Προς το περιεχόμενο

Errors σε MEMbench


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Οτιδήποτε τρέχει μέσα σε windows δεν μπορεί να ελέγξει όλη την μνήμη στο 100% (ότι είναι δεσμευμένο από το σύστημα) οπότε προτιμώ το παλιό καλό memtest για να είμαι απόλυτα σίγουρος. 😉

με πρόλαβε και απάντησε ο @Aris_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μεμτεστ πληροφοριακά και μόνο δεν πετάει error σε θέματα θερμοκρασιών. 

Ο OP ανέφερε ποιο πάνω οτι πέρασε μεμτεστ και τα άλλα προγράμματα του βγάλανε error

2020 έχουμε, memtest ήτανε καλό μέχρι το 2014 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aris_ είπε

δεν υπάρχει θεμα με το εύρος μνημης πρώτον γιατι ειναι δυναμική μετατοπίζεται και δεύτερον ακομα και αν ηταν στατικό στο μέρος που ειναι το συστημα θα είχε λάθη γιατι το χρησιμοποιείς ήδη

Παραθέτω από το FAQ του HCI Memtest:
No Windows program can directly check the RAM used by the OS; this is a fundamental limitation of using a modern OS. If you need to check every byte, consider purchasing MemTest Deluxe, which boots off of CD for unfettered access to RAM.

https://hcidesign.com/memtest/manual.html

@Devastor υπάρχει το σενάριο για faulty ram και να μην συμβαίνει τίποτε ανησυχητικό όπως ακριβώς το περιγράφει και ο OP. 

Δεν υπάρχει κανένα vs... Με αφορμή το θέμα του OP απλά ανταλάσσουμε απόψεις (έστω και λίγο off-topic).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TR-909 είπε

Παραθέτω από το FAQ του HCI Memtest:
No Windows program can directly check the RAM used by the OS

η λέξη κλειδί είναι used το είπα θα εχεις λαθη αργα η γρηγορα γιατί την χρησιμοποιείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το Bootable Linpack Extreme που τρέχει σε Linux περιβάλλον καταναλώνοντας 200mb απο την ραμ σου πάνω κάτω 

Γενικά τα Windows δεν είναι πλέον όπως ήτανε, αν αυτα τα 2GB περίπου που χρειάζονται για να τρέξουν έχουνε θέμα θα το φάς το bsod σου αργά η γρήγορα

Το μεμτεστ το έχω χρησιμοποιήσει πριν κανα 6μηνο σε B-Die το οποίο υπέφερε απο λάθη λόγο θερμοκρασιών (Επίτηδες) και πέρασε ολονύχτιο test χωρίς ένα λάθος, ΗCI/TM5 πετάγανε τα errors σαν νερό με το που έφτανε το kit σε κάποια θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα έχει λάθη "αργά η γρήγορα"? Ας θυμίσω τι έγραψε ο OP?  

Στις 10/10/2020 στις 8:52 ΜΜ, alxnt είπε

Δεν εχει τπτ γενικα. Σκεψου οτι επαιζα τις προαλλες με το clocktuner και δεν εκανε κιχ. Ουτε σε cinebench, prime, games, virtual machines που σηκωνω και 2-3 μαζι και καταλαμβανουν πανω απο 85%. 

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω πως ο developer ενός από τα πιο δημοφιλή RAM testing tools προτείνει να κάνεις τεστ from boot για το 100%. Αν γνωρίζεις και μπορείς να το τεκμηριώσεις ευχαρίστως να ακούσω και να μάθω, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος για ανούσια ποστς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με ram overclocking, ποιο είναι το "δημοφιλές" πρόγραμμα? το μεμτεστ? 

Και αν τα άλλα προγράμματα είναι τοσο "μάπα" όπως τα χαραχτηρίζεις απορώ γιατί ολοι αυτοί που σπάνε world records σε ΣΤΑΘΕΡΑ συστήματα τρέχουνε ΤΜ5/HCI MEMTEST/karhu Κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να τις αλλαξω με αλλες στα 3400 ή 3600;

Αν ναι, θα ηθελα κανα δυο προτασεις, μια απο corsair γιατι δεν ξερω αν τις αλλαζουν με διαφορετικου κατασκευαστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Επανέρχομαι μετά από 1 χρόνο😝

Θα μου τις αλλάξουν τελικά μιας και ήταν ελαττωματικές.

Αντικατάσταση ήθελα με αυτές αλλά δεν τις βρίσκουν και μου πρότειναν αυτές.

1ο δεν ξέρω ότι οι gskill θα παίξουν σίγουρα στα 3600 σε tomahawk b450 και ryzen  3600 και 2ον δεν ξέρω ποιες να προτιμήσω.

Σκεφτόμουν μήπως μου τις αντικαταστήσουν με τις ίδιες(corsair CMK16GX4M2B3200C16) ώστε να τις πουλήσω και στη συνεχεία αγοράσω τις crucial τις οποίες προτιμώ για το e-die. Χρόνος βέβαια για oc δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου προς το παρόν για αυτό δεν αποκλείω και τις παραπάνω gskill.

Τις corsair σφραγισμένες πόσο μπορώ να τις πουλήσω στο ινσομνια;

Καμιά ιδέα πως να κινηθώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...