Προς το περιεχόμενο

Κάποια γνώμη γι' αυτά τα ψυγεία?


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thory είπε

Και εγώ ήμουν στην θέση σου πριν λίγο καιρό  και κατέληξα σε bosch. Έχω πολύ καλό φίλο που κάνει επισκευές σε ψυγεία και μ είπε να κοιτάξω αποκλειστικα στην τριάδα bosch, Siemens, pitsos. Ειδικά LG και τεκα σε ψυγείο, μακρυά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα αγόραζα ψυγείο full no frost. Ακούγετε ευκολία αλλά το full no frost πρέπει να έχει σύστημα θέρμανσης και στην κατάψυξη! Αυτό σημαίνει κύκλους απόψυξης την ημέρα που καταπονούν τα τρόφιμα και παραπάνω κάψιμο ρεύματος. Επίσης αυτή η παραπάνω πολυπλοκότητα μειώνει την αξιοπιστία του συστήματος και άρα παραπάνω βλάβες και ένα ανεμιστηράκι να δουλεύει μέσα στο ψυγείο συνεχώς.

Ενώ χωρίς full no frost αν προσέχεις να μην αφήνεις ανοιχτή πολύ ώρα την πόρτα του καταψύκτη και παιδευτείς μία μέρα τον χρόνο να του κάνεις απόψυξη, είσαι μια χαρά. Ψυγείο Bosch που έχω στα 20 χρόνια λειτουργίας του χρειάστηκε μόνο μια φορά αλλαγή του συμπιεστή, μία θερμοστάτη που τον άλλαξα εγώ και δύο φορές να αλλάξω το πλαστικό κουβαδάκι συλλογής συμπυκνωμάτων. Τα ψυγεία πρέπει να αερίζονται καλά και εγώ ξήλωσα από κάτω το πλαστικό κάλυμμα-σίτα για καλύτερη κυκλοφορία αέρα και να το ελέγχο οπτικά για πεσμένα συμπυκνώματα. Θα έλεγα να έπαιρνες από τώρα ένα επιπλέον πλαστικό κουβαδάκι για τα συμπυκνώματα γιατί διαφέρουν πολύ από μάρκα σε μάρκα και πρέπει να κάθεται καλά πάνω στον συμπυκνωτή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, greekbusters είπε

Και εγώ ήμουν στην θέση σου πριν λίγο καιρό  και κατέληξα σε bosch. Έχω πολύ καλό φίλο που κάνει επισκευές σε ψυγεία και μ είπε να κοιτάξω αποκλειστικα στην τριάδα bosch, Siemens, pitsos. Ειδικά LG και τεκα σε ψυγείο, μακρυά 

Πριν πάρεις κανα Pitsos και βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο διάβασε για ....κρότους απόψυξης ...και θα με θυμηθείς.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xp-user είπε

Πριν πάρεις κανα Pitsos και βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο διάβασε για ....κρότους απόψυξης ...και θα με θυμηθείς.

Ισχύει, δυστυχώς το έχω διαπιστώσει από πρώτο χέρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xp-user είπε

Πριν πάρεις κανα Pitsos και βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο διάβασε για ....κρότους απόψυξης ...και θα με θυμηθείς.

Και κάποια Bosch κάνουν  κρότο και το αναφέρει και στο φυλλάδιο με τις οδηγίες. Όταν το είχαμε αγοράσει το πρώτο βράδυ ξυπνήσαμε ψάχνοντας να βρούμε από πού έρχονταν οι κρότοι!!! Αλλά 20 χρόνια δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα. Το χαρίσαμε σε ένα φίλο για το εξοχικό του πέρυσι που αγοράσαμε ψυγείο-ντουλάπα.

Αλλά το Bosch που έχουμε στο πατρικό μου, πιο παλιό, 25 χρόνια, δεν κάνει κρότους και γενικά είναι πιο αθόρυβο από αυτό που είχαμε εμείς και αυτό επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.

Τελικά είναι και θέμα τύχης. Γι' αυτό βλέπουμε να υπάρχουν ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι για ίδιες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Και κάποια Bosch κάνουν  κρότο και το αναφέρει και στο φυλλάδιο με τις οδηγίες. Όταν το είχαμε αγοράσει το πρώτο βράδυ ξυπνήσαμε ψάχνοντας να βρούμε από πού έρχονταν οι κρότοι!!! Αλλά 20 χρόνια δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα. Το χαρίσαμε σε ένα φίλο για το εξοχικό του πέρυσι που αγοράσαμε ψυγείο-ντουλάπα.

Αλλά το Bosch που έχουμε στο πατρικό μου, πιο παλιό, 25 χρόνια, δεν κάνει κρότους και γενικά είναι πιο αθόρυβο από αυτό που είχαμε εμείς και αυτό επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.

Τελικά είναι και θέμα τύχης. Γι' αυτό βλέπουμε να υπάρχουν ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι για ίδιες συσκευές.

