Προς το περιεχόμενο

Βροχή και πτώση ασφάλειας


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δωσε στιγμα περιοχης μηπως βρεθει καποιος εξπερ  περαστικος να σε βοηθησει , αγωνιουμε πολλοι τι μπορει να ειναι! 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Ο πίνακας είναι παλιός (1977).

Πήγα και έκλεισα τις επιμέρους ασφαλείες και ανοίγοντας μια μια εντόπισα σε ποια είναι το πρόβλημα.

Σήκωσα τον γενικό και είναι οκ.

Το θέμα είναι ότι η πεσμένη επιμέρους ασφαλεία δεν βρήκα ΤΙ μου αφήνει χωρίς ρεύμα στο σπίτι !!!!!!

ΟΛΑ τα φώτα και ΟΛΕΣ οι συσκευές ανάβουν !!!!!

η καποιο φως βεραντας ειναι η καποια εκτεθειμενη πριζα η καποιο κουτι εξωτερικα οπου μπαινει νερο και δημιουργει το προβλημα.

για εμενα ο πινακας σου ειναι πολυ παλιος περαν του προβληματος που εχεις τωρα. βγαλε τον μια φωτο και ποσταρε τον εδω. ειμαι βεβαιος οτι θελει αντικατασταση ολοκληρος και οχι μονο οι ασφαλειες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, katbo είπε

Παίζει να είναι και κάποια αναμονή (για κανά έξτρα φως έξω π.χ. ) και τελικά να μην συνέδεσες τίποτα ποτέ. Μπορεί να σου έχει βάλει μονωτική στο καλώδιο και να παίρνει υγρασία εκεί.

Και τα έξω φώτα στο μπαλκόνι είναι οκ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και τα έξω φώτα στο μπαλκόνι είναι οκ !!

Eχεις αναμονή για σύνδεση του ηλιακου/ηλεκτρικού θερμοσίφωνα  στην ταράτσα?

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xsterg είπε

η καποιο φως βεραντας ειναι η καποια εκτεθειμενη πριζα η καποιο κουτι εξωτερικα οπου μπαινει νερο και δημιουργει το προβλημα.

για εμενα ο πινακας σου ειναι πολυ παλιος περαν του προβληματος που εχεις τωρα. βγαλε τον μια φωτο και ποσταρε τον εδω. ειμαι βεβαιος οτι θελει αντικατασταση ολοκληρος και οχι μονο οι ασφαλειες.  

ΤΩΡΑ, έχω κλείσει μια επιμέρους ασφάλεια και είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΤΩΡΑ, έχω κλείσει μια επιμέρους ασφάλεια και είναι οκ.

Άρα, με την βροχή δημιουργείται διαρροή σε κάποιο κύκλωμα, από αυτά που είναι κουμπωμένα σε αυτή την ασφάλεια! Ξεκινάς από εκεί και το πας ψαχτά. Στην πολυκατοικία μου είχε γίνει αυτό στο κοινόχρηστο ρολόι, από μια ηλεκτροβάνα του ηλιακού 3πλής, ενός διαμερίσματος. Έριχνε συνέχεια την ασφάλεια του πίνακα αυτονομίας και το ρελέ του πίνακα του κλιμακοστασίου. Γενικά δες από αυτές τις γραμμές που σηκώνει αυτή η ασφάλεια, τι μπορεί να επηρρεάζεται από την υγρασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, xsterg είπε

η καποιο φως βεραντας ειναι η καποια εκτεθειμενη πριζα η καποιο κουτι εξωτερικα οπου μπαινει νερο και δημιουργει το προβλημα.

για εμενα ο πινακας σου ειναι πολυ παλιος περαν του προβληματος που εχεις τωρα. βγαλε τον μια φωτο και ποσταρε τον εδω. ειμαι βεβαιος οτι θελει αντικατασταση ολοκληρος και οχι μονο οι ασφαλειες.  

πιθανως να ειναι το ερκοντισιον!!

προφανως για να μην δινει περιπου 40 ευρω για ηλεκτρολογους μαλλον 

πιο δυσκολα θα δωσει τα 200,300,400 για πινακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, peiraiask είπε

πιθανως να ειναι το ερκοντισιον!!

προφανως για να μην δινει περιπου 40 ευρω για ηλεκτρολογους μαλλον 

πιο δυσκολα θα δωσει τα 200,300,400 για πινακα

Είχα φέρει ηλεκτρολόγο και μου είχε πει ότι κάποια συσκευή σου κάνει ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

No shit Sherlock!!!Επρεπε να του πεις!!!

