Προς το περιεχόμενο

x570 MSI MAG Tomahawk, η RAM προκαλεί crackling/popping πρόβλημα στον ήχο.


spirit)earth)aflame

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Συνέχεια από το main topic για τις mobo των Ryzen 3000, το αρχικό post εδώ . 

@elpenor
 Απάντηση σε αυτό το post.


Κατ'αρχήν να σε ευχαριστήσω πολύ για τις πληροφορίες και το χρόνο που διέθεσες. Για αρχή γύρισα τις μνήμες μέσω bios στα 3600Mhz, xmp profile 1. Το πρόβλημα έγινε όσο έντονο ήταν και πριν τις κατεβάσω σε χαμηλότερη συχνότητα.

  • Κατέβασα και θα τρέξω prime95 και tm5 με XMP ενεργοποιημένο.
  • Επισυνάπτω screenshots από όλα τα tabs του LatencyMon και Zen Timings. Βλέπουμε κάτι περίεργο; Δυστυχώς η χρόνια αποχή από τις εξελίξεις δεν μου επιτρέπει να καταλάβω τα αποτελέσματα.
  • Θα δω πώς μπορώ να βγάλω ό,τι drivers έχουν μπει και να τους ξαναπεράσω για να δούμε. edit: Kοιτώντας τι είναι εγκατεστημένο, κατάλαβα πως δεν ανέφερα ότι χρησιμοποιώ εξωτερική κάρτα ήχου
    Μ-Audio M-Track 2x2, βλέπω drivers 1.0.12. Απεγκατέστησα AMD Chipset software, MSI Live Update και Ryzen Master (που δεν είχα χρησιμοποιήσει). Να απεγκαταστήσω και Realtek Audio Driver;

Ανέβασα τα screenshots στο imgur https://imgur.com/a/KOe3uqP

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spirit)earth)aflame είπε
  •  
  • Θα δω πώς μπορώ να βγάλω ό,τι drivers έχουν μπει και να τους ξαναπεράσω για να δούμε. edit: Kοιτώντας τι είναι εγκατεστημένο, κατάλαβα πως δεν ανέφερα ότι χρησιμοποιώ εξωτερική κάρτα ήχου
    Μ-Audio M-Track 2x2, βλέπω drivers 1.0.12. Απεγκατέστησα AMD Chipset software, MSI Live Update και Ryzen Master (που δεν είχα χρησιμοποιήσει). Να απεγκαταστήσω και Realtek Audio Driver;

Ανέβασα τα screenshots στο imgur https://imgur.com/a/KOe3uqP

Να μην βγάλεις το Realtek Audio driver, είναι ο μόνος driver που στις περισσότερες μητρικές είναι καλύτερα να τον κατεβάζουμε από τη σελίδα του κατασκευαστή της μητρικής.

Αφού έβγαλες τους AMD drivers φρόντισε να τους ξαναβάλεις από την σελίδα της AMD (σου είχα δώσει link στο προηγούμενο post)

Ναι δεν είχες αναφέρει ότι η κάρτα ήχου είναι εξωτερική, αυτό αλλάζει αρκετά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω πολλά για USB συσκευές αλλά θα έκανα τα εξής:

α. Θα έβαζα το USB σε κάποια υποδοχή στο πίσω μέρος του υπολογιστή ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν δημιουργεί πρόβλημα το καλώδιο και η πρόσοψη του κουτιού.

β. Θα κοιτούσα το χρώμα του βύσματος της κάρτας και θα φρόντιζα να το βάλω σε αντίστοιχο χρώμα, πχ αν είναι μαύρο θα το έβαζα στις μαύρες υποδοχές που έχει πάνω πάνω η μητρική, αν ήταν μπλε σε μπλε και αν ήταν κόκκινο σε κόκκινο.

γ. Θα δοκίμαζα να βγάλω άλλες USB συσκευές προσωρινά ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν επηρεάζουν.

δ. Θα έβλεπα τις ρυθμίσεις της κάρτας (clock, buffers etc).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, elpenor είπε

Να μην βγάλεις το Realtek Audio driver, είναι ο μόνος driver που στις περισσότερες μητρικές είναι καλύτερα να τον κατεβάζουμε από τη σελίδα του κατασκευαστή της μητρικής.

