Προς το περιεχόμενο

Μετά το Netflix το χάος;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 8/10 της ταινιοθήκης του Netflix δεν έχει ταυτότητα. Το 2/10 είναι ταινιάρες που κάποιος που ασχολείται έχει ήδη δει πάνω από 2-5 φορές έκαστη. Εάν έβαζε αστεράκια imdb δίπλα από τον κάθε τίτλο, θα φαινόταν τι κακό χάλι ταινιοθήκη έχει.

 

Αρχίζουν όλο και περισσότερο και εξαγοράζονται οι πάντες από αυτό το εργοστάσιο (τα Amazon, nVidiaTV κτλπ δεν τα έχω ψάξει ακόμα). Φοβάμαι πως έρχεται η μέρα, που όπως πέθανε το φρέσκο στη διατροφή, έτσι θα πεθάνουν και μοναδικά έργα δημιουργημένα με μοναδικό χαρακτήρα & μεράκι.

 

Δεν θέλω να διαβαστώ ως γραφικός, φαντάζομαι όλο και κάποιος άλλος θα έχει βγάλει τη χολή του εδώ μέσα με αυτό το χάλι. Απλά είχα ανάγκη τη κουβέντα σας γιατί βλέπω το τι βλέπουν, και μου σηκώνεται η τρίχα έντρομος πως αργότερα θα έχω 1-2 ταινίες το έτος να με ενθουσιάζουν..

Επεξ/σία από JiovanniGeorgeo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ταινιάρες βγαίνουν ακόμα. απλά δεν βγαίνουν κατευθείαν στο σινεμά. Πηγαίνουν σε streaming. Ψάξου λίγο καλύτερα. Υπάρχουν πολλά εκεί έξω που αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Το 8/10 της ταινιοθήκης του Netflix δεν έχει ταυτότητα. Το 2/10 είναι ταινιάρες που κάποιος που ασχολείται έχει ήδη δει πάνω από 2-5 φορές έκαστη. Εάν έβαζε αστεράκια imdb δίπλα από τον κάθε τίτλο, θα φαινόταν τι κακό χάλι ταινιοθήκη έχει.

Αρχίζουν όλο και περισσότερο και εξαγοράζονται οι πάντες από αυτό το εργοστάσιο (τα Amazon, nVidiaTV κτλπ δεν τα έχω ψάξει ακόμα). Φοβάμαι πως έρχεται η μέρα, που όπως πέθανε το φρέσκο στη διατροφή, έτσι θα πεθάνουν και μοναδικά έργα δημιουργημένα με μοναδικό χαρακτήρα & μεράκι.

Δεν θέλω να διαβαστώ ως γραφικός, φαντάζομαι όλο και κάποιος άλλος θα έχει βγάλει τη χολή του εδώ μέσα με αυτό το χάλι. Απλά είχα ανάγκη τη κουβέντα σας γιατί βλέπω το τι βλέπουν, και μου σηκώνεται η τρίχα έντρομος πως αργότερα θα έχω 1-2 ταινίες το έτος να με ενθουσιάζουν..

Εγω προσωπικα εχω καταντησει να εχω cosmote TV και να βλεπω σε επανάληψη τις ταινιες που βαζει το Star απο το 1995 μεχρι το 2010.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη κουβέντα το τι θεωρεί κανείς ταινιάρες...

Για άλλον είναι ταινιάρα το Full Metal Jacket, για άλλον είναι το Matrix, για άλλον είναι το Forrest Gump και για άλλον είναι το Casablanca

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και κάποια διαδικασία με τις εταιρείες παραγωγής των ταινιών και το Netflix...  για 12 ευρώ το μήνα, έχεις τόσες επιλογές... μην είμαστε και αχάριστοι.

22 ώρες πριν, pigeon είπε

Αυτό που ζητάς στην 1η παράγραφο , υπάρχει ήδη:

