Προς το περιεχόμενο

Προοπτικές αλλαγής επαγγέλματος (Web Development?)


Ezio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους. Επειδή αναγκαστικά θα ακολουθήσει σεντόνι για να εξηγήσω την κατάσταση θα σας αφήσω ενα TL;DR στο τέλος, οπότε αν βαριέστε πηγαίνετε κατευθείαν εκεί.

Γράφω εδώ γιατί είναι κάτι που με δυσκολεύει πάρα πολύ και ψάχνοντας μόνος μου πληροφορίες το μόνο που κατάφερα ήταν να μπερδευτώ περισσότερο. Οπότε αναφέρω την κατάσταση μου, μήπως έχει βρεθεί και κάποιος άλλος σε αντίστοιχη θέση και μπορεί να βοηθήσει. Είμαι 25 ετών, έχω πτυχίο ηλεκτρονικού Η/Υ και δικτύων (ΕΠΑΛ) και εδώ και 5 χρόνια εργάζομαι σαν τεχνικός δικτύων. Δυστυχώς η εκπαίδευση μου σταμάτησε στο λύκειο καθώς οι συνθήκες δεν άφηναν χώρο για κάτι παραπάνω. Εδώ και περίπου 1-1.5 χρόνο άρχισα να καταλαβαίνω πως δεν αγαπάω αυτό που κάνω όσο νόμιζα. Στην αρχή νόμιζα πως φταίει το οικονομικό κομμάτι και τα ταξίδια που χρειαζόταν να κάνω. Πλέον έχω αλλάξει εργοδότη, παίρνω σχετικά καλά χρήματα, γλίτωσα από τα ταξίδια αλλά και πάλι αυτή η αίσθηση γίνεται μέρα με τη μέρα και πιο έντονη. Έτσι σκέφτηκα πως πρέπει να το αλλάξω αυτό όσο προλαβαίνω και μου το επιτρέπουν οι συνθήκες. Η βασική εναλλακτική στην οποία κατέληξα είναι το Web Development. Τα θετικά που εντόπισα είναι πως είναι μία ειδικότητα που μπορείς να πάρεις μέσω ΙΕΚ (κάτι που θα μου επιτρέπει να δουλεύω παράλληλα, πράγμα μη διαπραγματεύσιμο). Επίσης σύμφωνα με όσα διαβάζω στο ίντερνετ είναι κάτι που μπορείς να μάθεις τα βασικά σε μία σχολή, και μετά να αφιερώσεις προσωπικά χρόνο και κόπο για να γίνεις πραγματικά καλός. Επίσης θετικό καθώς το να περνάω ατέλειωτες ώρες μπροστά από μία οθόνη δεν είναι κάτι που με τρομάζει, αντίθετα το βρίσκω πολύ ελκυστικό. Άλλο θετικό που βρίσκω είναι πως είναι ένα επάγγελμα στο οποίο δημιουργείς πράγματα. Θα με ενδιέφερε και κάποια άλλη ειδικότητα πληροφορικής απλά το web development ήταν αυτό που μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον, οπότε και κάποια άλλη πρόταση θα την άκουγα ευχαρίστως. Κατοικώ αρκετά χιλιόμετρα έξω από την πόλη οπότε το ιδανικότερο σενάριο όλων θα ήταν εκπαίδευση μέσω ίντερνετ εάν αυτό είναι εφικτό. Τέλος, να πω πως ξέρω ότι για όσο κρατήσει όποια εκπαίδευση θα είναι βουνό το να την αντιμετωπίσω παράλληλα με τη δουλειά. Όμως είμαι αποφασισμένος να προσπαθήσω.

TL;DR 25 ετών. Πτυχίο ηλεκτρονικού Η/Υ και δικτύων από ΕΠΑΛ. 5 χρόνια εργασία ως τεχνικός δικτύων. Κατάλαβα πως αυτό που κάνω δεν μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ με κάτι άλλο. Σκέφτομαι για Web Development η κάποια άλλη ειδικότητα πληροφορικής. Τι βήματα μπορώ να ακολουθήσω χωρίς να χρειαστεί να παρατήσω την δουλειά μου γιατι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Σας ευχαριστώ που αφιερώσατε τον χρόνο σας έστω για να το διαβάσετε :)

Επεξ/σία από Ezio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Ezio είπε

TL;DR 25 ετών. Πτυχίο ηλεκτρονικού Η/Υ και δικτύων από ΕΠΑΛ. 5 χρόνια εργασία ως τεχνικός δικτύων. Κατάλαβα πως αυτό που κάνω δεν μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ με κάτι άλλο. Σκέφτομαι για Web Development η κάποια άλλη ειδικότητα πληροφορικής. Τι βήματα μπορώ να ακολουθήσω χωρίς να χρειαστεί να παρατήσω την δουλειά μου γιατι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Γίνεται. Πόσιμπολ. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. 

