Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το καλό που της θέλω της amd 28 να είναι ανακοίνωση και μετά από μια βδομάδα να κάνουν launch . 

Μπορει να το κανουν αλλα Sony  με Tweet   μετα την παρουσιαση :) next day launch...

Το θεμα ειναι να υπαρχουν αρκετα κομματια και να γινει καλο launch και ας το καθυστερησουν και λιγο.. Απο το να πουν βγαινει τοτε και να μην υπαρχει τιποτα δεν αξιζει  , γιατι ειναι μεγαλη ευκαιρια της AMD να κανει καλο launch ακομα και σε αυτο εκτος απο το ποσες καλες θα ειναι οι καρτες γιατι αν βγαλει διαθεσιμες θα παει και ποιο πολυ κοσμος ειδικα αν η τιμη και η αποδοση ειναι καλη...( ειδικα με το τραγικο launch  του πετσινου-ψηστη)

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναλογα τα yields που για αρχη δεν τα κοβω και για AMD καλα.. Τουλαχιστον να ειναι ανταγωνιστικες και let the fight begin.. Αλλιως θα πουλαει η πρασινη οτι θελει σε οτι τιμη θελει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Αν μπορεί με 40 cu και πιάνει 2080ti είναι εξαιρετικά νέα . 
 

Γιατί που ξέρεις ότι αυτό έχει 40CUs ??

3 ώρες πριν, ilos είπε

Αν δώσει με την 6700xt 2080ti/3070 rast, 12 gb gddr6 (που είναι confirmed από το last leak πλέον) στα 399$, ακόμα και εγώ που την κράζω τόσο καιρό θα ψηθώ άγρια.

Not even if hell will froze

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Το καλό που της θέλω της amd 28 να είναι ανακοίνωση και μετά από μια βδομάδα να κάνουν launch . 

Γιατί αν δεν κάνουν τι θα γίνει ??

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Αναλογα τα yields που για αρχη δεν τα κοβω και για AMD καλα.. Τουλαχιστον να ειναι ανταγωνιστικες και let the fight begin.. Αλλιως θα πουλαει η πρασινη οτι θελει σε οτι τιμη θελει..

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί που ξέρεις ότι αυτό έχει 40CUs ??

Not even if hell will froze

Γιατί αν δεν κάνουν τι θα γίνει ??

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε ??

Δεν το ξέρω εγώ ο apisak το λέει . 
 

Προφανώς μιλάω για μένα αλλά αν κάνουν 3-4 βδομαδες να τις βγάλουν στην αγορά θα πάω στην nvidia . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε ??

Οχι απλα το οτι για αρχη δεν περιμενω καλα yields τουλαχιστον οχι παραπανω του φυσιολογικου. Βεβαια εξαρταται και απο το μεγεθος της παραγωγης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δεν το ξέρω εγώ ο apisak το λέει . 
 

 

Και αυτός από πού το ξέρει ??

Άπλα δεν βγαίνουν τα νούμερα με 40 CU, ότι και να λέτε

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Οχι απλα το οτι για αρχη δεν περιμενω καλα yields τουλαχιστον οχι παραπανω του φυσιολογικου. Βεβαια εξαρταται και απο το μεγεθος της παραγωγης.. 

Τι σχέση έχει το μέγεθος της παράγωγης με τα Yield ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τι σχέση έχει το μέγεθος της παράγωγης με τα Yield ??

Λεω οτι τα yields στις αρχες της παραγωγης εξ ορισμου ειναι προβληματικα. Εαν και το μεγεθος της παραγωγης δεν θα ειναι μεγαλο για οποιοδηποτε λογο τοτε θα εχουμε και εκει προβληματα διαθεσιμοτητας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Λεω οτι τα yields στις αρχες της παραγωγης εξ ορισμου ειναι προβληματικα. Εαν και το μεγεθος της παραγωγης δεν θα ειναι μεγαλο για οποιοδηποτε λογο τοτε θα εχουμε και εκει προβληματα διαθεσιμοτητας

Τα 7nm της TSMC δεν είναι στην αρχή της παράγωγης για να έχουν ακόμα χαμηλά yields. Άρα αυτό δεν ισχύει για το RDNA 2

Τα yields θα επηρεαστούν από το μέγεθος του Chip, το αν θα έχουμε πρόβλημα με την διαθεσιμότητα δεν θα είναι από τα Yields αλλά από έλλειψη Wafer Capacity .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τα 7nm της TSMC δεν είναι στην αρχή της παράγωγης για να έχουν ακόμα χαμηλά yields. Άρα αυτό δεν ισχύει για το RDNA 2

Τα yields θα επηρεαστούν από το μέγεθος του Chip, το αν θα έχουμε πρόβλημα με την διαθεσιμότητα δεν θα είναι από τα Yields αλλά από έλλειψη Wafer Capacity .

Ναι τα 7nm δεν ειναι ισχυει αλλα δεν ξερω κατα ποσο τα 7nm + που αν δεν κανω λαθος ειναι η κατασκευαστικη μεθοδος θα εχουν ή οχι. 
Το προβλημα της διαθεσιμοτητας περαν του wafer capacity που αφορα το εργοστασιο και οχι την εταιρεια το ανεφερα με το κατα ποσο θα ειναι διατεθειμενη να παραγει η AMD σε μεγαλα volumes αν δει οτι τα initial yields δεν ειναι καλα δηλαδη του κατα ποσο ειναι διατεθειμενη να παραγει χωρις τα κερδη που ισως να υπολογιζει..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι τα 7nm δεν ειναι ισχυει αλλα δεν ξερω κατα ποσο τα 7nm + που αν δεν κανω λαθος ειναι η κατασκευαστικη μεθοδος θα εχουν ή οχι. 
Το προβλημα της διαθεσιμοτητας περαν του wafer capacity που αφορα το εργοστασιο και οχι την εταιρεια το ανεφερα με το κατα ποσο θα ειναι διατεθειμενη να παραγει η AMD σε μεγαλα volumes αν δει οτι τα initial yields δεν ειναι καλα δηλαδη του κατα ποσο ειναι διατεθειμενη να παραγει χωρις τα κερδη που ισως να υπολογιζει..

Το πρόβλημα με το Capacity το έχει η AMD γιατί στο Η2 2020 θα έχει 30Κ Wafers per Month στα 7nm/7nm+ και σε αυτό το Capacity θα πρέπει να παράγει τους ZEN 2/ZEN 3, κάρτες γραφικών και τις κονσόλες για MS και SONY.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Το πρόβλημα με το Capacity το έχει η AMD γιατί στο Η2 2020 θα έχει 30Κ Wafers per Month στα 7nm/7nm+ και σε αυτό το Capacity θα πρέπει να παράγει τους ZEN 2/ZEN 3, κάρτες γραφικών και τις κονσόλες για MS και SONY.

Αυτό το είχα ξεχάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το πρόβλημα με το Capacity το έχει η AMD γιατί στο Η2 2020 θα έχει 30Κ Wafers per Month στα 7nm/7nm+ και σε αυτό το Capacity θα πρέπει να παράγει τους ZEN 2/ZEN 3, κάρτες γραφικών και τις κονσόλες για MS και SONY.

Zen 2 δε νομίζω να παράγει. Ο μόνος λόγος που παρήγαγε Zen+ μετά το launch των Zen 2 ήταν το capacity στην GloFo.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Zen 2 δε νομίζω να παράγει. Ο μόνος λόγος που παρήγαγε Zen+ μετά το launch των Zen 2 ήταν το capacity στην GloFo.

Μέχρι και το πρώτο εξάμηνο του 21 θα παράγει σίγουρα

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...