Προς το περιεχόμενο

Η NVIDIA παραδέχεται τις ελλείψεις σε RTX 3080 & RTX 3090


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν 20 μέρες έναν παλικάρι από εδώ μέσα μου πούλησε μια RTX2080TI σε υπέρ άριστη κατάσταση... Όποιος ενδιαφέρεται για ενοικίαση με την εβδομάδα εδώ είμαι 😁😁😁😁😋😋😋😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2020 στις 4:26 ΜΜ, Black Demis είπε

10w δεν δικαιολογούν +40 βαθμούς που βαραγε

Δυστιχος για μας όσο καλά cpu βγάζεις amd τόσο χάλια είναι στα gpu

Δικαιολογείτε άμα η συγκεκριμένη 5700xt είχε χάλια cooler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mkp είπε

Δικαιολογείτε άμα η συγκεκριμένη 5700xt είχε χάλια cooler

 

13 ώρες πριν, mkp είπε

Δικαιολογείτε άμα η συγκεκριμένη 5700xt είχε χάλια cooler

Msi gaming x και τα δύο (είμαι fan της gaming x)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Black Demis είπε

Msi gaming x και τα δύο (είμαι fan της gaming x)

Κάλα επειδή είναι και η δύο Msi gaming x δεν σημαίνει ότι είναι και ολόιδια τα coolers.
Σε reviews παντός και οι δύο gpu άχου την ίδια θερμοκρασία.

MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X  https://www.techpowerup.com/review/msi-geforce-rtx-2070-super-gaming-x/31.html
VS
MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X  https://www.techpowerup.com/review/msi-radeon-rx-5700-xt-gaming-x/31.html

μάλλον η δικιά σου  RX 5700 XT θα είχε κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mkp είπε

Κάλα επειδή είναι και η δύο Msi gaming x δεν σημαίνει ότι είναι και ολόιδια τα coolers.
Σε reviews παντός και οι δύο gpu άχου την ίδια θερμοκρασία.

MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X  https://www.techpowerup.com/review/msi-geforce-rtx-2070-super-gaming-x/31.html
VS
MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X  https://www.techpowerup.com/review/msi-radeon-rx-5700-xt-gaming-x/31.html

μάλλον η δικιά σου  RX 5700 XT θα είχε κάποιο πρόβλημα.

σε ανοιχτό κουτί ναι είχα παρομιες θερμοκρασίες γιατι προλαβαίνει και έδιωχνε θερμότητα λόγο κάλου cooler με το που έκλεινε το κουτί λόγο περιορισμένου airflow η κόκκινη έτρωγε τάπα και η πράσινη δεν ένιωθε μια και ήταν κρύα (για αυτο και ανεφεερα από την αρχή μικρο κουτί)|

στην αρχή βρήκα λύση με το undervoltage η οποία μπορώ να πω με κάλυψε (Άσχετα με έριχνα συχτιρια οτι έπρεπε να δουλέψει out of the box)
μετά άρχισα να παίζω παιχνιδια διάφορα και εκεί κατάλαβα ποιο ειναι το πραγματικό πρόβλημα σε κάποια παιχνιδια ταδε driver επαιζε σε κάποια άλλα  ήθελε ποιο παλιά έκδοση πχ στο metro αναγκαστικα και έβαλα κάτι πατσαρισμενους drivers γιατι γέμιζε vram και κρασαρε το παιχνίδι όποτε του ερχόταν κλπ κλπ

κάποια στηγμη κατάλαβα ότι δεν είμαι ποια 20 χρόνος ουτε καν 30 πλέον  να ασχολούμαι με λαλακιες και την έστειλα από εκεί που ήρθε οσο τελειος μου φανικε ο 2700x πριν και το 3800x που εχω τώρα τοσο άθλια  υλοποίηση σε κάρτες έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Black Demis είπε

