Προς το περιεχόμενο

Suunto 7 Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνοντας κανείς μία μίνι έρευνα στις τάξεις του καταναλωτικού κοινού σε ό,τι αφορά τους δημοφιλέστερους κατασκευαστές smartwatch, η αλήθεια είναι πως η Suunto δεν πρόκειται να πλασαριστεί αρκετά ψηλά. Η φινλανδική εταιρεία δεν είναι σε θέση να συναγωνιστεί σε δημοτικότητα brand όπως η Garmin, η Apple, η Samsung και η Fitbit, κάτι λογικό και αναμενόμενο σε έναν βαθμό, αφού τα προϊόντα της απευθύνονται ως επί το πλείστον σε ένα πιο εξειδικευμένο κοινό. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον.

Με το Suunto 7 η ομώνυμη εταιρεία πραγματοποιεί ένα άνοιγμα σε ένα ευρύτερο κοινό αφού εν αντιθέσει με ό,τι μας είχε συνηθίσει στο παρελθόν, δεν έχουμε να κάνουμε με ένα μοντέλο κατάλληλο μόνο για τρέξιμο, κολύμβηση ή άθληση τέλος πάντων, αλλά με ένα smartwatch που μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες και τα “θέλω” του χρήστη του καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας. Το ποιος είναι εκείνος και τι μπορεί να αναζητά απ’ αυτό, θα το δούμε ευθύς αμέσως.

suuonto__7_2.jpg.c9097383a7356a9b16499a303e552626.jpg

Το Suunto 7 δεν περνά απαρατήρητο. Με πρόσοψη 50 χιλ. είναι ένα ρολόι που κάνει απόλυτα αισθητή την παρουσία του, αν και ο υψηλής αισθητικής μίνιμαλ σχεδιασμός του, συμβάλλει στην ανάδειξη των γραμμών του. Η οθόνη του κλέβει μεμιάς την παράσταση. Διαθέτει επικάλυψη Gorilla Glass και την πλαισιώνει πλαίσιο από ανοξείδωτο ατσάλι το οποίο όμως είναι στατικό, κάτι που κόβει πόντους από τη λειτουργικότητα της συσκευής.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Suunto ήταν το πρώτο running watch που πήρα και είχα συμπάθεια προς την εταιρία, αλλά εδώ και καιρό δεν την βλέπω καλά.

Ξεκίνησα να διαβάζω με όρεξη, αλλά σταμάτησα εκεί που έλεγε για τα 50mm της κάσας. Ε βέβαια, η Suunto έκανε άνοιγμα στο ευρύ κοινό. Αυτό των γιγάντων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Suunto ήταν το πρώτο running watch που πήρα και είχα συμπάθεια προς την εταιρία, αλλά εδώ και καιρό δεν την βλέπω καλά.

Ξεκίνησα να διαβάζω με όρεξη, αλλά σταμάτησα εκεί που έλεγε για τα 50mm της κάσας. Ε βέβαια, η Suunto έκανε άνοιγμα στο ευρύ κοινό. Αυτό των γιγάντων.

 

Τόσο είναι και το Suunto 9 που έχω δεν το λες μικρό αλλα ειναι πολύ ωραίο στο χέρι και δεν δείχνει τεράστιο. 

Όσο για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι απλά οκ με μεγαλύτερο μείον η πολύ μικρή αυτονομία του είναι απλά αδύνατον να το πάρει κάποιος για σοβαρή γυμναστική.

Για άσκηση μικρής διάρκειας και για smart λειτουργίες είναι πολύ καλό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, praktor_007 είπε

Χάλια ποιότητα και λάθος ενδείξεις.Μόνο Garmin

 

Υποθέτω πως αναφέρεσαι μόνο στο Suunto 7 και όχι γενικά γιατί έχω Suunto 9 Baro και πήγαμε για τρέξιμο στον Όλυμπο σε μετρημένη διαδρομή (Πριόνια - Λιτόχωρο) εμένα έδειξε 11κμ και ενός φίλου με Garmin 5X του έδειχνε σχεδόν 15κμ. Ο μόνος τομέας στον οποίο υπερτερεί η Garmin είναι ουσιαστικά στην εφαρμογή που έχει άπειρες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Suunto είναι εξαιρετικά σε αυτά που κάνουν. Δεν έχουν τις δυνατότητες των Garmin, αλλά ότι κάνουν το κάνουν σωστά!

