Προς το περιεχόμενο

Γυαλιά οράσεως ΕΟΠΥΥ


GlyfadaTech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, stark said:

Καλημέρα σε όλους.
Σήμερα κάναμε στο σύστημα αίτηση για γυαλιά οράσεως για τη μητέρα μου. Προφανώς φαίνεται σε κατάσταση "MH ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ".

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) είναι φυσιολογικό το ότι στο "Παρακολούθηση Αιτήματος Σ.Η.Π." δεν έχει καμία εγγραφή; Θα εμφανιστεί εκεί κάτι αργότερα;
2) για το IBAN, εκτός από την καταχώρισή του, πρέπει να ανεβάσουμε και έγγραφο της τράπεζας που να το αναγράφει;

Χθες το έκανα πρώτη φορά και εγώ. Αν και το χαρτί με τις οδηγίες που μου έδωσε ο οπτικός λέει πως πρέπει να ανεβάσεις και αποδεικτικό IBAN, στην πλατφόρμα δεν ζητούσε κάτι τέτοιο. Μόνο να συμπληρώσεις το ΙΒΑΝ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, kax54638 said:

Χθες το έκανα πρώτη φορά και εγώ. Αν και το χαρτί με τις οδηγίες που μου έδωσε ο οπτικός λέει πως πρέπει να ανεβάσεις και αποδεικτικό IBAN, στην πλατφόρμα δεν ζητούσε κάτι τέτοιο. Μόνο να συμπληρώσεις το ΙΒΑΝ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην περίπτωσή σου, στο "Παρακολούθηση Αιτήματος Σ.Η.Π." βλέπεις κάποια εγγραφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, stark said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην περίπτωσή σου, στο "Παρακολούθηση Αιτήματος Σ.Η.Π." βλέπεις κάποια εγγραφή;

Όχι καμία. Αλλά νομίζω το βλέπεις στο πεδίο "ατομικά αιτήματα παροχών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kax54638 said:

Όχι καμία. Αλλά νομίζω το βλέπεις στο πεδίο "ατομικά αιτήματα παροχών"

Ναι, εκεί το βλέπω. Φανταζόμουν ότι θα ανέγραφε κάτι και στην "Παρακολούθηση". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την συνταγη που μου εγραψε οφθαλμιατρος πριν 3 μηνες. Τωρα εκλεισαν τα 4 χρονια απο την προηγουμενη φορα που ειχα αγορασει γυαλια. Μπορω να παω τωρα σε γιατρο εοπυυ που θα κλεισω μεσω idika.gr και να μου γραψει την εκπτωση για τον οπτικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
10 ώρες πριν, Georgebek2 είπε

Καλησπέρα όταν παρω τα γυαλι πρεπει να τα δειξω στον ΕΟΠΠυ;

οχι

Στις 29/11/2023 στις 8:10 ΜΜ, Witcher1st είπε

Εχω την συνταγη που μου εγραψε οφθαλμιατρος πριν 3 μηνες. Τωρα εκλεισαν τα 4 χρονια απο την προηγουμενη φορα που ειχα αγορασει γυαλια. Μπορω να παω τωρα σε γιατρο εοπυυ που θα κλεισω μεσω idika.gr και να μου γραψει την εκπτωση για τον οπτικο;

ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Titos301 είπε

μπορω να παρω καινουριο σκελετο χωρις να εχει αυξηθει η μυωπια ;;

να εχουν περασει 4 χρονια φυσικα απο την προηγουμενη φορα

Κάθε 4 χρόνια δικαιούσαι καινούρια γυαλιά. Δεν έχει σχέση αν αυξήθηκε ή μειώθηκε η μυωπία ή αν παρέμεινε σταθερή. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2022 στις 12:54 ΠΜ, johnnyf95 είπε

Σε συνέχεια του ατομικού αιτήματος *** που υποβάλλατε μέσω του Φακέλου Ασφάλισης Υγείας, σας ενημερώνουμε ότι έγινε επιστροφή δικαιολογητικών ως ελλιπή/μη αποδεκτά και αιτιολογία:

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΑΜΕΝΕΤΕ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΝ ΑΝΗΚΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Π.Χ. ΕΚΚΑΘ.Ε1,ΛΟΓΙΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΚΟ

Η αίτηση έγινε στη ΠΕΔΙ ΑΘΗΝΩΝ που μένω τώρα.

