Προς το περιεχόμενο

Έπιπλα Κουζίνας


chrisdou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω κουζίνα/ντουλάπες/μπάνιο κτλ σε καινούργια οικοδομή, ξεκινώντας από την κουζίνα (γύρω στα 6 μέτρα, με παράθυρο 1,30μ). Έχω πάρει κάποιες προσφορές από εταιρείες που βρήκα στο ίντερνετ (κάποιες αρκετά γνωστές λόγω διαφήμισης κτλ, πάντως όλες έχουν αξιοπρεπή site).

Μου κάνει εντύπωση ωστόσο που ενώ όλες οι προσφορές ανέρχονται περίπου στα 4000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) , η μία εταιρεία από αυτές μου έδωσε προσφορά για 2000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ και εδώ).

Να σημειώσω ότι η εταιρία με τα 2000, όταν τους ρώτησα γιατί είναι πιο φθηνοί και αν θα έπρεπε να ξέρω κάτι, μου απάντησαν ότι δεν το πηγαίνουν με το μέτρο, αλλά με τα υλικά, και όντως στην προσφορά μου είχαν βάλει ένα ένα πόσο κοστίζει το κάθε τι. Αντιθέτως οι άλλες εταιρίες στις προσφορές τους δεν αναφέρουν καν τις τιμές των προιόντων (κουτιών/συρταριών/μηχανισμών κτλ) ένα ένα αλλά δίνουν συνολική τιμή. Οι μηχανισμοί και στις δυο περιπτώσεις είναι από την ίδια Αυστριακή εταιρία, ενώ τα πορτάκια στην "φτηνή" εταιρία είναι από τον ίδιο βακελίτη που προσφέρει και μια άλλη εταιρία. Το πάχος των πάγκων και των εσωτερικών ντουλαπιών πάλι το ίδιο. Μάλιστα ένας κύριος από την πιο ακριβή εταιρία μου είχε πει ότι το πάνε με βάση το μέτρο, και έτσι ακόμα και αν βάλεις κάποιο παραπάνω συρτάρι κτλ, η τιμή που σου λένε είναι περίπου η ίδια, εκτός βέβαια αν βάλεις κάτι πολύ πιο ακριβό...και αυτό περίεργο μου φαίνεται...σαν να σε υπερχρεώνουν από την αρχή για να είναι σίγουροι πως ό,τι και να βάλεις θα είσαι μέσα στην τιμή. 

Εσείς τι εμπειρίες έχετε από παρόμοιες καταστάσεις; Πώς σας φαίνονται τα 2000ευρώ; Από την μια μου φαίνεται ύποπτο το ποσό, από την άλλη γιατί να πληρώσω παραπάνω 1000άρικα για διαφήμιση και άλλα σχετικά που δεν έχουν σχέση με το προιόν που θα πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω χιλιάρικα ναι είναι για την διαφήμιση και λειτουργικά έξοδα που μπορεί να έχουν παραπάνω π.χ. Έκθεση σε κεντρικούς δρόμους κτλ. 

Σαν δουλειά το πιο πιθανό είναι να είναι το ίδιο. Εάν και ο φτηνότερος έχει κάποιο εκθεσιακό χώρο με εγκαταστάσεις του, τότε θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερη αγορά και ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει.

Κι εμείς πήραμε προσφορές, επαρχία, και μας έδωσαν τιμές από 3 μέχρι 5 χιλιάρικα.

Προτιμήσαμε αυτόν με τα 3 χιλιάρικα γιατί μας τον σύστησαν και ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας με όλη τη σημασία της λέξης.

Οπότε αυτό που θα ελέγξεις όσο μπορείς είναι πόσο σωστός επαγγελματίας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθε εταιρία που βγαζει μηχανισμους, υλικά, μελαμινες κτλ βγαζει 2-3 σειρες με βαση την ποιοτητα. 

Η γνωστή αυστριακη εταιρεία που βγαζει μηχανισμους που λες, βγαζει μηχανισμο με 3ε και αλλον με 50ε, αρα η γενική αναφορα οτι θα βαλουμε μηχανισμους της ταδε εταιρείας δεν λεει και πολλα. 

