Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εκτίμηση μεταπωλητικής αξίας


alexharalam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα,

 

Καταρχάς συνγώμη που το γράφω εδώ, αλλά δεν έβρισκα πιο κατάλληλη κατηγορία (δεν ανήκει στις αγγελίες γιατί είμαι απο σκέψη ακόμη και θέλω μια συμβουλή).

 

θα ήθελα να με βοηθήσετε οι γνώστες της αγοράς δίνοντας μου μια προτεινόμενη μεταπωλητική αξία του παρακάτω build, Θέλω να δω αν αξίζει να το πουλήσω πριν αγοράσω άλλο.

 

τα specs είναι τα εξης: (το build έγινε το 2015)

 

 CPU : Intel Core i7 5820K 3.3 Ghz LGA2011-3

Mobi: ASUS X99-A

VGA: ASUS GeForce GTX 970 4GB DDR5

PSU: Corsair CX850M 850W PLUS BRONZE SemiModular

RAM: 4 x 4 GB = 16 GB HyperX FURY DDR4 2133Mhz

Cooling: Corsair H80 v2 (από το 2019)

Disk 1: Samsung SSD 850 Pro 256 GB

Disk 2: Western Digital Black Edition 1 TB

Case: Corsair 200R (έχω βάλει και κάποια φιλτράκια)

Software: Windows 10 64Gb 

 

Γενικά δεν έχει γίνει τρέλη χρήση, είναι σε άριστη και λειτουργική κατασταση (εκτός από το κουμπί onoff του κουτιου, κατα τα άλλα είναι καθαρο και σε καλη κατάσταση), και έκανα τακτικά καθαρισμούς.

 

εσείς πόσο θα δίνατε για το συγκεκριμένο μεταχειρισμένο build (πόσο αξίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει ενότητα ωστόσο θα σου απαντήσω.

Το πρόβλημα με τα συγκεκριμένα είναι αν και τότε ήταν ο πρώτος 6πύρηνος με HT, τώρα έχει ξεπεραστεί. Παρόλα αυτά, κάποιος με παρόμοιο σύστημα η που τρέχει κάποιο σέρβερ μπορεί να τα αγοράσει για ανταλλακτικά. Και εκεί είναι που έχουν κρατήσει αξία και δεν έχουν ισοπεδωθεί.

Ο επεργαστής έχει χάσει αρκετή αξία, ωστόσο έυκολα τον πουλάς για 120-150~ ευρώ.

Μητρική είναι το πρώτο που χαλάει σε τέτοια συστήματα (ram slots, usbs, satas, pcis) οπότε και αυτήν κρατάει καλά αξία (150-170?)

gpu κοντά στα 85-90.

ram με το ζόρι 50 θα πω. Καλύτερα πούλησέ τες σπαστά, για άτομα που έχουν παλιές μητρικές και θέλουν ddr4 παραπάνω, έτσι θα ποιάσουν ένα 17-18άρι η κάθε μία

κουτί πές 30-35

Την μεγαλύτερη αξία την χάνουν τα παρακάτω με το που τα αγοράσεις και τα ανοίξεις

τροφοδοτικό έχει εγγύηση? Προσωπικά δεν ψηφίζω για μεταχειρισμένα τροφοδοτικά χωρίς τουλάχιστον 2 έτη εγγύηση για αυτό θα πω, 35 ευρώ. Πείτε με κακό :P 

Ψύκτρα, 35-45~

δίσκους δεν ξέρω κράτα τους. Εγώ τον 850 evo με 67tb written έχει ακόμα 100% health.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν σκοπεύω να κρατήσω τίποτα, απλά θέλω ολο μαζί σαν build να το δώσω, και όχι να στέλνω κομμάτι κομμάτι.

Όλο μαζί σαν build, πόσο θα έλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...