Προς το περιεχόμενο

Τo PC μπαινει σε Sleep και δεν ξυπνάει


Fearsomefox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα πρόβλημα στον υπολογιστή. Από τότε που τον αναβάθμισα (μητρικη, επεξεργαστη, ραμ) όταν τον αφήσω χωρίς να κάνει κάτι στο προσκήνιο πολλές φορές μπαίνει σε μια λειτουργία sleep χωρίς να μπορεί να ξυπνήσει. Οι οθόνες είναι μαύρες και αναβοσβήνουν τα φωτακια τους, το RGB του πληκτρολογίου αναβοσβήνει κανονικά, όπως και τα καπς λοκ, ναμ λοκ κτλ) αλλά δεν ξυπνάει με τίποτα. Για να ξαναλειτουργήσει χρειάζεται ρισταρτ απο το κουμπι. Στο event viewer βγάζει Critical Error 41 - Kernel Power γιατί τον κάνω ρισταρτ. Δεν ξέρω αν έχετε κάτι που μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τι αποτελείται το νέο σύστημα;

Βάλατε χωρίς format το προηγούμενο δίσκο στο νέο σύστημα;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική είναι η Asus TUF Gaming x570-Plus, κάρτα γραφικών η nvidia gtx980, cpu η amd ryzen 5 3600. Από όσο θυμάμαι ξαναπέρασα τα windows με το καινούριο σύστημα για να μην έχω παρατράγουδα :/...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα παρακάτω με σειρά και δες

  • Ξύλωσε το πληκτορλόγιο και ποντίκι απο το device manager και ξανα install
  • Εάν έχεις συσκευές Bluetooth βγάλτες.
  • Επίσης δοκίμασε να κάνεις 2 γρήγορα κλικ στο power button ( όπως στο mouse double click )
  • Επίσης δες τις ιδιότητες του πληκτρολογίου, ποντικιού απο το device manager εάν  είναι ρυθμισμένα να ξυπνάνε το . Από Υπολογιστής μου ( δεξί κλικ ) -> Manage -> Device Manager -> Βρές το πληκτρολόγιο και δεξί κλικ -> Properties -> (TAB) Power Management -> Επιλογή "Allow this device to wake the computer πρέπει να είναι τσεκαρισμένη
  • Δες για ρυθμίσεις WAKE ON .... στο BIOS
  • Δες επίσης μήπως έχεις ρύθμιση στο BIOS που μειώνει την τάση στις πόρτες keyboard/mouse

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δες αν το cpu τα χει παίξει. Θα πας στο RM και θα αφήνεις ένα ζευγάρι cores τη φορά και τα άλλα 4 απενεργοποιημένα. Μετά reboot και αν στο loading των windows τρως μπλε οθόνη τότε κάποιο από τα 2 cores έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα για ένα φεγγάρι. Αναγκάστηκα να βάζω τον υπολογιστή σε hibernation και όχι σε sleep. Kάποια στιγμή, μετά από κάποιο μεγάλο update, δοκιμάζω ξανά το sleep και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Laptop Lenovo Legion win11. Πρόβλημα με το ξύπνημα μετά από ύπνο.

Sleep state: Standby (S3). Μόνο ένα power plan που είναι το Balanced (κ μετά από powercfg -restoredefaultschemes).

Sfc /scannow OK

Σημείωση: Έχω κ εξωτερικό ποντίκι κ πληκτρολόγιο που επιτρέπετε να ξυπνάνε το σύστημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο που έχω παρατηρήσει.

Όταν το βάζω εγώ σε sleep mode ξυπνάει κανονικά.

Όταν το αφήνω μόνο του χωρίς εργασία (επιλογή Balanced), και "κοιμάται" δεν ξυπνάει.

Ίσως παρατηρώ ότι πρόκειται για διαφορετικό ύπνο.

Στο force sleep σβήνουν όλα και το κουμπί Power αναβοσβήνει.

Στην δεύτερη περίπτωση είναι σαν να δουλέυουν οι ανεμιστήρες και το κουμπί Power είναι σταθερά αναμμένο. (Εδώ δεν ξυπνάει και γίνεται αναγκαστηκά power off).

(Hibernate is OFF)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα παραμένει όταν περνάει η ώρα του ύπνου, όταν δηλαδή ο ύπνος είναι βαθύς.
Θα κάνω μερικούς ελέγχους σε χρόνους ή και εφαρμογές που τρέχουν την ώρα του ύπνου. Θα ενημερώσω.
Αν έχετε να μου προτείνεται κάτι καλοδεχούμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αυτό έλυσε το πρόβλημα - απάντηση από nvidia

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την Εξυπηρέτηση Πελατών της NVIDIA.

 Από την περιγραφή του προβλήματος καταλαβαίνω ότι αντιμετωπίζετε προβλήματα με το νέο πρόγραμμα οδήγησης στον φορητό υπολογιστή Lenovo και αντιμετωπίζετε το σφάλμα nvlddmkm.sys.

 Αυτό μπορεί να οφείλεται σε ελαττωματικά προγράμματα οδήγησης, σας παρακαλώ να δοκιμάσετε μια καθαρή εγκατάσταση των προγραμμάτων οδήγησης και να δοκιμάσετε να εγκαταστήσετε το πρόγραμμα οδήγησης στούντιο.

 Μπορείτε να απεγκαταστήσετε τα προγράμματα οδήγησης γραφικών χρησιμοποιώντας το Εργαλείο καθαρισμού και να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή.

https://developer.nvidia.com/cleanup-tool

 (Σημείωση: Αυτό θα καταργήσει όλες τις εφαρμογές/προγράμματα οδήγησης/CUDA της NVIDIA καθώς και τις ρυθμίσεις στον Πίνακα Ελέγχου NVIDIA)

 Αφήστε τον υπολογιστή να εκκινήσει στην επιφάνεια εργασίας και αφήστε τον σε αδράνεια για 5 λεπτά.  Στη συνέχεια, μπορείτε να εγκαταστήσετε τα προγράμματα οδήγησης από τον παρακάτω σύνδεσμο.

https://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/223431/en-us/

 - Κατεβάστε το πρόγραμμα οδήγησης και εκτελέστε το.

 - Επιλέξτε μόνο Πρόγραμμα οδήγησης

 - Επιλέξτε την επιλογή εγκατάστασης "Προσαρμοσμένη (Για προχωρημένους)" και κάντε κλικ στο Επόμενο.

 - Βάλτε ένα σημάδι επιλογής στην επιλογή "Εκτέλεση καθαρής εγκατάστασης" και κάντε κλικ στο Επόμενο.

 - Ακολουθήστε τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη για να ολοκληρώσετε την εγκατάσταση.

 - Ελέγξτε αν όλα λειτουργούν καλά.

 Παρακαλώ αφιερώστε χρόνο με τα βήματα και ενημερώστε με τα αποτελέσματα όσο το δυνατόν συντομότερα.  Εάν υπάρχουν ερωτήσεις ή ανησυχίες, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

 Τις καλύτερες ευχές,

 Εξυπηρέτηση πελατών NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...