Προς το περιεχόμενο

Βροχή και πτώση ασφάλειας


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πέρσι σε 1-2 δυνατές βροχές, έπεφτε το ρελέ διαφυγής. Δεν έχω βρει ακόμα τι φταίει, airco δεν έχω καθόλου, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι ένα φωτιστικό του κήπου που  ίσως μπάζει νερά. Νομίζω όμως ότι το φωτιστικό αυτό το είχα κλειστό από τον διακόπτη του, υπάρχει περίπτωση να πέσει έτσι το ρελέ? Αν όχι θα πρέπει να δω τις πρίζες μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

πλάκα εδώ που τα λέμε δύσκολο. στην πλάκα δεν περνάνε καλώδια. κοίτα περιμετρικά του σπιτιού. δες εάν έχει κάποιο φωτιστικό είναι σπασμένο, ο φίλος για το a/c που είπε, καλά το σκέφτηκε. καμία εξωτερική πρίζα που μπορεί να χαλάρωσε ή κάποιος να την τράβηξε κτλ. επίσης εάν σου έπαιρνε νερό στα τούβλα ή στον σοβά, θα είχες δει υγρασίες μέσα στο σπίτι. η υγρασία δεν κρύβεται, και φαίνεται και μυρίζει. ειδικά εάν στο έκανε από πέρσι, θα είχες βρει υγρασία μέσα στο σπίτι 100%.

ΝΑΙ, περισυ ξεκίνησε.

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Μάλλον ρελε πέφτει κ όχι ασφάλεια αλλά για ανέβασε φωτό να δουμε

Με την πρώτη ευκαιρία.

1 ώρα πριν, Axelq είπε

Ανέβασε φωτογραφία με τον πίνακα που να φαίνεται η πεσμένη ασφάλεια μπας και βγάλουμε άκρη.

Επίσης σε διαμέρισμα μένεις ή μονοκατοικία?

Διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, katbo είπε

Ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πέρσι σε 1-2 δυνατές βροχές, έπεφτε το ρελέ διαφυγής. Δεν έχω βρει ακόμα τι φταίει, airco δεν έχω καθόλου, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι ένα φωτιστικό του κήπου που  ίσως μπάζει νερά. Νομίζω όμως ότι το φωτιστικό αυτό το είχα κλειστό από τον διακόπτη του, υπάρχει περίπτωση να πέσει έτσι το ρελέ? Αν όχι θα πρέπει να δω τις πρίζες μάλλον

 

Εννοειται,αν παιρνει υγρασια και βραχυκυκλωνει η γειωση με τον ουδετερο,πεφτει το ρελε.Αν ειχες ανοιχτο τον διακοπτη και ειχε ρευμα το φωτιστικο,θα εκανε μπαμ και θα εριχνε την ασφαλεια.

20 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, περισυ ξεκίνησε.

Με την πρώτη ευκαιρία.

Διαμέρισμα.

 

Γενικη ασφαλεια (που να πεφτει,αυτοματη δλδ) δεν υπαρχει,υπαρχει το ρελε,ο γενικος διακοπτης (ο οποιος δεν πεφτει μονος του) και η γενικη ασφαλεια τηξεως (η Neozet που λεμε) η οποια κομματακι δυσκολο να πεφτει.Καποια εξωτερικη πριζα ή καλωδιο ευθυνεται παντως,καποιο φωτιστικο που παιρνει υγρασια λογικα.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Εννοειται,αν παιρνει υγρασια και βραχυκυκλωνει η γειωση με τον ουδετερο,πεφτει το ρελε.Αν ειχες ανοιχτο τον διακοπτη και ειχε ρευμα το φωτιστικο,θα εκανε μπαμ και θα εριχνε την ασφαλεια.

Γενικη ασφαλεια (που να πεφτει,αυτοματη δλδ) δεν υπαρχει,υπαρχει το ρελε,ο γενικος διακοπτης (ο οποιος δεν πεφτει μονος του) και η γενικη ασφαλεια τηξεως (η Neozet που λεμε) η οποια κομματακι δυσκολο να πεφτει.Καποια εξωτερικη πριζα ή καλωδιο ευθυνεται παντως,καποιο φωτιστικο που παιρνει υγρασια λογικα.

Μακάρι.

