Προς το περιεχόμενο

WiFi Hotspot σε δίκτυο χωρίς WiFi; Υπάρχει συσκευή;


thodoris_9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν φρεντζ, είναι λίγο περίεργη περίπτωση. Αφορά δημόσια υπηρεσία όπου σε ένα κουτί υπάρχουν όλα τα routers, cisco switches κτλ κτλ και φεύγουν 50 καλώδια ethernet σε όλα τα γραφεία. WiFi όμως πουθενά! Κουμπωμενες IP σε όλους τους υπολογιστές νομίζω. Θελουμε ασύρματο δίκτυο όπως καταλάβατε! Μέχρι τώρα είχα πάρει κάτι usb ψείρες από ebay με 2€ και τις κουμπωνα σε pc όπου έκανα Hotspot. Το αρνητικό ήταν οι συνεχείς διακοπές κυρίως και ο υπολογιστής έπρεπε να μένει ανοιχτός. Το ιδανικότερο θα ήταν μια συσκευή που θα κουμπώνει στην πρίζα, τραβώντας το WiFi μέσω ρεύματος και θα το μοίραζε μετά μέσω WiFi. Έχω την εντύπωση δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Κάτι άλλο που σκεφτόμουν ήταν σε ethernet που δεν χρησιμοποιείται, να έβαζα εκεί μια συσκευή που θα έκανα Hotspot. Πιθανόν τα λέω μπερδεμένα αλλά είμαι εδώ για διευκρινήσεις ώστε να τα μεταφέρω σωστά! Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!! 

 

Edit: Για παράδειγμα, κάτι τέτοιο θα με βοηθούσε; θα έπρεπε να βρω άκρη και με τις IP να φανταστώ... 

https://www.skroutz.gr/s/13271526/TP-LINK-TL-WA860RE-v5.html#description (τυγχάνει να είναι και στα crazy του eshop στα 21€, θα με βόλευε) 

Επεξ/σία από thodoris_9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IT  / γραφείο πληροφορικής δεν έχει υπηρεσία σου; Το δίκτυο που έχετε σας παρέχει (και) ιντερνετ μεταξύ όλων των άλλων (διασύνδεση με άλλες υπηρεσίες κτλ)

Το "παίρνω ενα router και το κουμπώνω σε μια ethernet που δεν χρησιμοποιείται", πέρα απο το προφανές οτι μπορεί να μην δουλέψει διότι οι IP στο δίκτυο ειναι καρφωτές, ενέχει και κίνδυνο για την γενικότερα ασφάλεια του όλου δικτύου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει "wifi" μέσω ρεύματος. Υπάρχει δίκτυο μέσω ρέυματος (powerline) που απαιτεί σε κάθε άκρο ethernet καλώδιο (έχει περιορισμούς να μην περνάει από πίνακες/ασφάλειες κλπ)

Αυτό που θές είναι Access Point (AP), να παίρνει δλδ από ethernet και να "δημιουργεί" Wifi. Αυτό που έβαλες από το eshop φαίνεται να κάνει την δουλειά σου.

Υπάρχουν και άλλα powerline που παίρνουν από το ένα άκρο ethernet (κάπου κοντά στο switch/router) και στο άλλο άκρο είναι και Access Point. (Σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/15823790/TP-LINK-TL-WPA4220KIT-v4.html)

Αλλά γενικά δεν θα σου πρότεινα την λύση μέσω ρεύμα, εφόσον έχεις επιλογή ελεύθερου καλωδίου ethernet.

ΥΓ αν δεν θέλετε, επειδή είναι δημόσια υπηρεσία να φαίνεται το Wifi, απενεργοποιήστε το SSID broadcast. Έτσι μόνο όποιος ξέρει το όνομα του Wifi SSID θα μπορεί να συνδεθεί. (πάντα με κωδικό)

Επεξ/σία από iLLiCiT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Death_In_Paradise είπε

IT  / γραφείο πληροφορικής δεν έχει υπηρεσία σου; Το δίκτυο που έχετε σας παρέχει (και) ιντερνετ μεταξύ όλων των άλλων (διασύνδεση με άλλες υπηρεσίες κτλ)

Το "παίρνω ενα router και το κουμπώνω σε μια ethernet που δεν χρησιμοποιείται", πέρα απο το προφανές οτι μπορεί να μην δουλέψει διότι οι IP στο δίκτυο ειναι καρφωτές, ενέχει και κίνδυνο για την γενικότερα ασφάλεια του όλου δικτύου".

