Προς το περιεχόμενο

Εσείς πως θα κάνατε μια web εμπορική εφαρμογή και τι γενικά να προσέχω ; ( PHP / Node.JS)


dhmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω μια εμπορική εφαρμογή η οποία θα είναι στην πρώτη έκδοση με τα ελάχιστα απαιούμενα. Θα έχει διαχείριση αποθήκης, τιμολόγια, προσφορές κ.τ.λ. Εγώ αρκετά χρόνια έγραφα με PHP (web) , C# (Winforms) και τώρα τελευταία είμαι στο  στάδιο όπου μπορώ να πώ ότι μαθαίνω Node.JS και έχω φτάσει σε σημείο που μπορώ να γράψω ένα REST API. Για την εφαρμογή που λέω δεν χρειάζομαι API απο την αρχή και θα είναι traditional web app με MySQL απο πίσω.

Έχω μπερδευτεί λίγο τώρα διότι βλέπω πως όλα πάνε προς JS ( η έτσι μου φαίνεται ). Έχω 2 επιλογές, η θα κάνω PHP ( Symfony ) + Mysql αλλιώς με NodeJS + Mysql ( θέλω relations ). Επειδή όμως την NodeJS την ψιλοφοβάμαι λίγο λόγω single thread αν και με PM2 και load balancing γίνεται σαν multithread, λέω μην υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον. Έχω μπερδευτεί λίγο.

Αν ήθελα API σίγουρα θα έβαζα πίσω την Node.JS αλλά δεν θέλω για τώρα. Αν και δεν ξέρω αν κάνω λάθος εδώ...

Γενικά τι πιστεύεται πως είναι καλό; Τι θα προτείνατε ; Τι να προσέχω ;

Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από dhmm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη προσοχή στη βάση. Εγώ μόλις ολοκλήρωσα μια εμπορική εφαρμογή παρόμοια με αυτή που θέλεις να κάνεις με mySql, java με springboot και reactjs στο front, με αρχιτεκτονική microservices. Api γιατί δεν θέλεις; Τι θα κάνεις; Θα έχεις μέσα στην php χωμένο το html και js?

Ότι και να επιλέξεις, πάρα πολύ καλό σχεδιασμό πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

API δεν θέλω διότι με ανησυχεί λιγάκι το θέμα της ασφάλειας. Επίσης θέλω την εφαρμογή να την φτιάξω όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Βασικά μια καλή επιογή θα ήταν να πάω με Node.JS API και VueJS front αλλά όπως είπα σε αυτά είμαι λιγάκι στην αρχή μπορώ να πώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dhmm είπε

API δεν θέλω διότι με ανησυχεί λιγάκι το θέμα της ασφάλειας. Επίσης θέλω την εφαρμογή να την φτιάξω όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Βασικά μια καλή επιογή θα ήταν να πάω με Node.JS API και VueJS front αλλά όπως είπα σε αυτά είμαι λιγάκι στην αρχή μπορώ να πώ.

Στο θέμα ασφάλειας, τι ακριβώς σε απασχολεί;

Προφανώς θέμα με το performance με Node.JS δεν θα εχεις, και αμα φτασεις στο σημειο να εχεις, σημαινει οτι το σαιτ παει τοσο καλα που απλα θα πληρωσεις επαγγελματιες να στο ξαναγραψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πάμε με API λέτε με λίγα λόγια.

Έχουμε ιδρύσει εμείς μια εταιρία και είμαστε στην αρχή λίγο και ψαχνόμαστε βασικά τι και πώς καλύτερα...

 

Στις 16/10/2020 στις 4:13 ΜΜ, Papakaliati είπε

Στο θέμα ασφάλειας, τι ακριβώς σε απασχολεί;

Προφανώς θέμα με το performance με Node.JS δεν θα εχεις, και αμα φτασεις στο σημειο να εχεις, σημαινει οτι το σαιτ παει τοσο καλα που απλα θα πληρωσεις επαγγελματιες να στο ξαναγραψουν...

Το μην γίνει διαρροή δεδομένων διότι θα έχει του κόσμου τα data...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dhmm είπε

Άρα πάμε με API λέτε με λίγα λόγια.

Έχουμε ιδρύσει εμείς μια εταιρία και είμαστε στην αρχή λίγο και ψαχνόμαστε βασικά τι και πώς καλύτερα...

