Προς το περιεχόμενο

PC build <= 800€


FiLw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε! Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για την βοήθειά σας! Μετά από αυτά που προτείνατε και μετά από τις αριστοτεχνικές πινελιές μου (not even close :D ) παρήγγειλα τα εξής κομμάτια. Λίγο το παράκανα σε κάποια parts και πετσοκόφτηκα μόνος μου αλλά έβγαλα και τα απωθημένα μου 🤣

Πουθενά δεν βρήκα τον 3600 πιο κάτω από την τιμή του Link και έτσι πήρα τον 3600X(σε μαγαζί που θα μπορούσα να "εμπιστευτώ"). Τώρα γιατί σας τα λέω... Κουβέντα να γίνεται πρώτον και μετά ή να λύσουν κανενός ανθρώπου τις απορίες ή να είναι "προς αποφυγή" :D. Γενικά σκεφτόμουν ότι το +30Watt TDP μπορεί να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και γενικά πως θα άξιζε να δώσω κανένα 10 ευρώ παραπάνω για τον 3600 για να αποφύγω τη κατανάλωση ή/και καταπόνηση(?). Μετά είδα ένα βιντεάκι και διάβασα και μία ιστοσελίδα (δεν τα κράτησα) που κατέληγαν (αν κατάλαβα καλά) πως είναι μηδαμινή η διαφορά στην κατανάλωση (έως ανύπαρκτη) βέβαια για την καταπόνηση δεν είδα κάτι... Τώρα για τις ram που μου έφαγαν αρκετές ώρες ψαξίματος γιατί πίστευα πως θα πρέπει να υπάρχουν στο compatibility list και της μητρικής και του επεξεργαστή... Τέλος πάντων αυτές έτσι τις επέλεξα αλλά κάπου πριν στείλω τη παραγγελεία κτλβ πως απλά ήταν "χαζομάρα" αυτό. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει στο compatibility list για να πιασει "μια" ram το xmp profile 1 απλά σαν ψαράκι είπα να είναι 100% υποστηριζόμενη η ram και απο cpu & gpu. (εδώ που τα λέμε ήταν και rgb που δίνει και +20 fps σε κάθε game 🤣)

Όσον αφορά αποθηκευτικό μέσο είπα να πάω σε ssd & hdd γιατι το kingston a2000 1tb το ανέβασαν στα 99 ευρώ 🤣 και λέω άντε γεια θα πάρω 500 με 53 ευρ και hdd με 34 και τέλος... (θα μου πείτε για τα 10 ευρώ.. όχι μόνο αλλά και πως δεν χρειάζομαι 1 tb ssd.. στον 500αρι μπαίνει και λειτουργικό και  2 3 προγράμματα και 2 3 παιχνίδια... οπότε gg-σκέφτηκα-)

Η μητρική τώρα... Έβλεπα να παίζει πολύ η vdh ή κάπως έτσι αλλά είπα να τα σκάσω εκεί :D

Ψύκτρα και αυτή θα μπορούσε να είναι η μονή 34 esports αλλά άφησα αυτή...

GPU δν το πολυέψαξα γτ από τα λίγα που είδα ήταν vfm οπότε...

Μία ξενέρα που θα φάω αλλά το ήξερα εξ αρχής είναι η θύρα usb type c μπροστά στο κουτί που δεν φαίνεται να μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλά τεσπα ήταν ωραίο το κουτί :)

Περιμένω παραλαβή τώρα... (3 διαφορετικά καταστήματα...) Τα περισσότερα ήταν διαθεσιμότητα 10-30 εργάσιμες δλδ φέξε μου και γλίστρησα... Σύνολο 870 περίπου με μεταφορικά(🤷‍♀️)... Θα ανεβάσω φώτο μόλις με το καλό στηθεί. 🛒 :-D

 

 

Επεξ/σία από FiLw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, FiLw είπε

Μόνο τις μνήμες αν μπορείς άλλαξε με αυτές: https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43936771

Οι συγκεκριμένες είναι 100% δοκιμασμένες σε Ryzen και τρέχουν απροβλημάτιστα XMP.

Είναι κρίμα να δίνεις 80 ευρώ για 3200 μνήμες όταν βρίσκεις με 55 ευρώ στην ίδια συχνότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει... Αλλά δεν θέλω να αλλάξω κάτι τώρα εκτός αν φάω άκυρο λόγω διαθεσιμότητας... Από περιέργεια μπήκα στο site της crucial και για τη συγκεκριμένη ram  γράφει "Sorry, this part will not work with your B450 TOMAHAWK MAX" αλλά για να το λες σημαίνει πως δεν ενημέρωσαν το site τους... :D ευχαριστώ πάντως! 🙂

35 λεπτά πριν, LaMereda είπε

Μόνο τις μνήμες αν μπορείς άλλαξε με αυτές: https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43936771

Οι συγκεκριμένες είναι 100% δοκιμασμένες σε Ryzen και τρέχουν απροβλημάτιστα XMP.

