Προς το περιεχόμενο

Μαθηματικός και online εκπαίδευση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω γνωστό μαθηματικό σχετικά μεγάλης ηλικίας που διδάσκει σε ΕΠΑΛ και ετοιμάζεται για εξ αποστάσεως εκπαίδευση και με ρώτησε για εξολισμό.
Πέρυσι που έκανε online τους τελευταίους μήνες απλά έδινε τις ασκήσεις μέσω email και του έστελναν οι μαθητές τις απαντήσεις, δεν ήταν κάτι δύσκολο.

Φέτος όμως που πρέπει να διδάξει, δηλαδή να «δείξει» στα παιδιά μεθοδολογία επίλυσης ασκήσεων έχει θέμα πώς θα το κάνει αυτό μέσω κάμερας.

Η πρώτη του σκέψη ήταν να προμηθευτεί έναν μικρό λευκό πίνακα (αυτούς με τον μαρκαδόρο) και να βάλει την κάμερα πίσω του να τον βλέπουν.
Το πρόβλημα είναι πως χρειάζεται κάμερα με πολύ καλή ανάλυση, έχει ένα χρέπι που του έδωσαν από το σχολείο, αλλά το μεγάλο θέμα είναι πως η κάμερα αυτή τα δείχνει όλα inverted, σαν καθρέπτη δηλαδή και δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνει mirror image και να βλέπουν σωστά τα νούμερα οι μαθητές.


Οπότε χρειάζεται κάμερα με καλό s/w και του πρότεινα να δεί κάποιο από τις Logitech που είναι καλές σε αυτόν τον τομέα.

Άλλη σκέψη ήταν να αγοράσει ένα digitazer αλλά δεν ήξερα ποιό να του προτείνω, ούτε και αν θα τον βολέψει.

Έχετε να προτείνεται κάτι εσείς ή κάποια άλλη μέθοδο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το Zoom στις ρυθμισεις εχει και κατι σχετικο με mirror image. Και αν εχει ετοιμασει υλικο στον υπολογιση του ή αν θελει να τους δείξει κατι αλλο ετοιμο ή να γραψει επί τόπου, μπορει να κανει και share screen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Επισης το Zoom στις ρυθμισεις εχει και κατι σχετικο με mirror image. Και αν εχει ετοιμασει υλικο στον υπολογιση του ή αν θελει να τους δείξει κατι αλλο ετοιμο ή να γραψει επί τόπου, μπορει να κανει και share screen. 

Το Πανελλήνιο Σχολικό δίκτυο λειτουργεί μόνο με Cisco Webex και από ότι είδα δεν έχει τέτοιες δυνατότητες.

Για την γραφίδα προσανατολίζομαι και εγώ να του προτείνω, μαζί με κάποιο πρόγραμμα whiteboard.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την γραφίδα να υπολογίζει 30 με 50 ευρώ (για φτηνή) καθώς και αρκετή εξάσκηση μέχρι να την συνηθίσει, όμως είναι αναγκαστικό για μαθηματικούς, φυσικούς, χημικούς κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχει διάθεση να μάθει κι εγώ θα έλεγα γραφίδα, αλλιώς υπάρχουν και οι document cameras που έχω δει γενικά να παίζουν https://www.amazon.com/Best-Sellers-Office-Products-Document-Cameras/zgbs/office-products/5728045011

 

αν θέλει να το απογειώσει alyx /s 😎

Spoiler

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...