Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας τηλεόρασης


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Αμα ηταν στην εγγυηση το burn in οπως ειναι στην Αμερικη ή ειχα απειρα λεφτα δε θα με ενοιαζε και θα τη χτυπαγα χωρις δευτερη σκεψη ,αλλα επειδη δε συντρεχει κανενας απο τους δυο παραγοντες ασχολουμαι ακομα και επειδη η χρηση μου θα εχει αρκετο gaming ε ναι ειναι λιγο επιφοβο με στατικες εικονες,χαρτες μενου κτλ..Απο κει και περα ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη ...Γουστα ειναι αυτα

δεν διαφωνω στη σκεψεις σου..!! 

απλα στο αρχικο ποστ, δεν εχεις δωσει πολλες πληροφοριες, ωστε να καταλαβουμε ποιο ειναι το MAX μπατζετ, ουτε ο τροπος χρησης. οποτε παμε ψαχτα...!  

 

εγω παντως εχω βαλει στο στοχαστρο αυτην  https://www.skroutz.gr/s/23568705/Sony-KD-65XH9077-Smart-4K-UHD-65.html    εκτος και μπορεσω και παω σε ακομα καλυτερη..!! 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, cabdik είπε

δεν διαφωνω στη σκεψεις σου..!! 

απλα στο αρχικο ποστ, δεν εχεις δωσει πολλες πληροφοριες, ωστε να καταλαβουμε ποιο ειναι το MAX μπατζετ, ουτε ο τροπος χρησης. οποτε παμε ψαχτα...!  

εγω παντως εχω βαλει στο στοχαστρο αυτην  https://www.skroutz.gr/s/23568705/Sony-KD-65XH9077-Smart-4K-UHD-65.html    εκτος και μπορεσω και παω σε ακομα καλυτερη..!! 

Βρε δε το εκανα εγω το ποστ,,,σχολιαστης ειμαι..🤣.Το συμπερασμα παντως ειναι οτι σε 55 αρα για τη χρηση τη δικια μου τρια ειναι τα μοντελα στα 1100 με 1200 ,

LG B9SLA-Samsung Q80T-SONY XH 9096..Τις εβαλα με σειρα ποιοτητας ...Παρεκτραπηκαμε βεβαια απο το αρχικο ποστ του παιδιου που ηταν ιντσες η ποιοτητα..χαχαχα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Βρε δε το εκανα εγω το ποστ,,,σχολιαστης ειμαι..🤣.Το συμπερασμα παντως ειναι οτι σε 55 αρα για τη χρηση τη δικια μου τρια ειναι τα μοντελα στα 1100 με 1200 ,

LG B9SLA-Samsung Q80T-SONY XH 9096..Τις εβαλα με σειρα ποιοτητας ...Παρεκτραπηκαμε βεβαια απο το αρχικο ποστ του παιδιου που ηταν ιντσες η ποιοτητα..χαχαχα

σωστος....εγω μπερδευτηκα..!   σορρυ..! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως jimtriol η τιμή της Sony XH9096 έχει πέσει στη τιμή της q80 t αλλά και πάλι τα στοιχεία δείχνουν νίκη της Q80t ως καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα. Πιστεύω ότι λίγη υπομονή ακόμα δε θα κάνει κακό έως τη black friday ώστε να βρώ τη καλύτερη επιλογή.Η καλύτερη επιλογή για μένα θα ήταν η Q80t στις 65'' αλλά είναι εκτός budget.Οπότε με τα τωρινά δεδομένα και τα δύο μοντέλα έχουν ίδιες τιμές στις 55'' όσο και στις 65" και θα δούμε πόσο θα πέσουν τελικά στη black friday εξαρτάται βέβαια και απο τη πολιτική της κάθε εταιρίας πόσο θέλει να ρίξει τις τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Η Sony απο ότι φαίνεται πήρε το μήνυμα ώστε να κατεβάσει τις τιμές ας ελπίσουμε ότι θα ακολουθήσει και η Samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dennis077 είπε