Αφού έβγαλες τους AMD drivers φρόντισε να τους ξαναβάλεις από την σελίδα της AMD (σου είχα δώσει link στο προηγούμενο post)

Ναι δεν είχες αναφέρει ότι η κάρτα ήχου είναι εξωτερική, αυτό αλλάζει αρκετά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω πολλά για USB συσκευές αλλά θα έκανα τα εξής:

α. Θα έβαζα το USB σε κάποια υποδοχή στο πίσω μέρος του υπολογιστή ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν δημιουργεί πρόβλημα το καλώδιο και η πρόσοψη του κουτιού.

β. Θα κοιτούσα το χρώμα του βύσματος της κάρτας και θα φρόντιζα να το βάλω σε αντίστοιχο χρώμα, πχ αν είναι μαύρο θα το έβαζα στις μαύρες υποδοχές που έχει πάνω πάνω η μητρική, αν ήταν μπλε σε μπλε και αν ήταν κόκκινο σε κόκκινο.

γ. Θα δοκίμαζα να βγάλω άλλες USB συσκευές προσωρινά ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν επηρεάζουν.

δ. Θα έβλεπα τις ρυθμίσεις της κάρτας (clock, buffers etc).

Thanks, τους έβαλα ξανά από το link που είχες δώσει. 

Όσον αφορά στην εξωτερική κάρτα:

α, β. Η κάρτα είναι συνδεδεμένη στις πίσω θύρες, την έχω από το προηγούμενο σύστημα. Συνδέεται απλά με usb στο pc, τα καλώδια ήχου στα speakers - δούλευε έτσι 4 χρόνια χωρίς προβλήματα στο παλιό σύστημα.

γ. Θα το δοκιμάσω, έχω μόνο πληκτρολόγιο - ποντίκι και μια κάμερα συνδεδεμένη στη θύρα usb μιας εκ των δυο οθονών.

δ. Θα έπρεπε να δουλεύει plug and play, δεν είχα ποτέ θέμα αλλά θα δω τι ρυθμίσεις έχει.

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Εγώ το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να δοκιμάσω στο VDDG voltage τάση από 1V εώς 0.9V. To 1.1V που βάζει η μητρική σου είναι στο πάνω όριο.

Το κατέβασα στο 1V (χωρίς να πειράξω τίποτ' άλλο ), και δεν έκανε post το pc.

Επανήλθε πριν λίγα λεπτά με cmos. :rolleyes:

 

Μιας και η συμπεριφορά του προβλήματος είναι ακριβώς όπως διαβάζω σε τόσους και τόσους με ryzen 3000, x570, b450 και μνήμες/frequency, δεν πιστεύω ότι φταίει η εξωτερική κάρτα ήχου. Θα την αποσυνδέσω και τελείως για να δω αλλά δε μου φαίνεται να φταίει αυτό.

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpenor

Thanks για την υπομονή!

Στην κάρτα ήχου μέσω αυτού του adaptor (που με βάζει σε σκέψεις, δεν θυμόμουν πόσο φθηνό ήταν) https://www.amazon.co.uk/gp/product/B003OSUY8I/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o09_s00?ie=UTF8&psc=1
Δηλ. τα speakers βγάζουν ένα jack, και το καρφώνω στον adaptor, τα αρσενικά του adaptor στην Μ-Audio και αυτή μέσω usb στο pc. O λόγος ύπαρξής της είναι για low latency σε ηχογραφήσεις. 

Αυτή τη στιγμή είμαι στα 2133Mhz, αποσυνδεδεμένη την κάρτα ήχου, τα speakers στην μητρική, και δεν υπάρχει το πρόβλημα. Θα μπω bios να ενεργοποιήσω XPM στα 3600Mhz, με τα speakers στην μητρική όπως είναι τώρα, να δω αν το κάνει. Αν δεν το κάνει, ύποπτος η κάρτα η εξωτερική (drivers) ή το adaptor...

Ένα θέμα που προέκυψε μετά το clear mos είναι ότι για να κάνει post, πρέπει να του πατήσω το reset button. Με restart μένει σε μαύρη οθόνη...Μπλέξαμε Σαββατιάτικα....!

@elpenor

 

Κάτι παίζει με την κάρτα μάλλον. XMP on, 3600Mhz δεν το κάνει πια με τα ηχεία στη μητρική. Εκεί που το έκανε ΠΑΝΤΑ (ήχος εισαγωγής κάποιου usb, youtube videos, απλή μουσική) για την ώρα δεν το κάνει καθόλου. 

 

Επίσης post-αρε κανονικά 2 φορές, χωρίς να χρειαστεί να πατήσω το reset. Θα το κρατήσω έτσι λίγη ώρα να δω συμπεριφορά του ήχου, και μετά θα ξανασυνδέσω την κάρτα ήχου να συγκρίνω.