Είναι κρίμα να δίνεις 80 ευρώ για 3200 μνήμες όταν βρίσκεις με 55 ευρώ στην ίδια συχνότητα.

Ισχύει... Αλλά δεν θέλω να αλλάξω κάτι τώρα εκτός αν φάω άκυρο λόγω διαθεσιμότητας... Από περιέργεια μπήκα στο site της crucial και για τη συγκεκριμένη ram  γράφει "Sorry, this part will not work with your B450 TOMAHAWK MAX" αλλά για να το λες σημαίνει πως δεν ενημέρωσαν το site τους... :D ευχαριστώ πάντως! 🙂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, FiLw είπε

Ισχύει... Αλλά δεν θέλω να αλλάξω κάτι τώρα εκτός αν φάω άκυρο λόγω διαθεσιμότητας... Από περιέργεια μπήκα στο site της crucial και για τη συγκεκριμένη ram  γράφει "Sorry, this part will not work with your B450 TOMAHAWK MAX" αλλά για να το λες σημαίνει πως δεν ενημέρωσαν το site τους... :D ευχαριστώ πάντως! 🙂

Ισχύει... Αλλά δεν θέλω να αλλάξω κάτι τώρα εκτός αν φάω άκυρο λόγω διαθεσιμότητας... Από περιέργεια μπήκα στο site της crucial και για τη συγκεκριμένη ram  γράφει "Sorry, this part will not work with your B450 TOMAHAWK MAX" αλλά για να το λες σημαίνει πως δεν ενημέρωσαν το site τους... :D ευχαριστώ πάντως! 🙂 

μια χαρά τις υποστηρίζει. Έχει λίγο διαφορετικό κωδικό στο site αλλά οι ίδιες μνήμες είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε και πάλι! Την προηγούμενη βδομάδα φτιάχτηκε το pc! Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Τίμια η gtx 1660s μέχρι στιγμής witcher3 το σηκώνει σε full και smooth(fps δεν είδα). Παλαιότερα έπαιζα gw2 στο λαπτοπ και απλά μόλις είδα γραφικά :D βέβαια όταν μαζεύονται 40 - 50 άτομα στην οθόνη εκεί κατεβάζει 15 fps περίπου αλλά όλα καλά και cs:go που το έβαλα προχτές το πάει άνετα... Δεν έχω δοκιμάσει κανένα πρόσφατο τίτλο να δω σε high πως πάει. Τα παιχνίδια που βγαίνουν τώρα και εξής έχω μια αμφιβολία πως θα μπορεί να τα παίζει σε high με ανεκτά fps.

Και το xmp 1 φορτώθηκε κατευθείαν χωρίς κανένα πρόβλημα :) μια φώτο λίγο πριν το τέλος(λείπει glass) με τον olaf να σπάει τη μαυρίλα xD

1199603335_.png.c9b28a5670e74651830e99506635295e.png

ΥΓ1 τελική τιμή ~877 με μεταφορικά

ΥΓ2 τα Parts είναι αυτά στο πρώτο post της 3ης σελίδας

ΥΓ2 εν τω μεταξύ ξεκίνησα για να γράψω και την εμπειρία του πρώτου build αλλά ξεχάστηκα τελείως.

        Λοιπόν προτού ξεκινήσω το στήσιμο είδα από καμιά 5 φορές 2 βιντεάκια με το συγκεκριμένο κουτί και τη συγκεκριμένη μητρική (link1) (link2) για να το κάνω πιο "άνετος" ή έτσι σκέφτηκα :D(και άλλα πόσα με εφαρμογή πάστας...) όλα καλά μέχρι να βγάλω τη μητρική από το κουτί της. το μεγάλο ζόρι το τράβηξα με τη ψύκτρα... είδα ένα βιντεάκι από τη 34 esports duo για το πως έβαζαν πάστα και είπα να κάνω το ίδιο.. αλλά δεν βγήκε τόσο smooth όσο το βίντεο που είδα ;D κατέληξα να αγχώνομαι να μην φύγει από το πάνω μέρος του επεξερ η πάστα και "γλιστρήσει" από τα πλαινά.. τεσπα με τα πολλά ( χρησιμοποίησα : μυτοτσίμπιδο καρφιτσα μπατονέτα εννοείται με αρκετό βαμβάκι στις μύτες για να μαζέψω όση πάστα είχε "βγει" εκτός ψύκτρας και έγλυφε το πλαϊνό του επεξερ... άσχημη εμπειρία) είδα ένα βιντεάκι με το gamers nexus που τέσταρε πως πρέπει να τοποθετηθεί η πάστα και είδα κάτι γλάσα τούρτας που μου έφυγε ο φόβος για το λίγο που είχε βγει(η άγνοια με έκανε υπερβολικό τσάμπα ώρες έχασα..). Τα υπόλοιπα εντάξει μετά το καψόνι που μου έκανα με τη πάστα ούτε το κατάλαβα πότε έφτασα στο cable management και στο power on.. Και η ανακούφιση ήρθε αφού πέρασε τα test και έσβησαν όλα τα λεντακια... Και ιδού.. Έξοδος στην οθόνη 😍