Το μην γίνει διαρροή δεδομένων διότι θα έχει του κόσμου τα data...

Και γιατί μέσω api να γίνει διαρροή, ενώ με απευθείας σύνδεση με db να μην γινει; Το αντίθετο βασικά ισχύει... και θέλετε δηλαδή να το πάτε σοβαρά επαγγελματικά ενώ δεν έχετε ιδέα από το τεχνικό κομμάτι; Πως ακριβώς θα γίνει αυτό; Αμα θεωρείται ότι έχετε μια ιδέα που αξίζει, πληρώνεται κάποιον να σας το υλοποιήσει. Μόνοι σας θα θέλετε υπερπολλαπλάσιο time to market, που σημαίνει θα έχει ήδη υλοποιήσει κάποιος άλλος την ιδέα σας μέχρι να το έχετε ολοκληρώσει.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ξερεις php, κανε το back σε php laravel και το μπροστα με vue. Το back το θες μονο να σου σερβιρει τα data μεσω Api και ολο το υπολοιπο το κανεις απο μπροστα.

Παρε εναν καλο server και θα εισαι οκ. Σχετικα με την ασφαλεια, στο back θα πρεπει να κανεις sanitize τα data. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Και γιατί μέσω api να γίνει διαρροή, ενώ με απευθείας σύνδεση με db να μην γινει; Το αντίθετο βασικά ισχύει... και θέλετε δηλαδή να το πάτε σοβαρά επαγγελματικά ενώ δεν έχετε ιδέα από το τεχνικό κομμάτι; Πως ακριβώς θα γίνει αυτό; Αμα θεωρείται ότι έχετε μια ιδέα που αξίζει, πληρώνεται κάποιον να σας το υλοποιήσει. Μόνοι σας θα θέλετε υπερπολλαπλάσιο time to market, που σημαίνει θα έχει ήδη υλοποιήσει κάποιος άλλος την ιδέα σας μέχρι να το έχετε ολοκληρώσει.

Papakaliati δεν είπα ότι είμαι και πολύ άσχετος ούτε super coder  :). Το οτι θέλουμε επαγγελματικά να πάμε σοβαρά ναι θέλουμε εννωείται και ποιός δεν θέλει. Μετά απο 13 χρόνια (σαν freelancer) πιστεύω πως ήρθε η ώρα του. Μάλλον δεν μπόρεσα να εξηγήσω την ερωτησή μου και ίσως για την διαρροή πρέπει να ανυσηχώ όσο πρέπει και όχι παραπάνω ( διότι κολλάω ). Για μένα δεν υπάρχει 100% ασφαλές σύστημα. Εσύ κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και ξαφνικά βρίσκουν ένα exploit το οποίο επιρεάζει το kernel του λειτουργικόύ και σου κλέβουν την βάση η τα αρχεία. Εκεί έχεις τα data σου φυσικά κρυπτογραφημένα αλλά πάλι και αυτό που σου έχουν πάρει την βάση είναι ένα πρόβλημα.

 

21 ώρες πριν, Στεφανος123 είπε

Αφου ξερεις php, κανε το back σε php laravel και το μπροστα με vue. Το back το θες μονο να σου σερβιρει τα data μεσω Api και ολο το υπολοιπο το κανεις απο μπροστα.

Παρε εναν καλο server και θα εισαι οκ. Σχετικα με την ασφαλεια, στο back θα πρεπει να κανεις sanitize τα data. 

Φίλε Στέφανε,

Αυτή την επιλογή την έχω στο μυαλό μου φυσικά ( Symfony + VUE ). Αλλά και πάλι έδω έχω την εντύπωση ότι στην PHP χάνουμε απο performance.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου

 

15 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Πριν βγεις production καλο θα ηταν να προσλαβεις καποιον να κανει security audit και στον κωδικα και στον σερβερ.

Predatorkill,

Στην φάση που βρισκόμαστε ( 7-8 μήνες έχουμε που ανοίξαμε ) το να πρσλάβουμε άτομο έστω και on-project είναι δύσκολο λιγάκι. Τώρα άν όλα πάνε καλά τότε θα κάνουμε και προσλήψης, καθώς ο στόχος μας ( όπως όλων ) είναι να μεγαλώσουμε την εταιρία.

