Προς το περιεχόμενο

Audi Q3 35 TFSI vs Tiguan Advance 1.5 150ps


ritualistic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, ritualistic είπε

δεν ρωτησα λεπτομερειες, μου ειπε απλως πως οτι χαλαει πληρωνεται ακριβα στην volvo και οτι δεν ειναι ολοι οι μηχανικοι τους γνωστες οποτε μπορει να την πατησεις οπως και αλλου φυσικα.

δεν εχει σημασια σε τελικη αναλυση και ο ανθρωπος δε μου ειπε ναι παρε vag, μην παρεις volvo.

θελω να δειξω οτι 10 ανθρωπους να ρωτησεις 10 γνωμες θα παρεις αναλογα με την εμπειρια κ το επιπεδο γνωσεων καποιου. το να πεις σε καποιον ειχε ο κουνιαδος μου ειχε ο φιλος μου κ ο ξαδερφος μου κ οποιον ξερω με vag εχει προβλημα, αρα μην το παρεις θα την πατησεις ειναι καφενειακου επιπεδου επιχειρημα γιατι ετσι ξερω και εγω αλλους 10 που το προσεχαν σαν τα ματια τους και δεν ειχαν σχεδον ποτε σημαντικα θεματα. 

Νo offense φυσικα γιατι κ εμεις καφενειακη συζητηση κανουμε εδω, δεν το παιζει κανεις γνωστης. απλα δε μπορεις να ξερεις τι χρηση το εκανε το αμαξι του καποιος, ποσο πολυ το προσεχε και τι επιπεδα αντοχων εχει πριν αρχισει τη μουρμουρα για το αυτοκινητο. 

το αν τα vag εχουν προβλημα η οχι ομως ειναι ηδη αλλη συζητηση που μαλλον εχει ξεπερασει ο ts η δεν τον απασχολει, οταν το θεμα που ρωταει ειναι να επιλεξεις αναμεσα σε 2 vag!

Καλά, είναι πάντα συζήτηση για καφενείο, εφόσον δεν έχουμε καλά στατιστικά. 

Το θέμα ήταν που το είδε ο τύπος το μεγάλο κακό για την Volvo για αυτό έγραψα.

Αντίθετα με VAG και λοιπές γερμανικές δεν έχει πολλή παραφιλολογία για σαπάκια και κλεφτοκοτάδες η συγκεκριμένη μάρκα.

7 λεπτά πριν, jmmys είπε

Κυκλοφορούν τόσα πολλά Volvo Ελλαδα;

Όχι, για Σουηδία αναφέρομαι. 

Ελλάδα ζήτημα να είδα 2 βόλβο μετά τα '90s, όταν ψιλοσταμάτησαν να τα φέρνουν οι λαζοσουηδοί για καλοκαίρι στο χωριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω 3 volvo εχω αλλαξει τα 13 τελευταια χρονια .Τα 2 πρωτα δεν εκαναν κιχ ,το τελευταιο απο τον Ιουνιο που το εχω ολες μαλακιουλες κανει .Μια στις 3 φορες που θα το ανοιξω θα βγαλει ενδειξη για καποια βλαβη ,φωτα,αισθητηρες παρκαρισματος,airbag κλπ.Μετα απο δευτερολεπτα σβηνουν οι ενδειξεις αλλα ειναι σπαστικο .Στην οδηγηση ομως το ευχαριστιεμαι .Στις διακοπες το ξεσκισα στις off road διαδρομεςμες χωρις προβλημα.Βασικα ειναι λαχειο ,μη σου κατσει η στραβη .Γλυκοκοιταζα και εγω το audi  αλλα εχω μεγαλες εκπτωσεις στη βελμαρ σε σερβις ,ανταλλακτικα,οπως και στην αγορα που εκανα γιατι πηρα ξανα volvo.

Επεξ/σία από cumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εγω 3 volvo εχω αλλαξει τα 13 τελευταια χρονια .Τα 2 πρωτα δεν εκαναν κιχ ,το τελευταιο απο τον Ιουνιο που το εχω ολες μαλακιουλες κανει .Μια στις 3 φορες που θα το ανοιξω θα βγαλει ενδειξη για καποια βλαβη ,φωτα,αισθητηρες παρκαρισματος,airbag κλπ.Μετα απο δευτερολεπτα σβηνουν οι ενδειξεις αλλα ειναι σπαστικο .Στην οδηγηση ομως το ευχαριστιεμαι .Στις διακοπες το ξεσκισα στις off road διαδρομεςμες χωρις προβλημα.Βασικα ειναι λαχειο ,μη σου κατσει η στραβη .Γλυκοκοιταζα και εγω το audi  αλλα εχω μεγαλες εκπτωσεις στη βελμαρ σε σερβις ,ανταλλακτικα,οπως και στην αγορα που εκανα γιατι πηρα ξανα volvo.

