Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση σε Νεο PC για light gaming χαμηλο budget


Vasilis1818

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : 250 περιπου

Χρήση υπολογιστή : ελαφρυ gaming π.χ leauge of legends, android games (απο bluestacks), youtube, netflix κλπ.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανενα

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Οχι, εχω ηδη οθονη (φυσικα θα ηθελα αλλα που τα χρηματα)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι εχω ηδη

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).  Λευκαδα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Θα ηταν πιο βολικο απο ενα καταστημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν υπαρχει προβλημα με αυτο.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Εχω ηδη λειτουργικο συστημα.

 

Να σημειωσω εδω οτι η καρτα γραφικων ειναι αγορασμενη το 2019, εκανε το pc να μπορει να σηκωσει το LOL στα 100FPS με full γραφικα οταν με την παλια μου καρτα επαιζα με το ζορι στα 25. Στο νεο συστημα εννοειται κραταμε την καρτουλα, φυσικα περιμενω προτασεις εαν θεωρειται την καρτα καλη επιλογη ή οχι. 

 

Το συστημα που εχω ηδη:

Capture.JPG.ddfbf5846194498df8de3f49bdbaa328.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Vasilis1818 είπε

Ποσό που διαθέτουμε : 250 περιπου

Χρήση υπολογιστή : ελαφρυ gaming π.χ leauge of legends, android games (απο bluestacks), youtube, netflix κλπ.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανενα

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Οχι, εχω ηδη οθονη (φυσικα θα ηθελα αλλα που τα χρηματα)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι εχω ηδη

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).  Λευκαδα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Θα ηταν πιο βολικο απο ενα καταστημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν υπαρχει προβλημα με αυτο.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Εχω ηδη λειτουργικο συστημα.

Να σημειωσω εδω οτι η καρτα γραφικων ειναι αγορασμενη το 2019, εκανε το pc να μπορει να σηκωσει το LOL στα 100FPS με full γραφικα οταν με την παλια μου καρτα επαιζα με το ζορι στα 25. Στο νεο συστημα εννοειται κραταμε την καρτουλα, φυσικα περιμενω προτασεις εαν θεωρειται την καρτα καλη επιλογη ή οχι. 

Το συστημα που εχω ηδη:

Capture.JPG.ddfbf5846194498df8de3f49bdbaa328.JPG

Σε τι δεν σε καλύπτει το υπάρχων pc; Επίσης καλό θα ήταν να αναβαθμιζες σε windows 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Σε τι δεν σε καλύπτει το υπάρχων pc; Επίσης καλό θα ήταν να αναβαθμιζες σε windows 10

Οταν παιζω καποιο παιχνιδι π.χ σε bluestacks Multi instance, ο επεξεργαστης τερματιζει στο 100% και κολλανε τα παντα ή οταν παιζω L2 (παιχνιδι που το σηκωνει αρχαιο pc) και ταυτοχρονα εχω ανοιγμενο το bluestacks. Γενικοτερα δεν μπορω να κανω multi task στο pc. Το pc δεν εχει προβλημα με το να ασχολειται με κατι συγκεκριμενο, το προβλημα παρουσιαζεται οταν κανω 2 ή και 3 πραγματα ταυτοχρονα.

Σχετικα με τα windows 10 ναι το εχω στο μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilis1818 είπε

Οταν παιζω καποιο παιχνιδι π.χ σε bluestacks Multi instance, ο επεξεργαστης τερματιζει στο 100% και κολλανε τα παντα ή οταν παιζω L2 (παιχνιδι που το σηκωνει αρχαιο pc) και ταυτοχρονα εχω ανοιγμενο το bluestacks. Γενικοτερα δεν μπορω να κανω multi task στο pc. Το pc δεν εχει προβλημα με το να ασχολειται με κατι συγκεκριμενο, το προβλημα παρουσιαζεται οταν κανω 2 ή και 3 πραγματα ταυτοχρονα.

Σχετικα με τα windows 10 ναι το εχω στο μυαλο μου.