Υπέθεσε ότι είναι το ψυγείο.

Όμως, εκείνη την ώρα ΔΕΝ έπεφτε η ασφάλεια!

Οπότε, τι έπρεπε να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ο πίνακας είναι παλιός (1977).

Πήγα και έκλεισα τις επιμέρους ασφαλείες και ανοίγοντας μια μια εντόπισα σε ποια είναι το πρόβλημα.

Σήκωσα τον γενικό και είναι οκ.

Το θέμα είναι ότι η πεσμένη επιμέρους ασφαλεία δεν βρήκα ΤΙ μου αφήνει χωρίς ρεύμα στο σπίτι !!!!!!

ΟΛΑ τα φώτα και ΟΛΕΣ οι συσκευές ανάβουν !!!!!

Μπορεί και κάποια ασφάλεια του πίνακα να είναι βραχυκυκλωμένη και με την υγρασία πέφτει.

όταν εντόπισα το πρόβλημα το ίδιο μου έκανε μία ασφάλεια έριχνε το ρελέ την αντικατέστησα και εντάξει.Μετά από κανένα χρόνο έφερα ηλεκτρολόγο και αντικατέστησα όλες τις παλιές ασφάλειες με καινούργιες. Και αυτές έχουν καποια χρόνια ζωής ειδικά οι παλιές κλασικές αυτόματες siemens που έχουν οι περισσότεροι παλιοί πίνακες θέλουν αλλαγή. Και εδώ στην Αθήνα στο σπίτι πριν 2-3 χρόνια  άλλαξα πίνακα και έβαλα καινούργιες ασφάλειες συνολικά.Δεν είχα πρόβλημα αλλά το έκανα να μην μου δημιουργηθεί κάποια στιγμή και τρέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, xsterg είπε

αν ο διακοπτης του θερμοσιφωνα ειναι διπλος που απομονωνει φαση και ουδετερο οταν ο θερμοσιφωνας ειναι κλειστος τοτε δεν ισχυει. σε καθε περιπτωση παντως ειναι κατι εξωτερικο απο το σπιτι απο φωτα εως διακοπτες. κοιτα εαν εχεις ηλεκτρικες τεντες μην ειναι εκει το προβλημα. 

υπαρχει και η περιπτωση να ειναι ελαττωματικο το ρελε. αν το εχεις χρονια η η κατασταση του ειναι αμφιβολη θα σου ελεγα να το αντικαταστησεις. επίσης σημασια εχει και η γενικοτερη κατασταση του πινακα η και των ηλεκτρολογικων. αν ο πινακας ειναι χαλια η παλιος κοιτα να τον αντικαταστησεις. 

Φιλε μου δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα. Παντως ειχα παρατηρησει οτι οταν εβρεχε πολυ και ανοιγα τον θερμ. μετα απο λιγη ωρα επεφτε ο γενικος. Ηρθε ο τεχνικος και τον εφτιαξε αλλα δεν ξερω τι ακριβως εκανε. Επισης μου εχει τυχει και το αλλο σε σπιτι φιλου. Απο το θερμοσιφωνα στην ταρατσα το νερο "εγλυφε" το καλωδιο, περναγε μεσα στο σπιραλ, εφτανε 2 οροφους πιο κατω και εβγαινε απο τον πινακα. Εκει πιστευω την εβγαλα απο καθαρη κωλοφαρδια γιατι ειχε πεσει ο γενικος, δεν ειχε φωτα, δεν ειχα δει τα νερα που ειχαν φτασει μεχρι το πατωμα και ανεβοκατεβαζα το διακοπτη. Μετα απο ψαξιμο βρηκα την προχειροδουλεια που ειχε γινει με τα σπιραλ στην ταρατσα και εβαλα σιλικονη και ταινια για να μην περναει το νερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να κανεις με τα χρονια παλι θα δημιουργηθει προβλημα. η λυση ειναι σωστη στεγανωση και αρχικα σωστη κλιση στην σωληνα του καλωδιου. μετα ειναι η σιλικονη η οποια με τα χρονια παλι θελει αντικατασταση. αν η σωληνα εχει σωστη κλιση τοτε και η σιλικονη να φυγει παλι δεν εχεις προβλημα. κοιτα εαν μπορεις να βαλεις ενα στεγαστρο η κουτι στεγανο με σωστη τοποθετηση στην εισαγωγη του καλωδιου. λυσεις υπαρχουν. αρκει να διαθετουμε χρηματα και σωστους επαγγελματιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...