Προς το περιεχόμενο

Σταματά η κυκλοφορία του Nintendo 3DS


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδόν μία δεκαετία μετά την κυκλοφορία του 3DS, η Nintendo στρέφει την προσοχή της εξ ολοκλήρου στο Switch.

Τέλος εποχής για το 3DS αφού η Nintendo ανακοίνωσε πως σταματά την παραγωγή και την κυκλοφορία του. Συγκεκριμένα, η ιαπωνική εταιρεία υπέγραψε το τέλος των New 3DS XL, New 2DS XL και 2DS (τα δύο πρώτα είναι γνωστά στην Ιαπωνία ως New 3DS LL και New 2DS LL αντίστοιχα) ανανεώνοντας σιωπηλά τις κατά τόπους ιστοσελίδες της.

Η κίνηση αυτή έρχεται σχεδόν μία δεκαετία έπειτα από την κυκλοφορία του αρχικού 3DS στις αρχές του 2011. Οι έξι συνολικά συσκευές που απαρτίζουν την οικογένεια του 3DS (3DS, 3DS XL, 2DS, New 3DS, New 3DS XL, New 2DS XL) έχουν σημειώσει πάνω από 75 εκατ. πωλήσεις παγκοσμίως. Ο πιο επιτυχημένος τίτλος της πλατφόρμας είναι το Mario Kart 7 (κυκλοφορία του 2011) με 16,8 εκατ. αντίτυπα.

Η Nintendo πλέον έχει την άνεση να εστιάσει στο Switch, τη μοναδική της πλατφόρμα που ικανοποιεί τις ανάγκες όσων αναζητούν ένα οικιακό σύστημα ψυχαγωγίας αλλά και ένα handheld. Θυμίζουμε ότι ως το τέλος Ιουνίου είχαν διατεθεί πάνω από 61 εκατ. τεμάχια Switch παγκοσμίως, με την κονσόλα της Nintendo να ετοιμάζεται να κλείσει πανηγυρικά τη χρονιά με επιδόσεις-ρεκόρ που θα ξεπεράσουν κάθε προσδοκία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και το Switch αλλά το Nintendo DS/3DS είναι άλλο πράγμα από μόνο του. Ως κάτοχος κονσολών από το πρώτο Gameboy μέχρι το 2DS έχω να πω ένα πράγμα. You will not be forgotten.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σταματά η υποστήριξη αλλά έχουμε τόσα πολλά παιχνίδια να παίξουμε θα κρατήσει αρκετό καιρό ακόμα. Προσωπικά επειδή ταξιδεύω με την δουλειά μου παρέα μου κάνουν ένα 3ds και ένα vita, ευχαριστημένος και με τα 2, δεν σκέφτομαι καν να πάρω switch γιατί δεν τα έχω εξαντλήσει ακόμα. Ίσως μετά από 2-3 χρόνια το βλέπω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ακομα και σημερα υπαρχει ζητηση γι αυτες τις κονσολες λογω του μικρου τους μεγεθους πανε παντου ,ευτυχως προλαβα και τις πηρα

Για μενα λαθος η κινηση της nintendo να τις τελειωσει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη κονσόλα. Έχω γράψει πολλές ώρες (όπως με κάθε φορητό της Nintendo ) και ακόμα δεν έχω αγοράσει metroid , Luigi's mansion (το πρώτο που βγήκε στα κοντά  ) και το a link between worlds. Ελπίζω να βρω ευκαιρία να τα αγοράσω γιατί δεν βρίσκω εύκολα πλέον τα παιχνίδια του 3DS. 

 

Ευχαριστώ για την παρέα στα φοιτητικά μου χρόνια ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Επόμενο ήταν, και το είχα προβλέψει 2 χρόνια πριν ότι θα γινόταν αυτό 😁

Οντως? Έκανες τετοια μεγάλη προβλεψη πριν απο 2 χρονια? Ότι μια κονσολα που ηταν ηδη τοτε 7 χρόνων θα σταματουσε καποια στιγμη να κυκλοφορει;;;😱🙃

Επεξ/σία από leogr90
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερη κονσολα και το clamshell design τα σπαει!!

Δεν υπαρχει καποιος αλλος με handheld συστημα τωρα πια. Εγω θα ηθελα να δω και την sony να κανει κατι νεο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ζήσει την εταιρία απο το ξεκίνημα της,απο τα πρώτα game&watch μέχρι την επανάσταση του Gameboy,ήταν και παραμένει η καλύτερη στόν τομέα του φορητού gaming το 3DS/2DS είναι κατ εμέ και η τελευταία "πραγματική" φορητή κονσόλα για σχεδόν 10 χρόνια και λόγο και του Mobile gaming κλπ καταστάσεων,δεν βλέπω να βγαίνει κάτι άλλο που να πλησιάσει την παλιά επιτυχία,εκτός και αν υπάρξει κάποια πολύ μεγάλη και αναπάντεχη έκπληξη. 🔚

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

ευτυχώς πρόλαβα και πήρα το 2ds xl στα 100 ευρώ. Έχει γίνει τελεία retro machine... (Nds,ds,supernes,gb)

Εγώ έχω το αρχικό 2DS και είναι όντως ότι πρέπει για retro games. SNES έχω βάλει μέσα περισσότερο αλλά θα ήθελα και NeoGeo (αν και νομίζω μόνο το XL το σηκώνει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...