Προς το περιεχόμενο

'Εγχρωμο πολυμηχάνημα για Home Office


Commendatore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

θα χρειαστώ προσεχώς ένα νέο έγχρωμο και σχετικά συμμαζεμένο σε διαστάσεις πολυμηχάνημα για Home Office.
Οι εκτυπώσεις που κάνω είναι λιγοστές (υπολογίζω 20-50 σελ./μήνα) οι οποίες είναι ακανόνιστες, δηλ. θα τύχει ημέρα που θα εκτυπώσω 20 σελίδες, αλλά θα τύχει και ένα δεκαήμερο όπου δε θα εκτυπωθεί τίποτα...
Οι βασικές μου απαιτήσεις είναι:

  • δυνατότητα δικτύωσης LAN & WLAN
  • οικονομικά αναλώσιμα και δυνατότητα χρήσης συμβατών
  • εκτύπωση διπλής όψης και κασετίνα χαρτιού
  • ικανοποιητική οθόνη (ίσως αφής;;;) και ικανοποιητικό έως καλό scanner

και δευτερευόντως, αλλά όχι απαραιτήτως:

  • αυτόματο τροφοδότη ADF
  • περιστασιακή εκτύπωση ικανοποιητικών φωτογραφιών

Έχω διαβάσει σχετικά με τους εκτυπωτές μελάνης inktank κλπ, αλλά οι λιγοστές και ακανόνιστες εκτυπώσεις σε συνδυασμό με την λίγο πιο περίπλοκή χρήση τους και την εξίσου ακριβή τιμή τους, με κάνουν να προσανατολίζομαι κυρίως σε laser μοντέλα και τα οποία να βρίσκονται μέχρι το ψυχολογικό όριο των ~300€.

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή 😉

Merci!

Επεξ/σία από Commendatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία γνώμη για τον HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw ;

Είναι βέβαια λίγο overkill για τη χρήση που προορίζεται και δυστυχώς είναι λίγο ακριβότερος και μεγαλύτερος σε διαστάσεις απ'ότι θα ήθελα...

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο, αλλά λίγο πιο οικονομικό και μικρότερο σε διαστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτός Brother-DCP-L3510CDW.html και βλέπω ότι τα συμβατά High Yield Toners (TN-247) BK-3,000 pages*, CMY - 2,300 pages εκτός του ότι βγάζουν διπλάσιες σελίδες, είναι και στη μισή τιμή σε σχέση με τα συμβατά του hp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2020 στις 11:57 ΜΜ, Commendatore είπε

 

Οι βασικές μου απαιτήσεις είναι:

  • δυνατότητα δικτύωσης LAN & WLAN
  • οικονομικά αναλώσιμα και δυνατότητα χρήσης συμβατών
  • εκτύπωση διπλής όψης και κασετίνα χαρτιού
  • ικανοποιητική οθόνη (ίσως αφής;;;) και ικανοποιητικό έως καλό scanner

και δευτερευόντως, αλλά όχι απαραιτήτως:

  • αυτόματο τροφοδότη ADF
  • περιστασιακή εκτύπωση ικανοποιητικών φωτογραφιών

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή 😉

φιλε μου κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα που οριζεις ως βασικες απαιτησεις ισως ειναι overkill για μηχανημα σπιτιου, δηλαδη η εκτυπωση μπρος-πισω σου ειναι απολυτως απαραιτητη; γιατι ανεβαζει σιγουρα το κοστος. το ιδιο και η υπαρξη lan - με wifi κανεις τα παντα, δεν σου λειπει κατι για να χρειαστει lan. τελος, και η οθονη που λες, ισως ειναι overkill, τουλαχιστον οι hp και  epson που γνωριζω εχουν πολυ καλα mobile apps απο τα οποια διαχειριζεσαι τα παντα απο τον καναπε, δεν χρειαζεται να πας πανω στο μηχανημα. -εγω εχω epson και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τις δυνατοτητες συνδεσης

δεν εχω επαφη με την αγορα να σου προτεινω συγκεκριμενα μοντελα αλλα πιστευω wifi inkjet με inktank θα σε καλυψει και χωρις τα παραπανω 3 σημεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Υπάρχει και αυτός Brother-DCP-L3510CDW.html και βλέπω ότι τα συμβατά High Yield Toners (TN-247) BK-3,000 pages*, CMY - 2,300 pages εκτός του ότι βγάζουν διπλάσιες σελίδες, είναι και στη μισή τιμή σε σχέση με τα συμβατά του hp.

