Προς το περιεχόμενο

nova: μετακομιση σε αλλη περιοχη μη παροχης υπηρεσιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

1. θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια με παροχο: ειμαι περιπου 20 χρονια στην forthnet/nova σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος, αλλα τωρα θα μετακομισω σε μια περιοχη που δεν υπαρχει δικτυο nova. οποτε θα διακοψω. στην περιπτωση αυτη μπορω να γλυτωσω τα 200ε που ζητανε για την διακοπη?

2. εχω επισης σε αλλο κτηριο μια συνδεση vodafone(παλια cyta). δεν προσφερουν αναβαθμιση σε fiber στην περιοχη αυτη. μπορω να διακοψω χωρις να πληρωσω ποινη απο την αποψη οτι δεν παρεχουν υπηρεσιες που χρειαζομαι?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thenikos είπε

Γεια σας,

1. θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια με παροχο: ειμαι περιπου 20 χρονια στην forthnet/nova σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος, αλλα τωρα θα μετακομισω σε μια περιοχη που δεν υπαρχει δικτυο nova. οποτε θα διακοψω. στην περιπτωση αυτη μπορω να γλυτωσω τα 200ε που ζητανε για την διακοπη?

2. εχω επισης σε αλλο κτηριο μια συνδεση vodafone(παλια cyta). δεν προσφερουν αναβαθμιση σε fiber στην περιοχη αυτη. μπορω να διακοψω χωρις να πληρωσω ποινη απο την αποψη οτι δεν παρεχουν υπηρεσιες που χρειαζομαι?

ευχαριστω

Για το 2 σίγουρα όχι, διότι ακριβώς το ίδιο συνέβη σε φίλο και έκανε αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο και υπήρξε κανονικά ποινή διακοπής συμβολαίου λόγω του ότι δεν είχε παρέλθει ο χρόνος λήξης του συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω νικο x2 :) 

υπαρχει τροπος διακοπης συνδεσης χωρις να πληρωσω ποινη? πχ διαβασα σε ενα φορουμ εδω στο ινσομνια οτι αλλαξε η χρεωση στους 801 αριμθους κτλ. 

https://www.nova.gr/el/node/38780

δοκιμασε καποιος να διακοψει επιτυχημενα την συνδεση του εξαιτιας αυτου?

Επεξ/σία από thenikos
προσθηκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Όλα αυτά τα χρόνια ανανέωνες με δέσμευση ή μετά το πέρας του αρχικού χρόνου δέσμευσης γύρισε το συμβόλαιο σε αορίστου? Γιατί σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να φύγεις όποτε θες και χωρίς ποινές. Όσον αφορά την αλλαγή τιμολογιακής πολιτικής και την καταγγελία της σύμβασης λόγω αυτού, θα πρέπει να δεις στο συμβόλαιό σου το χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να προβείς στην καταγγελία αυτή από την ανακοίνωση της αλλαγής. Έχω την εντύπωση ότι είναι ένας μήνας, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτημα μεταφοράς λόγω μετακόμισης πρέπει να κάνεις, εάν δεν παρέχουν γενικά υπηρεσίες στην περιοχή και δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν θεωρώ πως δεν έχεις υποχρέωση να καταβάλεις τα τέλη.

Αν όμως, παραδείγματος χάριν, είχες fiber και στην νέα διεύθυνση ο πάροχος δίνει μόνο DSL, τότε θα σε γυρνούσαν σε DSL και εσύ δεν θα μπορούσες να αξιώσεις τίποτα παραπάνω. Στο δεύτερο ερώτημα σου δηλαδή η απάντηση είναι σίγουρα όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, thenikos είπε

Γεια σας,

1. θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια με παροχο: ειμαι περιπου 20 χρονια στην forthnet/nova σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος, αλλα τωρα θα μετακομισω σε μια περιοχη που δεν υπαρχει δικτυο nova. οποτε θα διακοψω. στην περιπτωση αυτη μπορω να γλυτωσω τα 200ε που ζητανε για την διακοπη?

2. εχω επισης σε αλλο κτηριο μια συνδεση vodafone(παλια cyta). δεν προσφερουν αναβαθμιση σε fiber στην περιοχη αυτη. μπορω να διακοψω χωρις να πληρωσω ποινη απο την αποψη οτι δεν παρεχουν υπηρεσιες που χρειαζομαι?

ευχαριστω

 

Η απάντηση είναι ΟΧΙ.  Ο κάθε πάροχος οταν συνάπτει ένα συμβόλαιο μαζί μας υποχρεούται να παρέχει το συγκεκριμένο  πακέτο υπηρεσιών σταθερης/ιντερνετ που συμφωνούμε σε συγκεκριμένη περιοχή (οδός, αριθμός, διαμέρισμα, δήμος, νομός).   

Προφανώς  εαν μετακομίσουμε και ο πάροχος προσφέρει τις υπηρεσίες που θέλουμε στην  περιοχή που θα πάμε τότε θα το κάνει.  Η ουσία όμως είναι οτι δεν δεσμεύεται από το συμβόλαιο και δεν έχει καμμία υποχρέωση να μην επιβάλλει τέλη διακοπής ή πρόστιμο σε περίπτωση που ζητήσουμε τερματισμό του συμβολαιου.

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...