Προς το περιεχόμενο

The Haunting of Bly Manor [Netflix]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/10/2020 στις 5:22 ΜΜ, spiritclay είπε

1o επ πολυ καλό. Τα πιτσιρίκια παίζουν φανταστικά! 

Οντως, και οι υπολοιποι δεν πανε πισω. Και εγω ειμαι στο 4ο, νομιζω αρχιζει και Lynchιζει λιγο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ολοκλήρωσα χθες. Ένα διαμάντι, όπως και το Hill house.

Σε θέμα τρόμου πιστεύω πως δεν έχει την παραμικρή σχέση με το πρώτο. Έχει μερικές στιγμές εδώ και εκεί αλλά τα σκηνικά που σε φρικάρανε στο Hill house απλά απουσιάζουν και το Bly manor δίνει όλη του την έμφαση στην ιστορία και την ανάπτυξη των χαρακτήρων. Εκπληκτικό σενάριο, συγκινητικό όπως και οι φανταστικές οι ερμηνείες των ηθοποιών, μέχρι και από τα πιτσιρίκια.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα όπως και το Hill house. Εγώ τουλάχιστον, από εδώ και πέρα δηλώνω Fan του Flanagan και περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο κεφάλαιο στην σειρά Haunting.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,5 επεισοδια ακομα μου εχουν μεινει αλλα μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη σειρα οπως και η πρωτη σεζον.

Δεν εχει scarejumps αλλα ανεβαζει παλμους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ συνολικά μπορώ να πω ότι η πρώτη σεζόν μου άρεσε πιο πολύ. 

Δεν ήταν κακό το Bly αλλά τελικά ένιωσα ότι η ιστορία κάπως χώλαινε, σα να μην προχωρούσε παρακάτω. Με εξαίρεση το επεισόδιο που βλέπουμε την ιστορία του σπιτιού, η συνολική εικόνα του υπόλοιπου κύκλου ήταν σα να βλέπω το ίδιο πράγμα σε επανάληψη. 

Στα μεγάλα συν η ατμόσφαιρα και οι ερμηνείες.

P.S. Τα παιδάκια πόσο απίστευτα έπαιζαν; Πρέπει να τα βάλουν να δώσουν μερικά σεμινάρια στους ηθοποιούς της ελληνικής τηλεόρασης.

Επεξ/σία από katergaris79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξεκινησα χθες το βραδυ και ειδα 3 επεισοδια στη σειρα. Δεν εχει τον τρομο του Hill House αλλα ποσο γουσταρω την ατμοσφαιρα τα 2 παιδακια ειναι απιστευτα στην υποκριτικη τους το μυστηριο ειναι στον υπερθετικο βαθμο τι πραγματικα συμβαινει και γενικως το επεισοδιο κυλαει ομαλα χωρις μεγαλες κοιλιες. Το Hill House ειχε πολλα jump scares αλλα και εδω εχουμε αρκετες akward στιγμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Haunting of Bly Manor

bly-manor-poster.jpg

https://www.imdb.com/title/tt10970552/?ref_=nv_sr_srsg_0

O Mike Flanagan που δημιουργησε και το Hill Ηouse φτιαχνει ακομα ενα αριστουργημα που για μενα ειναι ενα σκαλι πανω. Λιγοτερα στοιχεια horror με την ιδια creepy ατμοσφαιρα με πραγματικα εξαιρετικους ηθοποιους απο την Pedretti μεχρι τα 2 μικρα παιδακια που δεν μπορω να πιστεψω πως επαιξαν τοσο καλα το ρολο τους και με ενα τελος που τελειωνει και νιωθεις ολοκληρωμενος για αυτο που ειδες. Η σειρα μπαινει για τα καλα στο βασικο μυστηριο στο 5 επεισοδιο δινοντας μας πολλες απαντησεις σε μια τελειως mindf@ck σκηνοθεσια. Το 8 επεισοδιο ειναι επισης υπεροχο με την εξηγηση του lore της επαυλης και στο 9 επεισοδιο στο τελευταιο μισαωρο της σειρας κανει μια τριπλα απο αυτες που κανουν οι καλυτεροι ποδοσφαιριστες και το γυρναει σε ιστορια αγαπης και ειλικρινα καταφερνει να βγαλει απειρο συναισθημα σε αυτο τον λιγο χρονο μεχρι να τελειωσει. Η σειρα δειχνει πιο ωριμη απο το Hill House το οποιο μπορει να ειναι πιο τρομακτικο αλλα για να γινει καθαρο 10αρι θα επρεπε να δωσει πιο ξεκαθαρες απαντησεις στο τελος εδω ομως η σειρα τελειωνει και δεν σου λειπει καμια απαντηση ο καθε χαρακτηρας χαραξε την δικη του πορεια και εξηγηθηκαν τα παντα. 9.9/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεμια σχεση με την πρωτη σεζον,στην μια ειχε αγωνια και τρομαρα απο το πρωτο επισοδειο ,αυτο ηταν περισσοτερο μυστηριου και να δουμε την ιστορια του σπιτιου.,Με εκανε να βαρεθω ,ισως γιατι περιμενα κατι αλλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έγραψαν άλλοι παραπανω. 

Εξαιρετική σεζόν.  9/10

Πιο  απλή από  την πρώτη, με λιγότερα πρόσωπα, καταλαβαίνεις τι γίνεται και η πλοκή περίφημη.

Μακάρι να γυριστεί και 3η σεζόν ίδιου επιπέδου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...