Γελάει ο κόσμος με το" ΙΤ" της Υπηρεσίας,φιλε μου, δυστυχώς. Πέρα από την ανυπαρξία του ΙΤ, η μη ύπαρξη Wi-Fi είναι σκόπιμη, δεν θα μπορούσα να ζητήσω βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα. Όσο για το 2ο κομμάτι, αυτή ήταν και η ανησυχία μου, ότι μπορεί να το πάρω τζάμπα, να μην δουλέψει. Γενικά, αυτές οι συσκευές παραμετροποιουνται; μπορώ να καρφώσω IP; 

2 λεπτά πριν, iLLiCiT είπε

Δεν υπάρχει "wifi" μέσω ρεύματος. Υπάρχει δίκτυο μέσω ρέυματος (powerline) που απαιτεί σε κάθε άκρο ethernet καλώδιο (έχει περιορισμούς να μην περνάει από πίνακες/ασφάλειες κλπ)

Αυτό που θές είναι Access Point (AP), να παίρνει δλδ από ethernet και να "δημιουργεί" Wifi. Αυτό που έβαλες από το eshop φαίνεται να κάνει την δουλειά σου.

Υπάρχουν και άλλα powerline που παίρνουν από το ένα άκρο ethernet (κάπου κοντά στο switch/router) και στο άλλο άκρο είναι και Access Point. (Σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/15823790/TP-LINK-TL-WPA4220KIT-v4.html)

Αλλά γενικά δεν θα σου πρότεινα την λύση μέσω ρεύμα, εφόσον έχεις επιλογή ελεύθερου καλωδίου ethernet.

Το φαντάστηκα για το WiFi μέσω ρεύματος, είπα μήπως έχει βγει κάτι κι έχω μείνει πίσω εγώ! Με προβληματίζει λίγο αυτό που έγραψε και ο φίλος πιο πάνω, αν σε όλα τα pc είναι καρφωτές οι IP, μήπως δεν δουλέψει το μηχάνημα. Δεν είμαι κανένας γνώστης σε αυτά αλλά όλα τα pc είναι μέρος ενός δικτύου που ανταλλάσσουν αρχεία, εκτυπωτές κτλ. Εγώ θέλω το μηχάνημα απλά να μοιράζει το WiFi, ίσως σκέφτομαι δεν χρειάζεται καρφωτη IP. Μπορεί να λέω και χαζομάρες, δεν τα πολυγνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συμβουλή μου ειναι να μην "πειραματιστείτε" με το δίκτυο της δημόσιας υπηρεσίας. Από το πιο απλό να υπάρχουν  IP conflicts μέχρι να το wifi να είναι το μέσο για μια επίθεση hacking. Ποιος θα διασφαλίσει οτι δεδομένα & υπηρεσίες των υπολογιστών δεν θα είναι προσβάσιμα απο το wifi;

Καλύτερα πάρτε κάτι βασισμένο στο 4g (p.x. SimpleFi της Wind) ή κάντε αίτηση να σας βάλουν μια ADSL/VDSL γραμμή που θα είναι ανεξάρτητη από το υπόλοιπο δίκτυο και μοιραστείτε το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... και καπως ετσι οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι down για μερικες μερες, και ο κοσμος βριζει.... 😂😂😂

Επεξ/σία από yanpas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yanpas είπε

... και καπως ετσι η δημοσιες υπηρεσιες ειναι down για μερικες μερες, και ο κοσμος βριζει.... 😂😂😂

Δεν θα ρίξω όλο το δίκτυο, χαχαχα! Αν βγάλει πρόβλημα, θα το αφαιρέσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thodoris_9 είπε

Γελάει ο κόσμος με το" ΙΤ" της Υπηρεσίας,φιλε μου, δυστυχώς. Πέρα από την ανυπαρξία του ΙΤ, η μη ύπαρξη Wi-Fi είναι σκόπιμη, δεν θα μπορούσα να ζητήσω βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα. Όσο για το 2ο κομμάτι, αυτή ήταν και η ανησυχία μου, ότι μπορεί να το πάρω τζάμπα, να μην δουλέψει. Γενικά, αυτές οι συσκευές παραμετροποιουνται; μπορώ να καρφώσω IP; 

Το φαντάστηκα για το WiFi μέσω ρεύματος, είπα μήπως έχει βγει κάτι κι έχω μείνει πίσω εγώ! Με προβληματίζει λίγο αυτό που έγραψε και ο φίλος πιο πάνω, αν σε όλα τα pc είναι καρφωτές οι IP, μήπως δεν δουλέψει το μηχάνημα. Δεν είμαι κανένας γνώστης σε αυτά αλλά όλα τα pc είναι μέρος ενός δικτύου που ανταλλάσσουν αρχεία, εκτυπωτές κτλ. Εγώ θέλω το μηχάνημα απλά να μοιράζει το WiFi, ίσως σκέφτομαι δεν χρειάζεται καρφωτη IP. Μπορεί να λέω και χαζομάρες, δεν τα πολυγνωριζω

φιλε για να μπεις εσυ και οι συναδερφοι σου στο facebook εν ωρα δουλειας θα βαλεις σε κινδυνο ολοκληρο το δικτυο της υπηρεσιας που βρισκεσε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tyf είπε

φιλε για να μπεις εσυ και οι συναδερφοι σου στο facebook εν ωρα δουλειας θα βαλεις σε κινδυνο ολοκληρο το δικτυο της υπηρεσιας που βρισκεσε?

