Προς το περιεχόμενο

Remote δουλειές στο Ηνωμένο Βασίλειο


archer100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το remote και το διαδίκτυο γενικά σου επιτρέπει να βρεις δουλειά πιο εύκολα διότι η αγορά του είναι τεράστια, να επιχειρήσεις πιο εύκολα με πρόσβαση σε φθηνή υψηλή τεχνολογία και επικοινωνία αλλά όχι δεν θα σε κάνει πλούσιο άμα δεν έχεις πολύ υψηλές δεξιότητες. Δεν θα πάρεις δια μαγείας χοντρό μισθό για κάτι που κάνουν άλλοι 49394023483. Οι εταιρίες ξέρουν πόσο πληρώνουν και που, συνέχεια δέχονται μυνήματα από άτομα σε τριτοκοσμικές χώρες που μπορούν να κάνουν το ίδιο πράγμα πιο φθηνά. Είναι καλό ένας επαγγελματίας να ξέρει που στέκεται συγκριτικά με τους συναδέλφους του και τι πρέπει να κάνει για να φτάσει σε καλύτερο αποτέλεσμα, να ξέρει πια είναι η αξία του στην αγορά με βάση αυτά που μπορεί να κάνει. Η πολιτική κάθε εταιρίας διαφέρει οπότε δεν υπάρχει κάτι το προβλέψιμο εδώ αλλά γενικά όσο πιο αναγκαίος είσαι τόσο καλύτερη αντιμετώπιση θα έχεις. 

Υπάρχει μία γραμμή στις δουλειές και τις δεξιότητες όπου αν τη περάσεις τότε ο μισθός σου αυξάνεται πολύ. Δε θεωρώ ότι υπάρχει μέση οδός σε αυτά τα πράγματα. Είτε θα είσαι στη γραμμή και θα παίρνεις ένα βασικό μισθό περίπου όπως της χώρας σου άλλωτε λίγο μικρότερο και άλλωτε λίγο μεγαλύτερο είτε θα είσαι 1 βήμα πιο πανω και θα παίρνεις χοντρά λεφτά όπου εκεί πέρα μπορείς να διαπραγματευτείς κάτι μεγάλο και τα πράγματα είναι λιγότερο ξεκάθαρα. Αυτό ισχύει τόσο για εργαζομένους όσο και για επιχειρηματίες. 

Αυτή την εντύπωση μου χει δώσει η δουλειά μου. Αν δεν παρακολουθώ τι είναι της μόδας, δεν προσαρμόζω τις δεξιότητες μου και τα προιόντα μου ώστε να αποδίδουν το μέγιστο δυνατό κτλ κτλ τότε θα πέσω στη γραμμή και ο μισθός μου θα αλλάξει στο μίνιμουμ της χώρας μου.  

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gthe είπε

 Καλό σαν επιλογή, κακό να γίνει κανόνας για εμένα. Ο κανόνας πρέπει να ειναι να εργαζόμαστε στο γραφείο και να έχουμε προσωπική ζωή σπίτι. 

Πόσο συμφωνώ με αυτό. Προσωπιικά αυτό το οτι δουλειά σπίτι ειναι ενα με είχε/έχει κουρασει αφάνταστα. Απο τότε που μας αφησαν να πηγαινουμε στο γραφειο παω 2-3 μερες αναλογα τι όρεξη έχω το πρωί κ ποσα ατομα ειναι στο γραφείο [έχουμε κ αυτά τώρα] εχει αλλάξει η διαθεσή κ εχει αυξηθει η παραγωγικοτητα μου κατακόρυφα. 

 Επίσης ειναι αρκετά κουραστικό να μιλάς σχεδόν ολη μέρα στο τηλέφωνο ή σε βίντεο ακόμα για την πιο απλή ερώτηση. 

6 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Πρέπει κάποιες ωρες να δουλεύει η ομάδα μαζί, όχι 8 ωρες καθημερινά. Και εμείς έχουμε us branch, αλλά μια φορά την βδομάδα έχουμε συνάντηση, όχι κάθε μέρα.
Άμα έμενες χρόνια Ελβετία, διατηρείς οικία στην Ελβετία, τότε ναι μπορείς να έχεις μισθό Ελβετίας, ακόμα και αν μένεις 11 μήνες τον χρόνο Ελλάδα, η πηγαίνοντας μια φορά τον μήνα/δίμηνο για 3 μέρες για παράδειγμα.