Σε αυτό δεν κοιτάξατε - ρωτήσατε αν κανει κρότους απόψυξης?? Και δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που ξέρει για τους κρότους και να πάρει συνειδητά  τέτοιο ψυγείο....Μακρυά και αλλαργα λοιπόν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xp-user είπε

Σε αυτό δεν κοιτάξατε - ρωτήσατε αν κανει κρότους απόψυξης?? Και δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που ξέρει για τους κρότους και να πάρει συνειδητά  τέτοιο ψυγείο....Μακρυά και αλλαργα λοιπόν ...

Το ψυγείο ντουλάπα που αγοράσαμε πέρυσι δεν κάνει θόρυβο και είναι LG.

To Bosch που είχαμε αγοράσει πριν 20 χρόνια έκανε θόρυβο, ενώ άλλο μοντέλο Bosch που είχαν αγοράσει οι γονείς μου πριν 25 χρόνια είναι αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρότους απόψυξης μπορούν να κάνουν όλα τα ψυγεία ή μόνο τα full no frost;

Εμένα όταν άρχισε να κάνει σαν μηχανάκι που δεν παίρνει μπρος ένας συμπιεστής ήταν πλέον για επισκευή.

Πρόσφατα που έτριζε αρκετά, προερχόταν το τρίξιμο από το πλαστικό καπάκι που καλύπτει τα ηλεκτρολογικά και την παροχή ρεύματος ανάμεσα στους συμπιεστές. Το κόλλησα γύρω-γύρω με κόλα σιλικόνης (θερμαινόμενη) και είναι μια χαρά τώρα. Με πιστόλι ζεστού αέρα βγαίνει εύκολα η κόλλα αν χρειαστεί. Αλλού πιο παλιά έτριζε νομίζω ο μειωτής πίεσης και τον έδεσα με σχοινάκι να μην ταλαντώνεται τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω και είχα στην κατοχή μου τώρα και παλιότερα, τόσο συμβατικά ψυγεια όσο και No frost.
Αν δεν είχα την προσωπική εμπειρία, από όσα διαβάζω θα έφτανα να πιστεύω ότι No frost ψυγείο είναι όλο προβλήματα.
Προσωπικά έχω καταλήξει στο ανάποδο, και ούτε κατά διάνοια δε θα κοίταζα ψυγείο που δεν είναι No frost.

Προφανώς η κάθε μάρκα και το κάθε μοντέλο έχουν διαφορετική υλοποίηση και ποιότητα κατασκευής.

Από τις συσκευές που ακόμα έχω στην κατοχή μου και που είχα παλιότερα,
φασαριόζικο και καθόλου αποδοτικό σε ψύξη είναι ένα ψυγείο συμβατικό που πιάνει πάγους.
Με λίγους πάγους που δεν αργούν να μαζευτούν,
καμιά φορά ξεχειλίζουν τα τρόφιμα και ανοίγει η πόρτα της κατάψυξης. Και με την απόψυξη μένουν εκτός ψυγείου τα τρόφιμα.

Από την άλλη από συσκευές No ftost που έχω, η παλιότερη αισίως κοντεύει τα 30 χρόνια. Χωρίς να έχουν χαλάσει ηλεκτρολογικά, χωρίς να αλλοιώνονται τα τρόφιμα, χωρίς υπερβολικές καταναλώσεις, χωρίς κρότους (σε βάθος χρόνου ίσως καμιά φορά τυχαία να παρατηρήσει κανείς από ένα μοναδικό υπόκωφο θόρυβο και σε καμία περίπτωση ενοχλητικό).

Από τς μάρκες που αναφέρει ο TS,
Inventor και Crown δε θα τις προτιμούσα προσωπικά.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα σας,ενδιαφερομαι για αγορα καινουργιου ψυγειου και επειδη δεν ειμαι και γνωστης του αντικειμενου θα ηθελα μια γνωμη .Συγκεκριμενα εχω δει αυτο εδω που παιζει και προσφορα στις αλυσιδες Bosch KGN36XLER Ψυγειοκαταψύκτης | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr  γενικα ψαχνω εκει γυρω σε αυτην την τιμη. (Μεγαλο και οικογενειακο)
Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2020 στις 8:37 ΜΜ, greekbusters είπε

Και εγώ ήμουν στην θέση σου πριν λίγο καιρό  και κατέληξα σε bosch. Έχω πολύ καλό φίλο που κάνει επισκευές σε ψυγεία και μ είπε να κοιτάξω αποκλειστικα στην τριάδα bosch, Siemens, pitsos. Ειδικά LG και τεκα σε ψυγείο, μακρυά 

Καλο θα ήταν βέβαια να τον ρωτήσεις και τον λόγο, να ρωτησεις αν συνεργάζεται με κάποια συγκεκριμένη γνωστή εταιρεία. 

Η LG για παράδειγμα έχει καλές συσκευές, στα πλυντήρια είναι από τις καλύτερες, για ψυγεία δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να δεχτώ εύκολα το "μακριά από αυτές". Pitsos, bosch, Siemens είναι τα ίδια εργοστάσια και αλλάζουν την στάμπα και κάποια εξωτερικά χαρακτηριστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...