Επισης σημαντικο είναι να ζητήσεις τα πισινά των κουτιων να ειναι απο μελαμινη 8mm και οχι χαρμποτ των 3mm καθώς το τελευταίο θα αρχισει κάποια στιγμή να ξηλωνεται (βλεπε πισινά από ντουλαπες τύπου Ικεα) 

Ακομα μπορεις να ζητήσεις ακομα πιο συγκεκριμένες προδιαγραφές οπως μελαμινη 18mm για το κουτί αντί 16mm, φρένο σε μεντεσέδες/συρταρια, ανθυγρο πάγκο (ντουροπαλ) ή ακομα λαμαρίνα ή πλαστικο πατο στο ντουλαπι του νεροχύτη για προστασία απο την υγρασια.. 

 

53 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ελεύθερη αγορά και ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει.

Κι εμείς πήραμε προσφορές, επαρχία, και μας έδωσαν τιμές από 3 μέχρι 5 χιλιάρικα.

Προτιμήσαμε αυτόν με τα 3 χιλιάρικα γιατί μας τον σύστησαν και ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας με όλη τη σημασία της λέξης.

Οπότε αυτό που θα ελέγξεις όσο μπορείς είναι πόσο σωστός επαγγελματίας είναι.

Πάντα μια τέτοια διαφορά απο καπου προκύπτει.. 

Θα δεχτω οτι μεχρι ενα σημειο πληρωνεις ονομα/brand/διαφημιση κτλ αλλα δεν μπορώ να δεχτώ οτι σε μια διαφορά των 2000ε δεν υπαρχει διαφορά σε υλικά.. Μπορει να βλεπεις καποια πραγματα "ιδια", αλλα σχεδον σιγουρα μπορω να σου πω οτι μόνο ιδια δεν ειναι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, chrisdou είπε

Θέλω να βάλω κουζίνα/ντουλάπες/μπάνιο κτλ σε καινούργια οικοδομή, ξεκινώντας από την κουζίνα (γύρω στα 6 μέτρα, με παράθυρο 1,30μ). Έχω πάρει κάποιες προσφορές από εταιρείες που βρήκα στο ίντερνετ (κάποιες αρκετά γνωστές λόγω διαφήμισης κτλ, πάντως όλες έχουν αξιοπρεπή site).

Μου κάνει εντύπωση ωστόσο που ενώ όλες οι προσφορές ανέρχονται περίπου στα 4000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) , η μία εταιρεία από αυτές μου έδωσε προσφορά για 2000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ και εδώ).

Να σημειώσω ότι η εταιρία με τα 2000, όταν τους ρώτησα γιατί είναι πιο φθηνοί και αν θα έπρεπε να ξέρω κάτι, μου απάντησαν ότι δεν το πηγαίνουν με το μέτρο, αλλά με τα υλικά, και όντως στην προσφορά μου είχαν βάλει ένα ένα πόσο κοστίζει το κάθε τι. Αντιθέτως οι άλλες εταιρίες στις προσφορές τους δεν αναφέρουν καν τις τιμές των προιόντων (κουτιών/συρταριών/μηχανισμών κτλ) ένα ένα αλλά δίνουν συνολική τιμή. Οι μηχανισμοί και στις δυο περιπτώσεις είναι από την ίδια Αυστριακή εταιρία, ενώ τα πορτάκια στην "φτηνή" εταιρία είναι από τον ίδιο βακελίτη που προσφέρει και μια άλλη εταιρία. Το πάχος των πάγκων και των εσωτερικών ντουλαπιών πάλι το ίδιο. Μάλιστα ένας κύριος από την πιο ακριβή εταιρία μου είχε πει ότι το πάνε με βάση το μέτρο, και έτσι ακόμα και αν βάλεις κάποιο παραπάνω συρτάρι κτλ, η τιμή που σου λένε είναι περίπου η ίδια, εκτός βέβαια αν βάλεις κάτι πολύ πιο ακριβό...και αυτό περίεργο μου φαίνεται...σαν να σε υπερχρεώνουν από την αρχή για να είναι σίγουροι πως ό,τι και να βάλεις θα είσαι μέσα στην τιμή. 

