Προς το περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ μικρών επιχειρήσεων (έως 10.000€ τζίρο) & διασυνδεδεμένη ταμειακή μηχανή.


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Εάν και κάτι μου λέει ότι γνωρίζω την απάντηση), Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς, εάν είναι υποχρεωτική η αγορά διασυνδεδεμένης ταμειακής μηχανής για τις μικρές επιχειρήσεις  των οποίων ο τζίρος δεν υπερβαίνει ετησίως τις 10.000€. Οι επιχειρήσεις οι οποίες έχουν ενταχθεί σε αυτό το καθεστώς, δεν επιβαρύνουν με ΦΠΑ τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους.

Μιλάω για την εγκύκλιο Ε. 2012/2019

(https://www.taxheaven.gr/news/43474/apallagh-mikrwn-epixeirhsewn-aroroy-39-toy-kwdika-fpa-kai-paroxh-dieykrinisewn)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διατυπωμένο ως εξής:

Αναφορά σε κείμενο

...κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος, πραγματοποίησαν παραδόσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών, χωρίς ΦΠΑ, αξίας μέχρι 10.000 ευρώ...

Άρα θα χρειαστείς ταμειακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι (απο 1/1/21). Ταμειακες και φορολογικοι ολοι διασυνδεμενοι και.με QR code στην εκτύπωση.

Με τον λογιστή σου θα δειτε και το θεμα ηλεκτρονικης τιμολογησης που θα πρέπει να ανεβαίνουν αυτοματα στην ΑΑΔΕ (1/1/21). Και αυτα που εκδιδεις, και αυτα που λαμβανεις και θα πρεπει να αποδεχεσαι ηλεκτρονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέχομαι, αν και μου φαίνεται λίγο παράλογο.

Εξηγούμαι: Η διασύνδεση υποτίθεται γίνεται ώστε να αποδίδεται άμεσα ο ΦΠΑ. Αυτή τη στιγμή, οι μικρές επιχειρήσεις οι οποίες κάνουν τζίρο έως 10.000€ ούτε εισπράττουν, ούτε αποδίδουν ΦΠΑ. (Στην απόδειξη επάνω γράφουν " Χωρίς ΦΠΑ. Απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων "

Οπότε, για ποιο λόγο να μας βάλουν σε ένα επιπλέον έξοδο, από τη στιγμή μάλιστα που δε θα αξιοποιηθεί (αν δεν υπερβείς τα 10.000€, δε θα αποδοθεί ούτε 1€ ΦΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, solution1 είπε

Το δέχομαι, αν και μου φαίνεται λίγο παράλογο.

Εξηγούμαι: Η διασύνδεση υποτίθεται γίνεται ώστε να αποδίδεται άμεσα ο ΦΠΑ. Αυτή τη στιγμή, οι μικρές επιχειρήσεις οι οποίες κάνουν τζίρο έως 10.000€ ούτε εισπράττουν, ούτε αποδίδουν ΦΠΑ. (Στην απόδειξη επάνω γράφουν " Χωρίς ΦΠΑ. Απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων "

Οπότε, για ποιο λόγο να μας βάλουν σε ένα επιπλέον έξοδο, από τη στιγμή μάλιστα που δε θα αξιοποιηθεί (αν δεν υπερβείς τα 10.000€, δε θα αποδοθεί ούτε 1€ ΦΠΑ)

Για να μην κρύβεις έσοδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ν' αλλάζει κάτι. Είτε είναι διασυνδεδεμένη, είτε όχι η ταμειακή, αν χτυπήσεις μια απόδειξη, δε νομίζω να μπορείς να την αποκρύψεις αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συμφέρει να συνδεθείς, πιστεύω το αμεσως επόμενο βήμα να γλιτώσεις τον λογιστή και τις εκκαθαρίσεις του ΦΠΑ, αν και τα τιμολογια σου είναι και αυτα "ψηφιακά"

Το αν θα κόψεις δεν θα κόψεις αποδείξεις, δεν εχει να κανει με την σύνδεση σε τίποτα απολύτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, solution1 είπε

Το δέχομαι, αν και μου φαίνεται λίγο παράλογο.