Καλή και λίγο πιο οικονομική πρόταση σε σχέση με τον ΗΡ, αν και στερείται του αυτόματου τροφοδότη και της LAN σύνδεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pp6210 είπε

φιλε μου κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα που οριζεις ως βασικες απαιτησεις ισως ειναι overkill για μηχανημα σπιτιου, δηλαδη η εκτυπωση μπρος-πισω σου ειναι απολυτως απαραιτητη; γιατι ανεβαζει σιγουρα το κοστος. το ιδιο και η υπαρξη lan - με wifi κανεις τα παντα, δεν σου λειπει κατι για να χρειαστει lan. τελος, και η οθονη που λες, ισως ειναι overkill, τουλαχιστον οι hp και  epson που γνωριζω εχουν πολυ καλα mobile apps απο τα οποια διαχειριζεσαι τα παντα απο τον καναπε, δεν χρειαζεται να πας πανω στο μηχανημα. -εγω εχω epson και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τις δυνατοτητες συνδεσης

δεν εχω επαφη με την αγορα να σου προτεινω συγκεκριμενα μοντελα αλλα πιστευω wifi inkjet με inktank θα σε καλυψει και χωρις τα παραπανω 3 σημεια

Φίλε μου στα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις έχεις εν μέρει ή ακόμη και απόλυτο δίκιο.
Για τις εκτυπώσεις που κάνω θα αρκούσε και ένα μικρότερο και σχετικά οικονομικότερο μοντέλο, αλλά όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να βρώ κάτι αξιοπρεπές κάτω από τα 200€.
Η απλοϊκή σκέψη που έκανα λοιπόν, είναι ότι από τη στιγμή που ένα μέτριο μοντέλο με σημαντικές παραχωρήσεις στον εξοπλισμό θα μου κοστίσει τουλάχιστον 200€, γιατί να μην πάρω ένα με 300€ το οποίο θα είναι πλήρως εξοπλισμένο; 

Μια εναλλακτική για παράδειγμα θα μπορούσε να είναι ο HP Color Laser 178nwg ο οποίος είναι οικονομικότερος και λίγο μικρότερος, αλλά στερείται της εκτύπωσης διπλής όψεως, του αυτόματου τροφοδότη, καθώς και της ενσύρματης δικτύωσης.
Επίσης κάποιος σαν τον Lexmark MC3224DWE θα ήταν ίσως μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα αναλώσιμα και κατά πόσο είναι εύκολο να βρείς συμβατά (σε σχέση πάντα με τον ΗΡ).

Αν κάνω παραχώρηση στην εκτύπωση διπλής όψης, τότε υπάρχει και ο HP Color LaserJet Pro M183fw (λίγο φθηνότερος, αλλά με ακριβότερα αναλώσιμα) όπως επίσης και ο HP Color LaserJet Pro M282nw...

Ίσως έχεις δίκιο πως είναι αχρείαστο το LAN, αλλά σε όλους μας έχει συμβεί να έχουμε αγανακτήσει όταν μια συσκευή δε "βλέπει" την άλλη... 
Όσον αφορά στην οθόνη θεώρησα πως θα φανεί πολύ χρήσιμη στην περίπτωση που δε θέλεις να ανοίξεις τον υπολογιστή για να έχεις την πλήρη γκάμα επιλογών για την εκτύπωση ή το σκανάρισμα...
Οι inktank μοιάζουν ως ιδανική λύση, αλλά επειδή οι εκτυπώσεις μου είναι ακανόνιστες, δε θα ήθελα να ασχολούμαι με ξεβούλωμα κεφαλών, στεγνώματα μελανιών κλπ...