Φίλε μου, δεν ξέρεις σε τι υπηρεσία δουλεύω, ούτε τους λόγους που θέλουμε το WiFi, ούτε αν εξυπηρετούμε καν κοινό. Ασφαλώς και δεν θα βάλω σε κίνδυνο το δίκτυο, γι' αυτό και ρώτησα εδώ μέσα για περισσότερες τεχνικές πληροφορίες, διαφορετικά θα κούμπωνα ένα και θα ξεκινούσα δοκιμές. 

Υ.Γ. Είναι "βρίσκεσαι" και βάλε κανέναν τόνο, τζάμπα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thodoris_9 είπε

Φίλε μου, δεν ξέρεις σε τι υπηρεσία δουλεύω, ούτε τους λόγους που θέλουμε το WiFi, ούτε αν εξυπηρετούμε καν κοινό. Ασφαλώς και δεν θα βάλω σε κίνδυνο το δίκτυο, γι' αυτό και ρώτησα εδώ μέσα για περισσότερες τεχνικές πληροφορίες, διαφορετικά θα κούμπωνα ένα και θα ξεκινούσα δοκιμές. 

Υ.Γ. Είναι "βρίσκεσαι" και βάλε κανέναν τόνο, τζάμπα είναι. 

ειμαι αγραμματος φιλε μου.

μπορεις να μας αναλυσεις τους λογους που θελέτε το wifi εφοσον δεν ειναι προσωπικοι λογοι ?

ετσι για να μην σε κρινουμε αδικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ μου φίλε που εργάζεσαι στο Δημόσιο (Δημόσια Υπηρεσία) δεν με ενδιαφέρει φυσικά να μου πεις που και αν έχετε συναλλαγές με το κοινό θα σου πω κάτι και αν θες άκουσε με αν δεν θες μην με ακούσεις.

Εσύ και όποιος άλλος πάρει την πρωτοβουλία να εγκαταστήσει ασύρματο δίκτυο (WIFI) στο υπάρχων εσωτερικό δίκτυο της Δημόσιας Υπηρεσίας θα βρείτε τον μπελά σας με ότι σημαίνει αυτό καθώς οι ενέργειες σας θα θέσουν σε μεγάλο κίνδυνο ασφαλείας το εσωτερικό δίκτυο της Δημόσιας Υπηρεσίας υπεύθυνο τμήμα για το οτιδήποτε αφορά το δίκτυο της Δημόσιας Υπηρεσίας είναι το αρμόδιο τμήμα πληροφορικής (ΙΤ) και μόνο αυτοί έχουν το δικαίωμα (κακώς σας έχουν δώσει δικαιώματα διαχειριστή στους υπολογιστές (θα έπρεπε να είστε απλοί χρήστες).

Αν θες να βάλετε οπωσδήποτε ασύρματο δίκτυο (WIFI) η λύση σας έχει δοθεί θα πάρετε ένα πακέτο 4G+ WiFi από κάποια εταιρεία όπως COSMOTE/WIND/VODAFONE θα δουλεύει εκτός εσωτερικού δικτύου φυσικά και θα σας παρέχει πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω 4G+ δικτύου.

Εγώ εργάζομαι σε πολυεθνικό οργανισμό/εταιρεία και φυσικά απαγορεύεται η συνύπαρξη του ασύρματου δικτύου με το εσωτερικό δίκτυο για λόγους ασφαλείας έχουμε φυσικά ασύρματο δίκτυο (WiFi) αλλά παρέχει μόνο πρόσβαση στο διαδίκτυο και δεν έχει καμία πρόσβαση στο εσωτερικό δίκτυο.

Εμείς όταν χρειαστήκαμε πρόσβαση σε ασύρματο δίκτυο (WiFi) το ζητήσαμε από το αρμόδιο τμήμα πληροφορικής (ΙΤ) πήρε έγκριση από το οικονομικό τμήμα/λογιστήριο (όπου εργάζομαι εγώ) και προχώρησε η αγορά/εγκατάσταση/ρύθμιση του ασύρματου δικτύου (WiFi) βέβαια εμείς δεν προτιμήσαμε την λύση 4G+ WiFi Router κάποιας εταιρείας παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (αν και θα μπορούσαμε να το κάνουμε και δεν θα κόστιζε τίποτα καθώς λόγω επαγγελματικής σχέσης θα μας το δίνανε δωρεάν αν το ζητούσα) εμείς προτιμήσαμε να βάλουμε σε όλο το κτίριο κεραίες ubiquiti και το αρμόδιο τμήμα της πληροφορικής να τις ρυθμίσει με τέτοιο τρόπο που να παρέχουν μόνο πρόσβαση στο διαδίκτυο και όχι πρόσβαση στο εσωτερικό δίκτυο.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.datacenterdynamics.com/en/news/patient-dies-after-german-hospital-it-systems-were-hacked/

είδηση πριν μερικές εβδομάδες, για να καταλάβουμε την επικινδυνότητα ενός μια ασφαλούς δικτύου  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...