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spirit)earth)aflame είπε

@elpenor

Thanks για την υπομονή!

Στην κάρτα ήχου μέσω αυτού του adaptor (που με βάζει σε σκέψεις, δεν θυμόμουν πόσο φθηνό ήταν) https://www.amazon.co.uk/gp/product/B003OSUY8I/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o09_s00?ie=UTF8&psc=1
Δηλ. τα speakers βγάζουν ένα jack, και το καρφώνω στον adaptor, τα αρσενικά του adaptor στην Μ-Audio και αυτή μέσω usb στο pc. O λόγος ύπαρξής της είναι για low latency σε ηχογραφήσεις. 

Αυτή τη στιγμή είμαι στα 2133Mhz, αποσυνδεδεμένη την κάρτα ήχου, τα speakers στην μητρική, και δεν υπάρχει το πρόβλημα. Θα μπω bios να ενεργοποιήσω XPM στα 3600Mhz, με τα speakers στην μητρική όπως είναι τώρα, να δω αν το κάνει. Αν δεν το κάνει, ύποπτος η κάρτα η εξωτερική (drivers) ή το adaptor...

Ένα θέμα που προέκυψε μετά το clear mos είναι ότι για να κάνει post, πρέπει να του πατήσω το reset button. Με restart μένει σε μαύρη οθόνη...Μπλέξαμε Σαββατιάτικα....!

τσέρακε μία με το dpclat https://dpc-latency-checker.software.informer.com/1.3/

το πιο πιθανό να είναι από την εξωτερική κάρτα ήχου. 

Ωστόσο ένα πρόβλημα που παρατήρησα σχεδόν αμέσως στο δικό μου pc, είχα διακοπές στον ήχο και μεγάλο latency στο dpclat όταν ενεργοποιούσα το amd cool and quiet από το bios. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

τσέρακε μία με το dpclat https://dpc-latency-checker.software.informer.com/1.3/

το πιο πιθανό να είναι από την εξωτερική κάρτα ήχου. 

Ωστόσο ένα πρόβλημα που παρατήρησα σχεδόν αμέσως στο δικό μου pc, είχα διακοπές στον ήχο και μεγάλο latency στο dpclat όταν ενεργοποιούσα το amd cool and quiet από το bios. 

@Sakiz105 thanks, θα την συνδέσω πάλι σε λίγα λεπτά και θα τρέξω το dpclat. Θα κοιτάξω και για καινούργιο αντάπτορα. Έχω απεγκαταστήσει τους drivers της M-audio, θα πρέπει να τους ξαναπεράσω.


Είναι αρκετά ανακουφιστικό τουλάχιστον ότι απ'όσο φαίνεται, δεν είναι θέμα του νέου hardware. Αυτή τη στιγμή τρέχω wither 3 με mods, παίζει 4κ video, steam ανοιχτό, 2 browser sessions και δεν έχει ακουστεί κιχ.

 

@Sakiz105 χωρίς την εξωτερική κάρτα ήχου

image.png.ce7c87a042f8ebdb96e97685ebd86aa4.png

Δεν έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα ξανά. Θα βάλω την M-audio τώρα πάλι και θα κάνω edit αυτό το post με νέο screenshot. Καλή μου τύχη.

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, spirit)earth)aflame είπε

Είναι αρκετά ανακουφιστικό τουλάχιστον ότι απ'όσο φαίνεται, δεν είναι θέμα του νέου hardware. Αυτή τη στιγμή τρέχω wither 3 με mods, παίζει 4κ video, steam ανοιχτό, 2 browser sessions και δεν έχει ακουστεί κιχ χωρίς την εξωτερική κάρτα ήχου

Δεν έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα ξανά. Θα βάλω την M-audio τώρα πάλι και θα κάνω edit αυτό το post με νέο screenshot. Καλή μου τύχη.

Αφού το πρόβλημα με τον ήχο είναι μόνο στην USB Audio Card που τη συνδέεις στο πίσω μέρος του κουτιού:

2 ώρες πριν, elpenor είπε

β. Θα κοιτούσα το χρώμα του βύσματος της κάρτας και θα φρόντιζα να το βάλω σε αντίστοιχο χρώμα, πχ αν είναι μαύρο θα το έβαζα στις μαύρες υποδοχές που έχει πάνω πάνω η μητρική, αν ήταν μπλε σε μπλε και αν ήταν κόκκινο σε κόκκινο.