Εσείς τι εμπειρίες έχετε από παρόμοιες καταστάσεις; Πώς σας φαίνονται τα 2000ευρώ; Από την μια μου φαίνεται ύποπτο το ποσό, από την άλλη γιατί να πληρώσω παραπάνω 1000άρικα για διαφήμιση και άλλα σχετικά που δεν έχουν σχέση με το προιόν που θα πάρ

Αποκλείεται αυτή η απόκλιση των 2κ να μην έχει διαφορά. Ενδεικτικά να πάρεις μια ιδέα, υπάρχει μελαμίνη τουρκική που βγαίνει 30€/φύλο ενώ όλες οι γνωστές εταιρίες πχ ακριτα έχει 50€ (η διαφορά στην εργασία δλδ όταν μπαίνουν οι βίδες είναι η μέρα με την νύχτα) , μεντεσέδες fgv (οι καλοί φθηνοί) 0.24€ ενώ οι Blum 2€ έκαστος που αν τους θες με φρένο πάνε στα 2,5 , μηχανισμους συρτάριων με 3€ ενώ αν πας σε Blum πας στα 5,5€ που αν τα θες με φρένο μεταλλικά αυτομάτως πας στα 20€ έκαστο .

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ίδια υλικά ο φθηνός με τον ακριβό με τίποτα. Ζήτα αναλυτική με τα υλικά του φθηνού με τον ακριβό κ κανε μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ περί των τιμών να πειστείς 

Αν πάλι δεν είναι μάστορες να ξεκινήσουν από την αρχή την δουλειά (όπως πολλές γνωρίζω κάνουν) και απλά μετράνε τον χώρο σου, βγάζουν το σχέδιο και έρχονται όλα έτοιμα μοντσρισμενα από εργοστάσια  Ιταλίας ακόμα και ο τρόπος που μονταρονται δεν είναι τόσο σωστός όσο θα έπρεπε (προσωπική μου άποψη). Είναι πολλοί οι παράμετροι που κάποιος δεν γνωρίζει αν δεν είναι της δουλειάς. 

Μεγάλο ρόλο πάλι παίζει και το ποιος τα φτιάχνει.  με τόσα που έχουν δει τα μάτια μου άσε 😜

Επεξ/σία από greekbusters
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως οτι ειπε ο φιλος παραπανω... 

Να συμπληρώσω οτι υπάρχουν και μελαμινες Αυστριακή /Γερμανική με 70-100+ το φύλλο. 

Θεωρω πως αν πας και πάρεις τιμες/προσφορές απο 50 διαφορετικες εταιρίες, ολες θα έχουν διαφορετικά υλικα καπου, υπάρχουν αμετρητοι συνδιασμοι σε υλικα/μηχανισμούς για να γινει μια κατασκευή κουζίνας 

 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maktheo είπε

Η καθε εταιρία που βγαζει μηχανισμους, υλικά, μελαμινες κτλ βγαζει 2-3 σειρες με βαση την ποιοτητα. 

Η γνωστή αυστριακη εταιρεία που βγαζει μηχανισμους που λες, βγαζει μηχανισμο με 3ε και αλλον με 50ε, αρα η γενική αναφορα οτι θα βαλουμε μηχανισμους της ταδε εταιρείας δεν λεει και πολλα. 

Επισης σημαντικο είναι να ζητήσεις τα πισινά των κουτιων να ειναι απο μελαμινη 8mm και οχι χαρμποτ των 3mm καθώς το τελευταίο θα αρχισει κάποια στιγμή να ξηλωνεται (βλεπε πισινά από ντουλαπες τύπου Ικεα) 

Ακομα μπορεις να ζητήσεις ακομα πιο συγκεκριμένες προδιαγραφές οπως μελαμινη 18mm για το κουτί αντί 16mm, φρένο σε μεντεσέδες/συρταρια, ανθυγρο πάγκο (ντουροπαλ) ή ακομα λαμαρίνα ή πλαστικο πατο στο ντουλαπι του νεροχύτη για προστασία απο την υγρασια.. 

