Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hades_Pylis είπε

Καλημέρα.Αφου φορτώσεις το profile μετά περνάς τις ρυθμίσεις που προτείνει ο τύπος στο βίντεο χειροκίνητα μέσα από το μενού της οθόνης

Και εγώ αυτό το profile έχω περάσει και είδα αρκετή διαφορά από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις!

μηπως μπορεις να κου στειλεις ενα λινκ ή που θα βρω τις ρυθμισεις που προτεινει το techless? γτ στο youtube μονο να κατεβασω το ICC profile εχει λινκ. ή εννοεις το 98-94-99 που αναφερει καποια στιμγη? επισης φωτεινοτητα και κοντραστ που τα εχεις ρυθμισμενα?

Επεξ/σία από nishikori
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, nishikori είπε

μηπως μπορεις να κου στειλεις ενα λινκ ή που θα βρω τις ρυθμισεις που προτεινει το techless? γτ στο youtube μονο να κατεβασω το ICC profile εχει λινκ. ή εννοεις το 98-94-99 που αναφερει καποια στιμγη? επισης φωτεινοτητα και κοντραστ που τα εχεις ρυθμισμενα?

Δεν υπάρχει κάποιο link που να τα αναφέρει αυτά, τουλάχιστον από αυτά που έχω ψάξει εγώ.Τωρα από εκεί και πέρα βάλε το 98-94-99 που προτείνει, φωτεινότητα προτείνει  130nits(νομίζω είναι γύρω 45%,εγώ την ανεβάζω και μέχρι 60% ανάλογα με το φως στον χώρο) κονντραστ 75 και όλα τα άλλα default.Επίσης εγώ έχω και το HDR σε desktop.

Στα δικά μου μάτια με αυτές τις ρυθμίσεις και το συγκεκριμένο icc profile το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις... τώρα από αυτά που έχω διαβάσει από άτομα που γνωρίζουν περισσότερα τά icc profiles διαφέρουν από οθόνη σε οθόνη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 12:55 ΜΜ, Hades_Pylis είπε

Δεν υπάρχει κάποιο link που να τα αναφέρει αυτά, τουλάχιστον από αυτά που έχω ψάξει εγώ.Τωρα από εκεί και πέρα βάλε το 98-94-99 που προτείνει, φωτεινότητα προτείνει  130nits(νομίζω είναι γύρω 45%,εγώ την ανεβάζω και μέχρι 60% ανάλογα με το φως στον χώρο) κονντραστ 75 και όλα τα άλλα default.Επίσης εγώ έχω και το HDR σε desktop.

Στα δικά μου μάτια με αυτές τις ρυθμίσεις και το συγκεκριμένο icc profile το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις... τώρα από αυτά που έχω διαβάσει από άτομα που γνωρίζουν περισσότερα τά icc profiles διαφέρουν από οθόνη σε οθόνη.

 

180nits στα 75 είναι, μετρημένο με X-Rite i1. 280 στα 90 και 420 στα 100. (ωστόσο αισθάνομαι πως η DGF, non A) έχει διαφορετικό curve στην φωτεινότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαύρο μόνο στην MSI είναι ''καλό'' πάντως, τα υπόλοιπα είναι χάλια. Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι να πάρω την MSI(non-QD για να αποφύγω το oversaturation όσο γίνεται).

MSI:

uniformity-small.jpg

Dell:

uniformity-small.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το μαύρο μόνο στην MSI είναι ''καλό'' πάντως, τα υπόλοιπα είναι χάλια. Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι να πάρω την MSI(non-QD για να αποφύγω το oversaturation όσο γίνεται).

MSI:

uniformity-small.jpg

Dell:

uniformity-small.jpg

με κλειστά τα μάτια φωνάζει rtings :P

δεν ειναι τόσο χάλια το μαύρο στις nano ips. Όπως επίσης δεν είναι τόσο καλό ο  μαύρο στην g7 (cherry picked που τους το έστειλαν)

psycho, αν δεν πας σε qd δεν αξίζει καν η αγορά της απλής msi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

με κλειστά τα μάτια φωνάζει rtings :P

δεν ειναι τόσο χάλια το μαύρο στις nano ips. Όπως επίσης δεν είναι τόσο καλό ο  μαύρο στην g7 (cherry picked που τους το έστειλαν)

psycho, αν δεν πας σε qd δεν αξίζει καν η αγορά της απλής msi

Η αλήθεια είναι ότι με ξενερώνει το DP 1.2, δεν σηκώνει 1440P/165Hz και 10bit ταυτόχρονα..Κάτι βάζουν, κάτι πετσοκόβουν ρε γαμώτο κάθε φορά..Ένας κατασκευαστής να τα δώσει ''όλα'' σε λογική τιμή δεν θα βγει..