IMDB List of Most Popular Netflix Movies and TV Shows

8,7 το Kobra Kai και 6,6 το Ενολα Χολμς - εγώ και το imdb ποτέ δεν συμφωνήσαμε στα ratings..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω παρει απόφαση οτι οι ταινιαρες που μου αρέσουν δλδ εποχής ιστορικές με επικές σκηνές πόλλούς κομπάρσους κ μεγάλα μπατζετ να πηγαίνω μια φορα στο τοσο στο σινεμά κ να την απολαμβάνω ΤΕΛΟΣ . Κατι ο κορώνα κατι  τα streaming έβαλαν ταφόπλακα . Οπως γράφει ο onelonelystar απο πανω ο κόσμος πλεον θέλει πολλες επιλογές σε φτηνή τιμη . Το Netflix κ ειδικα οι ταινίες του ειναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα . 20-30 ταινίες το χρονο απο τις οποίες ζήτημα να βλέπονται πεντέξι κ οι υπόλοιπες σκουπίδια αλλα η μάζα θα κάτσει να τη δει γιατι ειναι στο Netflix σχεδον τσάμπα κ εύκολα .κ φυσικά τωρα ο Κορωναίος ήρθε κ αποτελείωσε τη φάση . Το μονο καλο οτι μπορεί να γλιτώσουμε απο τη μάστιγα των Σούπερ Ηρώων μαζί με το θάνατο του σινεμά .

 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, onelonelystar είπε

8,7 το Kobra Kai και 6,6 το Ενολα Χολμς - εγώ και το imdb ποτέ δεν συμφωνήσαμε στα ratings..

Μια απο τα ίδια. Δοκίμασε το criticker που σου βγάζει πιθανή βαθμολογία σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου και τις βαθμολογήσεις των "κοντινών" σου. Είναι πολύ δυνατο εργαλείο, θέλει λίγο χρόνο για σετάρισμα στην αρχή.

https://www.criticker.com/netflix/?p=1

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, onelonelystar είπε

Μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και κάποια διαδικασία με τις εταιρείες παραγωγής των ταινιών και το Netflix...  για 12 ευρώ το μήνα, έχεις τόσες επιλογές... μην είμαστε και αχάριστοι.

8,7 το Kobra Kai και 6,6 το Ενολα Χολμς - εγώ και το imdb ποτέ δεν συμφωνήσαμε στα ratings..

Αν και δεν συγκρίνονται αφού το ένα είναι σειρά και το άλλο ταινία , εγώ θα συμφωνήσω με τα παραπάνω ratings.

Είδα το ενολα χολμς πριν απο 3 ημέρες , αρκετά ευχάριστη ταινία χωρίς όμως κάτι ιδιαίτερο για εμένα , προσωπικά του έβαλα ένα 7 γιατί ήταν προσεγμένο αλλά μέχρι εκεί.

Απο την άλλη το Kobra Kai για εμένα όπως και για πολλούς άλλους φαντάζομαι είναι άλλη φάση. Μυρίζει eightήλα , είναι ίδιοι οι πρωταγωνιστές που μεγάλωσες μαζί τους , σου βγάζει συναισθήματα , παρουσιάζουν γεγονότα για την ζωή τους που δεν γνώριζες κτλ. Την ρούφηξα σαν σειρά ενώ την είδα πριν απο 2 μήνες γιατί φοβόμουν ότι θα είναι μία μάπα και μισή και περιμένω την επόμενη σεζόν.

Ε αυτά τα συναισθήματα δεν μου τα έβγαλε η ταινία Ενολα Χολμς , όπως φαντάζομαι και στους περισσότερους , οπότε αν και εγώ δεν συμφωνώ πάντα με τα ratings στο imdb , στο συγκεκριμένο παράδειγμα συμφωνώ για τους παραπάνω λόγους.

Έχω δεί και 7αρια που για εμένα ούτε 2 δεν είναι , μπορείς να κοιτάς και το ηλικιακό group για να είσαι λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα

Κατα τα άλλα όντως οι περισσότερες ταινίες είναι σκουπίδα , αλλά και στις σειρές αν έχεις καιρό netflix και έχεις δεί τα δυνατά χαρτιά , αρχίζουν όλες να μοιάζουν μεταξύ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, totalius είπε

Εγω το εχω παρει απόφαση οτι οι ταινιαρες που μου αρέσουν δλδ εποχής ιστορικές με επικές σκηνές πόλλούς κομπάρσους κ μεγάλα μπατζετ να πηγαίνω μια φορα στο τοσο στο σινεμά κ να την απολαμβάνω ΤΕΛΟΣ .

