Προς το περιεχόμενο

Errors σε MEMbench


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, alxnt είπε

Το ίδιο έχω κι εγώ.

Να το τρέξω με το cfg του 1usmus; Εκεί δεν μου το κάνει.

το anta77 είναι πιο ευαίσθητο στα voltages  ωστόσο δεν ξέρω γιατί σου βγάζει σφάλμα. Από την στιγμή που βγάζει σφάλμα σε 2 memory tests όμως κάτι παίζει

@Devastor τι λές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

το anta77 είναι πιο ευαίσθητο στα voltages  ωστόσο δεν ξέρω γιατί σου βγάζει σφάλμα. Από την στιγμή που βγάζει σφάλμα σε 2 memory tests όμως κάτι παίζει

@Devastor τι λές?

Έγραψε και 1 error στα 2 λεπτα περίπου στο τεστ του 1usmus. Δεν είναι και νορμαλ οι χαρακτήρες να καταλάβω τι λεει. Πάντως είχε κοκκινίσει το τεστ 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alxnt είπε

Έγραψε και 1 error στα 2 λεπτα περίπου στο τεστ του 1usmus. Δεν είναι και νορμαλ οι χαρακτήρες να καταλάβω τι λεει. Πάντως είχε κοκκινίσει το τεστ 5.

έχει πρόβλημα το 1 dimm μάλλον, το τεστ 5 είναι mirror. 

βγάλε το ένα στικάκι και τρέξε πάλι το anta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

έχει πρόβλημα το 1 dimm μάλλον, το τεστ 5 είναι mirror. 

βγάλε το ένα στικάκι και τρέξε πάλι το anta

Δοκιμασα και τα 2 στο slot a2 και χτυπάνε και τα 2. Έκανα και μια δοκιμή το 1 μόνο στο slot b2 και τα ίδια.
Dimms, mobo, bios;
 

Αλλαξα προφιλ xmp, το εκλεισα, εκλεισα svm και γυρισα auto  cstates. Τα ιδια... 

Επιπλεον αναρωτιεμαι αν με μη αυτοματο configuration δεν βγαλει σφαλμα. Αλλα εφοσον βγαζει και  στο membench και στο tm5 και στο memtest που ανεφερε το λινκ ο @Aris_ και το ειχα τρεξει χτες αλλα ξεχασα να το αναφερω, δεν εχει κ λογικη να περασω χειροκινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σου βγάζει errors ακόμα και με το XMP κλειστό σημαίνει οτι τα ram είναι χαλασμένα, αν σου έβγαζε μόνο με XMP το καταλαβαίνω αλλά όταν τα τρέχεις default και σου πετάνε error κάτι πάει στραβά, κάντα RMA

@Sakiz105 πολλά μπορεί να είναι το error 5, αλλά ναι, ας πούμε οτι κάποιο timing είναι διαφορετικό στο ΡΑΜ Α απο το Β, υπάρχουνε  timings που δεν τα δείχνει το BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το οτι σου βγάζει errors ακόμα και με το XMP κλειστό σημαίνει οτι τα ram είναι χαλασμένα, αν σου έβγαζε μόνο με XMP το καταλαβαίνω αλλά όταν τα τρέχεις default και σου πετάνε error κάτι πάει στραβά, κάντα RMA

@Sakiz105 πολλά μπορεί να είναι το error 5, αλλά ναι, ας πούμε οτι κάποιο timing είναι διαφορετικό στο ΡΑΜ Α απο το Β, υπάρχουνε  timings που δεν τα δείχνει το BIOS

Να τα κανω rma αλλα αμα δεν εχω μπλε οθονες και διαφορα προβληματα τετοια πως θα το αιτιολογησω; Αυτοι θα τρεξουν ενα memtest86 που δε θα πιασει τπτ και θα μ πουν ολα καλα.

Εντωμεταξυ το default test που εχει το tm5 το περναει. Στα αλλα σκαει. Τρεχω τωρα κι εγω ενα memtest86 μπας και πιασει τπτ κ τραβηξω καμια φωτο. 

Κυριολεκτικα παρακαλαω να αρχισει να μετραει σφαλματα και να μη σταματαει. 

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 minutes ago, alxnt said:

Να τα κανω rma αλλα αμα δεν εχω μπλε οθονες και διαφορα προβληματα τετοια πως θα το αιτιολογησω; Αυτοι θα τρεξουν ενα memtest86 που δε θα πιασει τπτ και θα μ πουν ολα καλα.