Ηρακλειο εμφανίζεται στο σύστημα γιατί σαν φοιτητής εμένα εκεί και είχα κάνει το προηγούμενο αίτημα για γυαλιά πριν 5 χρονια

κατα την αίτηση δεν μπορώ να ανεβάσω κάποιο έξτρα συνημμένο για να βάλω την φορολογική (που εκεί αναφέρεται η διεύθυνση το πατρικού μου)

Καποια ιδέα; Για την ώρα ξανά υπέβαλα το αίτημα στην ΠΕΔΙ της μόνιμης κατοικίας μου με τα κλασσικά δικαιολογητικά που με αφήνει να ανεβάσω 

 Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
 Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο Johnnyf95 στην σελίδα 13. Μένω σε διαφορετικό δήμο από εκεί που είμαι δημότης.
 Μου ήρθε απόρριψη με το εξής μήνυμα:
 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΔΗΜΟΤΗΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΑΛΛΑ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΕΑΝ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΑΝΗΚΕΤΕ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε1 ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΔΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
Έτσι ακριβώς, με κεφαλαία, χωρίς σημεία στίξης και χωρίς πολλές διευκρινήσεις.
Έχετε καμία ιδέα τι να κάνω;
1/ να βάλω Τ.Κ  της προηγούμενης κατοικίας μου ελπίζοντας πως θα πάει εκεί που θέλουν;
 2/ να καταθέσω Ε1 (αλλά πως αφού μπορώ να καταθέσω μόνο 2 έγγραφα;)
 3/ να ξεχάσω ότι ζούμε στο 2024 και αν αρχίσω τις επισκέψεις στις ΠΕΔΥ;
 4/ κάτι άλλο;

@Johnnyf95 εσύ πώς το έλυσες;
 Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  😁

Επεξ/σία από paparachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν χρειαζομαι βεβαιωση και τι βεβαιωση απο οφθαλμιατρο πριν παρω νεο σκελετο; (ακομα και αν δεν εχω αλλαγη στους βαθμους;) επισης τα 100€ καλυπτουν αγορα μονο σκελετου; δλδ αν βρω ενα σκελετο των 40€ και μαζι με τους φακους παει 150€ δεν θα μου εγκρινουν τα 100€ επειδη ο σκελετος κανει 40;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, γνωρίζετε πάνω κάτω σε πόσο χρονικό διάστημα ολοκληρώνεται όλη η διαδικασία, από την υποβολή του αιτήματος στον ΕΟΠΠΥ μέχρι την πίστωση των χρημάτων που δικαιούμαστε; Έκανα την αίτησή μου στις 1/2 και ακόμη στο site, η κατάσταση του αιτήματος φαίνεται ως ΜΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2024 στις 10:37 ΜΜ, Titos301 είπε

Ξερει κανεις αν χρειαζομαι βεβαιωση και τι βεβαιωση απο οφθαλμιατρο πριν παρω νεο σκελετο; (ακομα και αν δεν εχω αλλαγη στους βαθμους;) επισης τα 100€ καλυπτουν αγορα μονο σκελετου; δλδ αν βρω ενα σκελετο των 40€ και μαζι με τους φακους παει 150€ δεν θα μου εγκρινουν τα 100€ επειδη ο σκελετος κανει 40;

χρειάζεσαι συνταγή, από τον γιατρό και απόδειξη αγοράς από τον οπτικό. Το πόσο κάνει ο σκελετός ή οι φακοί δεν ενδιαφέρει - εσύ θα πάρεις 100 ευρώ πίσω (εάν έχεις δώσει τουλάχιστον τόσα, φυσικά)

Στις 28/1/2024 στις 9:14 ΜΜ, IoannisSM είπε

Γνωριζει καποιος εαν το ΙΒΑΝ πρεπει να ανηκει σε λογαριασμου του ασφαλισμενου? Γινεται σε τεκνο ασφαλισμενου? Το εχει κανει καποιος?

λογαριασμό ασφαλισμένου πλέον -αν δεν άλλαξε ξανά τους τελευταίους μήνες

2 ώρες πριν, stefathens είπε

Καλησπέρα, γνωρίζετε πάνω κάτω σε πόσο χρονικό διάστημα ολοκληρώνεται όλη η διαδικασία, από την υποβολή του αιτήματος στον ΕΟΠΠΥ μέχρι την πίστωση των χρημάτων που δικαιούμαστε; Έκανα την αίτησή μου στις 1/2 και ακόμη στο site, η κατάσταση του αιτήματος φαίνεται ως ΜΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ. Ευχαριστώ.

ένα μήνα και, είχε κάνει σε μένα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...