Προς το περιεχόμενο

Θεμα με εκτυπωτη σε Macos (τυπωνει και ξαφνικα τον χάνει)


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω τίποτα από Macos και παω ψάχνοντας. Για να βρω το terminal αναγκαστικά πήγα μέσω google ...

Είχε ενας γνωστός ενα παλιό router της forthnet το οποιο του το αλλαξα με ενα tplink. Ειναι μια χαρά , έχει Internet , του εχω φτιαξει τα παντα αλλά εχει θεμα με ενα εκτυπωτη Oki laser

Αν κάνει restart το router ο εκτυπωτης παίζει απροβληματιστα για αρκετές μέρες. Ξαφνικά ενω ο εκτυπωτης εχει static ip , τον χάνει και δεν μπορει να εκτυπωσει

Σε arp βγάζει το εξής μήνυμα

at (incomplete) on en1 ifscope [ethernet]

Και δεν έχω βγάλει άκρη τι μπορει να ειναι το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Δεν γνωρίζω τίποτα από Macos και παω ψάχνοντας. Για να βρω το terminal αναγκαστικά πήγα μέσω google ...

Είχε ενας γνωστός ενα παλιό router της forthnet το οποιο του το αλλαξα με ενα tplink. Ειναι μια χαρά , έχει Internet , του εχω φτιαξει τα παντα αλλά εχει θεμα με ενα εκτυπωτη Oki laser

Αν κάνει restart το router ο εκτυπωτης παίζει απροβληματιστα για αρκετές μέρες. Ξαφνικά ενω ο εκτυπωτης εχει static ip , τον χάνει και δεν μπορει να εκτυπωσει

Σε arp βγάζει το εξής μήνυμα

at (incomplete) on en1 ifscope [ethernet]

Και δεν έχω βγάλει άκρη τι μπορει να ειναι το παραπάνω.

η μόνη λύση είναι να βγάλεις την static ip  από τον εκτυπωτή  Ή αν θέλεις να έχεις static ip στον εκτυπωτή να το χρησιμοποιείς πιο συχνά ορισμένοι routers σταματούν την σύνδεση με wifi συσκευές μετά από λίγο που δεν χρησιμοποιούνται Ή να τον συνδέσεις με καλώδιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι wifi ο Printer. Με καλώδιο συνδέεται πάνω στο router. Με ενα thomson που ειχε πριν δεν ειχε θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έσβησα τον Printer από το σύστημα , τον ξαναέβαλα , αλλα

Ενώ απαντάει σε ping, μπαίνω μέσω web interface, ξεκινάει να τυπώσει , φορτώνει % της εκτύπωσης και στο τέλος βγάζει print job was not accepted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skiabox είπε

Εχει και modem ή μόνο modem/router?

Modem router ειναι. Το 9970 της tplink

Τελικά εδώ και λίγες ώρες δειχνει να δουλευει σωστα με τις εκτυπώσεις. Του έκανα μια διαγραφη τον printer, reset το network του printer, ξανά όλα από την αρχή , 

Μέχρι να με πάρει πάλι τηλέφωνο και να προσπαθω με μια αργή σύνδεση δική μου στο σπίτι και μια αργή δική του να δουλέψω με anydesk.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...