Προς το περιεχόμενο

Γυαλιά οράσεως ΕΟΠΥΥ


GlyfadaTech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνα με τον Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υγείας (Ε.Κ.Π.Υ.) που δημοσιεύθηκε για την αντιμετώπιση των διαθλαστικών παθήσεων των οφθαλμών σε ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ, χορηγείται αποζημίωση για μόνο ένα είδος οπτικού βοηθήματος.

Κάθε ασφαλισμένος του ΕΟΠΥΥ δικαιούται:

ένα ζευγάρι γυαλιά οράσεως (κρύσταλλα και σκελετό) κάθε 4 χρόνια

ή

ένα ζεύγος φακών επαφής κάθε 2 χρόνια.

Σε παιδιά έως 12 ετών, καλύπτονται γυαλιά οράσεως με φακούς ασφαλείας (άθραυστα) κάθε 2 χρόνια.

Επίσης προβλέπονται για την αντιμετώπιση της πρεσβυωπίας γυαλιά για τους ασφαλισμένους άνω των 40 ετών, όχι όμως δύο ζευγάρια (για παράδειγμα, ένα μυωπίας και ένα πρεσβυωπίας).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σε πόσο καιρό γίνεται η επιστροφή χρημάτων? Κατέθεσα τα χαρτιά στις 31.01 αλλά ακόμα τίποτα.

Επεξ/σία από alexx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ιουλιο θα μπορω να χρησιμοποιησω ξανα την ασφαλιση για καινουριους φακους. Μπορω να τους αγορασω τωρα και να συνεννοηθω με τον οπτικο μου για να μου γραψει τοτε το χαρτι; Γνωριζει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, έκλεισα ραντεβού μέσω ΕΟΠΥΥ με συμβεβλημένο γιατρό. Τελικά με χρέωσε 30ευρω γιατί λέει η εξέταση για αγορά γυαλιών δεν γράφεται!?! Γνωρίζει κανείς αν είναι έτσι τα πράγματα?

 

Το τραγικό είναι ότι μου έβγαλε συνταγή με εξετάσεις που προφανώς δεν μου έκανε στα 8 λεπτά που με εξετασε (γλαύκωμα? Κεραμομετρια για φακούς επαφής? Πλήρη εξέταση χρωματικής αντίληψης?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Desouler είπε

Καλησπέρα, έκλεισα ραντεβού μέσω ΕΟΠΥΥ με συμβεβλημένο γιατρό. Τελικά με χρέωσε 30ευρω γιατί λέει η εξέταση για αγορά γυαλιών δεν γράφεται!?! Γνωρίζει κανείς αν είναι έτσι τα πράγματα?

 

Το τραγικό είναι ότι μου έβγαλε συνταγή με εξετάσεις που προφανώς δεν μου έκανε στα 8 λεπτά που με εξετασε (γλαύκωμα? Κεραμομετρια για φακούς επαφής? Πλήρη εξέταση χρωματικής αντίληψης?)

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Μυωπας ολη μου την ζωη.

30€ πες του ρε γιδοβοσκε θα παρω απο τον ΕΟΠΠΥ που λεει ο λογος. Ακου εκει δεν γραφεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε, αυριο θα παρω τηλ στον ΕΟΠΥΥ και αν οντως ισχυει θα τους παρω για πολυ κραξιμο και θα ενημερωσω οτι εγραψε εξετασεις που δεν μου εκανε απλα για να τις χρεωσει στον ΕΟΠΥΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Desouler είπε

Ευχαριστω φιλε, αυριο θα παρω τηλ στον ΕΟΠΥΥ και αν οντως ισχυει θα τους παρω για πολυ κραξιμο και θα ενημερωσω οτι εγραψε εξετασεις που δεν μου εκανε απλα για να τις χρεωσει στον ΕΟΠΥΥ

Και μολις τους τα πεις, θα αλλαξουν κωλομερι στην καρέκλα....

Γραπτα καντο. Τα λογια περνανε και χάνονται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εοπυυ με ενημερωσε οτι κανονικα δεν επρεπε να χρεωθει. Για τις εξτρα εξετασεις μου ειπε να κανω εναντιωση μεσα απο τον ιατρικο φακελο. Κατα τα αλλα τιποτα αλλο. Τι αλλο μπορω να κανω γραπτα? (google reviews, κτλ εννοειτε οτι θα τα κανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα,

Εκανα και εγω για πρωτη φορα την αιτηση για αποζημιωση οπτικων. Δεν μου ειχε πεδιο να ανεβασω αποδεικτικο ibank. Παρα μονο το αποδεικτικο αγορας και βεβαιωση οπτικου. Γνωριζεται αν ανοιγει αφου εγκριθει η το βρισκουν πλεον μεσω Taxisnet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, illatus είπε

Παιδια καλησπερα,

Εκανα και εγω για πρωτη φορα την αιτηση για αποζημιωση οπτικων. Δεν μου ειχε πεδιο να ανεβασω αποδεικτικο ibank. Παρα μονο το αποδεικτικο αγορας και βεβαιωση οπτικου. Γνωριζεται αν ανοιγει αφου εγκριθει η το βρισκουν πλεον μεσω Taxisnet?

Στην "Υποβολή ατομικού αιτήματος" δε σου είχε πεδίο να συμπληρώσεις το IBAN? Όπως φαίνεται εδώ? Επειδή θα κάνω κι εγώ αίτηση για άλλον μπήκα και το βγάζει κανονικά. 

apozimiosi-gyalia-oraseos-vima-7.jpg.c6afe92ba427db07dc5349a8be9a7f32.jpg

 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα αίτηση για γυαλιά και μου είναι εδώ και μία βδομάδα σε κατάσταση "μη εκκαθαρισμένο". Πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένω να μπουν στο λογαριασμό μου τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, kistos είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα αίτηση για γυαλιά και μου είναι εδώ και μία βδομάδα σε κατάσταση "μη εκκαθαρισμένο". Πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένω να μπουν στο λογαριασμό μου τα χρήματα;

Εμενα εκανε γυρω στον εναν μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους.
Σήμερα κάναμε στο σύστημα αίτηση για γυαλιά οράσεως για τη μητέρα μου. Προφανώς φαίνεται σε κατάσταση "MH ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ".

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) είναι φυσιολογικό το ότι στο "Παρακολούθηση Αιτήματος Σ.Η.Π." δεν έχει καμία εγγραφή; Θα εμφανιστεί εκεί κάτι αργότερα;
2) για το IBAN, εκτός από την καταχώρισή του, πρέπει να ανεβάσουμε και έγγραφο της τράπεζας που να το αναγράφει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...