Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όχι και αλμυρή. Διπλάσια vram από την 3070 και είναι ξεκάθαρα μπροστά αφού είναι μπροστά και από την 2080Ti. Άλλωστε 3070 κοντά στα 500 δεν παίζει να βρεις ενώ 6800 κοντά στο MSRP θα υπάρχουν, άρα η διαφορά είναι κάτω των 79 ουσιαστικά. Και μπορείς να παίξεις 4Κ μια χαρά ενώ με τα 8GB της 3070 όχι..

Το κυριότερο πλεονέκτημα της 6800 είναι ότι είναι η 6800ΧΤ χαλαρωμένη...γιατί να την αφήσεις έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Το κυριότερο πλεονέκτημα της 6800 είναι ότι είναι η 6800ΧΤ χαλαρωμένη...γιατί να την αφήσεις έτσι?

Αν ειναι οπως η 5700 περσι που με bios εφτανε 5700xt τοτε τα 579 ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ημουν έτοιμος να βρίσω που έχασα 25 λεπτά, αλλά..... Στο τέλος ηρθε το καλό. Μέχρι την 6900 ημουν κλειδωμένος στην 3080 καθ οτι δεν συγκινήθηκα ιδιαίτερα ωστε να πάρω ρίσκα θερμοκρασίας, drivers κλπ. Για την  6900 όμως μπήκα στον πειρασμό. Αλλωστε για ένα μηνα αποκλείεται να βρω 3080 και ειδικά ti αφου πλέον δεν θα έμπανα στη διαδικασία για 3080 απλή με την 6900 να υπάρχει. Αρχικό setup ηταν 10900, formula και 3080. Τώρα αφου θα περιμένω μέχρι τότε μπαίνει σοβαρά στο τραπέζι 5950, meg ace και 6900xt. Ισως μετά απο χρόνια ξαναγίνω κόκκινος!!!!!! Κρατάω λίγο μικρό καλάθι μέχρι να το δω και στην πράξη και να βγει και ο πέτσινος με την 3080ti (αν χτυπήσει την 6900xt με τιμή μέχρι και 200€ πάνω θα παω στη σιγουριά),  αλλά μπράβο τους. Δείχνει οτι πλέον υπάρχει ανταγωνισμός. Αν και όντως.... Το RT συγκριτικό δεν παρουσιάστηκε πουθενά και όντως σαν ποιότητα η nvidia είναι μπροστά οπου το είδα, αλλά δεν πεθαίνω κιόλας.

Το σίγουρο πόρισμα είναι οτι θα κλαίνε οσοι πήραν 3090 για gaming θα τρώνε τα σωθικά τους και δικαίως.

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 6800 too much στα 579.

6800XT καλή τιμή και perf

6900, halo product αδιαφορη.

οπότε η 6700xt παει για 450?

Ξεφύγαμε ρε γμτ με τις τιμές. Οι κονσόλες φαινονται φοβερο vfm αυτη τη στιγμή...

 

Αντε ρε πέτσινε λίγο price competition ( δεν παιζει αλλά λέμε..)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisde είπε

Δεν έχω καταλάβει το λόγο ύπαρξης της 6800 με μόλις 70€ (θεωρητικά) κάτω από τα 650€ της x. Γιατί να την προτιμήσει κάποιος;

Επειδή η 6800xt το πιο πιθανό να μην νικάει την 3080 χωρίς ryzen 3 και raytracing/dlss οπότε πάει επιθετικά. Ενώ η 6800 νικάει την 3070 αρκετά σε raster οπότε βαράει σε τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως όλα τα benchmarks γίνονται με Smart Access Memory. Δεν θα έλεγα πως είναι και ο πιο τίμιος τρόπος για να δείξεις performance όταν αυτά τα νούμερα θα αντιπροσωπεύουν ένα συγκεκριμένο κοινό...

 

Wx7FwjDgzG.png

Επεξ/σία από naruto14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αν ειναι οπως η 5700 περσι που με bios εφτανε 5700xt τοτε τα 579 ειναι μια χαρα.

Μα, δεν υπάρχει τρόπος να το κόψεις (πέρα από h/w lock με κάποιον τρόπο).

Να πω το στραβό μου, πάντως, δεν μου αρέσει το "extra boost with AMD cpus+mobos".

Δεν ξέρω, δεν θέλω να κλειδώνονται έτσι τεχνολογίες σε PC.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, chrisde said:

Δεν έχω καταλάβει το λόγο ύπαρξης της 6800 με μόλις 70€ (θεωρητικά) κάτω από τα 650€ της x. Γιατί να την προτιμήσει κάποιος;

Άστην εκεί να υπάρχει. Όταν βγει η 3070Ti ίσως ρίξουν την τιμή της. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

Επειδή η 6800xt το πιο πιθανό να μην νικάει την 3080 χωρίς ryzen 3 και raytracing/dlss οπότε πάει επιθετικά. Ενώ η 6800 νικάει την 3070 αρκετά σε raster οπότε βαράει σε τιμή. 

Τι σχέση έχει η CPU στο 4Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Επειδή η 6800xt το πιο πιθανό να μην νικάει την 3080 χωρίς ryzen 3 και raytracing/dlss οπότε πάει επιθετικά. Ενώ η 6800 νικάει την 3070 αρκετά σε raster οπότε βαράει σε τιμή. 

Ναι ρε αδερφέ καμία αντίρρηση αλλά γιατί εσύ και εγώ να προτιμήσουμε την απλή για μόλις (θεωρητικά ξαναλέω) 70€ στα 580€; Τα σκας που τα σκας, δώσε κάτι τις παραπάνω για να πάρεις το καλύτερο.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naruto14 είπε

Πάντως όλα τα benchmarks γίνονται με Smart Access Memory. Δεν θα έλεγα πως είναι και ο πιο τίμιος τρόπος για να δείξεις performance όταν αυτά τα νούμερα θα αντιπροσωπεύουν ένα συγκεκριμένο κοινό...

Το smart access memory  δεν έχουμε ιδέα τι αντίκτυπο μπορεί να έχει πριν κυκλοφορήσουν οι κάρτες. Μπορεί να μη κάνει κ τίποτα. Λέω τώρα. 

Όντως όμως μπερδέυει τα πραγματα όσο αφορά την "ανάγνωση" των benchmark που έδειξαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

5900x+6900xt παρακαλώ.που πληρώνω??????

Πες και σε εμάς!!! Μπράβο στην AMD

Τρελό άλμα από 5700xt σε 6900xt. 

Προσωπικά το θεωρούσα δύσκολο να ξεπεράσει 2080ti, πλέον κάνει χαβά και με 3090.

Επίσης και από προσωπική εμπειρία με navi, παίρνουν και καλό oc. Άρα τα 2.5 δεν είναι απίθανο νούμερο εν αντίθεση με τις ampere που το oc τους είναι περιορισμένο. 

Επιτέλους ωραίος ανταγωνισμός και φυσικά καλό για εμάς τους καταναλωτές. 

 

Υ. Γ. Η  AMD πλέον δίνει δύναμη, και τεχνολογία. Οι τιμές κινούνται αντίστοιχα, για όποιον περίμενε με 500 ευρώ  να παίζει με 3080 αντίστοιχη κάρτα. 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Ναι ρε αδερφέ καμία αντίρρηση αλλά γιατί εσύ και εγώ να προτιμήσουμε την απλή για μόλις (θεωρητικά ξαναλέω 70€ στα 580€;)

Αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω :P 

εμένα max budget είναι 500-550. Οπότε ώς έχουν, δεν την προτειμώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...