Πάντα μια τέτοια διαφορά απο καπου προκύπτει.. 

Θα δεχτω οτι μεχρι ενα σημειο πληρωνεις ονομα/brand/διαφημιση κτλ αλλα δεν μπορώ να δεχτώ οτι σε μια διαφορά των 2000ε δεν υπαρχει διαφορά σε υλικά.. Μπορει να βλεπεις καποια πραγματα "ιδια", αλλα σχεδον σιγουρα μπορω να σου πω οτι μόνο ιδια δεν ειναι.. 

Επειδή ανέκαθεν είμασταν του μαστορέματος και έχουμε φτιάξει πολλά πράγματα μόνοι μας κάτι ξέρουμε και από μελαμίνες και από μεντεσέδες και από λουστράρισμα κ.λπ.

Ο άνθρωπος είναι Μάστορας από αυτούς που σπανίζουν και όποιον και αν ρωτήσαμε μας είπαν ότι δεν θα βρίσκαμε καλύτερο και είχαν δίκαιο. Έχει πλήρως καθετοποιημένη μονάδα και τα φτιάχνει όλα από την αρχή. Δεν παίρνει έτοιμα κουτιά, αλλά σου φτιάχνει ό,τι θες στις διαστάσεις που θες για να ταιριάζουν σωστά στο χώρο.

Με 3.080 για την ακρίβεια μας έκανε κουζίνα 10 μέτρα, με  μεντεσέδες Blum με φρένο, μεταλλικά συρτάρια με φρένο που αντέχουν μέχρι 80 κιλά, τα κουτιά και ράφια μελαμίνη 18χιλ., πλάτη μελαμίνη επίσης και όχι χαρμποτ, αλουμινένιο πάτο κάτω από τον νεροχύτη, νεροχύτη Franke 116 εκ., πάγκο και πλάτη άνθυγρα, τα πορτάκια και τα πλαϊνά mdf 20 χιλ. καπλαμάς με ακρυλική λάκα, και 6 πορτάκια με αμμοβολημένο τζάμι.

Την κουζίνα τη σχεδιάσαμε στο σάιτ της ΙΚΕΑ, όπου έβγαινε 4000, χωρίς νεροχύτη και πλάτη, χωρίς μεταφορικά, συναρμολόγηση, τοποθέτηση.

Αλλά το σπίτι είναι επαρχία, μακριά από μεγάλες πόλεις και οι άλλες γνωστές εταιρίες ζητούσαν ακόμη περισσότερα. Αλλά και 2 άλλους στην περιοχή που ρωτήσαμε μας ζήτησαν 4000!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Αποκλείεται αυτή η απόκλιση των 2κ να μην έχει διαφορά. Ενδεικτικά να πάρεις μια ιδέα, υπάρχει μελαμίνη τουρκική που βγαίνει 30€/φύλο ενώ όλες οι γνωστές εταιρίες πχ ακριτα έχει 50€ (η διαφορά στην εργασία δλδ όταν μπαίνουν οι βίδες είναι η μέρα με την νύχτα) , μεντεσέδες fgv (οι καλοί φθηνοί) 0.24€ ενώ οι Blum 2€ έκαστος που αν τους θες με φρένο πάνε στα 2,5 , μηχανισμους συρτάριων με 3€ ενώ αν πας σε Blum πας στα 5,5€ που αν τα θες με φρένο μεταλλικά αυτομάτως πας στα 20€ έκαστο .

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ίδια υλικά ο φθηνός με τον ακριβό με τίποτα. Ζήτα αναλυτική με τα υλικά του φθηνού με τον ακριβό κ κανε μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ περί των τιμών να πειστείς 

Αν πάλι δεν είναι μάστορες να ξεκινήσουν από την αρχή την δουλειά (όπως πολλές γνωρίζω κάνουν) και απλά μετράνε τον χώρο σου, βγάζουν το σχέδιο και έρχονται όλα έτοιμα μοντσρισμενα από εργοστάσια  Ιταλίας ακόμα και ο τρόπος που μονταρονται δεν είναι τόσο σωστός όσο θα έπρεπε (προσωπική μου άποψη). Είναι πολλοί οι παράμετροι που κάποιος δεν γνωρίζει αν δεν είναι της δουλειάς. 