Αν μένεις και δουλεύεις home office Ολλανδία ας πούμε, τι σε εμποδίζει να μετακινήσεις Ελλάδα μόνιμα, νοικιάζοντας ένας φτηνότερο διαμέρισμα στην Ολλανδία; Απολύτως τίποτα.

μην επιμένεις ο gthe έχει δίκιο. Το σεναριο με την ελβατία είναι ακυρο μιας κ θεωρητικά στα χαρτιά θα μένεις Ελβετία αλλά μαντεψε δεν θα μπορείς να νοικιασεις το σπίτι γιατί σε τυχόν έλεγχο δεν θα μπορείς να αποδείξεις οτι όντως ήσουν ελβετία. 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, bilya είπε

Πόσο συμφωνώ με αυτό. Προσωπιικά αυτό το οτι δουλειά σπίτι ειναι ενα με είχε/έχει κουρασει αφάνταστα. Απο τότε που μας αφησαν να πηγαινουμε στο γραφειο παω 2-3 μερες αναλογα τι όρεξη έχω το πρωί κ ποσα ατομα ειναι στο γραφείο [έχουμε κ αυτά τώρα] εχει αλλάξει η διαθεσή κ εχει αυξηθει η παραγωγικοτητα μου κατακόρυφα. 

 Επίσης ειναι αρκετά κουραστικό να μιλάς σχεδόν ολη μέρα στο τηλέφωνο ή σε βίντεο ακόμα για την πιο απλή ερώτηση. 

Προσωπικά το αντίθετο 100%. Με τηλέφωνο, βιντεοκλήση καμία διαφορά, γιατί και όταν ήμουν γραφειο τα ίδια έκανα, βιντεοκλήσεις και online Chat. Απόδοση σαφέστατα καλύτερη από το σπίτι, έχεις και την πολυτέλεια όταν θέλεις να κανείς διάλειμμα να κανείς ακριβώς ότι θέλεις εσυ. Και σιέστα κανεις και είσαι φρεσκαδουρα.  Στο γραφειο όταν πήγαινα, όταν έφτανε 3 ένιωθα ότι έχουν αδειάσει οι μπαταρίες μου, από το σπίτι δεν έχω τέτοιο θέμα. Γενικώς ο κάθε ένας το βλέπει διαφορετικά, και εξαρτάται από την φύση της δουλειάς. Αμα όλα τα άτομα που συνεργάζεσαι είναι στο ίδιο γραφειο/ κτίριο οκ. Αλλά αμα δεν είναι;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 8:04 ΜΜ, archer100 είπε

Εγω ειχα εναν Πολωνο στη δουλεια που γυρισε Πολωνια και remote με 30% μειωση σε σχεση με αυτα που επαιρνε οταν ηταν onsite. 

Αν βαλεις τα ενοικια κλπ που πληρωνε Αγγλια και τη διαφορα κοστους ζωης, ουσιαστικα δεν ειχε μεγαλες απωλειες

Δεν ειναι μεγαλο δειγμα βεβαια ο ενας (για αυτο και ρωτησα ποια ειναι η συνηθης αναλογια μηπως και ξερατε περισσοτερα), αλλα ειναι μια ενδειξη

Και σε έναν φίλο μου που δούλευε Γερμανία του κάνανε μείωση 40% και να δουλεύει από Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 10:05 ΜΜ, gthe είπε

Στη δική μας εταιρία είμαστε wfh από το Φεβρουάριο μας έχουν βάλει ένα μόνο constraint.... Πάρτε το λαπτοπ σας και δουλέψτε από όπου θέλετε μέχρι 6 μήνες το χρόνο. Τους υπόλοιπους 6 πρέπει να είστε uk. Για να μην μπλέξουν με το tax residence 

To ίδιο και σε έναν φίλο μου, ΑΛΛΑ στην πράξη δεν μπορούν να το ελέγξουν και δεν τους νοιάζει.