σε ανοιχτό κουτί ναι είχα παρομιες θερμοκρασίες γιατι προλαβαίνει και έδιωχνε θερμότητα λόγο κάλου cooler με το που έκλεινε το κουτί λόγο περιορισμένου airflow η κόκκινη έτρωγε τάπα και η πράσινη δεν ένιωθε μια και ήταν κρύα (για αυτο και ανεφεερα από την αρχή μικρο κουτί)|

στην αρχή βρήκα λύση με το undervoltage η οποία μπορώ να πω με κάλυψε (Άσχετα με έριχνα συχτιρια οτι έπρεπε να δουλέψει out of the box)
μετά άρχισα να παίζω παιχνιδια διάφορα και εκεί κατάλαβα ποιο ειναι το πραγματικό πρόβλημα σε κάποια παιχνιδια ταδε driver επαιζε σε κάποια άλλα  ήθελε ποιο παλιά έκδοση πχ στο metro αναγκαστικα και έβαλα κάτι πατσαρισμενους drivers γιατι γέμιζε vram και κρασαρε το παιχνίδι όποτε του ερχόταν κλπ κλπ

κάποια στηγμη κατάλαβα ότι δεν είμαι ποια 20 χρόνος ουτε καν 30 πλέον  να ασχολούμαι με λαλακιες και την έστειλα από εκεί που ήρθε οσο τελειος μου φανικε ο 2700x πριν και το 3800x που εχω τώρα τοσο άθλια  υλοποίηση σε κάρτες έχουν

Μια 2070 super καταναλώνει περίπου 217W και μια 5700XT 219W,  είναι απολυτά λογικό με παρόμοια coolers να έχουν παρόμοια θερμοκρασία και επίσης το κουτί να θερμαίνεται με παρόμοιο τρόπο, δεν μπορεί η 5700XT να δημιουργήσει ενέργεια από το πουθενά και να δώσει παραπάνω θερμοκρασία στο  κουτί του υπολογιστή. Βεβαία μπορεί o driver τις 5700XT να έκανα το cpu να έχει μεγαλύτερο cpu usage άρα και μεγαλύτερη θερμοκρασία στο μέσα στο κουτί, επειδή ο rdna 1 είχε σοβαρά bugs στην όλη αρχιτεκτονική δεν ήταν εφικτό να λυθούνε σωστά ούτε με drivers, οπότε γινόντουσαν διάφορα περίεργα οπός και εσύ περιέγραψες. Φυσικά ο  rdna 2 δεν θα είναι καθόλου εστί, και θα έχει και πολύ καλύτερο performance per watt σε σχέση με την 3080.

Επίσης η MSI 5700 XT Gaming X που είχες εσύ αν δεις σε review έχει υπερβολικά μεγαλύτερη κατανάλωση από μια κανονική 5700 XT, μιλάμε για 270W !!!

Επεξ/σία από mkp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2020 στις 4:19 ΜΜ, nikos5800 είπε

Θα φανούν στο τέταρτο οικονομικό τρίμηνο του έτους αν πράγματι οι ampere πούλησαν !!

Ελπίζω να κανουν καλες πωλήσεις κ να μη βαρεσουν  καμπανακια απο τους μετόχους.

Πολλοι θα πουν τί θα δωσω 

Πεντε κατοστάρηκα για κάρτα; 

Μεχρι εκατώ πενήντα δύω 

Αστειεύομαι 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Black Demis είπε

σε ανοιχτό κουτί ναι είχα παρομιες θερμοκρασίες γιατι προλαβαίνει και έδιωχνε θερμότητα λόγο κάλου cooler με το που έκλεινε το κουτί λόγο περιορισμένου airflow η κόκκινη έτρωγε τάπα και η πράσινη δεν ένιωθε μια και ήταν κρύα (για αυτο και ανεφεερα από την αρχή μικρο κουτί)|

στην αρχή βρήκα λύση με το undervoltage η οποία μπορώ να πω με κάλυψε (Άσχετα με έριχνα συχτιρια οτι έπρεπε να δουλέψει out of the box)
μετά άρχισα να παίζω παιχνιδια διάφορα και εκεί κατάλαβα ποιο ειναι το πραγματικό πρόβλημα σε κάποια παιχνιδια ταδε driver επαιζε σε κάποια άλλα  ήθελε ποιο παλιά έκδοση πχ στο metro αναγκαστικα και έβαλα κάτι πατσαρισμενους drivers γιατι γέμιζε vram και κρασαρε το παιχνίδι όποτε του ερχόταν κλπ κλπ