Δεν είμαστε οι super coders :) ούτε έχουμε τις τέλειες γνώσεις απλά ότι κάνουμε προσπαθούμε να κάνουμε όσο καλύτερα μπορούμε και φυσικά κάθε μέρα να μάθουμε και κάτι που θα μας βοηθήσει.

Ευχαρισώ για την απάντησή σου

Επεξ/σία από dhmm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dhmm είπε

Στην φάση που βρισκόμαστε ( 7-8 μήνες έχουμε που ανοίξαμε ) το να πρσλάβουμε άτομο έστω και on-project είναι δύσκολο λιγάκι. Τώρα άν όλα πάνε καλά τότε θα κάνουμε και προσλήψης, καθώς ο στόχος μας ( όπως όλων ) είναι να μεγαλώσουμε την εταιρία

Δε χρειαζεται προσληψη, βρες εναν freelancer/εταιρια. Αμα ειναι saas το project θα χρειαστεις οπωσδηποτε

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψέματα...αν έχεις κάτι σε Web όλα είναι πιθανα...μόνο αν έχεις κάτι σε Compiled+obfuscated μόνο τότε κάτι παει να γίνει (οπότε desktop υλοποίηση+ authorization+...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η node.js είναι αρκετά γρήγορη στα apis αλλά δεν σημαίνει πως η php είναι αργή. Ειδικά τώρα που ετοιμάζουν php 8 με JIT νμζω θα γίνει ακόμα πιο γρήγορη. Γενικά απαιτεί ένα καλό σχεδιασμό του συστήματος σου και πάνω απ' ολα μια καλή έρευνα για το τι είναι ιδανικό για το πρότζεκτ σας. Και οι δύο επιλογές που ανέφερες θεωρώ πως είναι καλές. Αλλά δες και λίγο θέματα ευκολίας και επεκτασιμότητας. Ας πούμε αν είχες να χρησιμοποιήσεις NoSQL, εγώ θα έλεγα node.js γιατί είναι πολύ πιο εύκολο (και πιο γρήγορο). Τώρα που θα χρησιμοποιήσεις sql, πόσο εύκολο είναι να το κάνεις με node.js? Θα είναι και το ίδιο γρήγορο; Εγώ επειδή είμαι πιο άνετος με php frameworks παρά με node.js, θα πήγαινα σε php. Καθαρά και μόνο διότι έχω και πολλές έτοιμες λειτουργίες υλοποιημένες. Αλλά δεν θέλω να σε παρασύρω.

Τώρα, δεν μπορώ να δώσω περισσότερη βοήθεια για node.js γιατί δεν έχω μεγάλη εμπειρία, απλά έπαιξα λίγο μαζί του. Σε php όμως από ό,τι θυμάμαι, υπάρχουν μερικά frameworks τα οποία ισχυρίζονται πως είναι αρκετά performance-efficient. Το ένα είναι το phalcon, το άλλο είναι το Yii. Δεν δοκίμασα κανένα από τα δύο.

Στις 19/10/2020 στις 8:27 ΜΜ, masteripper είπε

Κακα τα ψέματα...αν έχεις κάτι σε Web όλα είναι πιθανα...μόνο αν έχεις κάτι σε Compiled+obfuscated μόνο τότε κάτι παει να γίνει (οπότε desktop υλοποίηση+ authorization+...)

Διαφωνώ εδώ. Καταρχάς αν έχεις desktop + authorization πάλι θα επικοινωνείς με κάποιο server. Κι αν είναι desktop σημαίνει πως ένα μεγάλο κομμάτι θα βρίσκεται στον client. Κι ό,τι βρίσκεται στον client...να ξέρεις δεν μένει κρυφό. Γι' αυτό άλλωστε σχεδόν όλα τα προγράμματα τα βρίσκεις σε cracked versions, modified κτλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ponous είπε

Διαφωνώ εδώ. Καταρχάς αν έχεις desktop + authorization πάλι θα επικοινωνείς με κάποιο server. Κι αν είναι desktop σημαίνει πως ένα μεγάλο κομμάτι θα βρίσκεται στον client. Κι ό,τι βρίσκεται στον client...να ξέρεις δεν μένει κρυφό. Γι' αυτό άλλωστε σχεδόν όλα τα προγράμματα τα βρίσκεις σε cracked versions, modified κτλπ

Κάποια δεν έχουν σπάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...