Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600x Θερμοκρασίες


GeorgeHellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πήρε ένας φίλο μου το 3600x και έχει θέμα με τις θερμοκρασίες. Έχει κανένας έτοιμα settings για τα ρεύματα για να αποφύγουμε τις αυτόματες ρυθμίσεις, μήπως και κερδίσουμε κανένα βαθμό?

Σαν 2η σκέψη είναι η αγορά άλλης ψύχτρας, αλλά λέω μήπως γίνεται τίποτα με τα ρεύματα.

σε Stress test ο cpu φτάνει μέχρι 70-75 και αν κάνω και την κάρτα στρεσσ φτάνει 90-95. Είναι φυσιολογική τόσο μεγάλη διαφορά?

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να βάλω το λιθαράκι μου παρόλο που δεν έχω απάντηση για τα ρεύματα... arctic 34 duo ή arctic 34 είναι πολύ μικρή η διαφορά θερμ που μπορει να "δώσουν" από ότι καταλαβαίνω(link) υπάρχουν και άλλες αξιόλογες επιλογές αλλά μετά από ψάξιμο για το ποια θα πάρω κατέληξα στη duo(εν αναμονή παραλαβής :) ). Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το ότι έχει θέμα με τις θερμοκρασίες από που το συμπέρανε;

70-75 βαθμοί σε stress test για 3600x είναι καλά, ιδίως αν είναι και με την στοκ ψήκτρα.

Αν εννοείς ότι κάνεις stress test ταυτόχρονα σε cpu & gpu και φτάνει 90, τότε πάλι είναι φυσιολογικό και το μόνο που δείχνει είναι ότι και το airflow του κουτιού δεν μπορεί να διαχειριστεί την παράλογη θερμότητα που βγάζουν τα συστήματα, γιατί απελευθερώνεται θερμότητα φουλ και από τα δυο parts ταυτόχρονα με αποτέλεσμα να ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία του κουτιού.

Τις συνθήκες του στρες τεστ από μόνες τους είναι εξαιρετικά δύσκολο να τις πετύχεις σε κανονική χρήση. Το να επιτυγχάνονται ταυτόχρονα σε cpu και gpu είναι ακόμα πιο απιθανο.

Κάνε σε κάθε part ξεχωριστά τεστ και κρίνε, έχοντας στο μυαλό σου ότι δεν πρόκειται να φτάσεις τέτοια χρήση κανονικά.

Εκτός από αυτό, ας κάνει και ένα real life test, ας ανοίξει το hw monitor και ας κάνει την πιο σκληρή χρήση που θα έκανε μόνος του, πχ games και μουσική και browser και streaming και ότι άλλο κάνει (αν το χρησιμοποιουσε για βαριές δουλειές φαντάζομαι ήδη θα ήξερε τι παίζει πάνω κάτω με θερμοκρασίες και loads του επεξεργαστή) και ας δει πόσο φτάνουν max θερμοκρασία. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ηρεμία πόσους βαθμούς έχει και τι θερμοκρασία έχει το δωμάτιο;

Ενδεικτικά, ο δικός μου είναι στους 40-45 βαθμούς σε browsing κτλ με θερμοκρασία δωματίου 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2020 στις 12:29 ΜΜ, Voodooman είπε

Σε ηρεμία πόσους βαθμούς έχει και τι θερμοκρασία έχει το δωμάτιο;

Ενδεικτικά, ο δικός μου είναι στους 40-45 βαθμούς σε browsing κτλ με θερμοκρασία δωματίου 23.

αυτό παίζει δυνατά. 