Οντως jimtriol η τιμή της Sony XH9096 έχει πέσει στη τιμή της q80 t αλλά και πάλι τα στοιχεία δείχνουν νίκη της Q80t ως καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα. Πιστεύω ότι λίγη υπομονή ακόμα δε θα κάνει κακό έως τη black friday ώστε να βρώ τη καλύτερη επιλογή.Η καλύτερη επιλογή για μένα θα ήταν η Q80t στις 65'' αλλά είναι εκτός budget.Οπότε με τα τωρινά δεδομένα και τα δύο μοντέλα έχουν ίδιες τιμές στις 55'' όσο και στις 65" και θα δούμε πόσο θα πέσουν τελικά στη black friday εξαρτάται βέβαια και απο τη πολιτική της κάθε εταιρίας πόσο θέλει να ρίξει τις τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Η Sony απο ότι φαίνεται πήρε το μήνυμα ώστε να κατεβάσει τις τιμές ας ελπίσουμε ότι θα ακολουθήσει και η Samsung.

Το αναποδο εχει γινει ,η q 80 t ηταν πιο ακριβη κανα 200ρι με 300ρι ως καλυτερη τηλεοραση overall και τωρα εχει πεσει στη τιμη της Sony για αυτο αντικειμενικα μεταξυ αυτων των 2 τωρα ειναι καλα να τη χτυπησεις αν δε μπορεις να περιμενεις τη black friday οπως εγω.Αν τους κανεις και λιγο παζαρι μπορει να πετυχεις τιμη που θες στις 65¨..Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης δε ξερω τι τιμες παιζει σε 65΄' και αν επεσε αντιστοιχα αρκετα οπως η 55αρα q 80t ..το ξεψαχνισα στις τιμες στος 55αρες

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που προκύπτει οτι η Q80T ειναι καλυτερη απο Sony XH9096 ? Γιατι αν καταφέρεις να τις δεις βράδυ τη μια κοντά στην αλλη ειναι ξεκάθαρα καλυτερη η εικονα της Sony .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, totalius είπε

Απο που προκύπτει οτι η Q80T ειναι καλυτερη απο Sony XH9096 ? Γιατι αν καταφέρεις να τις δεις βράδυ τη μια κοντά στην αλλη ειναι ξεκάθαρα καλυτερη η εικονα της Sony .

Προκυπτει απο ολα τα reviews που εχουν γινει ..Υπερτερει σε ολες σχεδον τις κατηγοριες εκτος απο 2 ,3 πραγματακια..Αντικειμενικα ειναι καλυτερη tv ..Τωρα γουστα ειναι αυτα.Σου παραθετω το πιο αξιοπιστο σαιτ vs τις 2 τβ

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q80t-vs-sony-x900h/1819/12284

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο review . Πολυ καλες κ οι δύο αλλα για σκοτεινο δωματιο οπου βλεπουν οι περισοτεροι εχει ενα συν η Σονυ . Για εμενα εχει ενα επιπλεον συν στην αξιοπιστια κ στην αντοχη στο χρονο γενικα σαν εταιρεια εναντι της Σαμυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αυτο ειναι προτιμηση αλλα μιλαμε για μια ξεκαθρα καλυτερη τηλεροαση ,απο reviews απο τα πιο αξιοπιστα σαιτ και οχι απο φανς της μιας η της αλλης εταιρειας..Σου παραθετω και συγκριτικο βιντεο

που λεει οτι η μια q80 t dld υπερτερει σχεδον στα παντα..Επισης δεν ειμαστε στο 1990 κατα την αποψη μου και η Σονυ εχει μεινει αρκετα πισω στις Τβ με το μεριδιο της αγορας και της εξελιξης πλεον να εχει παει στην Lg και στη Samsung και τις αλλες να ακολουθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακριά απο εμένα να είμαι φαν εταιρειών. Απλα λεω οτι βλεπουν τα μάτια μου κ στο review το 1o που ανέβασες οταν παίζουν με κλειστά φώτα η εικονα της σονυ ειναι καλυτερη . Στις αντανακλάσεις εχει η Samsung  καλυτερη εικονα . Το λέει κ ο τύπος που κανει το review. Επίσης σε όλη τη διαρκεί του review τα χρώματα της Σονυ ειναι πιο ζωντανά κ σίγουρα με καλυτερο μαύρο . Αυτο μπορεί να ειναι υποκειμενικό αλλα  αν θεωρήσουμε πιο ειδικό τον reviewer το λέει κ αυτός . 
Το θεμα αξιοπιστίας ειναι δίκη μου υπόθεση κ του τι εχω δει εγω απο τη μικρη εμπειρία μου με τη μια κ την αλλη εταιρεία . Για άλλον μπορεί να μην ισχύει .

