Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Του λαού είναι όταν δεν έχουν τις επιδόσεις, μόλις τις έχουν χτυπάνε στο ψαχνό (βλέπε HD7970)

Καλά ας επιστρέψει ο τότε ανταγωνισμός κι ας βαρέσουν κι' αυτοί στο ψαχνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Του λαού είναι όταν δεν έχουν τις επιδόσεις, μόλις τις έχουν χτυπάνε στο ψαχνό (βλέπε HD7970)

Περισσοτερο με αστεϊστικη διαθεση το εγραψα παρα κυριολεκτωντας. Θα δουμε σε λιγο καιρο τι θα καταφερουν οι κοκκινοι και πως θα συγκρινονται με τις Ampere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ξύπνησε και η AMD να πάνε προς τους κομμουνιστές οι μάινερς και να αφήσουν τους ένδοξους πρασινοφρουρούς να τα σκάσουν σαν γνήσιοι ΠΑΣΟΚΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, iazriel είπε

Ωραία, ξύπνησε και η AMD να πάνε προς τους κομμουνιστές οι μάινερς και να αφήσουν τους ένδοξους πρασινοφρουρούς να τα σκάσουν σαν γνήσιοι ΠΑΣΟΚΟΙ.

Ο πέτσινος έχει φορτώσει τις κάρτες του με teraflops , εκεί θα πάνε οι miners 😛 Το θετικό με το rdna2 είναι ότι είναι καθαρα gaming αρχιτεκτονική , σε compute είναι σάπιο . 
 

@Thresh Το πιο γρήγορα keyboard του insomnia , πριν προλάβεις να ποστάρεις , σου έχει μεταφέρει το post σου σε άλλο νήμα 😛

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ο πέτσινος έχει φορτώσει τις κάρτες του με teraflops , εκεί θα πάνε οι miners 😛 Το θετικό με το rdna2 είναι ότι είναι καθαρα gaming αρχιτεκτονική , σε compute είναι σάπιο . 
 

@Thresh Το πιο γρήγορα keyboard του insomnia , πριν προλάβεις να ποστάρεις , σου έχει μεταφέρει το post σου σε άλλο νήμα 😛

Έλα μη μου το χαλάς, παραδοσιακά προς κομμουνισμό πήγαιναν οι miners την τελευταία 3τια μην αλλάξει τώρα το αφήγημα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Είσαι σίγουρος ??

Γιατί αν έχει και το performance και την παραπάνω μνήμη και μικρότερη κατανάλωση….. εε θα είναι μεγάλοι ΜΑΚΑΚΕΣ να έχουν φτηνότερο προϊόν 😁

Δεν είπα να είναι φθηνότερο, είπα καλύτερη αναλογία ;)

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Ναι θα έχουν καλύτερο performance στο 99% των games και θα βάλουν χαμηλότερη τιμή για ένα-δυο Games. Αν το κάνουν αυτό θα είναι BIG Losersssssssssss

Εντάξει όχι και 1-2 games. Θα βγει CP77, Legion, Crysis και Witcher 3. Βάλε και Control, Exodus και Deliver Us the Moon είμαστε στα 7. Συν ότι βγει τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια που θα έχεις την κάρτα. Αν κρατάει 1080p/60 πάντως σε RT η 3060 RDNA2 αντίστοιχη εγώ πάω αριστερά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Βγάλτε κάρτες, θέλω νέα GPU όπως οι χοντρές το κολάν.

Κλαίω...

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου* θα προσπεράσω και αυτή τη γενιά και από τους δύο, να αναβαθμίσω όταν θα έχουν κάτι πραγματικά ώριμο+δυνατό (από ότι φαίνεται, μόνο με MCM καταστάσεις).

Ποτέ δεν λέω ποτέ, αλλά για τις δικές μου gaming ώρες+ανάγκες αυτή τη στιγμή, η V στέκεται αξιοπρεπώς.

