Προς το περιεχόμενο

Wordpress redirect


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

ασχολούμαι 1η φορά με Wordpress και θέλω να μεταφέρω ένα site wordpress από τον server που είναι ο φίλος μου, στον δικό μου.

Έχω πάρει όλα τα αρχεία, τα έχω κατεβάσει και τα έχω ανεβάσει στο αντίστοιχο φάκελο στον δικό μου server. Έχω φτιάξει και την db και έχω κάνει import τα δεδομένα και έχω αλλάξει το wp-config.php με τα νέα στοιχεία της βάσης

Επειδή δεν θέλω να γυρίσω τους nameservers πριν το τεστάρω ότι παίζει σωστά, έχω μια επιλογή μέσα από το plesk για preview του site και σου βγάζει μια μορφή URL site.gr.IP.server.gr

Όταν όμως το πατάω με κάνει redirect από ότι καταλαβαίνω στο κανονικό site δηλαδή το site.gr

1. Επειδή είμαι παντελώς άπειρος με wordpress που μπορεί να είναι αυτό; Έψαξα σε όλο το site δεν βρήκα κάποιο redirect της php, το ίδιο και στο .htaccess
2. Τα αρχεία που κατέβασα, έχουν διάφορους φακέλους (wp-admin, wp-content, wp-includes) και αντίστοιχα αρχεί wp-.....php ΑΛΛΑ υπάρχει και ένας φάκελος wordpress όπου όταν το ανοίγω έχει μια ίδια δομή με αρχεία όπως και στο root. Είναι λογικό;
3. Κοίταξα και στην βάση στον πίνακα _options που έχει 2 εγγραφές με option_name siteurl & home να αλλάξω το value εκεί αλλά τίποτα, μάταια (έχει σαν τιμή το https://www.site.gr)

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, parsifal είπε

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και το link! Το έψαξα αλλά μάταια :(

Το πολύ πολύ να γυρίσω τους name servers :)

Αυτό που ρωτάω στο 2 μήπως γνωρίζεις; Μου βγάζει ότι έχω 2 wordpress sites στο plesk. Το ένα το έχει βρει όλα μια χαρά, αλλά το 2ο είναι αυτό μέσα στον φάκελο wordpress. Μάλλον πόδι θα πάρει

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Αυτό που ρωτάω στο 2 μήπως γνωρίζεις; Μου βγάζει ότι έχω 2 wordpress sites στο plesk. Το ένα το έχει βρει όλα μια χαρά, αλλά το 2ο είναι αυτό μέσα στον φάκελο wordpress. Μάλλον πόδι θα πάρει

Αυτό το έξτρα directory δεν είναι normal για μια standard εγκατάσταση WordPress. Ίσως είναι κάτι που κάνει το Plesk, ειδικά αν η αρχική εγκατάσταση έγινε από τον Plesk Installer; Δεν έχω σοβαρή εμπειρία από Plesk δυστυχώς. :(

Πάρε το ένα backup πριν το διαγράψεις πάντως, κακό δεν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις αν το website δουλεύει σωστά πριν αλλάξεις τους nameservers άλλαξε τους hosts των Windows να δείχνουν την ip του νέου σέρβερ, έπειτα κάνε επανεκκίνηση και γράψε στον browser το κανονικό url της σελίδας σου. Ο browser θα θεωρεί ότι το url ανήκει στην νέα ip και θα σου δείχνει τα αρχεία στο νέο σέρβερ.
 

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να στα γράψω πιο αναλυτικά. Διάβασε το παρακάτω:

https://www.howtogeek.com/howto/27350/beginner-geek-how-to-edit-your-hosts-file/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον το domain παραμενει το ιδιο

η λυση ειναι αυτη που σου εγραψε ο isset1988 με την χρηση του host file

καλο ειναι να ειναι διπλη εγγραφη του στυλ

xxx.xxx.xxx.xxx      mysite.gr

xxx.xxx.xxx.xxx      www.mysite.gr

επισης προσοχη αν το site ειναι https

επισης προσοχη με τα permissions των αρχειων

και αναλογα τι ηταν και ο προηγουμενος και ο επομενος σερβερ να θες αλλαγη η επαναδημιουργια του .htaccess

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...