Ο 3800χ έχει περιπου 42-45 βαθμούς σε θερμοκρασία δωματίου 22 με την ενα ΑΙΟ 360 fractal design. γενικά οι Ryzen είναι θερμόαιμοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα  ο 3600Χ με  1,385v στα  4,4 ghz  all core μονιμα σε stress test , p.x. ciner20 .. ειναι 70-72 βαθμους.. με  ΑΙΟ 360 .       τη στοκ ψυκτρα δεν  τη  εβαλα ποτε 🤥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xrit86 είπε

εμενα  ο 3600Χ με  1,385v στα  4,4 ghz  all core μονιμα σε stress test , p.x. ciner20 .. ειναι 70-72 βαθμους.. με  ΑΙΟ 360 .       τη στοκ ψυκτρα δεν  τη  εβαλα ποτε 🤥

για τρέξε ένα y-cruncher stress component και πες πάλι max :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, xrit86 said:

εμενα  ο 3600Χ με  1,385v στα  4,4 ghz  all core μονιμα σε stress test , p.x. ciner20 .. ειναι 70-72 βαθμους.. με  ΑΙΟ 360 .       τη στοκ ψυκτρα δεν  τη  εβαλα ποτε 🤥

Τα παιδιά έρχονται για το CPU σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 5:00 ΜΜ, GeorgeHellas είπε

Καλησπέρα, πήρε ένας φίλο μου το 3600x και έχει θέμα με τις θερμοκρασίες. Έχει κανένας έτοιμα settings για τα ρεύματα για να αποφύγουμε τις αυτόματες ρυθμίσεις, μήπως και κερδίσουμε κανένα βαθμό?

Σαν 2η σκέψη είναι η αγορά άλλης ψύχτρας, αλλά λέω μήπως γίνεται τίποτα με τα ρεύματα.

σε Stress test ο cpu φτάνει μέχρι 70-75 και αν κάνω και την κάρτα στρεσσ φτάνει 90-95. Είναι φυσιολογική τόσο μεγάλη διαφορά?

Κοιτα οταν κανεις stress test o cpu βαραει max σιγουρα το ξερεις. Βαλε πανω απο αυτο πως τραβας κ stress test στην καρτα, που επιβαρυνει λιγο ακομα τον cpu αλλα αφηνει κ τρελη θερμοτητα μεσα στο κουτι που καταληγει να περναει απο το cooler του cpu κ δικαιολογειται αυτο που βλεπεις..δυστυχως η stock ψυχτρα σε ryzen ειναι για να λεμε πως υπαρχει ιδιως κατα το ελληνικο καλοκαιρι..Το σεναριο που τρεχεις στρεσαροντας cpu k gpu ταυτοχρονα, σε real life use δεν θα το δεις ποτε. Οπως ειπε ο raul πιο πανω τσεκαρε το που παει με την χρηση που κανεις καθημερινα εσυ. Αν ολα normal μη σκας παραπανω.. Μια ψυχτρα μελλοντικα θα την αλλαζα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xrit86 είπε

εμενα  ο 3600Χ με  1,385v στα  4,4 ghz  all core μονιμα σε stress test , p.x. ciner20 .. ειναι 70-72 βαθμους.. με  ΑΙΟ 360 .       τη στοκ ψυκτρα δεν  τη  εβαλα ποτε 🤥

Το 1,385 v  είναι πολυ υπερβολικό για all core oc.  Δες τι συχνότητα πιανεις με 1,25v  μη πας παραπανω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Το 1,385 v  είναι πολυ υπερβολικό για all core oc.  Δες τι συχνότητα πιανεις με 1,25v  μη πας παραπανω 

αν τα  temps  ειναι καλα νομιζω δεν υπαρχει θεμα , default  ( auto ) αν αφησεις τους ρυζεν παμε 1,4v +

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, xrit86 said:

αν τα  temps  ειναι καλα νομιζω δεν υπαρχει θεμα , default  ( auto ) αν αφησεις τους ρυζεν παμε 1,4v +

 Ναι.. σε Single Core load όπου βάζουνε τα άλλα cores σε Sleep mode.. εγώ είπα.. coffin dance τον βλέπω τον CPU σου, να πάς να αλλάξεις το Voltage χθές όμως

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...