Εξηγούμαι: Η διασύνδεση υποτίθεται γίνεται ώστε να αποδίδεται άμεσα ο ΦΠΑ. Αυτή τη στιγμή, οι μικρές επιχειρήσεις οι οποίες κάνουν τζίρο έως 10.000€ ούτε εισπράττουν, ούτε αποδίδουν ΦΠΑ. (Στην απόδειξη επάνω γράφουν " Χωρίς ΦΠΑ. Απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων "

Οπότε, για ποιο λόγο να μας βάλουν σε ένα επιπλέον έξοδο, από τη στιγμή μάλιστα που δε θα αξιοποιηθεί (αν δεν υπερβείς τα 10.000€, δε θα αποδοθεί ούτε 1€ ΦΠΑ)

Η διασύνδεση των ταμειακών γίνεται για να ελέγχει ο απλός καταναλωτής πως η απόδειξη που έκοψες είναι νόμιμη.
Το ότι αυτή τη στιγμή ο server της ΑΑΔΕ είναι down και είναι έτσι εδώ και ένα μήνα, είναι μια άλλη ιστορία.
Υποχρέωση όλων, έως τις 31/10/2020 είναι να έχουν αναβαθμίσει ή αντικαταστήσει τα φορολογικά τους συστήματα ώστε να είναι σύμφωνα με τις νέες προδιαγραφές.

Κάτι τελευταίο: Ελέγξτε αν έχετε δηλωμένες παλιές ταμειακές που έπρεπε να έχουν αποσυρθεί.
Σε αρκετές περιπτώσεις, π.χ. γέμισμα μνήμα, κλοπή κλπ, αρκετοί τις έχουν χύμα χωρίς να τις έχουν κάνει παύση.
Παίζει σενάριο για πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, solution1 είπε

Δε νομίζω ν' αλλάζει κάτι. Είτε είναι διασυνδεδεμένη, είτε όχι η ταμειακή, αν χτυπήσεις μια απόδειξη, δε νομίζω να μπορείς να την αποκρύψεις αργότερα.

Άπειρες περιπτώσεις τόσο πειραγμένων μηχανών όσο και μαϊμού.

Με τη διασύνδεση τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα για όσους θέλουν να αποκρύψουν έσοδα.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Άπειρες περιπτώσεις τόσο πειραγμένων μηχανών όσο και μαϊμού.

Με τη διασύνδεση τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα για όσους θέλουν να αποκρύψουν έσοδα.

Μην ψαρώνετε με τα τσοντοκάναλα.
Δεν έχει υπάρξει ΠΟΤΕ πειραγμένη ταμειακή.
Μάλιστα έχει γίνει και ερώτηση στην ΑΑΔΕ από το σύλλογο και έχει απαντήσει αρνητικά.

Αυτό που έχει γίνει στο παρελθόν ουκ ολίγες φορές, είναι να υπάρχει φορολογικός, το software να κάνει και καλά εξομοίωση φορολογικού μηχανισμού και να τυπώνει ότι να 'ναι ψηφιακή σήμανση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kathimerini.gr/politics/1051678/apati-me-peiragmenes-tameiakes-michanes/

Επειδή οι γονείς μου (πριν βγουν στη σύνταξη) έκαναν και ελέγχους είχαν πέσει σε εκατοντάδες τέτοιες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Highlander είπε

Μην ψαρώνετε με τα τσοντοκάναλα.
Δεν έχει υπάρξει ΠΟΤΕ πειραγμένη ταμειακή.
Μάλιστα έχει γίνει και ερώτηση στην ΑΑΔΕ από το σύλλογο και έχει απαντήσει αρνητικά.

Αυτό που έχει γίνει στο παρελθόν ουκ ολίγες φορές, είναι να υπάρχει φορολογικός, το software να κάνει και καλά εξομοίωση φορολογικού μηχανισμού και να τυπώνει ότι να 'ναι ψηφιακή σήμανση.
 

Καλού-κακού μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά εσύ!

ΥΓ. Δεν παρακολουθώ τηλέοραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, να ρωτήσω και κάτι ακόμα:

Μπορώ να χρησιμοποιώ 4G internet (hotspot από το κινητό) για την επικοινωνία της ταμειακής με την ΑΑΔΕ;

Πέρα από τη στιγμή που κόβεται μια απόδειξη, η ταμειακή επικοινωνεί άλλη ώρα της ημέρας; (Το βράδυ ας πούμε, συγκεντρωτικά)

Κι αν δεν μπορέσει να επικοινωνήσει, θα δημιουργηθεί πρόβλημα ή απλώς θα στείλει ότι είναι να στείλει το άλλο πρωί που θα είμαι στο χώρο.

(Δεν υπάρχει άλλος υπάλληλος οπότε αν δεν είμαι στο χώρο, δε θα υπάρχει και πελάτης για να κοπεί η απόδειξη)

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...