Glitches infotainment/σύστημα προειδοποίησης είναι συχνό και σε άλλες μάρκες. Σε fiesta-focus που είχα (και στο Kuga που έχει φίλη) τέτοια σπαστικά ήταν συχνά στο sync 3.

Τίποτα μόνιμο ή σοβαρό, αλλά ενοχλητικό και κάποιες φορές πρέπει κυριολεκτικά να κάνεις επανεκκίνηση να φύγουν. 

|

Πάντως βελτιώνουν αρκετά το firmware στα βόλβο, οχήματα του 2016/7 δεν έχουν σχέση με τα παραγωγής 2020 στα bugs- γρηγοράδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cumulus είπε

Εγω 3 volvo εχω αλλαξει τα 13 τελευταια χρονια .Τα 2 πρωτα δεν εκαναν κιχ ,το τελευταιο απο τον Ιουνιο που το εχω ολες μαλακιουλες κανει .Μια στις 3 φορες που θα το ανοιξω θα βγαλει ενδειξη για καποια βλαβη ,φωτα,αισθητηρες παρκαρισματος,airbag κλπ.Μετα απο δευτερολεπτα σβηνουν οι ενδειξεις αλλα ειναι σπαστικο .Στην οδηγηση ομως το ευχαριστιεμαι .Στις διακοπες το ξεσκισα στις off road διαδρομεςμες χωρις προβλημα.Βασικα ειναι λαχειο ,μη σου κατσει η στραβη .Γλυκοκοιταζα και εγω το audi  αλλα εχω μεγαλες εκπτωσεις στη βελμαρ σε σερβις ,ανταλλακτικα,οπως και στην αγορα που εκανα γιατι πηρα ξανα volvo.

Τα 2 που ειχες παρει ηταν Made IN Sweden....Πλεον ειναι Made BY Sweden.....Κινεζικη μαμα εταιρεια, Κινεζικα πολλα κομματια και Κινεζικες καποιες γραμμες παραγωγης.

Βεβαια οι τιμες ακομα στα υψη....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Τα 2 που ειχες παρει ηταν Made IN Sweden....Πλεον ειναι Made BY Sweden.....Κινεζικη μαμα εταιρεια, Κινεζικα πολλα κομματια και Κινεζικες καποιες γραμμες παραγωγης.

Βεβαια οι τιμες ακομα στα υψη....

Α) Φαντάζομαι ξέρεις τι παίζει με τα of-the-shelf απάρτια που όλες οι εταιρίες έχουν στα οχήματα τους. Δύσκολα θα βρεις κάτι που δεν είναι από κινέζικη γραμμή παραγωγής, ακόμη και όταν έχει σχεδιαστεί αλλού.

Β) Τα λοιπά οχήματα/εταιρίες στο premium segment που έχουν εργοστάσια π.χ. Τουρκία ή αλλού τριτοκοσμικά αξίζουν τα λεφτά τους; 

Γ) Έχεις σοβαρή εμπειρία με τα post geely οχήματα και την ποιότητα κατασκευής αυτών; Ή απλά επειδή παίζει η κινεζιά στο όνομα τρώει φούντο η μάρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Α) Φαντάζομαι ξέρεις τι παίζει με τα of-the-shelf απάρτια που όλες οι εταιρίες έχουν στα οχήματα τους. Δύσκολα θα βρεις κάτι που δεν είναι από κινέζικη γραμμή παραγωγής, ακόμη και όταν έχει σχεδιαστεί αλλού.

Β) Τα λοιπά οχήματα/εταιρίες στο premium segment που έχουν εργοστάσια π.χ. Τουρκία ή αλλού τριτοκοσμικά αξίζουν τα λεφτά τους; 

Γ) Έχεις σοβαρή εμπειρία με τα post geely οχήματα και την ποιότητα κατασκευής αυτών; Ή απλά επειδή παίζει η κινεζιά στο όνομα τρώει φούντο η μάρκα;

A) Ολες οι εταιρειες παιρνουν κινεζικα ηλεκτρονικα αλλα αλλο η εταιρεια να ειναι κινεζικη και αλλο Γερμανικη πχ και απλα να παιρνει καποια εξαρτηματα απο Κινα.