Spoiler

και με τζαμάκι και Logo msi xD

image.jpeg.05ccd5420f3d4768395fc2a547d191fe.jpeg

 

Επεξ/σία από FiLw
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, FiLw είπε

Χαίρετε και πάλι! Την προηγούμενη βδομάδα φτιάχτηκε το pc! Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Τίμια η gtx 1660s μέχρι στιγμής witcher3 το σηκώνει σε full και smooth(fps δεν είδα). Παλαιότερα έπαιζα gw2 στο λαπτοπ και απλά μόλις είδα γραφικά :D βέβαια όταν μαζεύονται 40 - 50 άτομα στην οθόνη εκεί κατεβάζει 15 fps περίπου αλλά όλα καλά και cs:go που το έβαλα προχτές το πάει άνετα... Δεν έχω δοκιμάσει κανένα πρόσφατο τίτλο να δω σε high πως πάει. Τα παιχνίδια που βγαίνουν τώρα και εξής έχω μια αμφιβολία πως θα μπορεί να τα παίζει σε high με ανεκτά fps.

Και το xmp 1 φορτώθηκε κατευθείαν χωρίς κανένα πρόβλημα :) μια φώτο λίγο πριν το τέλος(λείπει glass) με τον olaf να σπάει τη μαυρίλα xD

1199603335_.png.c9b28a5670e74651830e99506635295e.png

ΥΓ τελική τιμή ~877 με μεταφορικά

όμορφο και με γειά! Όποτε μπορέσεις πάρε δυο φανάκια, ένα πάνω να βγάζει και ένα μπροστά να βαράει μνήμες :D

@FiLw χαχαχαχαχα έπεσες στην παγίδα των ανάπηρων της arctic. Για να θυμάσαι . Ο πιο εύκολος τρόπος να πάει παντού σωστά η πάστα είναι το στραγάλι στο κέντρο (εγώ βάζω φασόλι ελέφαντα) Πολύ πάστα = σωστή πάστα >>>>>> λίγη πάστα. Ότι πάει δίπλα (εφόσον δεν είναι καμία kryonaut μεταλλική) απλά το σκουπίζεις την επόμενη φορά που θα βγάλεις την ψύκτρα. για να την σκουπίζεις, πάρε ένα χαρτομάντηλο. Και τίποτα να μην βάλεις πάνω φεύγει με λίγο τρύψιμο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2020 στις 1:17 ΠΜ, LaMereda είπε

110 ευρώ για B450 είναι πολλά πλέον, αφού στα ίδια χρήματα παίρνεις B550. Αν πας σε Β450 τότε βάλε κάτι οικονομικό με 70-80 ευρώ αλλιώς πάνε σε Β550..

Όχι SATA SSD και HDD, στα ίδια χρήματα βάζεις έναν budget 1ΤΒ NVME όπως: https://www.skroutz.gr/s/16260979/Crucial-P1-1TB.html ή https://www.skroutz.gr/s/19734634/Kingston-A2000-1TB.html

Τον 3600Χ τον βρίσκεις στα 188€ από foxstore: https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=73008

  • 215,97€ o 3600x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Deathy  ναι τώρα έχει ανέβει η τιμή του αρκετά. Σε αυτό πιστεύω "βοήθησε" και η ανακοίνωση για τους 5000 επειδή δεν υπήρχε μοντέλο με νορμάλ τιμή για το μέσο χρήστη (πάντα σε σύγκριση με τους 3000) οπότε δεν έπεσε η ζήτηση του ισα ισα και αυτοί που περίμεναν τους καινούργιους cpu μπορεί να πήγαν σε 3000 τελικά... Όταν τον παρήγγειλα τον 3600x είχε ~188

*Βασικά όλο το build έχει πάει στα ~934 χωρίς μεταφορικά(μετρημένα από τα ίδια λινκ που τα πήρα- βέβαια μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο μαγαζί με χαμηλότερη τιμή)

** και η gtx1660s πήγε +30 ευρώ...

Επεξ/σία από FiLw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Deathy είπε

μπα ακουσανε για καραντινες και τριβουν τα χερακια τους

εγώ πρόλαβα τον 3600 στα 165 (+5 μεταφορικά). με το που τον αγόρασα ανέβηκε στα 180 λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...