Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Εγώ θέλω να δώσει επιδόσεις καλύτερες από nvidia, μπας και πάρουμε καμία 2070s από τα μτχ :D

Φίλε μου αυτό είναι απολύτως σεβαστό και θεμιτό και καμία σχέση δεν έχει με αυτό που σχολίασα, ο καθένας έχει δικαίωμα να υποστηρίζει όποια εταιρία επιθυμεί και να ξοδεύει επίσης τα δικά του χρήματα με όποιον τρόπο θέλει και φυσικά δεν αφορά κανένα άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, apostolosapok είπε

Σίγουρα αλλά δεν θα έχουν χάσει μεγάλο market share μέχρι να τις κυκλοφορήσουν ? Πόσοι θα περιμένουν την ανακοίνωση και μετά το launch date των rdna2 και δεν θα έχουν πάει σε 3070 / 3080 με το hype που έχει δημιουργηθεί και τον Covid να χτυπάει την πόρτα για το availability.

Εκτός αν πάνε να ανταγωνιστούν 3060 και κάτω οπότε δεν τους ενδιαφέρει.

E αν βγάλουν κάρτα να ανταγωνιστεί μόνο την 3060 καλά κρασιά. Δεν νομίζω, θα βγάλει και μεγαλύτερη. Εντάξει δεν τρέχουν όλοι να πάρουν day1, ειδικά και με τις φήμες που ακούγονται για 3000 Super/Ti. Ένας υγιώς σκεπτόμενος καταναλωτής θα περιμένει και τις προτάσεις της AMD και θα αποφασίσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, TR-909 είπε

🤑

Κατόρθωμα της Nvidia που το top % στο Steam παραμένει έως και σήμερα η 1060 (μερίδιο 12,50%) και το 32% είναι (1060, 1050 Ti, 1050, 1070). Αν μάλιστα "φέρει" 3060 στα 350€ (δηλαδή 400+ στην αγορά) ζήσε Μάη μου.

απο ποτε το steam αποτελει αξιοπιστο στοιχειο γαι τις πωλησεις καρτων?:lol: δηλαδη αν μου χαρισει εμενα καποιος μια 2080τι ή μια 1060 και με δειξει μεσα το steam πιανεται για πωληση?:lol:

τα υπολοιπα αστειοτητες που γραφεις. μονο η βιομηχανια μπορει να καθορισει τις λιθογραφιες, στο καθε κομματι προιοντων ξεχωριστα. σιγουρα αυτες δεν ειναι η amd και η nvidia. απο οτι θυμαμαι η amd ειχε εργοστασιο και το φαληρισε.:lol:

Επεξ/σία από holy grail
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σείς πάντα τα launch είχαν κάποια απόσταση μεταξύ τους. 1,5 μήνας διαφορά πρέπει να είναι η μικρότερη τα τελευταία 10 χρόνια. Εξάλλου όλα τα δυνατά παιχνίδια τον Νοέμβρη βγαίνουν , οι διαθεσιμότητα στις 3000 θα είναι μικρή στην αρχή άρα δεν βλέπω τον λόγο να βιαστεί κάποιος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, holy grail είπε

απο ποτε το steam αποτελει αξιοπιστο στοιχειο γαι τις πωλησεις καρτων?:lol: δηλαδη αν μου χαρισει εμενα καποιος μια 2080τι ή μια 1060 και με δειξει μεσα το steam πιανεται για πωληση?:lol:

Είναι μία καλή ένδειξη. Τώρα πόσοι από όσους είναι στο steam δεν έχουν αγοράσει την κάρτα τους και τους την έχει χαρίσει κάποιος; 0.1%; Ε εντάξει, μια γενική ιδέα παίρνεις για τις πωλήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Είναι μία καλή ένδειξη. Τώρα πόσοι από όσους είναι στο steam δεν έχουν αγοράσει την κάρτα τους και τους την έχει χαρίσει κάποιος; 0.1%; Ε εντάξει, μια γενική ιδέα παίρνεις για τις πωλήσεις..

δηλαδη η μεταχειρισμενη πωληση πιανεται για πωληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, holy grail said:

δηλαδη η μεταχειρισμενη πωληση πιανεται για πωληση?