Β) Και παλι η Τουρκια εχει υψηλοτερους μισθους απο την Κινα και παλι μιλαμε για εταιρειες που ειναι πχ Γερμανικες και εχουν απλα εργοστασια εκει.

Γ) Επειδη η εταιρεια πλεον ειναι Κινεζικη, χρησιμοποιει ως επι το πλειστον υλικα απο Κινα και εχει και εργοστασια στην Κινα κατεμε σημαινει πως δεν θα επρεπε να εχει τις ιδιες τιμες που ειχε η Volvo. Αντιθετα οι τιμες εχουν μεγαλωσει και αλλο και πλεον τι παρεις Volvo τι BMW τι Mercedes, τι Jaguar πληρωνεις τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Salvation81 είπε

A) Ολες οι εταιρειες παιρνουν κινεζικα ηλεκτρονικα αλλα αλλο η εταιρεια να ειναι κινεζικη και αλλο Γερμανικη πχ και απλα να παιρνει καποια εξαρτηματα απο Κινα.

Β) Και παλι η Τουρκια εχει υψηλοτερους μισθους απο την Κινα και παλι μιλαμε για εταιρειες που ειναι πχ Γερμανικες και εχουν απλα εργοστασια εκει.

Γ) Επειδη η εταιρεια πλεον ειναι Κινεζικη, χρησιμοποιει ως επι το πλειστον υλικα απο Κινα και εχει και εργοστασια στην Κινα κατεμε σημαινει πως δεν θα επρεπε να εχει τις ιδιες τιμες που ειχε η Volvo. Αντιθετα οι τιμες εχουν μεγαλωσει και αλλο και πλεον τι παρεις Volvo τι BMW τι Mercedes, τι Jaguar πληρωνεις τα ιδια.

Δεν είναι μόνο τα ηλεκτρονικά, αλλά και λοιπά απάρτια που δεν είναι άμεσα ορατά από που φτιάχνονται επειδή απλά πάνε από εργοστάσιο σε εργοστάσιο σε εσωτερική διανομή, κάποιες φορές ανάλογα τις καταστάσεις τροφοδοσίας. Δεν είναι διόλου εύκολο πια να ξεχωρίσεις τι έρχεται από που και που κατασκευάστηκε αρχικά δίχως να έχεις πρόσβαση σε εταιρικά αρχεία. 

Δεν ισχύει το "απλά εργοστάσια", οι τοπικές υποδομές και οι τοπικές συνθήκες έχουν λόγο στην ποιότητα και την ποσότητα κάθε χώρας. Στην Τουρκία για να φτάσουν να φτιάχνουν τα VAG πέρασαν δεκαετίες και πάλι είναι μίλια πίσω από την Κίνα. Η οποία έχει ένα τεράστιο φάσμα ποιότητας κατασκευής, ανάλογα τι διατίθεσαι να δώσεις για QC και ποιανού ηγεσία/έλεγχο είναι το εργοστάσιο.

Αλλά και έστω είναι όλα τα οχήματα από τα κινέζικα εργοστάσια είναι χάλια, αυτά που κατασκευάζονται-συναρμολογούνται Ευρώπη (Σουηδία, Βέλγιο) είναι φαντάζομαι και αυτά χάλια επειδή Κίνα;

|

Καλά το τι νομίζει ο καθένας είναι μεγάλη κουβέντα.

Πέρα από τα εκατοντάδες review, αναλύσεις και στατιστικές που βγήκαν στην επιφάνεια για την post-geely Volvo και εάν αξίζει το premium της, μπήκες εσύ σε high trim XC90 και είπες "πεταμένα λεφτά η ψευτοκινεζιά, καλύτερα τούρκικο VAG ή τα ινδικά Jaguar-Land Rover"; 

Γιατί νομίζω ότι υπάρχει αντίλογος απλά γιατί ακούσαμε κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Δεν είναι μόνο τα ηλεκτρονικά, αλλά και λοιπά απάρτια που δεν είναι άμεσα ορατά από που φτιάχνονται επειδή απλά πάνε από εργοστάσιο σε εργοστάσιο σε εσωτερική διανομή, κάποιες φορές ανάλογα τις καταστάσεις τροφοδοσίας. Δεν είναι διόλου εύκολο πια να ξεχωρίσεις τι έρχεται από που και που κατασκευάστηκε αρχικά δίχως να έχεις πρόσβαση σε εταιρικά αρχεία. 

