Προς το περιεχόμενο

Εσείς πως θα κάνατε μια web εμπορική εφαρμογή και τι γενικά να προσέχω ; ( PHP / Node.JS)


dhmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dhmm είπε

Τελικά το πάμε με ReactJS + NodeJS.

Ωραίος!

Αν θέλετε μπορώ να βοηθήσω κιόλας μιας και έχω εμπειρία σε Full Stack Development και μάλιστα ετοιμάζω και εγώ ένα project σε ReactJs + ExpressJS + MongooseJS + MongoDB + Redux + react-bootstrap.

Στο front-end μέχρι στιγμής είμαι στα εξής :

Total : 45 files, 19199 codes, 143 comments, 456 blanks, all 19798 lines

Και στο back-end :

Total : 17 files, 757 codes, 72 comments, 140 blanks, all 969 lines

 

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2020 στις 5:56 ΜΜ, Predatorkill είπε

Θα παιξετε με nextjs ή καθαρη react?

Όπως προανέφερα δεν έχουμε και μεγάλη εμπειρία αλλά πιστεύω πως θα το πάμε με next.js για να έχουμε κάποια configurations έτοιμα και φυσικά και το SSR είναι σημαντικό.

 

Στις 27/10/2020 στις 6:58 ΜΜ, skiabox είπε

Ωραίος!

Αν θέλετε μπορώ να βοηθήσω κιόλας μιας και έχω εμπειρία σε Full Stack Development και μάλιστα ετοιμάζω και εγώ ένα project σε ReactJs + ExpressJS + MongooseJS + MongoDB + Redux + react-bootstrap.

Στο front-end μέχρι στιγμής είμαι στα εξής :


Total : 45 files, 19199 codes, 143 comments, 456 blanks, all 19798 lines

Και στο back-end :


Total : 17 files, 757 codes, 72 comments, 140 blanks, all 969 lines

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ @skiabox

Όπως προανέφερα εμείς όμως είμαστε πολύ στην αρχή και θα έχουμε θέματα που θα πρέπει να ψάξουμε. Εγώ προσωπικά έχω κάνει πράγματα μόνο για test με React,Redux,Express,NodeJS μικρά παιχνίδια, APIs κ.τ.λ. Πάλι όμως πιστεύω πως θα έχω κάποια βουνά μπορστά μου. Εσύ μου προσφέρεις μια βοήθεια εγω όμως δεν θα μπορέσω να προσφέρω κάτι καθώς σε αυτές τις τεχνολογίες είμαστε λίγο στην αρχή ( μακάρι να μπορούσα ). Αν παρόλου αυτά θές να βοηθήσεις έστω και στις απορίες που δεν βρίσκουμε λύση και μας καθυστερούν αν θες στείλε PM.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

@dhmm να γραψετε με typescript και οχι σκετη javascript. Για backend θα σας προτεινα nestjs με fastify (οχι express) για να σας βγει τερμα modular ολο το backend. 

O Ben Awad πάντως στο τελευταίο του tutorial ξοδεύει το μισό χρόνο του προσπαθώντας να ικανοποιήσει τον typescript compiler.....just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Predatorkill είπε

@dhmm να γραψετε με typescript και οχι σκετη javascript. Για backend θα σας προτεινα nestjs με fastify (οχι express) για να σας βγει τερμα modular ολο το backend. 

Θα το έχω υπόψι μου... Γενικά προσπαθούμε λιγάκι να πάμε με popularity διότι για μετέπειτα προσλήψεις θα έχουμε περισσ΄τερη άνεση. Αλλά καλό είναι να δούμε και altenatives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, skiabox είπε

O Ben Awad πάντως στο τελευταίο του tutorial ξοδεύει το μισό χρόνο του προσπαθώντας να ικανοποιήσει τον typescript compiler.....just saying.

Δεν διαφωνω αλλα ο κωδικας θα ειναι rock solid. Δεν ειναι τυχαιο που τεραστια projects ειναι γραμμενα σε ts. Μπορει να θελουν χρονο τα typings αλλα μετα στο ανταποδιδει στο code completion αλλα και στο back and forth μεταξυ αρχειων για να δεις τι επιστρεφει καποιο function ή καποια κληση σε καποιο api π.χ.

 

5 ώρες πριν, dhmm είπε

Θα το έχω υπόψι μου... Γενικά προσπαθούμε λιγάκι να πάμε με popularity διότι για μετέπειτα προσλήψεις θα έχουμε περισσ΄τερη άνεση. Αλλά καλό είναι να δούμε και altenatives.

Ειναι πολυ popular η nestjs (αν λαβουμε υποψην τα github stars), δεν εχει τεραστιο learning curve και μπορει να καλυψει τα παντα (αν π.χ. σας την δωσει και θελετε να πατε σε graphql στο μελλον βαζοντας nestjs-query πχ για auto graph generation). Παντρευεσαι μεν γιατι επροκειτο για framework αλλα αξιζει τον κοπο, σου παρεχει τρομερη οργανωση, ειδικα στο routing αλλα και σε modular architecture. Στην ουσια εχουν παρει τη καρδια της Angular και την εχουν βαλει στη node.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Ειναι πολυ popular η nestjs (αν λαβουμε υποψην τα github stars), δεν εχει τεραστιο learning curve και μπορει να καλυψει τα παντα. Παντρευεσαι μεν γιατι επροκειτο για framework αλλα αξιζει τον κοπο, σου παρεχει τρομερη οργανωση, ειδικα στο routing αλλα και σε modular architecture. Στην ουσια εχουν παρει τη καρδια της Angular και την εχουν βαλει στη node.

@Predatorkill σημαντική πληροφορία.. Ευχαριστώ και σένα και τον @skiabox για τις απαντήσεις.

Έχει κάποιο community Ελληνικό η κάποια πλατφόρμα για node.js / react.js ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Predatorkill : Μιας και με c# ξεκίνησα την καριέρα μου, είμαι λάτρης των strongly typed καταστάσεων, αλλά η υλοποίηση στην typescript σε συνδυασμό πάντα με το vscode δεν είναι ότι καλύτερο έχει υπάρξει.

Δηλαδή πιο πολύ καθυστερεί παρά διευκολύνει, όπως ας πούμε συμβαίνει σε συνδυασμό c# με visual studio code.

Τα types δηλαδή θα έπρεπε να βάζει πολύ πιο αυτόματα ο editor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Back end εγώ δουλεύω Laravel (PHP) και την προτείνω με κλειστά μάτια, προτείνω και DJango (Python). Έτσι και αλλιώς η PHP εξελίσεται απίστευτα. Laravel διαλέγω γιατί έχει απίστευτο support και σαν framework και σαν community, εύκολο, με πολύ υλικό, ασφαλές, με πολλά πακέτα για να λύσεις πολλά πρόβλημα. Ωραία και η NodeJs γρήγορη αλλά για μένα είναι ελλιπείς σε πολλά. Nodejs framework σαν την Laravel δεν υπάρχει.

NodeJS σε πιο ακριβώς framework δουλεύεται;

Επεξ/σία από Dasd000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...