Υπάρχουνε άνθρωποι που αυτοαποκαλούνται τεχνικοί και τρέχουνε μεμτεστ εν έτη 2020? Tragic 

Για να είσαι εσύ καλυμμένος σε κάθε περίπτωση αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αποδείξεις οτι είχες errors με ΤΜ5. Tώρα πώς θα το κάνεις αυτο δεν ξέρω, μια φωτογραφία με ΤΜ5 και ανοιχτό το Taiphoon για να δείχνει το RAM info όπως και ενα CPU-Z/Task Manager να δείχνει οτι είσαι με τα stock speeds 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Devastor είπε

Υπάρχουνε άνθρωποι που αυτοαποκαλούνται τεχνικοί και τρέχουνε μεμτεστ εν έτη 2020? Tragic 

Για να είσαι εσύ καλυμμένος σε κάθε περίπτωση αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αποδείξεις οτι είχες errors με ΤΜ5. Tώρα πώς θα το κάνεις αυτο δεν ξέρω, μια φωτογραφία με ΤΜ5 και ανοιχτό το Taiphoon για να δείχνει το RAM info όπως και ενα CPU-Z/Task Manager να δείχνει οτι είσαι με τα stock speeds 

Θα προσπαθησω και μακαρι.

Κατι ακομα που δεν ξερω αν ειναι πληροφορια για ελλατωμα. 

Το xmp1 τρεχει στα 2133 cl15. Το 2 τρεχει 3200. Δηλαδη το 1 ειναι σα να εχω κλειστο το xmp. Λεει κατι αυτο; 

 

Χτυπησε το memtest86 μολις!!! 

Τεστ7, 27 errors!!!! 

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alxnt said:

Θα προσπαθησω και μακαρι.

Κατι ακομα που δεν ξερω αν ειναι πληροφορια για ελλατωμα. 

Το xmp1 τρεχει στα 2133 cl15. Το 2 τρεχει 3200. Δηλαδη το 1 ειναι σα να εχω κλειστο το xmp. Λεει κατι αυτο; 

Ανάλογα ποιον ρωτάς, τα 3200 να μην παίζουνε σε R5 3600 δεν υπάρχει περίπτωση, πόσο καιρό τις έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Ανάλογα ποιον ρωτάς, τα 3200 να μην παίζουνε σε R5 3600 δεν υπάρχει περίπτωση, πόσο καιρό τις έχεις?

Οχι στα 3200 τις εχω αλλα προφιλ 2.

Το προφιλ 1 ειναι στα 2133 οπως δηλαδη χωρις xmp. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alxnt said:

Οχι στα 3200 τις εχω αλλα προφιλ 2.

Το προφιλ 1 ειναι στα 2133 οπως δηλαδη χωρις xmp. 

Αν default οχι με XMP σου βγάζουνε error γύρνα τές πίσω, αν της έχεις λιγότερο απο 14 μέρες αυτό θεωρείτε DOA και πρέπει να σου τις αλλάξουνε άμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Αν default οχι με XMP σου βγάζουνε error γύρνα τές πίσω, αν της έχεις λιγότερο απο 14 μέρες αυτό θεωρείτε DOA και πρέπει να σου τις αλλάξουνε άμεσα 

Λιγο περισσοτερο απο χρονο τις εχω. 

Μπερδευτικαμε λιγακι. Χαχα

Αυτο που ρωταω ειναι αφου εχει 2 προφιλ xmp γιατι μονο το ενα πιανει 3200 cl16 @1,35v και το αλλο πιανει 2133 cl15 1,2v;

Αφου 2133 cl15 ειναι και χωρις xmp. 

Επισης γιατι λες "αν default οχι με xmp"; 

Αν δηλαδη default δεν βγαζουν δεν τις αλλαζουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alxnt είπε

Λιγο περισσοτερο απο χρονο τις εχω. 

Μπερδευτικαμε λιγακι. Χαχα

Αυτο που ρωταω ειναι αφου εχει 2 προφιλ xmp γιατι μονο το ενα πιανει 3200 cl16 @1,35v και το αλλο πιανει 2133 cl15 1,2v;

Αφου 2133 cl15 ειναι και χωρις xmp. 

Επισης γιατι λες "αν default οχι με xmp"; 

Αν δηλαδη default δεν βγαζουν δεν τις αλλαζουν; 

αν δεν βγαζουν default, δύσκολα τις αλλάζουν. Η ταχύτητα στις μνήμες και το πόσο σταθερές είναι καθορίζεται και από cpu και από μητρική. Ωστόσο δεν θα ήταν κακό να κάνεις μια προσπάθεια αλλαγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...