Εσύ που τα έχεις δει και τα δύο τι λες, αξίζει τα παραπάνω λεφτά το MSI ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Η αλήθεια είναι ότι με ξενερώνει το DP 1.2, δεν σηκώνει 1440P/165Hz και 10bit ταυτόχρονα..Κάτι βάζουν, κάτι πετσοκόβουν ρε γαμώτο κάθε φορά..Ένας κατασκευαστής να τα δώσει ''όλα'' σε λογική τιμή δεν θα βγει..

Εσύ που τα έχεις δει και τα δύο τι λες, αξίζει τα παραπάνω λεφτά το MSI ; 

όλα τα μονιτορ έτσι είναι δυστηχώς. Ολα παιρνουν 8/10 :D. Και το cx48 παίρνει 9/10, χάνει σε μέγεθος.

Αν παίζεις online fps θα πω αξίζει για το bfi. Διαφορετικά με κλειστά μάτια στο dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

όλα τα μονιτορ έτσι είναι δυστηχώς. Ολα παιρνουν 8/10 :D. Και το cx48 παίρνει 9/10, χάνει σε μέγεθος.

Αν παίζεις online fps θα πω αξίζει για το bfi. Διαφορετικά με κλειστά μάτια στο dell

Με το oversaturation στα χρώματα τι γίνεται όμως..Δεν θέλω fake colours.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Με το oversaturation στα χρώματα τι γίνεται όμως..Δεν θέλω fake colours.

 Βάση χρωματικής παλέτας δεν είναι fake color αλλά ακόμα πιο ακριβές από ακριβές (100%+):P 

Αν θες κανε αυτό που έκανα. xrite i1 παραγγελία από το άμαζον, καλιμπράρισμα και επιστροφή. πλήρωσα μόνο τα μεταφορικά (12+12 ευρώ), amazon.it 

Στο γερμανικο σου ζηταει 30αρι για επιστροφή μεταφορικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πλησιάζεις τα 1000, πλησιάζεις την τιμή μιας OLED 55. Για τα monitorάκια που μας πασάρουν και τα 400-500 είναι πολλά. Όσο πιο κοντά στα 400 νομίζω είναι για monitor, παραπάνω δεν αξίζει. Άρα μάλλον με βλέπω για το Dell να ξεμπερδεύω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 9:22 ΠΜ, Sakiz105 είπε

 Βάση χρωματικής παλέτας δεν είναι fake color αλλά ακόμα πιο ακριβές από ακριβές (100%+):P 

Αν θες κανε αυτό που έκανα. xrite i1 παραγγελία από το άμαζον, καλιμπράρισμα και επιστροφή. πλήρωσα μόνο τα μεταφορικά (12+12 ευρώ), amazon.it 

Στο γερμανικο σου ζηταει 30αρι για επιστροφή μεταφορικά

Τα μεταφορικά δε στα γύρισαν πίσω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ ανάμεσα στην dell S2721DGFA και την msi (non QD) . Όσοι έχετε δοκιμάσει και τις δύο , πιστεύετε ότι η δεύτερη αξίζει τη διαφορά στα χρήματα; Επίσης , η msi έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα για τις οθόνες; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, t3llis είπε

Είμαι κι εγώ ανάμεσα στην dell S2721DGFA και την msi (non QD) . Όσοι έχετε δοκιμάσει και τις δύο , πιστεύετε ότι η δεύτερη αξίζει τη διαφορά στα χρήματα; Επίσης , η msi έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα για τις οθόνες; Ευχαριστώ!

Dell και πάλι Dell :)

Είμαι και εγώ στην ίδια αναζήτηση για καλή 27" ή 32" IPS και ως τώρα μόνο η Dell έχει θέσει σοβαρή υποψηφιότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...