Μεγάλο ρόλο πάλι παίζει και το ποιος τα φτιάχνει.  με τόσα που έχουν δει τα μάτια μου άσε 😜

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τα σημεία που τονίζεις. Η εταιρία με τα 2000 έχει blum μηχανισμούς και επίσης, αν και έχει και πορτάκια ακρίτα, μου πρότεινε και μου έκανε προσφορά για πορτάκια βακελίτη diplos, βάζοντας ωστόσο πάγκο ακρίτα resopal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μην κρινεις εναν επαγγελματια απο το "ποσο καλο site εχει". Φιλος μου πηρε προσφορες απο γνωστο site που εχει πολλες ειδικοτητες μεσα και κατεληξε σε ενα με καλες υποτιθεται κριτικες για να φτιαξει ενα ραμποτε. το αποτελεσμα ηταν μια τετοια κακοτεχνια και τετοια απαθεια απο τον "επαγγελματια" που αναγκαστηκε να πληρωσει αλλον ξυλουργο που του προτειναμε, να του το διορθωσει και εν τελει εμεινε τοσο ευχαριστημενος που τον προτιμησε και για την κουζινα του. 

Σε τετοια επαγγελματα που ο αλλος πρεπει να ειναι μαστορας με @@ και οχι @@ μαστορας, η πιο σωστη (για μενα ) λυση ειναι να πας σε δοκιμασμενους απο γνωστους/φιλους σου που θα δεις κ  2 δουλειες τους στα σπιτια τους. Πχ ο ξυλουργος που εχουμε εμεις, όπου τον εχουμε συστησει, ολοι εχουν μεινει απολυτα ικανοποιημενοι απο την δουλεια του πρωτιστως και απο τις τιμες του. Οι κριτικες στο ιντερνετ ειναι πολλες φορες παραπλανητικες για πολλους λογους. η συμβουλη μου ειναι να σου προτεινουν φιλοι/γνωστοι/συγγενεις τον δικο τους μαραγκο, να δεις στο σπιτι τους τι δουλεια εχει κανει, να  σου δωσει προσφορα και να κανεις την δουλεια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κουζίνα της κόρης μου που ήταν πολύ μεγάλη πάνω κάτω περισσότερα από 20 μέτρα είχα πάρει αρκετές προσφορές που ξεκινούσαν από τα 8.000 και έφταναν στα 12.000.Από κανέναν δεν ζήτησαν τα πιο ακριβά συστήματα απλά κάτι καλό.Απλά τους έλεγα τι περίπου θέλω.

Στο τέλος πήρα και μία προσφορά από επιπλοποιό της περιοχής που δεν έχει γραφεία σάιτ εκθέσεις κ.λ.π. απλά κάθισε και μου έκανε σχέδιο τι θα φτιάξει από τι υλικά υλικά και πως θα το φτιάξει. Τιμή 5.500 ευρώ.Αφού το σκέφτηκα αρκετά είχα ακούσει και από φίλο πολύ καλά λόγια κατέληξα σε αυτόν.Σας πληροφορώ ότι έφτιαξε τόσο τέλεια ντουλάπια που και εγώ δεν τα είχα φανταστεί.

Συμπέρασμα χωρίς να θέλω να κατηγορήσω τους άλλους με τις υπερβολικές τιμές.Υπάρχουν αρκετοί καλοί μαστόροι αρκεί να ξέρουμε που και πως θα τους ψάξουμε