Αυτό που μπορεί να ελεγχθεί είναι το να πληρώνεις διαμονή (ενοίκιο) στο UK. Ο φίλος μου έχει στην εταιρία Έλληνα ο οποίος είναι εδώ Ελλάδα από αρχές καλοκαιριού που ξανα-άνοιξαν οι πτήσεις, αλλά το ενοίκιο εκεί συνεχίζει να το πληρώνει και τώρα που λήγει η σύμβαση θα ανέβει να "νοικιάσει" κάπου πιο φθηνά ίσα ίσα για να γλιτώνει κάποια χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθόμαστε και γράφουμε τα ίδια και τα ίδια εδώ και 3 σελίδες.... Είπαμε νόμιμο να γυρίσεις στη χώρα σου για WFH κρατοντας την παρούσα θέση σου και απολαβές μπορείς να το κάνεις για λιγότερες από 183 μέρες, τέρμα. Όλα τα υπόλοιπα εμπίπτουν σε παραθυράκια, παρατυπίες, τύχη, ρίσκο κτλ

WFH επίσημα από Ελλάδα για εταιρια άλλης χώρας παίζει είτε με freelance όπου θα γίνει κάποιο agreement για ένα ποσό και η εταιρία θα το δώσει και δεν της καίγεται καρφί για φόρους, ασφάλεια κτλ αφού είσαι Ε.Ε. είτε αν αλλάξουν τα πράγματα με κάποιο "ανταγωνιστικο" μισθό Ελλάδας. 

Και όποιος θεωρεί ότι γίνεται δουλειά σοβαρή με zoom ακουστικό και screen sharing σίγουρα δεν έχει δουλέψει σαν μέλος ομάδας που καθημερινά έχει να λύσει ένα σωρό θέματα. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gthe είπε

Και όποιος θεωρεί ότι γίνεται δουλειά σοβαρή με zoom ακουστικό και screen sharing σίγουρα δεν έχει δουλέψει σαν μέλος ομάδας που καθημερινά έχει να λύσει ένα σωρό θέματα. 

Εξαρτάται καθαρά από την δουλειά. Εμείς και πριν και μετά από κορόνα είχαμε πάντα μέλη σε amap, emea και Asia λόγο της φύσης της δουλειάς. Ποτέ δεν είχαμε κανένα θέμα. Και να το τσεκάρεις άμα υπήρχε από πριν πρόβλημα επικοινωνίας στην ομάδα, και δεν σας φτάσει το μικρόφωνο και το screen Sharing. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Και όποιος θεωρεί ότι γίνεται δουλειά σοβαρή με zoom ακουστικό και screen sharing σίγουρα δεν έχει δουλέψει σαν μέλος ομάδας που καθημερινά έχει να λύσει ένα σωρό θέματα. 

Όχι μόνο γίνεται δουλειά, αλλά κάνουν πανεπιστήμια μαθήματα και εξετάσεις.

Εάν δεν γίνεται δουλειά, δεν φταίει ούτε το zoom ούτε και το screen sharing. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς στο γραφείο δοκιμάσαμε το WFH αλλά ο υπεύθυνος νόμιζε ότι είναι WFH 24/7 και είχε απαίτηση να απαντάμε όλη μέρα στα μνμτα του και επιστρέψαμε όλοι πίσω μετά από μια εβδομάδα.. 

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερεσαι μονο για remote.. 

Αν δεν εχεις φορολογικη εδρα την Αγγλια, χανεις πολλες θεσεις. Μπορεις σαν contractor αλλα το HR προτιμα να μην μπλεκει. 

Τωρα που ανοιγει και το fully remote ισως παιζουν περισσοτερες θεσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gthe είπε

Καθόμαστε και γράφουμε τα ίδια και τα ίδια εδώ και 3 σελίδες.... Είπαμε νόμιμο να γυρίσεις στη χώρα σου για WFH κρατοντας την παρούσα θέση σου και απολαβές μπορείς να το κάνεις για λιγότερες από 183 μέρες, τέρμα. Όλα τα υπόλοιπα εμπίπτουν σε παραθυράκια, παρατυπίες, τύχη, ρίσκο κτλ

WFH επίσημα από Ελλάδα για εταιρια άλλης χώρας παίζει είτε με freelance όπου θα γίνει κάποιο agreement για ένα ποσό και η εταιρία θα το δώσει και δεν της καίγεται καρφί για φόρους, ασφάλεια κτλ αφού είσαι Ε.Ε. είτε αν αλλάξουν τα πράγματα με κάποιο "ανταγωνιστικο" μισθό Ελλάδας. 