Το θεμα ειναι να πέσουν  σε μια  καλυτερη τιμη στην εβδομαδα της BF να τσιμπήσω μια απο τις δυο . Θα προτιμήσω τη Σονυ εστω κ λίγο πιο ακριβή να ειναι γιατι βλεπω σχεδον αποκλειστικά  σε σκοτάδι αλλα αν βρω τη Samsung πχ 100 ευρώ φτηνότερη θα αγόραζα αυτη . Δεν εχω κανένα κώλυμα με εταιρία . Επίσης τα δυο HDMI 2.1 της Σονυ θα με βόλευαν καλύτερα σε σχεση με το ένα της Σάμυ.

 

Επεξ/σία από totalius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H q80T εχει προβληματα στο game mode. Χαλαει ολο το Picture Quality για να πετυχει καλυτερο latency, τα μαυρα τα κανει γκρι και μετα απο λιγη ωρα με εντονη φωτεινοτητα, πεφτει η φωτεινοτητα. Οπως επισης με τις ζωνες , οπου ναι μεν εχει 50 αλλα δεν κανουν σωστη δουλεια. 

Μπορειτε να διαβασετε τα forum εχει γινει ενας χαμος. 

Δεν έχει Dolby Vision που ειναι το επομενο standar σε Netflix , Apple TV , Amazon κτλ . Μεγαλο μειον. Εναντι της Sony που εχει και Dolby Vision αλλα και HDR

Δεν είναι 10bit το πανελ της. Αλλο μεγαλο μειον. Εναντι της sony που ειναι καθαρο 10αρι.

Έχει ένα HDMI 2.1 port Εναντι 2 HDMI2.1 της Sony.

Δεν έχει DTS ηχο αλλα ουτε και Dolby Atmos. Μονο το συμβατικο Dolby Digital , εναντι της Sony που παιζει τα παντα.

Δεν έχει το motion handling και το picture processing που εχει η Sony.

Έχει χειρότερο gray uniformity , Xειροτερο contrast, χειροτερο local dimming, χειροτερο gradient.

Έχει καλύτερο ηχο , Viewing angle , reflections και HDR Gaming πραγμα που οπως ειπα παραπανω ειναι απλα στα χαρτια.Εχει περισσοτερα dimming zones αλλα κανουν κακη δουλεια εναντι της Sony.

Τώρα αν καλύτερη τηλεόραση την κάνουν τα reflections και τα angles τοτε ναι. ειναι καλυτερη.

 

Η sony αυτη την στιγμη ειναι πολυ καλυτερη και πιο ωριμη επιλογη. Ειδικα τωρα που πηρε το update.

Επίσης είναι samsung. Μπορει και να τριζουν τα πλαστικα το βραδυ 😂

 

Ένας είναι ο reviewer ο σωστος. Ο Vincent. In depth reviews και οχι απλα νουμερα.

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επίσκεψη σε μαγαζι που τις εχει στον ιδιο χώρο να παίζουν το ιδιο πρόγραμμα αρκει για να καταλάβεις οτι η Sony ειναι ανώτερη. Αρκεί να μην εχει πολύ φως στο χώρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πτώση στα δύο μοντέλα είναι γεγονός με τη Sony να είναι 100 ευρω ποιο φθηνή  https://www.skroutz.gr/s/23568910/Sony-KD-55XH9096-Smart-4K-UHD-55.html   https://www.skroutz.gr/s/22631565/Samsung-QE55Q80T-Smart-4K-UHD-55.html . alexakos89 για πές τη γνώμη σου και για το smart menou της Sony αφου την έχεις δει απο κοντά; Κατα σύμπτωση το rtings.com σε νέο βίντεο βγάζει καλύτερη τη samsung.!!https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-type/led-lcd

Επεξ/σία από Dennis077
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...