*Το απρόοπτο θα είναι min 100% πάνω από ότι έχω τώρα σε raster σε max 500 έουρα, μαζί με κάποιο τυράκι (RT επιπέδου 2χ2080Ti, έστω και με DLSS/ML).

Ξέρω, θα'θελα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε και να ναι τίποτα τουμπανα...να δω και μια τέτοια αγγελία κι ας πεθάνω 😁

Ζητουνται 3070-3080 με εγγύηση σε τιμές 300-400 ευρώ αντίστοιχα .μη μου ζητάτε περισσότερα .ανακοινώθηκαν οι rdna2 που είναι πολύ πιο γρηγορες.δεν είμαι κάνα κοροιδο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα με χάλαγε μια '' RX 6600'' ή RTX 3060 για αντικατάσταση της GTX 1070 . Αν και κλείνω προς τον άσσο επειδή έχω πολύ καιρό να πάω στο κόκκινο στρατόπεδο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ε ρε και να ναι τίποτα τουμπανα...να δω και μια τέτοια αγγελία κι ας πεθάνω 😁

Ζητουνται 3070-3080 με εγγύηση σε τιμές 300-400 ευρώ αντίστοιχα .μη μου ζητάτε περισσότερα .ανακοινώθηκαν οι rdna2 που είναι πολύ πιο γρηγορες.δεν είμαι κάνα κοροιδο

 Μακαρι να γινει οτι εγινε και με τα cpu ,.. Ανταγωνισμος που μονο καλο ειναι για ολους.. Ποιο πολλες επιλογες και οι φανατικοι οπου θελουν.. Το πορτοφολι μας ειδικα σε περιοδους οπως τωρα ειναι 2 και 3 φορες ποιο δυσκολο να ανοιξει για τετοια εξοδα.... Εγω θα παω εκει που θα θεωρησω οτι ειναι καλυτερα με το ποσο που θα μπορεσω να διαθεσω...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λιθογραφία πάντως η AMD είναι ένα σκαλάκι μπροστά. Η λογική λέει πως η 6900 (ή όπως αλλιώς ονομαστεί) θα είναι κοντά με την 3080 και μάλλον με επιπλέον VRAM και λίγο καλύτερη τιμή θα είναι πολύ ανταγωνιστική. Αυτό "μαρτυρά" και το leak των υπολοίπων Ampere όπου λογικά θα δούμε Ti/Super αφού και στην Nvidia μάλλον το περιμένουν.

Αλλά παίζει μήπως να την περιμένει η AMD στη γωνιά και να της κάνει καμμιά παρόμοια "πλάκα" στο μέλλον? 😎

Αναμένεται με ενδιαφέρον πως θα τα πάει στις επιμέρους τεχνολογίες (RT, DLSS equivalent?) και φυσικά κατά πόσο θα παρουσιάσει solid drivers.

Μεγάλος "ενθουσιασμός" με τα MSRP της Nvidia. Και βλέπουμε ότι στο launch είναι τουλάχιστον ένα 10% επάνω - και αν μπουν στη πρίζα οι κινέζοι miners, κλάφτα. Τα MSRP αυτά είναι λίγο ακατανόητα αν αναλογιστεί κανείς ότι η Samsung αυτή τη στιγμή (μετά και την φυγή της Qualcomm) προσευχόταν να πάρει παραγγελίες, οπότε αυτό που ακούγεται για τιμές κοψοχρονιά δεν πρέπει να απέχει μακρυά από την πραγματικότητα.  