Και όποιος θεωρεί ότι γίνεται δουλειά σοβαρή με zoom ακουστικό και screen sharing σίγουρα δεν έχει δουλέψει σαν μέλος ομάδας που καθημερινά έχει να λύσει ένα σωρό θέματα. 

θα διαφωνήσω μαζί σου. γίνεται εξαιρετική δουλειά και πολλές φορές πολύ καλύτερη από το απλά να βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο και να "υποτίθεται" ότι συνεργάζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adrfinance είπε

θα διαφωνήσω μαζί σου. γίνεται εξαιρετική δουλειά και πολλές φορές πολύ καλύτερη από το απλά να βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο και να "υποτίθεται" ότι συνεργάζεσαι

Σίγουρα έχει να κάνει με το είδος της δουλειάς. Εμείς έχουμε lab στην εταιρία στο οποίο προ covid καναμε διάφορες μετρήσεις onsite. Αυτή τη στιγμή το κάνει ένας μόνο που μπαίνει στο lab και όλοι απλά του μιλάμε στο zoom... Αυτό δεν δουλεύει σωστά, απλά. Δεν δουλεύουμε όλοι 100% software engineering σε όλες τις εταιρίες τεχνολογίας, κάποιοι κάνουμε και hw πράγματα. 

Επισης δεν γίνεται να ακυρωνουμε έτσι απλά ένα corporate οικοσύστημα. Τι θα γίνει δλδ αν στο παρακάτω δρόμο από το σπίτι μας κάνουν εργασίες στο καφαο ή αν στη περιοχή μας τα παίξει το dslam την εβδομάδα του release ή tapeout? Θα πεις... Σορρυ παιδιά να το πάμε μια βδομάδα μετά για να έχω net? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gthe είπε

Σίγουρα έχει να κάνει με το είδος της δουλειάς. Εμείς έχουμε lab στην εταιρία στο οποίο προ covid καναμε διάφορες μετρήσεις onsite. Αυτή τη στιγμή το κάνει ένας μόνο που μπαίνει στο lab και όλοι απλά του μιλάμε στο zoom... Αυτό δεν δουλεύει σωστά, απλά. Δεν δουλεύουμε όλοι 100% software engineering σε όλες τις εταιρίες τεχνολογίας, κάποιοι κάνουμε και hw πράγματα. 

Επισης δεν γίνεται να ακυρωνουμε έτσι απλά ένα corporate οικοσύστημα. Τι θα γίνει δλδ αν στο παρακάτω δρόμο από το σπίτι μας κάνουν εργασίες στο καφαο ή αν στη περιοχή μας τα παίξει το dslam την εβδομάδα του release ή tapeout? Θα πεις... Σορρυ παιδιά να το πάμε μια βδομάδα μετά για να έχω net? 

Εν ανάγκη θα μπεις με wifi sharing από το κινητό... υπερβολικά απίθανο να μην έχεις νετ για μια βδομάδα.

 

το σύστημα που σε θέλει 5 μέρες την εβδομάδα 9 με 6 (ή και παραπάνω) στο ίδιο γραφείο με τραγικές καταστάσεις που περιγράφτηκαν από πολλούς παραπάνω, ναι το κατακρίνω απόλυτα, και το θεωρώ απίστευτα τραγικό εν έτει 2020.

 

Ήδη βλέπεις μεγάλες εταιρείες (Facebook, Twitter, Microsoft) καθιερώνουν το work from home και μετά τον Covid. Και ελπίζω να ακολουθήσουν ολοένα και περισσότερες, θα είναι μία πραγματική επανάσταση. Θεωρώ πως ζούμε το πιο σημαντικό "event" της ζωής μας μέχρι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...