Μην το έχεις στο μυαλό σου κάντο για ασφάλεια 

Μην πας σε τελείως νέο σύστημα με 250€ 

Μπορείς να πάρεις έναν ryzen 3 3100 μαζί με μια απλή b550 μητρική και 16gb 3200mhz ram μαζί με έναν m2 nvme ssd 256gb ή 128 και βάζεις για πούλημα μητρική , επεξεργαστή και ραμ και είσαι έτοιμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Μην το έχεις στο μυαλό σου κάντο για ασφάλεια 

Μην πας σε τελείως νέο σύστημα με 250€ 

Μπορείς να πάρεις έναν ryzen 3 3100 μαζί με μια απλή b550 μητρική και 16gb 3200mhz ram μαζί με έναν m2 nvme ssd 256gb ή 128 και βάζεις για πούλημα μητρική , επεξεργαστή και ραμ και είσαι έτοιμος 

Ναι βασικα αυτο θα ηθελα και εγω, εφοσον υπαρχει ηδη καρτα γραφικων και οθονη να επαιρνα επεξεργαστη οπως ειπες ram Κλπ. Απλως αυτο, θα ηθελα να παω σε AMD που ειναι πιο οικονομικη και σιγουρα με ryzen που θα ειναι 2 φορες καλυτερος απο τον επεξεργαστη που εχω τωρα. Θα τσεκαρω τα πραγματα που ειπες, σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Vasilis1818 είπε

Ναι βασικα αυτο θα ηθελα και εγω, εφοσον υπαρχει ηδη καρτα γραφικων και οθονη να επαιρνα επεξεργαστη οπως ειπες ram Κλπ. Απλως αυτο, θα ηθελα να παω σε AMD που ειναι πιο οικονομικη και σιγουρα με ryzen που θα ειναι 2 φορες καλυτερος απο τον επεξεργαστη που εχω τωρα. Θα τσεκαρω τα πραγματα που ειπες, σε ευχαριστω!

Τίποτα 😁 

Επίσης να ξέρεις πρέπει να κάνεις φορματ και win10 με τα νέα κομμάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vasilis1818 είπε

Οταν παιζω καποιο παιχνιδι π.χ σε bluestacks Multi instance, ο επεξεργαστης τερματιζει στο 100% και κολλανε τα παντα ή οταν παιζω L2 (παιχνιδι που το σηκωνει αρχαιο pc) και ταυτοχρονα εχω ανοιγμενο το bluestacks. Γενικοτερα δεν μπορω να κανω multi task στο pc. Το pc δεν εχει προβλημα με το να ασχολειται με κατι συγκεκριμενο, το προβλημα παρουσιαζεται οταν κανω 2 ή και 3 πραγματα ταυτοχρονα.

Σχετικα με τα windows 10 ναι το εχω στο μυαλο μου.

FX 8αρης 95 wattos στα 40-45 ευρα (αγγελιες / ebay) και τελος η συζητηση & η αναζητηση😀
https://www.asrock.com/mb/amd/980de3u3s3 r2.0/#CPU
Ολα τα υπολοιπα δεν εχουν νοημα, εκτος και για λογους...ψυχολογικους (!) θελεις νεες αγορες 😄


 

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
CPU Support List!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

FX 8αρης 95 wattos στα 40-45 ευρα (αγγελιες / ebay) και τελος η συζητηση & η αναζητηση😀
https://www.asrock.com/mb/amd/980de3u3s3 r2.0/#CPU
Ολα τα υπολοιπα δεν εχουν νοημα, εκτος και για λογους...ψυχολογικους (!) θελεις νεες αγορες 😄


 

Εγώ έχω έναν 4πυρινο i3 9100f και δεν έχω τέτοια θέματα κάνοντας αυτά που λέει ο φίλος πως κολλάει

Τα requirements του l2 είναι 1c/2t με έναν p4

Και του bluestacks καλο single thread

Επίσης το bluestacks πρέπει να είναι σε ssd για να παίξει σωστά τσεκαρε μήπως το έχεις στον HDD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το θέμα είναι πιο πολύ του bluestacks όταν τρέχει και όχι του multitasking γενικότερα; Δηλαδή αν παίζεις lol και έχεις ανοιχτό browser λαγκάρει; Ή όποτε λαγκάρει και πάει 100% είναι ανοιχτό μαζί και το bluestacks; Υπάρχουν κάποια θέματα σχετικά με τη χρήση cpu και λένε για ενεργοποίηση του virtualization, καθώς και δυνατότητα να βάλεις εσύ πόσοι πυρήνες και ram θα δεσμεύονται από το bluestacks. Μήπως πχ αν το βάλεις στο medium να δεσμεύει 2 πυρήνες και 4 gb ram να είσαι καλύτερα.