Άντε και τελειώνεις την σχολή, άντε και μαθαίνεις μόνος σου να είσαι καλός. Μαζί σου. Σε πόσο καιρό θα γίνει αυτό; Θέλεις να πούμε 2 χρόνια για να είσαι σε επίπεδο junior προσλήψιμου υπαλλήλου; 

Το θέμα είναι εκείνη την χρονική στιγμή, να υπάρχει στην πόλη που ζεις ανάγκη για υπαλλήλους τους επιπέδου σου και των γνώσεών σου που θα έχεις τότε. 

Εάν πιστεύεις ότι έχεις καλές πιθανότητες να το έχεις αυτό, πήγαινε. Ή άλλαξε πόλη. 

Δεν είναι κάτι απίθανο αυτό που λες, όμως όλο και πιο πολύς κόσμος κάνει αυτό που λες. Αυτό για όσους δεν έχουν τριτοβάθμια εκπαίδευση σε "υπολογιστές", θα δημιουργήσει κορεσμό. Βέβαια, και ο κορεσμός είναι σχετικός γιατί με COVID κτλ, οι ανάγκες σε web αυξάνονται. 

tl;dr

Εάν πιστεύεις ότι έχεις καλές πιθανότητες εκείνη την χρονική στιγμή, να υπάρχει στην πόλη που ζεις ανάγκη για υπαλλήλους τους επιπέδου σου και των γνώσεών σου που θα έχεις τότε, πήγαινε. Ή άλλαξε πόλη. Ή κάνε κάτι άλλο. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον μπορείς να μάθεις τα πάντα μέσω Internet. Υπάρχουν από online courses μέχρι και Distance Learning πτυχία από αναγνωρισμένες σχολές ανάλογα το budget σου και άπειρα δωρεάν resources. Χρόνο να έχεις και όρεξη. Τα Αγγλικά σου σε τι επίπεδο είναι; Αν δεν είναι σε επίπεδο Proficiency θα ξεκινούσα από εκεί γιατί αυτό το επάγγελμα θέλει συνεχώς να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου και τα Αγγλικά είναι απαραίτητα. Για αρχή μπορείς να παρακολουθήσεις training videos (υπάρχουν πάρα πολλά, και στο Υoutube) και αφού πάρεις μια ιδέα να δοκιμάσεις κάποια project στην πράξη. Αφού δεις ότι σου αρέσει εμβαθύνεις περισσότερο. Το ΙΕΚ θα σου δώσει απλά ένα χαρτί αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου δώσει και τα απαραίτητα εφόδια στις γνώσεις που χρειάζεσαι. Αυτό έρχεται από προσωπικό κόπο και αναζήτηση και σε αυτό το επάγγελμα πρέπει να μαθαίνεις και να εξελίσεσαι συνεχώς και το πόσο καλός είσαι φαίνεται στην πράξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, James Bon είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο από τα 5 για να ξεκινήσω η να τα πάρω με την σειρά?

 

18 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Γίνεται. Πόσιμπολ. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. 

Άντε και τελειώνεις την σχολή, άντε και μαθαίνεις μόνος σου να είσαι καλός. Μαζί σου. Σε πόσο καιρό θα γίνει αυτό; Θέλεις να πούμε 2 χρόνια για να είσαι σε επίπεδο junior προσλήψιμου υπαλλήλου; 

Το θέμα είναι εκείνη την χρονική στιγμή, να υπάρχει στην πόλη που ζεις ανάγκη για υπαλλήλους τους επιπέδου σου και των γνώσεών σου που θα έχεις τότε. 

Εάν πιστεύεις ότι έχεις καλές πιθανότητες να το έχεις αυτό, πήγαινε. Ή άλλαξε πόλη. 

Δεν είναι κάτι απίθανο αυτό που λες, όμως όλο και πιο πολύς κόσμος κάνει αυτό που λες. Αυτό για όσους δεν έχουν τριτοβάθμια εκπαίδευση σε "υπολογιστές", θα δημιουργήσει κορεσμό. Βέβαια, και ο κορεσμός είναι σχετικός γιατί με COVID κτλ, οι ανάγκες σε web αυξάνονται. 

tl;dr

Εάν πιστεύεις ότι έχεις καλές πιθανότητες εκείνη την χρονική στιγμή, να υπάρχει στην πόλη που ζεις ανάγκη για υπαλλήλους τους επιπέδου σου και των γνώσεών σου που θα έχεις τότε, πήγαινε. Ή άλλαξε πόλη. Ή κάνε κάτι άλλο. 

