Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καλά κοίτα μην κρατάμε κάνα σαγόνι στις 28 με τις τιμές, εμένα πάντως με τα cpu μου έφυγε κανονικα

Εγω παλι οχι. Top Cpus πλεον, με τιμες ειδικα στα 5900-5950 αντιστοιχα με προηγουμενα  3900-3950 . Μιλαω παντα για Ελλαδα. 

Ποσο να κοστολογησει δλδ? Εδω μας ταιζε τοσα χρονια 4 cores η Ιntel. anyway off topic 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αν μεταφραζονται τα geekbench και τα passmark  που εχουν βγει και  στα υπολοιπα ,αρχιζω και πιστευω οτι ειναι ψιλολογικες οι τιμες. 

Φιλε δεν με νοιάζει πόση απόδοση θα έχουν, 130 δολλάρια παραπανω για 8 cores από πέρυσι είναι μεγάλη διαφορά.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κανουμε hijack το Navi thread να πω συνοπτικα οτι το ζητημα με το DLSS ειναι σημαντικο γιατι ακομη και το 4k/60fps να ειναι εφικτο με την συμβατικη μεθοδο του rasterization, σε raytracing τα πραγματα με τα ΑΑΑ games θα ειναι σαφως πολυ πιο απαιτητικα.. Οποτε το DLSS 2.x παει απο οτι φαινεται πακετο τουλαχιστον για 4k αναλυση στα νεα παιχνιδια. 

Εδω θα πρεπει να δουμε τι θα παρουσιασει η AMD αλλα μην προτρεχουμε. Βημα βημα να δουμε τα benchmarks και μετα θα βγαλουμε τα οποια συμπερασματα. Οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια λενε οποτε ειμαι συγκρατημενα αισιοδοξος για το κοκκινο στρατοπεδο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στα CPUs έχει άνεση ότι είναι σε καλύτερη μοίρα από την Intel, εδώ υπάρχει ζημιά με drivers όμως που πολλοί θα έχουν το άγχος..Άρα προφανώς δεν την παίρνει να χρεώσει την 6900ΧΤ 1500+ ακόμα κι αν ξεπερνούσε την 3090.

O enthusiast θα πάρει ότι είναι πιο γρήγορο και ας έχει θέματα με drivers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Στα CPUs έχει άνεση ότι είναι σε καλύτερη μοίρα από την Intel, εδώ υπάρχει ζημιά με drivers όμως που πολλοί θα έχουν το άγχος..Άρα προφανώς δεν την παίρνει να χρεώσει την 6900ΧΤ 1500+ ακόμα κι αν ξεπερνούσε την 3090.

Δεν την παίρνει να πάει σε ίδιες τιμές με nvidia,ακόμα κ αν είναι καλύτερη.Αλλά φθηνή δεν θα είναι.Θα απογοητευτούν πολλοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Matrix7 είπε

Δεν την παίρνει να πάει σε ίδιες τιμές με nvidia,ακόμα κ αν είναι καλύτερη.Αλλά φθηνή δεν θα είναι.Θα απογοητευτούν πολλοί

Φθηνή δεν την λες με 999$ MSRP.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 256bit λετε να το εβαλαν ωστε να κρατησουν τις τιμες χαμηλα? Δεν θα εχουμε παλι θεματα starvation οπως στην 5700xt με τετοιο bus? Πανε για 100% gaming αρχιτεκτονικη εφυγαν τελειως απο το compute που ειχε το GCN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Φιλε δεν με νοιάζει πόση απόδοση θα έχουν, 130 δολλάρια για 8 cores από πέρυσι είναι μεγάλη διαφορά.

Συμφωνω απλα καταλαβαινω και την θεση μιας εταιριας και ειμαι ρεαλιστης , με βαση αυτο αν εχεις εναν προιον που ειναι στα παντα καλυτερο απο οτι του ανταγωνιστη σου εχει λογικη να χρεωσεις παραπανω ασχετως αν δεν εσυ και γω δεν συμφωνουμε . Εξαλου προσωπικα δεν θα παω σε zen 3 για το επομενο εξαμηνο με αυτες τις τιμες αλλα καταλαβαινω αυτην την αυξηση με αυτες τις επιδοσεις. 

Βεβαια στις καρτες ειναι αλλιως τα πραγματα η amd δεν μπορει να βγει απο πανω σε ολα, ακομα και σε raster ειναι ηταν πρωτη θα χανει σε rt , δεν μπορει να χρεωσει οπως τα cpu . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καλά κοίτα μην κρατάμε κάνα σαγόνι στις 28 με τις τιμές, εμένα πάντως με τα cpu μου έφυγε κανονικα

Ενταξει,εκει εχει καβαλησει λιγο το καλαμι,γιατι ψιλο παιζει μπαλιτσα μονη της,ασε που ειναι αρχη,μετα θα ριξει τιμες,οπως συνηθως.

Στις καρτες δεν την παιρνει για "μαγκιες"γιατι ειναι πισω ακομα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

999 με επιδοσεις 3090 δεν ειναι ασχημα. Και μια 6800xt στα 649 να βολευτουμε και οι υπολοιποι.

Άλλο ''δεν είναι άσχημα'' και άλλο είναι φθηνά. Φτάσαμε να θεωρούμε το 1000άρικο για GPU φθηνά ; Μην τρελαθούμε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...