Προς το περιεχόμενο

Pi-hole


nick0lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα το pi-hole σε Fedora 32 και πήρα το παρακάτω μήνυμα,

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
  [✓] Supported OS detected
  [] Default SELinux: enforcing
  [] Current SELinux: Enforcing
  Pi-hole does not provide an SELinux policy as the required changes modify the security of your system.
  Please refer to https://wiki.centos.org/HowTos/SELinux if SELinux is required for your deployment.

  SELinux Enforcing detected, exiting installer
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν προχωρήσω σε τροποποίηση του SELINUX=permissive in /etc/sysconfig/selinux ή sudo setenforce 0,  θα δημιουργήσω πρόβλημα με τις αλλαγές ; 

Το sestatus τώρα 

SELinux status:                 enabled
SELinuxfs mount:                /sys/fs/selinux
SELinux root directory:         /etc/selinux
Loaded policy name:             targeted
Current mode:                   enforcing
Mode from config file:          enforcing
Policy MLS status:              enabled
Policy deny_unknown status:     allowed
Memory protection checking:     actual (secure)
Max kernel policy version:      33

θα γίνει 
Current mode:                   permissive
Mode from config file:          permissive

Ο λόγος είναι να σταματήσω την διαδικτυακή διαφήμιση.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον αυτό που εννοεί όταν σε παραπέμπει σε αυτό το link είναι το 7, creating custom SELinux policy. Από το link:

Αναφορά σε κείμενο

Permissive: In Permissive mode, SELinux is enabled but will not enforce the security policy, only warn and log actions. Permissive mode is useful for troubleshooting SELinux issues

Άρα δεν ξέρω αν έχει νόημα να το γυρίσεις στο permissive. Αν δεν έχεις το κουράγιο να κάνεις custom policy, νομίζω το καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το Raspbian και να γλιτώσεις τον πονοκέφαλο.

Το παρόν μηχάνημα έχεις σκοπό να το έχεις μόνο ως Pi Hole ή όχι;

ΥΓ. Κράτα και το documentation του Pi Hole εύκαιρο.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ο υπολογιστης σου εχει αρκετη μνημη δοκιμασε το για να το δεις πριν παρεις ενα raspberry σε ενα virtualbox

https://www.youtube.com/watch?v=V6ujcri7Ay0

 

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nick0lis είπε

Έχεις δίκιο ένα raspberry χρειάζεται να τρέχει μόνο το pihole.

Όχι απαραίτητα, δες εδώ. Απλώς τα Raspberry είναι ιδανικά επειδή είναι φθηνά και έχουν χαμηλή κατανάλωση. Αν θέλεις να το κάνεις και στο σταθερό σου, μπορείς, αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία από Fedora για να σού πω πόσο εύκολα γίνεται αυτό που ζητάει, και επίσης θα πρέπει να τον έχεις ανοιχτό όσο θέλεις να έχεις internet.

Αν σε ψήνει όμως, σού προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις ένα Zero W, ή ένα από τα kits αν δεν έχεις sd card και τα σχετικά. Για τροφοδοσία πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φορτιστή τηλεφώνου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο καλο guide για μπλοκαρισμα των διαφημισεων στο youtube ;

γιατι γενικα τις κοβει ολες στα κινητα αλλα με το youtube οχι πάντα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

καποιο καλο guide για μπλοκαρισμα των διαφημισεων στο youtube ;

γιατι γενικα τις κοβει ολες στα κινητα αλλα με το youtube οχι πάντα

Έχω καιρό να ασχοληθώ, αλλά όταν το είχα δοκιμάσει δεν το είχα καταφέρει. Δείτε εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2020 στις 8:13 ΜΜ, Neo είπε

Αυτο που λες πρεπει να κανεις ,και εγω σε centos vm ετσι το έστησα.

Θα το δοκιμάσω στο toolbox της fedora, νομίζω πιο βολικό από το vm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σας τελικά μετά από καιρό το εγκατέστησα και εγώ το pi-hole σε ένα raspberry.



Έχετε κάνα δυο site να δω αν δουλεύει σωστά το AdBlocker και από τα κινητά και από τους υπολογιστές;;;

Επίσης το pihole αναβαθμίζεται αυτόματα ή όχι;; Θα πρέπει να τρέξουμε καμία εντολή στο raspberry???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2020 στις 7:00 ΠΜ, lambros είπε

Καλημέρα σας τελικά μετά από καιρό το εγκατέστησα και εγώ το pi-hole σε ένα raspberry.



Έχετε κάνα δυο site να δω αν δουλεύει σωστά το AdBlocker και από τα κινητά και από τους υπολογιστές;;;

Επίσης το pihole αναβαθμίζεται αυτόματα ή όχι;; Θα πρέπει να τρέξουμε καμία εντολή στο raspberry???