Το μόνο πραγματικά αρνητικό που έχει το συγκεκριμένο Suunto (και γιαυτο δεν θα το πρότεινα) είναι το πεθαμένο πια Android Wear OS με τις γνωστές καταναλώσεις κτλ.

Το Suunto 9 Baro είναι εντελώς διαφορετικό ρολόι και είναι μάλιστα εξαιρετικό, για κάποιον βέβαια που θέλει όχι smartwatch, αλλά sport watch με κάποιες smart δυνατότητες!

Επεξ/σία από athanaso77
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rocobloco είπε

Τόσο είναι και το Suunto 9 που έχω δεν το λες μικρό αλλα ειναι πολύ ωραίο στο χέρι και δεν δείχνει τεράστιο. 

Είναι θέμα καρπού, αλλά και αντικειμενικό θέμα μεγέθους. Εγώ ΟΚ, έχω πολύ λεπτό καρπό και δεν "μπορώ" να φορέσω κάτι μεγαλύτερο από 44mm με τίποτα. Το "μπορώ" σε εισαγωγικά, γιατί θεωρητικά μπορώ, αλλά φαίνεται στα μάτια μου τεράστιο και νομίζω ότι γενικά θα φαίνεται άσχημο και στα μάτια των άλλων. Φόρεσα το Fenix 6X σε μαγαζί και δε το πάλευα με τίποτα. Η μόδα των μεγάλων ρολογιών γενικά καλά κρατεί ακόμη, έχουμε φτάσει να θεωρούνται medium τα 46mm, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθω πολυ τη suunto .Εχω δικα της ρολογια ,καταδυτικα και ειναι πραγματικα εξαιρετικα..Ενδιαφερουσα η καινουρια προταση αλλα αυτα τα bezel...εδω μου καθονται..δωσε full screen στον λαο ρε σουντο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barman_ είπε

Συμπαθω πολυ τη suunto .Εχω δικα της ρολογια ,καταδυτικα και ειναι πραγματικα εξαιρετικα..Ενδιαφερουσα η καινουρια προταση αλλα αυτα τα bezel...εδω μου καθονται..δωσε full screen στον λαο ρε σουντο!

+φωνω 100% full screen αλλιώς χάνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...

To 2014 αγόρασα το Ambit T2S . Σχεδόν ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα . Μπορώ να πω ότι ήταν ένα ρολο'ι που άξιζε τα λεφτά του . Αν εξαιρέσουμε ότι δεν μπορείς να προγραμματίσεις διλημματικές προπονήσεις , κατά τα άλλα όλα καλά . 


2021 η εταιρία αποφασίζει να αλλάξει app και από τότε το μαύρο σκοτάδι . Επικοινωνία με πελάτες ανύπαρκτη , ένα τυποποιημένο τσατ της κάκιας ώρας που δεν βοηθάει καθόλου , ένα ωραίο βίντεο για να μας αποδείξουν ότι είμαστε χαζοί και 5-6 αράδες λόγια του αέρα για το ποσό εύκολα μπορείς να συνδεθείς με την σελίδα .
Στο ρεζουμέ , αφού έκανα όλους τους συνδυασμούς , έφτιαξα νέο λογαριασμό κλπ πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ με την σελίδα . Αυτό που έχω καταλάβει ότι εάν δεν συνδέεσαι με κινητό δεν μπορείς να συνδεθείς με την σελίδα , το οποίο είναι τραγικό .... 


Τραγική εταιρία ... λυπάμαι !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...