Αλλιώς μια αναβάθμιση σε fx 8320 ή 8350 όντως αξίζει (hell, ακόμα και 6300 αν τον βρεις σε καλή τιμή, τον είχα και μπορούσα να έχω ανοιχτό tomb raider 2013, browser με 15 tab και twitch να παίζει και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και έκανε alt tab μεταξύ τους χωρίς να ιδρώσει και χωρίς κολλήματα τα έτρεχε όλα μαζί, με 8 gb ram και έναν ssd μόνο για λειτουργικό και browser).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, raul7 είπε

Μήπως το θέμα είναι πιο πολύ του bluestacks όταν τρέχει και όχι του multitasking γενικότερα; Δηλαδή αν παίζεις lol και έχεις ανοιχτό browser λαγκάρει; Ή όποτε λαγκάρει και πάει 100% είναι ανοιχτό μαζί και το bluestacks; Υπάρχουν κάποια θέματα σχετικά με τη χρήση cpu και λένε για ενεργοποίηση του virtualization, καθώς και δυνατότητα να βάλεις εσύ πόσοι πυρήνες και ram θα δεσμεύονται από το bluestacks. Μήπως πχ αν το βάλεις στο medium να δεσμεύει 2 πυρήνες και 4 gb ram να είσαι καλύτερα.

Αλλιώς μια αναβάθμιση σε fx 8320 ή 8350 όντως αξίζει (hell, ακόμα και 6300 αν τον βρεις σε καλή τιμή, τον είχα και μπορούσα να έχω ανοιχτό tomb raider 2013, browser με 15 tab και twitch να παίζει και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και έκανε alt tab μεταξύ τους χωρίς να ιδρώσει και χωρίς κολλήματα τα έτρεχε όλα μαζί, με 8 gb ram και έναν ssd μόνο για λειτουργικό και browser).

Γενικοτερα αυτο που ριχνει το συστημα ειναι το bluestacks. Εχω ανοιξει ταυτοχρονα LOL, youtube, fb δεν εχει θεμα. Το ζοριζει πολυ και δεν μπορω να κανω τιποτε αλλο. Εχω πειραξει τις ρυθμισεις του αρκετες φορες ομως ο επεξεργαστης πηγαινει στο 100% και ανεβαζει θερμοκρασιες οταν ζοριζεται. Σκεφτομουν να επαιρνα FX πιο δυνατο μεταχειρισμενο οπως λενε τα παιδια πιο πανω στα 45-50 ευρω αλλα τα μεταχειρισμενα τα φοβαμαι κιολας. 

Να πω την αλήθεια δεν έχω καμία όρεξη να σκάσω 200-250 για νέο επεξεργαστή και μνήμες φέτος. Όμως δεν έχω βρει fx 8350 σε skroutz και e-shop που ψωνίζω. Σίγουρα αξίζει αλλά όλο εξαντλημένο το βλέπω. Όσο για τα windows 10 υπάρχει καμία λύση από το να σκάσω 80-100 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε μια αγγελια ζητησης, η:
https://www.ebay.co.uk/itm/AMD-FX-8100-CPU-8-Core-2-8GHz-8M-FD8100WMW8KGU-AM3-95W-Processor/293694732366
https://www.ebay.co.uk/itm/AMD-FX-8120-CPU-FD8120WMW8KGU-Octa-Core-2-8GHz-8MB-95W-Socket-AM3-Processor/124251535296

Καινουργιο δεν θα βρεις οποτε δεν εχει νοημα να κοιτας χανεις χρονο.

Κατα καιρους παιζουν και φοβερες αγγελιες, αλλα πρεπει να εχεις το νου σου!

^^ειχε εκει Fx-6300 (25€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν είναι κρίμα να δώσει 50 ευρώ για FX-8100 ο οποίος είναι τόσο χάλια που ακόμα και ένας Pentium G6400 είναι πολύ ταχύτερος με μόνο 2c/4t και κοστίζει το ίδιο; 

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-FX-8100-Eight-Core-vs-Intel-Pentium-Gold-G6400/260vs3805

Απλά δες για τι χαοτική διαφορά μιλάμε σε single core, το οποίο παίζει και μεγάλο ρόλο σε αυτό που θέλει να κάνει. Εκτός αυτού χάνει και σε multi core. Καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω και να πάει σε κάτι καινούργιο παρά να χρυσοπληρώσει για ένα αρχαίο cpu που δεν θα ξέρει καν σε τι κατάσταση βρίσκεται κτλ. Μην ξεχνάμε και την μεγάλη κατανάλωση του FX.