αυτό δεν αναιρεί το άλλο. Δηλ. εγώ πηγαίνω - ή μάλλον πήγαινα προ κορονοϊού συχνά στον κινηματογράφο. Αλλά και όταν ένα βράδυ θες να χαλαρώσεις σπίτι σου και ανοίγεις την τηλεόραση και βλέπεις ότι έχει Big Brother, εννοείται ότι βάζεις netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2020 στις 4:27 ΜΜ, pigeon είπε

Αυτό που ζητάς στην 1η παράγραφο , υπάρχει ήδη:

IMDB List of Most Popular Netflix Movies and TV Shows

Κάποιο λάθος έχει η λίστα. Βάζοντας να δείχνει μόνο τις ταινίες και με κατάταξη να βγαίνουν πρώτα οι πιο υψηλά βαθμολογημένες, εμφανίζει μόνο 134 τίτλους και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι και γνωστοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα Netflix για να βλέπουμε με την κοπέλα μου καμία σειρά να περνάει η ώρα, ειδικά μέσα στην καραντίνα που δεν βγαίναμε. Δεν βλέπουμε λόγο να πληρώνουμε πλέον, είναι τραγική υπηρεσία, στο linux έχει DRM για το περιεχόμενο του και δεν παίζει HD και η ποικιλία είναι ανύπαρκτη. Σχεδόν όλες τις ταινίες που θέλω να δω δεν τις έχει και πάντα βγάζει αποτέλεσμα "Movies similar to". Τι "Similar to" ρε Netflix, είτε την έχεις είτε δεν την έχεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Κάποιο λάθος έχει η λίστα. Βάζοντας να δείχνει μόνο τις ταινίες και με κατάταξη να βγαίνουν πρώτα οι πιο υψηλά βαθμολογημένες, εμφανίζει μόνο 134 τίτλους και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι και γνωστοί

Οντως, αυτό βγάζει 134, φαινονται λίγες.
https://www.imdb.com/search/keyword/?keywords=netflix&mode=advanced&page=1&sort=user_rating,desc&title_type=movie

Δεν εχω πρόσβαση σε λογ/σμο αυτή τη στιγμή να κάνω αντιπαραβολή 🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το Νετφλιξ είναι ότι βρίσκεται παντού και μπορεί να προσφέρει το προϊόν του μέσα από μια ευχάριστη και εύχρηστη πλατφόρμα. Η ποιότητα των σειρών και των ταινιών είναι εξαιρετικά φθίνουσα και όσο περνάει ο καιρός το περιεχόμενο μη παραγωγής Νέτφλιξ γίνεται ολοένα και μικρότερο. Δεν υπάρχει κάτι στην πλατφόρμα που να περιμένεις πως και πως να βγει, λίγο πολύ ξέρεις σε τι επίπεδα θα κινηθεί η όποια καινούργια σειρά και ταινία.

Από την άλλη όμως δεν υπάρχει εναλλακτική. Σε κάποιες χώρες στην Ευρώπη έχει έρθει το Disney+ στο οποίο δεν έχω καταφέρει να κάνω συνδρομή γιατί δεν έχω βέλγικη πιστωτική, αλλά και πάλι να έχω να πληρώνω μηνιάτικο για το Mandalorian, τον Jeff Goldblum και το trip down the memory lane; To Prime δε στο οποίο έχω συνδρομή περισσότερα χρόνια από το Netflix είναι απογοήτευση. Δεν έχω δει χειρότερο μενού και πλοήγηση σε υπηρεσία. Αισθητικά απαίσιο, χρηστικά απερίγραπτο. Λες και δε θέλουν να το προμοτάρουν. Σήμερα για παράδειγμα βγήκε το Borat 2. Aν δεν το διάβαζα κάπου δεν πρόκειται να το μάθαινα από το Prime. To main banner προμοτάρει εδώ και τρία χρόνια το Upside και το Goliath ενώ στο recently added movies μου εμφανίζει τα ίδια με πρόπερσι και φυσικά δεκάδες hindi ταινίες. Πραγματικά όποιος έχει καταφέρει να έχει ένα μπούσουλα για να βρίσκω τα καινούργια στο Prime ας δώσει τα φώτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2020 στις 2:44 ΜΜ, onelonelystar είπε

Μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και κάποια διαδικασία με τις εταιρείες παραγωγής των ταινιών και το Netflix...  για 12 ευρώ το μήνα, έχεις τόσες επιλογές... μην είμαστε και αχάριστοι.

8,7 το Kobra Kai και 6,6 το Ενολα Χολμς - εγώ και το imdb ποτέ δεν συμφωνήσαμε στα ratings..

σειρες και ταινιες βαθμολογουνται διαφορετικα...μη συγκρινεις ανομοια πραγματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...