Στο browser καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς το uBlock Origin άσχετα με το αν έχεις Pi Hole. Μπορείς να το κλείσεις και να κρατήσεις μόνο το Pi Hole ανοιχτό, και να πας σε μια σελίδα για ειδήσεις ή οτιδήποτε άλλο, κυριολεκτικά.

Ένας καλός τρόπος να δοκιμάσεις το Pi Hole είναι σε εφαρμογή κινητού (παιχνίδι ή κάτι άλλο) που γενικά έχει διαφημίσεις. Με το Pi Hole λογικά θα έχουν εξαφανιστεί.

Επίσης σού προτείνω να προσθέσεις και αυτήν τη blocklist: dbl.oisd.nl.

Όσο για την αναβάθμιση, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο cronjob by default πλέον, οπότε μπορείς να τσεκάρεις εκεί, και αν όχι να βάλεις μόνος σου αν θέλεις. Γενικότερα, με την υπόθεση ότι έχεις Raspberry Pi OS, αναβαθμίζεις το σύστημα με apt upgrade, και τα αρχεία του Pi Hole με την εντολή: pihole -up

Edit: Κάτι που ξέχασα. Αν ανοίξεις ένα terminal επάνω στο raspberry (είτε απευθείας είτε μέσω ssh), μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την εντολή pihole -t και να δεις τι μπλοκάρει σε πραγματικό χρόνο.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

έχω εγκαταστήσει το pi hole σε ένα μηχάνημα με docker και σαν network χρησιμοποιεί το wifi και κάνω mapping τις πόρτες με τον παρακάτω τρόπο γιατί στο μηχάνημα υπάρχει και άλλο service που χρησιμοποιεί τα συγκεκριμένα ports. Έχω ρυθμίσει σε άλλον υπολογιστή τα dns να βλέπουν 192.168.1.2 και όλα καλά.

 ports:
      - "192.168.1.2:53:53/tcp"
      - "192.168.1.2:53:53/udp"

αν κάνω επανεκκίνηση όμως τον υπολογιστή που έχει το pi hole, το wifi του συγκεκριμένου μηχανήματος μετά από λίγα δευτερόλεπτα δεν λειτουργεί. ίσα που προλαβαίνω δηλαδή να μπώ με ssh

Αν αλλάξω την ip με μια άκυρη, οκ δεν θα ξεκινήσει το docker με το ip hole αλλά το wifi παίζει κανονικά, βάζω ξανά την σωστή ip τρέχουν όλα σωστά. μόλις ξανακάνω επανεκκίνηση όμως πάλι το wifi παίζει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά χάνεται η σύνδεση.

καμιά ιδέα για το τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xdanger είπε

έχω εγκαταστήσει το pi hole σε ένα μηχάνημα με docker και σαν network χρησιμοποιεί το wifi και κάνω mapping τις πόρτες με τον παρακάτω τρόπο γιατί στο μηχάνημα υπάρχει και άλλο service που χρησιμοποιεί τα συγκεκριμένα ports. Έχω ρυθμίσει σε άλλον υπολογιστή τα dns να βλέπουν 192.168.1.2 και όλα καλά.


 ports:
      - "192.168.1.2:53:53/tcp"
      - "192.168.1.2:53:53/udp"

αν κάνω επανεκκίνηση όμως τον υπολογιστή που έχει το pi hole, το wifi του συγκεκριμένου μηχανήματος μετά από λίγα δευτερόλεπτα δεν λειτουργεί. ίσα που προλαβαίνω δηλαδή να μπώ με ssh

Αν αλλάξω την ip με μια άκυρη, οκ δεν θα ξεκινήσει το docker με το ip hole αλλά το wifi παίζει κανονικά, βάζω ξανά την σωστή ip τρέχουν όλα σωστά. μόλις ξανακάνω επανεκκίνηση όμως πάλι το wifi παίζει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά χάνεται η σύνδεση.

καμιά ιδέα για το τι παίζει?

Να αλλάξεις ποια IP με μια άκυρη; Επίσης όταν λες "το wifi" εννοείς το wifi του host (την κάρτα δικτύου δηλαδή);

Είναι θέμα docker/δικτύων βέβαια, δε σχετίζεται άμεσα με pihole. Καλύτερα να ψάξεις για docker υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για την ip και το wifi του host μηχανήματος. Το διόρθωσα το πρόβλημα απενεργοποιώντας το DNSStubListener από το systemd-resolved και αφαίρεσα την ip από τα ports και πλέον παίζει μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...