Δεν ισχύει το "απλά εργοστάσια", οι τοπικές υποδομές και οι τοπικές συνθήκες έχουν λόγο στην ποιότητα και την ποσότητα κάθε χώρας. Στην Τουρκία για να φτάσουν να φτιάχνουν τα VAG πέρασαν δεκαετίες και πάλι είναι μίλια πίσω από την Κίνα. Η οποία έχει ένα τεράστιο φάσμα ποιότητας κατασκευής, ανάλογα τι διατίθεσαι να δώσεις για QC και ποιανού ηγεσία/έλεγχο είναι το εργοστάσιο.

Αλλά και έστω είναι όλα τα οχήματα από τα κινέζικα εργοστάσια είναι χάλια, αυτά που κατασκευάζονται-συναρμολογούνται Ευρώπη (Σουηδία, Βέλγιο) είναι φαντάζομαι και αυτά χάλια επειδή Κίνα;

|

Καλά το τι νομίζει ο καθένας είναι μεγάλη κουβέντα.

Πέρα από τα εκατοντάδες review, αναλύσεις και στατιστικές που βγήκαν στην επιφάνεια για την post-geely Volvo και εάν αξίζει το premium της, μπήκες εσύ σε high trim XC90 και είπες "πεταμένα λεφτά η ψευτοκινεζιά, καλύτερα τούρκικο VAG ή τα ινδικά Jaguar-Land Rover"; 

Γιατί νομίζω ότι υπάρχει αντίλογος απλά γιατί ακούσαμε κάτι.

Απλα για να ξερουμε τι λεμε, στην Τουρκια υπαρχει γραμμη παραγωγης F-16 και μεχρι τελευταια φορα που ειχα ασχοληθει ηταν να μπει και γραμμη παραγωγης F-22 (δεν ξερω τελικα τι εγινε) οποτε να λεμε οτι δεν ειναι αρκετα καλοι για να φτιαχνουν αυτοκινητα, ε ειναι καπως.

Οσο για τα reviews και ολα τα συνναφη γελανε και οι πετρες. Το τι χρημα μπαινει κατω απο το τραπεζι το ξερει και η κουτση Μαρια. Δεν λεω πως δεν ειναι καλα αυτοκινητα αλλα αν αντι για Volvo ειχαν σηματακι Olvo πχ ο κοσμος θα τα εκραζε απο εδω μεχρι τον Αρη (δες αλλες Κινεζικες μαρκες πχ που φτιαχνουν μεχρι και κλωνους Range Rover).

Προφανως εχεις Volvo και κλασσικα οποιος παιρνει κατι θεοποιει την αποφαση του οποτε οκ οντως δεν εχουμε να πουμε κατι αλλο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Απλα για να ξερουμε τι λεμε, στην Τουρκια υπαρχει γραμμη παραγωγης F-16 και μεχρι τελευταια φορα που ειχα ασχοληθει ηταν να μπει και γραμμη παραγωγης F-22 (δεν ξερω τελικα τι εγινε) οποτε να λεμε οτι δεν ειναι αρκετα καλοι για να φτιαχνουν αυτοκινητα, ε ειναι καπως.

Οσο για τα reviews και ολα τα συνναφη γελανε και οι πετρες. Το τι χρημα μπαινει κατω απο το τραπεζι το ξερει και η κουτση Μαρια. Δεν λεω πως δεν ειναι καλα αυτοκινητα αλλα αν αντι για Volvo ειχαν σηματακι Olvo πχ ο κοσμος θα τα εκραζε απο εδω μεχρι τον Αρη (δες αλλες Κινεζικες μαρκες πχ που φτιαχνουν μεχρι και κλωνους Range Rover).

Προφανως εχεις Volvo και κλασσικα οποιος παιρνει κατι θεοποιει την αποφαση του οποτε οκ οντως δεν εχουμε να πουμε κατι αλλο.

Η Κίνα κατασκευάζει από δικά της stealth & πυρηνικά υποβρύχια μέχρι διαστημικούς σταθμούς και υπολογιστές. Εάν το πάμε έτσι δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση. 

|

Μια που πιστεύεις ακράδαντα ότι είναι υπερτιμημένες κινεζιές, τα άλλα είναι περιττά όπως έγραψες. Δεν υπάρχει λόγος συνέχισης.

|

BTW: Έχω 2019 Ford Focus ST Line, όχι Volvo. Από την άλλη, έμαθα αρκετά τα Volvo λόγω χώρας και κοινωνικού κύκλου.