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα κουζίνα σε νέο σπίτι, θα σου παραθέσω τη δικιά μου εμπειρία. Μιλάμε για κουζίνα 13.3 μέτρα συνολικά, high gloss laminate ακρυλικό με gola σύστημα και push pull. Στην αρχή ξεκίνησα να παίρνω προσφορές από τα καταστήματα με τις Ιταλικές κουζίνες, οι οποίοι αμέσως καταλαβαίνεις, ότι ναι μεν έχουν φινέτσα αλλά δεν έχουν ιδέα από την παραγωγή της κουζίνας. Αυτοί απλά κάνουν την παραγγελιά και την τοποθέτηση. Οι τιμές που είχα πάρει ήταν από 5500 εως 6200. Μετά στράφηκα στους εδώ ξυλουργούς, που έχουν οι ίδιοι γραμμή παραγωγής με πρέσες κλπ. Εκεί πήρα πιο επαγγελματική αντιμετώπιση, από την άποψη ότι οι ίδιοι θα την έφτιαχναν τη κουζίνα από το μηδέν. Εκεί έλαβα τιμές από 3900 έως 4300. Τελικά κατέληξα σε αυτόν με τα 3900, επειδή τον γούσταρα σαν άνθρωπο. Επίσης χτύπησα σε όλους τιμές γιατί τους ζήτησα πακέτο μαζί με ντουλάπες και πόρτες, και πάντα μιλάω για επαρχία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την κοστολόγηση σε κάτι, η αλήθεια είναι πως οι απόψεις διίστανται.

Από την άλλη είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες (ειδικά στις κατασκευές) που στην τελική, η διαμόρφωση της τιμής συνήθως μας αφήνει με το στόμα ανοιχτό γιατί το μυαλό μας πάει μέχρι το "ένταξη μωρέ σιγά, δεν είναι ακριβό να το κατασκευάσεις αυτο, γιατί το χρεώνουν τόσο;"

Στη συγκεκριμένη περίπτωση των επίπλων κουζίνας, εάν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι από την παραμικρή βίδα και υλικό κατασκευής μέχρι τον σχεδιασμό, την ανάπτυξη και την συσκευασία είναι ατελείωτοι οι παράγοντες που διαμορφώνουν το κόστος. Έχω δει μάλιστα, ορισμένοι κατασκευαστές, χρησιμοποιούν κάτι γωνίες πλαστικές που μπαίνουν στα πορτάκια και είναι για την προστασία των γωνιών από τις κρούσεις.

Με μια μικρή αναζήτηση τα βρήκα από Έλληνα κατασκευαστή για να καταλάβετε τι εννοώ. Πλαστικές γωνίες

Κλείνοντας λοιπόν, καλό θα ήταν να σκεφτούμε δίπλα πριν βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω κι εγώ την εμπειρία μου.

Πολύ συνοπτικά,
έχει τύχει να έχω πληρώσει πανάκριβα
κουζίνα της οκάς
επειδή εμπιστεύτηκα τις δήθεν καλές συστάσεις που είχα πάρει για το συγκεκριμένο μαγαζί.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι αυτό το ίδιο που αναφέρθηκε πιο πάνω:
ο καθένας κοστολογεί ό,τι θέλει επειδή η αγορά είναι ελεύθερη (και καλώς είναι ελεύθερη, δεν αντιλέγω, θέλει όμως προσεκτική επιλογή). 
Το ακριβό μπορεί να το βρεις και φτηνά
και το φτηνό μπορεί να το βρεις και πανάκριβα.
Ο καθένας καθορίζει πόσο επαγγελματισμό θέλει να προσφέρει, πόσα θέλει να κερδίσει
και αξιόπιστη κριτική είναι δύσκολο να βρεθεί.
Επίσης τα υλικά που προμηθεύονται τα μαγαζιά είναι πολλά, διαφόρων ποιοτήτων και διαφορετικού κόστους
και οι τοποθετητές που μαστορεύουν είναι δύσκολο να προβλέψεις τη δουλειά που θα κάνουν.

Κανόνας γενικός πέρα από το πολύ ψάξιμο, το καλό παζάρι στα ικανά περιθώρια κέρδους που υπάρχουν, και τις προσεκτικές συμφωνίες δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως για 10μετρα κουζινα κατω απο 7.000 δεν εβρισκα εκτος απο πολυ χαμηλη ποιοτητα. Μιλαμε για αθηνα. Οι μηχανισμοι ανεβαζουν πολυ το κοστος μερικες φορες. 