Αυτό είναι καλό σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Γενικη ασφαλεια (που να πεφτει,αυτοματη δλδ) δεν υπαρχει

τις τελευταίες δεκαετίες υπάρχουν και αυτόματοι διακόπτες που τοποθετούνται ως γενικές ασφάλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

βραχυκυκλωνει η γειωση με τον ουδετερο,πεφτει το ρελε.

Είσαι σίγουρος για αυτο; Νόμιζα ότι το ρελέ πέφτει αν βραχυκυκλώσει η φάση με κάτι άλλο. Νόμιζα επίσης ότι αν βραχυκυκλώσει γείωση με με ουδέτερο θα πέσει η ασφάλεια, όχι το ρελέ.

Παίζει να κάνω λάθος βέβαια. Ρε λές;

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, katbo είπε

Είσαι σίγουρος για αυτο; Νόμιζα ότι το ρελέ πέφτει αν βραχυκυκλώσει η φάση με κάτι άλλο. Νόμιζα επίσης ότι αν βραχυκυκλώσει γείωση με με ουδέτερο θα πέσει η ασφάλεια, όχι το ρελέ.

Παίζει να κάνω λάθος βέβαια. Ρε λές;

Αν ο ουδέτερος είναι υπό τάση η διαρρέεται από ρεύμα, όταν βραχυκυκλωσει με την γείωση πέφτει το ρελε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Αν ο ουδέτερος είναι υπό τάση η διαρρέεται από ρεύμα, όταν βραχυκυκλωσει με την γείωση πέφτει το ρελε. 

Thanks. Άρα στην περίπτωση που έχω κλειστό το φωτιστικό του κήπου από τον διακόπτη του (ανοιχτό κύκλωμα δηλαδή) δεν μπορεί να πέσει το ρελέ αφού ο ουδέτερος δεν είναι υπό τάση, ούτε διαρρέεται από ρεύμα. Στη χειρότερη αν βραχυκυκλώσει από τη βροχή ουδέτερος-γείωση θα έριχνε ασφάλεια, όχι ρελέ. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό που πέφτει πιθανότατα ειναι το ρελε λόγω εμφάνισης υγρασίας σε κάποιο ταβάνι. 

Μπορεί να είναι θέμα υγρασίας αλλά δεν θα φαινόταν κάπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μπορεί να είναι θέμα υγρασίας αλλά δεν θα φαινόταν κάπου ?

μέχρι να ανεβάσεις 2 φωτογραφίες 1 από τον πίνακα και 1 από την εξωτερική μονάδα του aircondition τσάμπα το ζαλίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, katbo είπε

Thanks. Άρα στην περίπτωση που έχω κλειστό το φωτιστικό του κήπου από τον διακόπτη του (ανοιχτό κύκλωμα δηλαδή) δεν μπορεί να πέσει το ρελέ αφού ο ουδέτερος δεν είναι υπό τάση, ούτε διαρρέεται από ρεύμα. Στη χειρότερη αν βραχυκυκλώσει από τη βροχή ουδέτερος-γείωση θα έριχνε ασφάλεια, όχι ρελέ. Σωστά;

Ούτε με βραχυκύκλωμα ουδέτερου γείωσης από την βροχή θα έπεφτε. Πρακτικά όμως συμβαίνει το εξής, σε αρκετές περιπτωσεις οι ουδέτεροι διαρρεονται από μικρά ρευματα, δεν θυμάμαι τον λόγο, έχουν να κάνουν με τις γειτονικές ιδιοκτησίες όπου τα φορτία τους επηρεαζουν, οπότε δεν αποκλείεται με ένα βραχυκλωμα να πέσει πάλι το ρελε. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος, κάποιος με εμπειρία ξέρει καλύτερα τι συμβαίνει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε ο θερμοσίφωνας που ήταν στην ταράτσα της πολυκατοικίας. Σε καμία περίπτωση μην ακουμπήσεις πουθενά. Φώναξε ηλεκτρολόγο.

Επεξ/σία από jon1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πέφτει με σκέτη βροχή ή όταν συνοδεύεται από κεραυνούς? Έκανε και εμένα το ίδιο στην πτώση κεραυνών, όσο έβρεχε μόνο δεν έπεφτε το ρελε. Άλλαξα το ρελε με καινούργιο και λύθηκε το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...