Σε μία "υγιή" αγορά οι τιμές στην λιανική είναι πάντα κάτω από τα όποια MSRP, RRP, κτλπ. Αυτό που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια στις GPUs θυμίζει έντονα Intel τις "καλές εποχές". Επιπλέον με τις Ampere του μέλλοντος θα πάμε στα ίδια με Turing και πιο πάνω επίπεδα τιμών. 🤑

Κατόρθωμα της Nvidia που το top % στο Steam παραμένει έως και σήμερα η 1060 (μερίδιο 12,50%) και το 32% είναι (1060, 1050 Ti, 1050, 1070). Αν μάλιστα "φέρει" 3060 στα 350€ (δηλαδή 400+ στην αγορά) ζήσε Μάη μου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 

Εντάξει όχι και 1-2 games. Θα βγει CP77, Legion, Crysis και Witcher 3. Βάλε και Control, Exodus και Deliver Us the Moon είμαστε στα 7. Συν ότι βγει τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια που θα έχεις την κάρτα. Αν κρατάει 1080p/60 πάντως σε RT η 3060 RDNA2 αντίστοιχη εγώ πάω αριστερά..

Το MSRP βγαίνει στο release,  όχι μετά από δυο χρόνια.

Στο release άντε σου δίνω το CP77, εε για ένα παιχνίδι δεν φτιάχνεις το MSRP σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το MSRP βγαίνει στο release,  όχι μετά από δυο χρόνια.

Στο release άντε σου δίνω το CP77, εε για ένα παιχνίδι δεν φτιάχνεις το MSRP σου.

Δεν εννοώ αυτό. Εννοώ ότι την κάρτα που θα πάρω θα την παντρευτώ για 2 χρόνια τουλάχιστον. Αν η NVIDIA έχει αρκετά καλύτερο RT perf τότε θα την προτιμήσω για να παίξω τα 6 από τα 7 που ανέφερα πριν και ότι άλλο βγει κατά τη διάρκεια που έχω την κάρτα. Αν η 3060 έχει καλύτερο RT Perf από την αντίστοιχη Navi 2 στο release τους ε τότε θα έχει και μετά από δύο χρόνια, δεν θα φυτρώσουν ξαφνικά RT πυρήνες στην Navi 😛 Ναι μπορεί να πάρει perf από drivers η Navi όσο περνάει ο καιρός αλλά αντίστοιχα μπορεί να πάρει και η NVIDIA. Φυσικά αν η Navi είναι πίσω στο RT 10-15% αλλά στα υπόλοιπα είναι ίδια με μικρότερη τιμή ή λίγο καλύτερη στην ίδια τιμή ε τότε θα την προτιμήσω εννοείται..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν εννοώ αυτό. Εννοώ ότι την κάρτα που θα πάρω θα την παντρευτώ για 2 χρόνια τουλάχιστον. Αν η NVIDIA έχει αρκετά καλύτερο RT perf τότε θα την προτιμήσω για να παίξω τα 6 από τα 7 που ανέφερα πριν και ότι άλλο βγει κατά τη διάρκεια που έχω την κάρτα. Αν η 3060 έχει καλύτερο RT Perf από την αντίστοιχη Navi 2 στο release τους ε τότε θα έχει και μετά από δύο χρόνια, δεν θα φυτρώσουν ξαφνικά RT πυρήνες στην Navi 😛 Ναι μπορεί να πάρει perf από drivers η Navi όσο περνάει ο καιρός αλλά αντίστοιχα μπορεί να πάρει και η NVIDIA. Φυσικά αν η Navi είναι πίσω στο RT 10-15% αλλά στα υπόλοιπα είναι ίδια με μικρότερη τιμή ή λίγο καλύτερη στην ίδια τιμή ε τότε θα την προτιμήσω εννοείται..

 

Πρόσεξε σε αυτό γιατί μπορεί να υπάρξουν μεγάλες αλλαγές σε επιδόσεις ανάλογα το παιχνίδι και σε ποια αρχιτεκτονική θα έχει γίνει optimized.

Στα πρώτα παιχνίδια που έχουν RTX αν δεν βγάλουν patches μην περιμένεις πολλά από τις NAVI 2, στα παιχνίδια όμως που θα βγουν για τις κονσόλες εκεί θα έχουμε άλλες επιδόσεις. Οπότε αυτό το αν έχει στην αρχή καλύτερες επιδόσεις η 3060 θα έχει και μετά δεν είναι 100% σίγουρο.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...