Μπορεί να φαντάζουν υπερβολικές οι ανησυχίες μου, αλλά επειδή έχω αγανακτήσει με έναν inkjet φοβάμαι μην την ξαναπατήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Commendatore είπε

 

Ίσως έχεις δίκιο πως είναι αχρείαστο το LAN, αλλά σε όλους μας έχει συμβεί να έχουμε αγανακτήσει όταν μια συσκευή δε "βλέπει" την άλλη... 
Όσον αφορά στην οθόνη θεώρησα πως θα φανεί πολύ χρήσιμη στην περίπτωση που δε θέλεις να ανοίξεις τον υπολογιστή για να έχεις την πλήρη γκάμα επιλογών για την εκτύπωση ή το σκανάρισμα...
Οι inktank μοιάζουν ως ιδανική λύση, αλλά επειδή οι εκτυπώσεις μου είναι ακανόνιστες, δε θα ήθελα να ασχολούμαι με ξεβούλωμα κεφαλών, στεγνώματα μελανιών κλπ...

Μπορεί να φαντάζουν υπερβολικές οι ανησυχίες μου, αλλά επειδή έχω αγανακτήσει με έναν inkjet φοβάμαι μην την ξαναπατήσω!

για τους laser που ψαχνεις δεν γνωριζω καθολου αρα δεν μπορω και να εκφερω γνωμη. Απλα τα 300 που θελεις να διαθεσεις μου φαινονται πολλα για απλη χρηση σπιτιου. αν φοβασαι μην ξεραθουν τα μελανια inkjet σημαινει οτι μπορει να περασεις και 10-15 μερες χωρις εκτυπωση, μηπως τελικα παρεις super duper μηχανημα κ το εχεις να καθεται...

γιατην οθονη κ το να μην ανοιγεις pc ισχυει, αλλα σου ξαναλεω οτι ( τουλαχιστον στο epson inkjet μου) η εφαρμογη android epson iprint κανει ολα τα βασικα και ειναι τοσο απλη που και ο γιος μου 5η δημοτικου ξερει να τυπωσει κ να σκαναρει! μεχρι και shortcut για την web σελιδα συντηρησης του εκτυπωτη εχει το app, οποτε μη σε περιοριζει η οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, pp6210 είπε

για τους laser που ψαχνεις δεν γνωριζω καθολου αρα δεν μπορω και να εκφερω γνωμη. Απλα τα 300 που θελεις να διαθεσεις μου φαινονται πολλα για απλη χρηση σπιτιου. αν φοβασαι μην ξεραθουν τα μελανια inkjet σημαινει οτι μπορει να περασεις και 10-15 μερες χωρις εκτυπωση, μηπως τελικα παρεις super duper μηχανημα κ το εχεις να καθεται...

γιατην οθονη κ το να μην ανοιγεις pc ισχυει, αλλα σου ξαναλεω οτι ( τουλαχιστον στο epson inkjet μου) η εφαρμογη android epson iprint κανει ολα τα βασικα και ειναι τοσο απλη που και ο γιος μου 5η δημοτικου ξερει να τυπωσει κ να σκαναρει! μεχρι και shortcut για την web σελιδα συντηρησης του εκτυπωτη εχει το app, οποτε μη σε περιοριζει η οθονη.

Ακριβώς αυτές είναι και οι δικές μου ανησυχίες και προφανώς δε θέλω να σκάσω 350€ για ένα πολυμηχάνημα το οποίο απλά θα μαζεύει σκόνη...

Αν λοιπόν ορίσουμε εκ νέου ως βασικές προϋποθέσεις: 

δυνατότητα δικτύωσης LAN & WLAN 
οικονομικά αναλώσιμα ή δυνατότητα χρήσης συμβατών
εκτύπωση διπλής όψης και κασετίνα χαρτιού
ικανοποιητική οθόνη (ίσως αφής;;;) και ικανοποιητικό έως καλό scanner
και δευτερευόντως, αλλά όχι απαραιτήτως:

αυτόματο τροφοδότη ADF
περιστασιακή εκτύπωση ικανοποιητικών φωτογραφιών

και αν εξαιρέσουμε τους laser, έχεις εντοπίσει κάποια εναλλακτική σε inktank που να πληροί τις βασικές προϋποθέσεις και να κοστίζει σημαντικά λιγότερο;

Επεξ/σία από Commendatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ ψάχνω για έγχρωμο πολυμηχάνημα έχω καταλήξει στα εξής ψάχνοντας σε φόρουμ κλπ.

