Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600x Θερμοκρασίες


GeorgeHellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, xrit86 είπε

αν τα  temps  ειναι καλα νομιζω δεν υπαρχει θεμα , default  ( auto ) αν αφησεις τους ρυζεν παμε 1,4v +

1,4 + σε λίγους πυρηνες  για ελάχιστο χρόνο. Αν τρέξεις cinebench με stock ρυθμίσεις θα πανε όλοι οι πυρηνες κάτω από 1.2v. Άλλο πραγμα το all core oc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

1,4 + σε λίγους πυρηνες  για ελάχιστο χρόνο. Αν τρέξεις cinebench με stock ρυθμίσεις θα πανε όλοι οι πυρηνες κάτω από 1.2v. Άλλο πραγμα το all core oc

1,325 σε all core στο cb. Prime έχω δει μέχρι 1,21 σαν χαμηλότερο (χωρίς pbo αυτά). Φυσικά αν είχα παραπάνω θερμοκρασίες θα έπεφταν και άλλο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

1,325 σε all core στο cb. Prime έχω δει μέχρι 1,21 σαν χαμηλότερο (χωρίς pbo αυτά). Φυσικά αν είχα παραπάνω θερμοκρασίες θα έπεφταν και άλλο

Ναι δίκιο έχεις στο prime πέφτει περισσοτερο η τάση κ οχι στο cb . Εγώ με 3600x κ stock ψυχτρα χωρίς pbo 1.19v εχω δει prime ή εκεί γυρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

1,325 σε all core στο cb. Prime έχω δει μέχρι 1,21 σαν χαμηλότερο (χωρίς pbo αυτά). Φυσικά αν είχα παραπάνω θερμοκρασίες θα έπεφταν και άλλο

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που ο επεξεργαστής σου ζητάει τόση τάση στο CB20 χωρίς PBO, εμένα να φανταστείς ζητάει περίπου 1.2V.

Spoiler

stock_vid_CB20.png.70750f891f386442b9d389a503e00857.png

Το κάθε CPU έχει διαφορετική αντοχή στην τάση, υποτίθεται ότι είναι γραμμένο μέσα στο FIT και με βάση αυτό αποφασίζει το PB πόσο θα ζητήσει*.

Ή τάση που ζητάει* χωρίς PBO είναι απόλυτα ασφαλής ενώ σύμφωνα με τον thestilt η αντίστοιχη τάση με PBO είναι η ανώτερη που αντέχει το συγκεκριμένο chip (για αυτό η AMD σου λέει ότι με PBO δεν ισχύει η εγγύηση).

*Για τον κάθε συνδυασμό workload/θερμοκρασίας

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, elpenor said:

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που ο επεξεργαστής σου ζητάει τόση τάση στο CB20 χωρίς PBO, εμένα να φανταστείς ζητάει περίπου 1.2V.

  Hide contents

stock_vid_CB20.png.70750f891f386442b9d389a503e00857.png

Το κάθε CPU έχει διαφορετική αντοχή στην τάση, υποτίθεται ότι είναι γραμμένο μέσα στο FIT και με βάση αυτό αποφασίζει το PB πόσο θα ζητήσει*.

Ή τάση που ζητάει* χωρίς PBO είναι απόλυτα ασφαλής ενώ σύμφωνα με τον thestilt η αντίστοιχη τάση με PBO είναι η ανώτερη που αντέχει το συγκεκριμένο chip (για αυτό η AMD σου λέει ότι με PBO δεν ισχύει η εγγύηση).

*Για τον κάθε συνδυασμό workload/θερμοκρασίας

Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το PBO θα σου κάνει degrade το chip, κρατάει τα FIT Limits απλά κοιτάει να τα μεγιστοποιήσει όπως είπες και εσύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, elpenor είπε

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που ο επεξεργαστής σου ζητάει τόση τάση στο CB20 χωρίς PBO, εμένα να φανταστείς ζητάει περίπου 1.2V.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

stock_vid_CB20.png.70750f891f386442b9d389a503e00857.png

Το κάθε CPU έχει διαφορετική αντοχή στην τάση, υποτίθεται ότι είναι γραμμένο μέσα στο FIT και με βάση αυτό αποφασίζει το PB πόσο θα ζητήσει*.

Ή τάση που ζητάει* χωρίς PBO είναι απόλυτα ασφαλής ενώ σύμφωνα με τον thestilt η αντίστοιχη τάση με PBO είναι η ανώτερη που αντέχει το συγκεκριμένο chip (για αυτό η AMD σου λέει ότι με PBO δεν ισχύει η εγγύηση).

*Για τον κάθε συνδυασμό workload/θερμοκρασίας

κυριολεκτικά όλα auto εκτός από τάσεις για memory o.c. (cld0 vddp, vddg και vdim). Auto και disabled το pbo δεν έχουν καμία διαφορά. Από enabled και μετά enhanced κτλ αλλάζει το max power draw. κρατάει σχετικά ψηλά τα ρολόγια στο cinebench μέχρι 70c φτάνει. (έτρεξα ένα μόλις, 3698 σκορ σε νορμαλ priority).

