Προς το περιεχόμενο

Κουφό πρόβλημα


Manos5686

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/11/2020 στις 4:49 ΜΜ, Manos5686 είπε

Ξανα επανέρχομαι το ξερω έχω κουράσει.Απλά προσπαθώ πριν παραγγείλω μητρική να δω τι ακριβώς φταίει ώστε να είμαι σίγουρος

Έτρεξα και Memory Diagnostic test μεσω των Windows  και μου έβγαλε ειδοποίηση You computer has a memory problem..

Δοκίμασα και τα 4 στικ και ξεχωριστά σε διαφορετικά μεμορυ σλοτ και πραγματικά είναι τζοκερ.Πχ ένα memory stik άνοιξε μόνο στο τελευταίο slot(Όταν λέω άνοιξε,εννοώ μπουταρε το pc και δεν έκανε boot loop..να ανάβει μερικά δεύτερα να γυρίζουν τα ανεμιστηράκια να κλείνει και να ξανα ανάβει..)

άλλο στικ δεν άνοιξε μόνο στο 2 σλοτ της μητρικής κτλπ.

Όπως καταλαβαίνετε είναι τζοκερ δεν ξερω τι άλλο να πω.

Ειπες ετρεξες μεμτεστ και δεν ειχες κανενα θεμα, αυτο το εκανες με ολες τις μνημες κουμπωμενες?Επισης, τον επεξεργατη τον ειχες υπερχρονισμενο?

Θα σου προτεινα να κανεις δυο πραγματα, ενα να δοκιμασεις να λειτουργησεις το μηχανημα με καποια bootable linux διανομη απο usb για μια δυο μερες να δεις αν κανει τα ιδια.Για την περιπτωση που οντως εχει θεμα ο ssd.Δευτερον ψαξε να βρεις ενα τεχνικο που μπορει να τσεκαρει ολες τις περιπτωσεις, υπαρχει και η σπανια περιπτωση να εχουν προβλημα περισσοτερα απο ενα εξαρτηματα.Σε μενα εχει τυχει η υπερμεγιστη γκαντεμια να εχουν θεμα η μητρικη , οι μνημες και το τροφοδοτικο ταυτοχρονα.Πως εγινε αυτο? Εστηνα μηχανημα για τον αδερφο μου και εκανα κακες αγορες γιατι ηθελα βλεπεις να παρω οτι καλυτερο με τα χρηματα που εδινε ο μικρος.Μητρικη και μνημες ηταν μεταχειρισμενα αλλα το τροφοδοτικο ηταν καινουριο και μαλιστα Seasonic.Ευτυχως ειχαν ολα εγγυηση.Εσυ βεβαια δεν εισαι σ'αυτη την περιπτωση αλλα μπορει καποια υπερφορτωση να πειραξε μητρικη και μνημες ή κατι αλλο ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/11/2020 στις 4:49 ΜΜ, Manos5686 είπε

Ξανα επανέρχομαι το ξερω έχω κουράσει.Απλά προσπαθώ πριν παραγγείλω μητρική να δω τι ακριβώς φταίει ώστε να είμαι σίγουρος

Έτρεξα και Memory Diagnostic test μεσω των Windows  και μου έβγαλε ειδοποίηση You computer has a memory problem..

Δοκίμασα και τα 4 στικ και ξεχωριστά σε διαφορετικά μεμορυ σλοτ και πραγματικά είναι τζοκερ.Πχ ένα memory stik άνοιξε μόνο στο τελευταίο slot(Όταν λέω άνοιξε,εννοώ μπουταρε το pc και δεν έκανε boot loop..να ανάβει μερικά δεύτερα να γυρίζουν τα ανεμιστηράκια να κλείνει και να ξανα ανάβει..)

άλλο στικ δεν άνοιξε μόνο στο 2 σλοτ της μητρικής κτλπ.

Όπως καταλαβαίνετε είναι τζοκερ δεν ξερω τι άλλο να πω.

Παρόλο που έχει γίνει τεστ στο τροφοδοτικό επιμένω ότι πρέπει να δοκιμάσεις και ένα άλλο ποιοτικό ώστε να εξαφανίσουμε και το 0,0001% ότι ίσως εντέλει να φταίει αυτό. Ότι δοκιμές και να κάνεις να βγάλεις την gpu και να μείνεις με τα ενσωματωμένα γραφικά. Ακόμη και ένα προβληματικό καλώδιο μπορεί να φταίει.

Ποια έκδοση BIOS έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό αυτό δεν είναι compatible με c6,c7 idle ctates of skylake cpu. Επίσης το μόνο που δοκιμάζουν είναι αν βγάζει τα ρεύματα σωστά ονομαστικά. Δεν μπορούν να ελέγξουν ούτε το transient responce, ούτε το θόρυβο, ούτε αν βγάζει σταθερά σε full load με διακυμάνσεις.

Γνώμη μου είναι να αλλάξεις τροφοδοτικό έτσι κι αλλιώς και να μη φταίει αυτό, το άλλο είναι πολύ κακό, θα το έχεις για μετά. Υπάρχει και corsair vs του 2019 που είναι πολύ ανώτερο από του 2017. Προφανώς αν επιμείνεις για εγγύηση θα λάβεις την καινούργια έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...