Ο laser έχει καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης για κείμενα, επιστολές κλπ και είναι ποιο γρήγορος επίσης. Όχι ότι δεν εκτυπώνει καλά τις φωτογραφίες αλλά για αποκλειστική εκτύπωση φωτογραφιών παίρνεις άλλον εκτυπωτή.

Οι inkjet μπορεί να έχουν καλύτερη εκτύπωση φωτογραφιών αλλά προϋποθέτουν να χρησιμοποιείς και φωτογραφικό χαρτί. Αλλιώς δεν έχει νόημα.

Άσε που αργεί η εκτύπωση και πρέπει να έχεις και μια απλώστρα δίπλα από τον εκτυπωτή για να κρεμάς τα Α4 για να στεγνώνουν.

Επίσης οι εκτυπώσεις από inkjet είναι πολύ ευαίσθητες στο νερό και άμα πέσει μια σταγόνα επάνω στο χαρτί, τότε η εκτύπωση καταστράφηκε. Για εκτυπώσεις laser δεν ισχύει αυτό.

 

Σχετικά με την τιμή, ότι και να πάρεις στο τέλος θα τα "σκάσεις" όπως και να έχει.

πχ στην αρχή έλεγα ότι ήμουν ποιο κοντά στο να πάρω τον Lexmark MC3224dwe που κοστίζει 193 € γιατί μου φάνηκε καλή τιμή για αυτά που προσφέρει.

Αλλά όμως, το μαύρο τόνερ έχει 77,51, και τα άλλα 3 έγχρωμα από 89,65 €. Δηλαδή όταν χρειαστεί να τα αντικαταστήσεις θα πρέπει να "στάξεις" 346,46 € !!!!!!

Δηλαδή, αγοράζεις σχεδόν άλλους 2 ίδιους εκτυπωτές !!!! Και αυτό θα συμβεί σύντομα γιατί τα αρχικά τόνερ έχουν περιορισμένο αριθμό εκτυπώσεων. Και όσο λίγες εκτυπώσεις και να κάνεις κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα τελειώσουν.

Αυτό θα κάνουμε τώρα; Θα αλλάζουμε κάθε λίγο εκτυπωτές;

 

Η παρακάτω πρόταση του φίλου είναι διαφορετική.

Παίρνεις έναν ποιο ακριβό εκτυπωτή και μετά δεν σε νοιάζουν τα τόνερ γιατί δέχεται και συμβατά που είναι και πολύ ποιο φθηνά.

Στις 11/9/2020 στις 8:26 ΜΜ, NiKoSmile είπε

Υπάρχει και αυτός Brother-DCP-L3510CDW.html και βλέπω ότι τα συμβατά High Yield Toners (TN-247) BK-3,000 pages*, CMY - 2,300 pages εκτός του ότι βγάζουν διπλάσιες σελίδες, είναι και στη μισή τιμή σε σχέση με τα συμβατά του hp.

Δηλαδή περίπου 342 € ο εκτυπωτής και 65,60 το σετ των 4 τόνερ.

 

Αν προσθέσεις και στις 2 επιλογές τα κόστη, έχουμε

Φθηνός εκτυπωτής + ένα σετ ακριβά τόνερ = 539,46 €

Ακριβός εκτυπωτής + ένα σετ φθηνά τόνερ = 407,60€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε jimako για home use δεν σου φαινονται πολλα τα 450-500; δικα σου τα χρηματα βεβαια αλλα ενας epson inktank ειναι στα μισα λεφτα, με ατελειωτο μελανι, και ας αργει λιγο ( ή πολύ σε σχεση με laser) και ας ξεθωριασει το χαρτι αν βραχει.... εκτος και αν θες ημιεπαγγελματικο επιπεδο.