έχω κλείσει το amd c&q όμως. με αυτό ανοιχτό έχει χαμηλότερα voltages, αλλά και πολύ χαμηλότερα σκορ / latency (κοντά στα 3620 ενώ με κλειστό έχω δει και 3720)

 

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα είπα να απαντήσω εδώ, σε καινούργιο σύστημα συναρμολογημένο όχι από εμένα αλλά από το κατάστημα kavatza που παρέλαβα σήμερα με 3600xt και ψύκτρα dark rock pro 4 με θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμούς, στο idle έχω 40-50 , όταν πχ πάω να ανοίξω μία σελίδα πάει στο δευτερόλεπτο 60 και με stress test 1-2 λεπτών πάει στους 85, θεωρείται κάτι τέτοιο φυσιολογικό; και ειδικά με την συγκεκριμενη ψυκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ErnestoGr είπε

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα είπα να απαντήσω εδώ, σε καινούργιο σύστημα συναρμολογημένο όχι από εμένα αλλά από το κατάστημα kavatza που παρέλαβα σήμερα με 3600xt και ψύκτρα dark rock pro 4 με θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμούς, στο idle έχω 40-50 , όταν πχ πάω να ανοίξω μία σελίδα πάει στο δευτερόλεπτο 60 και με stress test 1-2 λεπτών πάει στους 85, θεωρείται κάτι τέτοιο φυσιολογικό; και ειδικά με την συγκεκριμενη ψυκτρα;

Λίγο τσιμπημένες μου φαίνονται, εγώ στο σύστημα της υπογραφής τώρα με δύο 12άρηδες μρποστά-πίσω στις 1500rpm, με 23 βαθμούς δωματίου, είμαι στους  32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ErnestoGr είπε

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα είπα να απαντήσω εδώ, σε καινούργιο σύστημα συναρμολογημένο όχι από εμένα αλλά από το κατάστημα kavatza που παρέλαβα σήμερα με 3600xt και ψύκτρα dark rock pro 4 με θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμούς, στο idle έχω 40-50 , όταν πχ πάω να ανοίξω μία σελίδα πάει στο δευτερόλεπτο 60 και με stress test 1-2 λεπτών πάει στους 85, θεωρείται κάτι τέτοιο φυσιολογικό; και ειδικά με την συγκεκριμενη ψυκτρα;

ποιο κουτί και πόσα fans? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ErnestoGr είπε

Be Quiet Pure Base 500DX το οποίο έχει 1 μπροστά και 1 πάνω για να βάζει αέρα και ένα πίσω για να βγάζει

Χμμ.. Ακόμα και έτσι θα έπρεπε λίγο καλύτερες θερμοκρασίες είναι αλήθεια. Μηπως έχουν το PBO ενεργοποιημένο από το bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

Χμμ.. Ακόμα και έτσι θα έπρεπε λίγο καλύτερες θερμοκρασίες είναι αλήθεια. Μηπως έχουν το PBO ενεργοποιημένο από το bios?

να σου πω ειλικρινά έχω περι τα 15 χρόνια να στήσω καινούργιο pc οπότε ήθελα να μην πολυασχοληθώ και να έπαιρνα κάτι το οποίο θα έπαιζε out of the box.

Δεν το γνωρίζω αλλά μπορώ να το δω, αν είναι ενεργοποιημένο και το απενεργοποιήσω υπάρχει θέμα ; Αξίζει να σημειωθεί ότι το μόνο που πείραξα είναι ότι ενεργοποίησα το xmp για να βλέπει τις μνήμες στα 3600 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ErnestoGr είπε

να σου πω ειλικρινά έχω περι τα 15 χρόνια να στήσω καινούργιο pc οπότε ήθελα να μην πολυασχοληθώ και να έπαιρνα κάτι το οποίο θα έπαιζε out of the box.

Δεν το γνωρίζω αλλά μπορώ να το δω, αν είναι ενεργοποιημένο και το απενεργοποιήσω υπάρχει θέμα ; Αξίζει να σημειωθεί ότι το μόνο που πείραξα είναι ότι ενεργοποίησα το xmp για να βλέπει τις μνήμες στα 3600 

ναι δες αν έχει το PBO (precision boost overdrive) και βάλτο disabled. Επίσης αν έχεις msi μητρική βάλε το game mod off αν το πάτησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

ναι δες αν έχει το PBO (precision boost overdrive) και βάλτο disabled. Επίσης αν έχεις msi μητρική βάλε το game mod off αν το πάτησες

το game mode ήταν off , το pbo ήταν προεπιλεγμένο στο auto το έκανα disable αλλά δεν είδα κάποια διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ErnestoGr είπε

το game mode ήταν off , το pbo ήταν προεπιλεγμένο στο auto το έκανα disable αλλά δεν είδα κάποια διαφορά 

Τα άλλα υποσυστήματα τι θερμοκρασία πιάνουν? 

ραμ, vrm, pch κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...