κάποια στηγμη κατάλαβα ότι δεν είμαι ποια 20 χρόνος ουτε καν 30 πλέον  να ασχολούμαι με λαλακιες και την έστειλα από εκεί που ήρθε οσο τελειος μου φανικε ο 2700x πριν και το 3800x που εχω τώρα τοσο άθλια  υλοποίηση σε κάρτες έχουν

Έχω την reference 5700xt undervolt στο 1 volt και 1850 πυρήνα. 40% max fans στους 90 βαθμούς juction. Καλοκαίρι παίζει 80 85 πυρήνα και χειμώνα 75 78. Το κουτί είναι κρύο γιατί βγάζει όλο το αέρα έξω λόγω blower. Κατανάλωση max έχω 185watt στο 1 volt η κάρτα δουλεύει μόνιμα στο 99% λόγω monitor. 360 ευρώ πέρσι με το breakpoint δώρο παιχνίδι 40 ευρώ όταν η 2070super έκανε 600 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2020 στις 3:32 ΜΜ, Black Demis είπε

Μπα μην το λες με την 5700xt με 225 tdp έβραζε το σύμπαν με μικρό κουτί σε βαθμό shutdown μόλις μπικε 2070 super μεππαρόμοιο tdp έφτανα δεν έφτανα 55 60 βαθμούς με full use. Και το ποιο τραγικό από έκδοση drivers σε έκδοση είχε διαφορά 

Οι νόμοι της φυσικής αυτό που λες το απαγορεύουν. Το ότι η 5700xt είχε υψηλότερη θερμοκρασία δεν σημαίνει ότι έβραζε το κουτί. Η θερμότητα που διαχέεται στο κουτί είναι ίδια, είτε η καρτα είναι στους 50 βαθμούς είτε στους 5000. Άρα το κουτί την ίδια θερμοκρασία θα έχει. 

Τώρα πως εσύ κατάφερες να έχεις 40 βαθμούς υψηλότερα το κουτι είναι απορίας άξιο. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι νόμοι της φυσικής αυτό που λες το απαγορεύουν. Το ότι η 5700xt είχε υψηλότερη θερμοκρασία δεν σημαίνει ότι έβραζε το κουτί. Η θερμότητα που διαχέεται στο κουτί είναι ίδια, είτε η καρτα είναι στους 50 βαθμούς είτε στους 5000. Άρα το κουτί την ίδια θερμοκρασία θα έχει. 

Τώρα πως εσύ κατάφερες να έχεις 40 βαθμούς υψηλότερα το κουτι είναι απορίας άξιο. 

ΚΑΚΟ AIRFLOW  η καλύτερα περιορισμένο

Η διαφορα ήταν ότι σε idle και η δύο ήταν το ίδιο σε χρήση άλλαζε τραγικά

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Έχω την reference 5700xt undervolt στο 1 volt και 1850 πυρήνα. 40% max fans στους 90 βαθμούς juction. Καλοκαίρι παίζει 80 85 πυρήνα και χειμώνα 75 78. Το κουτί είναι κρύο γιατί βγάζει όλο το αέρα έξω λόγω blower. Κατανάλωση max έχω 185watt στο 1 volt η κάρτα δουλεύει μόνιμα στο 99% λόγω monitor. 360 ευρώ πέρσι με το breakpoint δώρο παιχνίδι 40 ευρώ όταν η 2070super έκανε 600 ευρώ. 

Αρκετά ζέστη θα έλεγα ακόμη και με undervoltage...

Λεφτά δεν είναι θέμα το συμαντικοτερο είναι plug and play βάζεις μια και δεν ασχολείσαι ποτέ το οποίο έχει ανεκτίμητη αξία στην ψιχολογικη υγεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...