Δεν έχω κανέναν τρόπο να γνωρίζω τι πιθανότητες θα έχω, δυστυχώς. Όπως είπα εργάζομαι ως τεχνικός οπότε δεν έχω κάποια επαφή με τον χώρο στην τωρινή μου δουλειά.

 

14 ώρες πριν, SpectralQ είπε

Πλέον μπορείς να μάθεις τα πάντα μέσω Internet. Υπάρχουν από online courses μέχρι και Distance Learning πτυχία από αναγνωρισμένες σχολές ανάλογα το budget σου και άπειρα δωρεάν resources. Χρόνο να έχεις και όρεξη. Τα Αγγλικά σου σε τι επίπεδο είναι; Αν δεν είναι σε επίπεδο Proficiency θα ξεκινούσα από εκεί γιατί αυτό το επάγγελμα θέλει συνεχώς να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου και τα Αγγλικά είναι απαραίτητα. Για αρχή μπορείς να παρακολουθήσεις training videos (υπάρχουν πάρα πολλά, και στο Υoutube) και αφού πάρεις μια ιδέα να δοκιμάσεις κάποια project στην πράξη. Αφού δεις ότι σου αρέσει εμβαθύνεις περισσότερο. Το ΙΕΚ θα σου δώσει απλά ένα χαρτί αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου δώσει και τα απαραίτητα εφόδια στις γνώσεις που χρειάζεσαι. Αυτό έρχεται από προσωπικό κόπο και αναζήτηση και σε αυτό το επάγγελμα πρέπει να μαθαίνεις και να εξελίσεσαι συνεχώς και το πόσο καλός είσαι φαίνεται στην πράξη.

Δεν αμφιβάλλω για το ότι μπορείς να μάθεις μέσω ίντερνετ. Καταλαβαίνω αυτό που λες για το ΙΕΚ, κι εγώ δεν περιμένω ότι θα μου δώσει όσα χρειάζομαι. Απλά θεώρησα πως χρειάζεται ένα χαρτί για να υπάρχει στο βιογραφικό μου πριν το στείλω οπουδήποτε για να έχω ελπίδες. Τα Αγγλικά μου είναι σε επίπεδο proficiency και λόγω καθημερινής χρήσης (γραπτά τουλάχιστον) δεν έχουν "σκουριάσει" οπότε θεωρώ πως δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό. Όταν λες άλλες αναγνωρισμένες σχολές τι επιλογές υπάρχουν πέρα από τα ΙΕΚ? Έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις για να πάρω μια ιδέα? Σε ρωτάω για να αρχίσω να ψάχνω πληροφορίες και για εκεί αν υπάρχει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ezio είπε

Δεν αμφιβάλλω για το ότι μπορείς να μάθεις μέσω ίντερνετ. Καταλαβαίνω αυτό που λες για το ΙΕΚ, κι εγώ δεν περιμένω ότι θα μου δώσει όσα χρειάζομαι. Απλά θεώρησα πως χρειάζεται ένα χαρτί για να υπάρχει στο βιογραφικό μου πριν το στείλω οπουδήποτε για να έχω ελπίδες. Τα Αγγλικά μου είναι σε επίπεδο proficiency και λόγω καθημερινής χρήσης (γραπτά τουλάχιστον) δεν έχουν "σκουριάσει" οπότε θεωρώ πως δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό. Όταν λες άλλες αναγνωρισμένες σχολές τι επιλογές υπάρχουν πέρα από τα ΙΕΚ? Έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις για να πάρω μια ιδέα? Σε ρωτάω για να αρχίσω να ψάχνω πληροφορίες και για εκεί αν υπάρχει κάτι άλλο.

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο γιατι η ειδικότητα μου είναι άλλη (design), αλλά εννοώ κανονικά Πανεπιστήμια που προσφέρουν προπτυχιακά μαθήματα για BSc με distance learning. Εκεί το κόστος είναι ένα θέμα. Μπορείς να κοιτάξεις όμως και Κύπρο που έχει επενδύσει πολύ τώρα τελευταία σε αυτό και έχει σχολές με νέες και σύγχρονες ειδικότητες. Εγώ κοίταζα πληροφοριακά για μεταπτυχιακό και βρήκα στην Κύπρο πολύ σύγχρονα πράγματα. 

Όπως και να χει, το "χαρτί" ναι μεν σου δίνει μια βάση κι ένα πάτημα (μισθολογικό) αλλά  δεν σου δίνει απαραίτητα όλες τις γνώσεις που χρειάζεσαι για να εξασκήσεις το επάγγελμα. Μέχρι να βγεί το "Χαρτί" η τεχνολογία έχει αλλάξει. Είναι από τα επαγγέλματα που συνεχώς μαθαίνεις και εκπαιδεύεσαι και είσαι έτοιμος να ξεχάσεις αυτά που ξέρεις για να μάθεις νέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...