Είχα και εγώ FX-6300 παλαιότερα αλλά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, προσωπικά θεωρώ την FX σειρά μια αποτυχία της AMD, σε αντίθεση με τους τωρινούς Ryzen..

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ειναι θετικο πραγματικα που παιρνει FX γιατι διαφορετικα -& σε...ιδια
τιμη μαλιστα!- θα περιοριζοταν: σε Χ6 95wattoυς στυλ Phenom II X6 1065T 🙂

26 λεπτά πριν, LaMereda είπε

Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν είναι κρίμα να δώσει 50 ευρώ για FX-8100 ο οποίος είναι τόσο χάλια που ακόμα και ένας Pentium G6400 είναι πολύ ταχύτερος με μόνο 2c/4t και κοστίζει το ίδιο; 

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-FX-8100-Eight-Core-vs-Intel-Pentium-Gold-G6400/260vs3805

 

Καταρχην δεν ειναι ταχυτερος, και επιτελους εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω: σταματηστε
να συμβουλευεστε αυτη την π@π@ρι@ ( = passmark), που σε λιγο θα εχει...τοσα λαθη οσα σωστα 😝

O G6400, δεν σκοραρει > πανω απο 5, στο ιδιο Cinebench..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheDevilMayCare Να προσθέσω κι εγώ ότι διαφωνώ με fx 8100 και 8150, αλλά συμφωνώ με μεταχειρισμένο fx 8320-8350 (50-60€)-6300-6350(30-35€).

Οι fx 8100-8150-6100 ήταν οι πρώτοι πρώτοι fx (bulldozer-zambezi) οι οποίοι ομολογουμένως απογοήτευσαν. Στη συνέχεια βγήκαν οι νέοι fx (piledriver-vishera) οι οποίοι ήταν αρκετά βελτιωμένοι και αποτελούσαν αρκετά vfm τσιπάκια. Τα μοντέλα 41xx,61xx,62xx,81xx είναι οι πρώτοι zambezi, ενώ 43xx,63xx,83xx είναι οι καινούργιοι vishera όπως ο 4300 που έχει.

@LaMereda δεν ξέρω σε ποιο κομμάτι σε απογοήτευσε, φαντάζομαι σε κάποιο game που ήθελε single core όπως τα περισσότερα και οι ιντελ της εποχής τα πήγαιναν καλύτερα. Όσον αφορά το multitasking που στην προκειμένη περίπτωση είναι το μέρος που σκαλώνει το σύστημα, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως ένας διπύρηνος pentium με ht θα τα πάει καλύτερα σε αυτό το κομμάτι.

Κατά την άποψή μου οι fx εκτός από καλή σειρά για την εποχή, "γερνάνε" καλύτερα σε όλους τους τομείς από τους pentium ακόμα και με χειρότερο single, γιατί όσο πάμε μπροστά το multi χρησιμοποιείται ακόμα παραπάνω. Τώρα δεν συγκρίνουμε φυσικά με σύγχρονο τετραπύρηνο όπως ο i3 9100, φυσικά θα αποδίδει καλύτερα σε όλους τους τομείς.

7 ώρες πριν, Vasilis1818 είπε

Όσο για τα windows 10 υπάρχει καμία λύση από το να σκάσω 80-100 ευρώ;

Το μόνο εύκολο, allkeyshop και αγοράζεις κλειδί για windows 10 με 3-4€. Εγώ το είχα αγοράσει από τον πωλητή software-codes και είχε έρθει στο mail μου ο κωδικός νομίζω λίγα λεπτά μετά την πληρωμή. Και πριν πάρεις κωδικό πάντως μπορείς να περάσεις τα w10, τα κατεβάζεις δωρεάν από τη microsoft και τα περνάς με ένα φλασάκι, και στη συνέχεια βάζεις τον κωδικό και τα ενεργοποιείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...