Σε ελληνικες μελαμινες λενε για ακριτα πολλοι αλλα προσωπικα τα σχεδια που εχει δε μου αρεσουν. Παρολα αυτα τις ντουλαπες τις εκανα με ακριτα

Στις 15/9/2020 στις 6:59 ΜΜ, papoys1 είπε

Για την κουζίνα της κόρης μου που ήταν πολύ μεγάλη πάνω κάτω περισσότερα από 20 μέτρα είχα πάρει αρκετές προσφορές που ξεκινούσαν από τα 8.000 και έφταναν στα 12.000.Από κανέναν δεν ζήτησαν τα πιο ακριβά συστήματα απλά κάτι καλό.Απλά τους έλεγα τι περίπου θέλω.

Στο τέλος πήρα και μία προσφορά από επιπλοποιό της περιοχής που δεν έχει γραφεία σάιτ εκθέσεις κ.λ.π. απλά κάθισε και μου έκανε σχέδιο τι θα φτιάξει από τι υλικά υλικά και πως θα το φτιάξει. Τιμή 5.500 ευρώ.Αφού το σκέφτηκα αρκετά είχα ακούσει και από φίλο πολύ καλά λόγια κατέληξα σε αυτόν.Σας πληροφορώ ότι έφτιαξε τόσο τέλεια ντουλάπια που και εγώ δεν τα είχα φανταστεί.

Συμπέρασμα χωρίς να θέλω να κατηγορήσω τους άλλους με τις υπερβολικές τιμές.Υπάρχουν αρκετοί καλοί μαστόροι αρκεί να ξέρουμε που και πως θα τους ψάξουμε

Παντως αρκετοι μαραγκοι δε μπορουν να σου κανουν σχεδιο σε κουζινα. Ειχα δει καμια 10ρια και οι μισοι δε καναν σχεδιο απλα ελεγες τι κουτια θες.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω παντως για 10μετρα κουζινα κατω απο 7.000 δεν εβρισκα εκτος απο πολυ χαμηλη ποιοτητα. Μιλαμε για αθηνα. Οι μηχανισμοι ανεβαζουν πολυ το κοστος μερικες φορες. 

Σε ελληνικες μελαμινες λενε για ακριτα πολλοι αλλα προσωπικα τα σχεδια που εχει δε μου αρεσουν. Παρολα αυτα τις ντουλαπες τις εκανα με ακριτα

Παντως αρκετοι μαραγκοι δε μπορουν να σου κανουν σχεδιο σε κουζινα. Ειχα δει καμια 10ρια και οι μισοι δε καναν σχεδιο απλα ελεγες τι κουτια θες.

Ο συγκεκριμένος ήξερε.Βέβαια είχα πάει και σε 2,3 εταιρείες είχαμε κάνει σχέδια και είχα πάρει από εκεί ιδέες τις οποίες συμπλήρωσε με δικές του και ο μαραγκός.

Βέβαια δεν έχει πολλούς αυτοματισμούς (συρτάρια που κλείνουν αργά περιστροφικές γωνίες)  π.χ. αλλά δεν είναι και τελείως απλή.Έχει πορτάκια με ασανσέρ , τζάμια βιτρώ , τροφοθήκη συρόμενη αλλά και όπου πήγαινα δεν ζητούσα τέτοια πράγματα προκειμένου να μην ανέβει πολύ η τιμή.

Πάντως 7000 για 10 μέτρα κουζίνα το βρίσκω υπερβολικό. Πολλοί που έχουν δει την κουζίνα μου έχουν ζητήσει τηλέφωνο και εγώ τον έχω αναζητήσει αλλά δεν τον βρήκα ούτε στο τηλέφωνο ούτε στη διεύθυνση που ήταν.Έφυγε και κανείς δεν ξέρει που είναι.Αν δούλευε με τέτοιες τιμές φέσωσε εταιρείες και εξαφανίστηκε τι να πω.Εγώ πάντως τον πλήρωσα με όσα μου ζήτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...