Ότι εμπειρίες έχει ο καθένας φαντάζομαι.

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, LongTom είπε

Μια που πιστεύεις ακράδαντα ότι είναι υπερτιμημένες κινεζιές, τα άλλα είναι περιττά όπως έγραψες. Δεν υπάρχει λόγος συνέχισης.

 

Ο Κινεζος εργατης εργοστασιου παιρνει τον ΧΡΟΝΟ περι τα 9.000ε οταν ο Σουηδος εργατης εργοστασιου παιρνει περι τις 29.000ε τον ΧΡΟΝΟ (μεσος ορος και για τις 2 χωρες). Τωρα αν εσυ βλεπεις καποιο μετρο συγκρισης και δεν τα θεωρεις υπερτιμημενα παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ο Κινεζος εργατης εργοστασιου παιρνει τον ΧΡΟΝΟ περι τα 9.000ε οταν ο Σουηδος εργατης εργοστασιου παιρνει περι τις 29.000ε τον ΧΡΟΝΟ (μεσος ορος και για τις 2 χωρες). Τωρα αν εσυ βλεπεις καποιο μετρο συγκρισης και δεν τα θεωρεις υπερτιμημενα παω πασο.

Ξέρεις φαντάζομαι ότι για Ευρώπη (μεταξύ άλλων) παράγονται έξω από το Γκετεμποργκ στην Σουηδία σε ένα από τα παραδοσιακά τους εργοστάσια(με παραγωγή κομματιών από αρκετά άλλα μέρη στην χώρα) με τα κεντρικά να είναι επίσης στην ίδια περιοχή; 

Το άλλο εργοστάσιο είναι στην Γκεντ του Βελγίου.

|

Τέλος πάντων, απλά μην αγοράσεις εάν σε δοθεί η ευκαιρία.

Δώσε την ψήφο σου με το πορτοφόλι σου για το θέμα, δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 8/9/2020 στις 2:59 ΜΜ, Salvation81 είπε

Δεν εχεις το χερι μονιμα Πανω στον λεβιε, το εχεις διπλα στο λεβιε η το κρατας πανω απο τον λεβιε, συνηθεια ειναι.

Τωρα αυτο που σου ειπε φυσικα και ισχυει, βεβαια εχει να κανει με το του Ποτε ηταν το λεοφωρειο. Και εγω που ειμουν εκπαιδευτης στα Steyr και Mack στον στρατο αν σου εφευγε με ενα χερι δεν το καταφερνες. Αλλα δεν ειχαν υδραυλικα τιμονια (οπως και τα αυτοκινητα μεχρι τις αρχες και μεσα του 1990 πχ). Επισης δεν ειπα πως δεν βαζεις και τα 2 χερια αν σου φυγει το αυτοκινητο, λογικο ειναι, σε κανονικη οδηγηση εμενα δεν μου καθεται καλα απλα.

Ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως το 1 χερι το εχεις στις 9 και 10 και το αλλο χερι στις 10 και 10...Δηλαδη εχεις και τα δυο σε αποσταση 10 εκατοστων;

Οσο για τις επιδοσεις του Tiguan δεν ειναι πιο ελαφρυ απο το Q3;

Μπηκα στο φορουμ να διαβασω αποψεις για το Q3,και μεχρι τη σελιδα 3 που εχω διαβασει ασχολειστε με τον διποδο ουρακοταγκο που τελειωσε κανα επαλ θερμουδραυλικος και απο κει και περα η πνευματικη του εκπαιδευση αρχιζει στο Traction και τελειωνει σε καποια ραδιοφωνικη αθλητη εκπομπη.Με κλασικη βλαχομαγκια αγραμματου και καμπουρα απο το glx που οδηγουσε και νομιζε οτι ηταν ο νταης της γειτονειας του.Που θεος φυλαξει να μην στραβωθει καμια γεροντοκορη και κανει κανα γιο μαζι του να του μαθενει τα τυπου "μονο οι γκομενες οδηγουν με τα 2 χερια".Εισαι απλα χιμπατζης και αν αναρωτιεσαι γιατι δεν εχεις φραγκα,να γνωριζεις οτι και αυτα που παιρνεις πολλα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...