Αν μου δώσεις την Χ κάρτα κι εσύ πάρεις την Υ κάρτα, υποθέτω ότι στα logs που κρατάει θα δει το -1 σε σένα και +1 σε μένα, άρα 0 στο άθροισμα στο συγκεκριμένο μοντέλο (Χ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, holy grail είπε

δηλαδη η μεταχειρισμενη πωληση πιανεται για πωληση?

Μετράει την πρώτη φορά, και να αλλάξει ιδιοκτήτη το συνολικό άθροισμα δεν αλλάζει. Δες το και αλλιώς. Πες ότι ένα 30% από NVIDIA και AMD στο steam είναι μεταχειρισμένες. Υποθέτουμε το ίδιο ποσοστό και για τις δύο εταιρείες χωρίς βλάβη της γενικότητας αφού δεν υπάρχει κάτι που να λέει ότι οι AMD πωλούνται περισσότερο σαν μεταχειρισμένες από τις NVIDIA ή το ανάποδο. Ε αν αφαιρέσεις το ίδιο πλήθος από δύο αριθμούς η διαφορά τους θα είναι πάλι η ίδια με πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να κατανοήσω την κακομοιριά/fanboyσμό, πείτε το όπως θέλετε εδω μέσα.
Μακάρι να βγεί και να σπέρνει, όπως μακάρι και να βγάλει και η intel gpu  που να σπέρνει. Ο ανταγωνισμός σε αυτό το κομμάτι, μόνο καλό κάνει στην αγορά.

Τα αποτελέσματα του να υπάρχει μόνο 1 leader (intel,nvidia) τα έχουμε δει στα τελευταία χρόνια και δεν είναι καθόλου καλό για την τσέπη μας.

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

256bit για να ανταγωνιστεί 3080 είναι λίγα νομίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, malakudi είπε

256bit για να ανταγωνιστεί 3080 είναι λίγα νομίζω.

Ίσως βγάλει το '21 την μεγάλη..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolosapok είπε

Το ότι η ανακοίνωση πήγε 23 Οκτωβρίου σημαίνει είτε ότι δεν μπορούν να ανταγωνιστούν την Nvidia οπότε δεν είχε νόημα μια πρώιμη ανακοίνωση/teaser για να προλάβουν τον κόσμο από την αγορά των 3080/3070 είτε ότι μπορούν να τους ανταγωνιστούν αλλά θα αργήσουν αρκετά οπότε δεν μπορούσαν να δείξουν τίποτα τόσο νωρίς.

28 είναι όχι 23.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μετράει την πρώτη φορά, και να αλλάξει ιδιοκτήτη το συνολικό άθροισμα δεν αλλάζει. Δες το και αλλιώς. Πες ότι ένα 30% από NVIDIA και AMD στο steam είναι μεταχειρισμένες. Υποθέτουμε το ίδιο ποσοστό και για τις δύο εταιρείες χωρίς βλάβη της γενικότητας αφού δεν υπάρχει κάτι που να λέει ότι οι AMD πωλούνται περισσότερο σαν μεταχειρισμένες από τις NVIDIA ή το ανάποδο. Ε αν αφαιρέσεις το ίδιο πλήθος από δύο αριθμούς η διαφορά τους θα είναι πάλι η ίδια με πριν..

Στο steam όμως ο νέος ιδιοκτήτης θα φαίνεται κ αυτός με nvidia.δηλ 2 σε 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ίσως βγάλει τον '21 την μεγάλη..

256bit και GDDR6 είναι σε bandwidth επίπεδο 3070. Η 3080 έχει πολύ παραπάνω bandwidth. Και το bandwidth μετράει εξ' ίσου με την ισχύ σε FP32 κτλ.

Την ψύκτρα του engineering sample την είδατε; Πιάνει 5-6 slot, χαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το κάθε πότε ανανεώνουν τα logs τους είναι άγνωστο.οκ όμως τι συζητάμε.οι υπάρχοντες ιδιοκτήτες nv είναι πόλυ περισσοτεροι.βεβαια δεν αλλάζουν όλοι κάρτες σαν τα μαρουλοφύλλα.αλλος την κρατάει κ 4-5 χρονια

Δύο κάρτες θα δώσει η amd πιστεύω.μια ανταγωνιστική της 3070 και μια της 3080.ισως παίξει μια μια τρίτη σε επιδόσεις 3060 ώστε να βγάλει πριν από την nv καθώς στην κατηγορία αυτή μας έχει συνηθίσει να έχει σχεδόν πάντα προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...