τελος παντων αυτη ειναι η δικη μου γνωμη, μην επαναλαμβανομαστε, ευχομαι καλη επιλογη και στους δυο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Επειδή κι εγώ ψάχνω για έγχρωμο πολυμηχάνημα έχω καταλήξει στα εξής ψάχνοντας σε φόρουμ κλπ.

Ο laser έχει καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης για κείμενα, επιστολές κλπ και είναι ποιο γρήγορος επίσης. Όχι ότι δεν εκτυπώνει καλά τις φωτογραφίες αλλά για αποκλειστική εκτύπωση φωτογραφιών παίρνεις άλλον εκτυπωτή.

Οι inkjet μπορεί να έχουν καλύτερη εκτύπωση φωτογραφιών αλλά προϋποθέτουν να χρησιμοποιείς και φωτογραφικό χαρτί. Αλλιώς δεν έχει νόημα.

Άσε που αργεί η εκτύπωση και πρέπει να έχεις και μια απλώστρα δίπλα από τον εκτυπωτή για να κρεμάς τα Α4 για να στεγνώνουν.

Επίσης οι εκτυπώσεις από inkjet είναι πολύ ευαίσθητες στο νερό και άμα πέσει μια σταγόνα επάνω στο χαρτί, τότε η εκτύπωση καταστράφηκε. Για εκτυπώσεις laser δεν ισχύει αυτό.

Σχετικά με την τιμή, ότι και να πάρεις στο τέλος θα τα "σκάσεις" όπως και να έχει.

πχ στην αρχή έλεγα ότι ήμουν ποιο κοντά στο να πάρω τον Lexmark MC3224dwe που κοστίζει 193 € γιατί μου φάνηκε καλή τιμή για αυτά που προσφέρει.

Αλλά όμως, το μαύρο τόνερ έχει 77,51, και τα άλλα 3 έγχρωμα από 89,65 €. Δηλαδή όταν χρειαστεί να τα αντικαταστήσεις θα πρέπει να "στάξεις" 346,46 € !!!!!!

Δηλαδή, αγοράζεις σχεδόν άλλους 2 ίδιους εκτυπωτές !!!! Και αυτό θα συμβεί σύντομα γιατί τα αρχικά τόνερ έχουν περιορισμένο αριθμό εκτυπώσεων. Και όσο λίγες εκτυπώσεις και να κάνεις κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα τελειώσουν.

Αυτό θα κάνουμε τώρα; Θα αλλάζουμε κάθε λίγο εκτυπωτές;

Η παρακάτω πρόταση του φίλου είναι διαφορετική.

Παίρνεις έναν ποιο ακριβό εκτυπωτή και μετά δεν σε νοιάζουν τα τόνερ γιατί δέχεται και συμβατά που είναι και πολύ ποιο φθηνά.

Δηλαδή περίπου 342 € ο εκτυπωτής και 65,60 το σετ των 4 τόνερ.

Αν προσθέσεις και στις 2 επιλογές τα κόστη, έχουμε

Φθηνός εκτυπωτής + ένα σετ ακριβά τόνερ = 539,46 €

Ακριβός εκτυπωτής + ένα σετ φθηνά τόνερ = 407,60€ 

Την πρόταση του @NiKoSmile την έλαβα υπ'όψιν, αλλά αρχικά έψαχνα κάποιο πολυμηχάνημα με αυτόματο τροφοδότη και δικτύωση μέσω ethernet.
Με την αναπροσαρμογή πλέον των απαιτήσεών μου και τον συμβιβασμό στο θέμα της διπλής όψης, του αυτόματου τροφοδότη και της σύνδεσης LAN, ο Brother-DCP-L3510CDW φαίνεται ως η επικρατέστερη επιλογή, εκτός εάν προταθεί κάποιο πολυμηχάνημα από την κατηγορία των inktank.
Ο HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw είναι δυνατό μηχάνημα, αλλά τα συμβατά του αναλώσιμα κοστίζουν το τριπλάσιο σε σχέση με αυτά του Brother...

