση για το κορυφαιο ισως λαδι για 2τροχα βρες αυτο 

Silkolene scoot4 10w40

https://www.silkolene.com/motorcycle/scooter/scoot-4-10w-40/

spectro platinum 5w40 απλα οχι για sctooter αυτο το βαζαμε σε μεγαλες μηχανες παλια τα εισαγαμε απο αμερικη τωρα τα φαιρνουν και εδω κανονικα (Αν και νωμιζω εχουν ειδικα για scooter σειρα)

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...