5 ώρες πριν, pp6210 είπε

φιλε jimako για home use δεν σου φαινονται πολλα τα 450-500; δικα σου τα χρηματα βεβαια αλλα ενας epson inktank ειναι στα μισα λεφτα, με ατελειωτο μελανι, και ας αργει λιγο ( ή πολύ σε σχεση με laser) και ας ξεθωριασει το χαρτι αν βραχει.... εκτος και αν θες ημιεπαγγελματικο επιπεδο.

τελος παντων αυτη ειναι η δικη μου γνωμη, μην επαναλαμβανομαστε, ευχομαι καλη επιλογη και στους δυο!

Καλά κάνεις και εκφράζεις τη γνώμη σου, γι'αυτό άλλωστε το νήμα αυτό προς συζήτηση...!

Μήπως έχεις υπ'όψιν σου κάποιο μοντέλο με κασετίνα χαρτιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Commendatore είπε

Την πρόταση του @NiKoSmile την έλαβα υπ'όψιν, αλλά αρχικά έψαχνα κάποιο πολυμηχάνημα με αυτόματο τροφοδότη και δικτύωση μέσω ethernet.
Με την αναπροσαρμογή πλέον των απαιτήσεών μου και τον συμβιβασμό στο θέμα της διπλής όψης, του αυτόματου τροφοδότη και της σύνδεσης LAN, ο Brother-DCP-L3510CDW φαίνεται ως η επικρατέστερη επιλογή, εκτός εάν προταθεί κάποιο πολυμηχάνημα από την κατηγορία των inktank.
Ο HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw είναι δυνατό μηχάνημα, αλλά τα συμβατά του αναλώσιμα κοστίζουν το τριπλάσιο σε σχέση με αυτά του Brother...

Καλά κάνεις και εκφράζεις τη γνώμη σου, γι'αυτό άλλωστε το νήμα αυτό προς συζήτηση...!

Μήπως έχεις υπ'όψιν σου κάποιο μοντέλο με κασετίνα χαρτιού;

κασετινες έχουν συνηθως οι HP και κάποιοι canon, δεν τα ξερω τα μοντέλα τους.

εγώ μετα τον canon pixma (αρχαίο μοντελο) που λύγιζε το χαρτι 360 μοιρες για να το βγαλει μπροστα, κόλλησα με τον καθετο feeder της epson, λιγοτερη πολυπλοκότητα στη διαδρομή χαρτιου όσο χοντρό χαρτι και ν αβαλεις... βεβαια θελει χώρο πισω και πανω απο τον εκτυπωτή, αλλά σε πολυμηχάνημα σκαννερ, όλο και κάποιο χώρο θα έχεις υπολογισει για να ανοίξεις το καπάκι του σκαννερ... αν δεν εχεις χωρο, πας σε κασετινα που ειναι front loading

αν ψαχνεις σε ΗΡ, δες λίγο ενα άλλο νημα εδώ που κάποιος πήρε τον 8013 να τον ρωτήσεις εντυπώσεις, και δες και το βιντεο του papoys για επαναγεμισμα μελανιών - αν παρεις ινκτανκ δεν χρειαζεται προφανώς. Υποψιν στα 180 ο epson L3151 που σου πρότεινα έχει ήδη 3 μελάνια+ 1 εξτρα μαυρο, υπολογίζει 3 χρόνια η Epson - τα μισά να βγάλεις μια χαρά είσαι, δεν μπλεκεις με αναγεμιζόμενα!

https://www.epson.gr/products/printers/inkjet-printers/for-home/ecotankl3151#details

 

Επεξ/σία από pp6210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pp6210 είπε

κασετινες έχουν συνηθως οι HP και κάποιοι canon, δεν τα ξερω τα μοντέλα τους.

εγώ μετα τον canon pixma (αρχαίο μοντελο) που λύγιζε το χαρτι 360 μοιρες για να το βγαλει μπροστα, κόλλησα με τον καθετο feeder της epson, λιγοτερη πολυπλοκότητα στη διαδρομή χαρτιου όσο χοντρό χαρτι και ν αβαλεις... βεβαια θελει χώρο πισω και πανω απο τον εκτυπωτή, αλλά σε πολυμηχάνημα σκαννερ, όλο και κάποιο χώρο θα έχεις υπολογισει για να ανοίξεις το καπάκι του σκαννερ... αν δεν εχεις χωρο, πας σε κασετινα που ειναι front loading

αν ψαχνεις σε ΗΡ, δες λίγο ενα άλλο νημα εδώ που κάποιος πήρε τον 8013 να τον ρωτήσεις εντυπώσεις, και δες και το βιντεο του papoys για επαναγεμισμα μελανιών - αν παρεις ινκτανκ δεν χρειαζεται προφανώς. Υποψιν στα 180 ο epson L3151 που σου πρότεινα έχει ήδη 3 μελάνια+ 1 εξτρα μαυρο, υπολογίζει 3 χρόνια η Epson - τα μισά να βγάλεις μια χαρά είσαι, δεν μπλεκεις με αναγεμιζόμενα!

https://www.epson.gr/products/printers/inkjet-printers/for-home/ecotankl3151#details

Σωστός. Τον έχω 10 μήνες ( L3151) 

Τα γνήσια μελάνια κοστίζουν 6€ το κάθε ένα.

Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος που κατάφερα να βρω με "εμπροσθογεμή" κασετίνα είναι ο Epson EcoTank ET-4750.

Αν και ακριβός, ωστόσο φαίνεται πολύ δυνατό μηχάνημα και μάλιστα απ'ότι διάβασα προσφέρεται με μελάνι που αρκεί για (θεωρητικά) 14.000  ασπρόμαυρες ή 11.000 έγχρωμες εκτυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2020 στις 4:59 ΜΜ, pp6210 είπε

φιλε jimako για home use δεν σου φαινονται πολλα τα 450-500; δικα σου τα χρηματα βεβαια αλλα ενας epson inktank ειναι στα μισα λεφτα, με ατελειωτο μελανι, και ας αργει λιγο ( ή πολύ σε σχεση με laser) και ας ξεθωριασει το χαρτι αν βραχει.... εκτος και αν θες ημιεπαγγελματικο επιπεδο.

τελος παντων αυτη ειναι η δικη μου γνωμη, μην επαναλαμβανομαστε, ευχομαι καλη επιλογη και στους δυο!

Ναι, μου είναι πολλά και γιαυτό δεν έχω πάρει ακόμα.

Λοιπόν ας βάλουμε και μερικές παραμέτρους ακόμα γιατί καμιά φορά παρασερνόμαστε και προχωράμε σε άσκοπες αγορές.

  • Χρειαζόμαστε πολλές εκτυπώσεις;
    Όχι. Οπότε και να αργεί η εκτύπωση δεν μας πειράζει. Άμα κάνουμε δηλαδή μία εκτύπωση την ημέρα, τι να διαρκέσει 2 sec τι 10 sec. Άσε μέχρι να ζεσταθεί ο laser θα κάνει περισσότερο χρόνο για να εκτυπώσει την πρώτη και μοναδική σελίδα.
  • Με πειράζει εάν ξεθωριάσει ή αν βραχεί και χαλάσει η εκτύπωση;
    Πάλι όχι γιατί το εκτυπώνεις ξανά λόγω μηδαμινού κόστους. Επίσης δεν κάνω εκτυπώσεις για να κρατήσω κάποιο προσωπικό αρχείο. Μπορεί να εκτυπώσω π.χ. κάποιον λογαριασμό ή κάποιο αντίγραφο ταυτότητας ή κάποιου άλλου εγγράφου για το δώσω κάπου αλλού όταν μου το ζητήσουν. Οπότε "να" και αν βραχεί "να" και αν ξεθωριάσει.

Να λοιπόν που αλλάζουν τα δεδομένα και γέρνει αλλού η ζυγαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...