Το πρόβλημα συνήθως δημιουργείται όταν συνδέεις συσκευές που το USB τους είναι μαύρο (δηλαδή είναι USB 2.0) σε είσοδο της μητρικής που είναι μπλε (USB 3.0).

Ο ανάπτορας είναι αναλογικός, δεν μπορεί να κάνει clak/pop απλά μπορεί να μειώσει λίγο την ποιότητα του ήχου.

Spoiler

Μόλις λυθεί το θέμα με τον ήχο αν θέλεις να κοιτάξουμε και γιατί το μηχάνημα σου μετά το clear cmos δεν ξεκινάει χωρίς restart όταν είναι κρύο. Υπάρχει κάποιος συνηθισμένος λόγος που γίνεται αυτό αλλά καλύτερα να λύνονται ένα ένα.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spirit)earth)aflame είπε

@Sakiz105 thanks, θα την συνδέσω πάλι σε λίγα λεπτά και θα τρέξω το dpclat. Θα κοιτάξω και για καινούργιο αντάπτορα. Έχω απεγκαταστήσει τους drivers της M-audio, θα πρέπει να τους ξαναπεράσω.


Είναι αρκετά ανακουφιστικό τουλάχιστον ότι απ'όσο φαίνεται, δεν είναι θέμα του νέου hardware. Αυτή τη στιγμή τρέχω wither 3 με mods, παίζει 4κ video, steam ανοιχτό, 2 browser sessions και δεν έχει ακουστεί κιχ.

@Sakiz105 χωρίς την εξωτερική κάρτα ήχου

image.png.ce7c87a042f8ebdb96e97685ebd86aa4.png

Δεν έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα ξανά. Θα βάλω την M-audio τώρα πάλι και θα κάνω edit αυτό το post με νέο screenshot. Καλή μου τύχη.

Κάτι δημιουργεί πρόβλημα. Το έκλεισες το amd C&Q?  Θα έπρεπε να ανεβοκατεβαίνει αυτό σε idle όπως ξυπνάνε οι πυρήνες. Όταν είναι έτσι, κάτι το επειρεάζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αφού το πρόβλημα με τον ήχο είναι μόνο στην USB Audio Card που τη συνδέεις στο πίσω μέρος του κουτιού:

Το πρόβλημα συνήθως δημιουργείται όταν συνδέεις συσκευές που το USB τους είναι μαύρο (δηλαδή είναι USB 2.0) σε είσοδο της μητρικής που είναι μπλε (USB 3.0).

Ο ανάπτορας είναι αναλογικός, δεν μπορεί να κάνει clak/pop απλά μπορεί να μειώσει λίγο την ποιότητα του ήχου.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μόλις λυθεί το θέμα με τον ήχο αν θέλεις να κοιτάξουμε και γιατί το μηχάνημα σου μετά το clear cmos δεν ξεκινάει χωρίς restart όταν είναι κρύο. Υπάρχει κάποιος συνηθισμένος λόγος που γίνεται αυτό αλλά καλύτερα να λύνονται ένα ένα.

@elpenor  @Sakiz105 Μιας και με τη βοήθειά σας κάναμε τόσες αλλαγές σήμερα, δεν είμαι σίγουρος τι έφταιγε τελικά αλλά τώρα παίζουν όλα οκ με τις μνήμες στα 3600Mhz, και την εξωτερική κάρτα ήχου. Δεν υπάρχει το πρόβλημα καθόλου. Ελπίζω να μην επιστρέψει.

Ίσως drivers, ίσως το usb που είπες Elpenor - σιγουρεύτηκα ότι μπήκε σε usb 2.0, δεν πρέπει να ήταν έτσι πριν.

Συνοψίζοντας:

1) Περάστηκαν AMD drivers ξανά

2) Ξηλώθηκαν msi live update κλπ

2) Έγινε clear cmos γιατί ρίχνοντας το VDDG στο 1.0V το pc δεν έκανε post

3) Αποσυνδέθηκε η εξωτερική κάρτα ήχου και απεγκατάσταση drivers

4) Επανασύνδεση της εξωτερικής κάρτας ήχου με προσοχή στην υποδοχή USB και εγκατάσταση drivers αφού προηγήθηκε ενεργοποίηση του xmp στο bios.

Απ΄ότι φαίνεται έχει λυθεί από μόνο του και το ζήτημα το cold boot, αλλά αν δεν σας πειράζει ας αναφέρουμε το fix μήπως και το ξανακάνει.

Εδώ dpc με την εξωτερική κάρτα ήχου, βλέπω μεγαλύτερο latency τώρα. @Sakiz105 όχι δεν το έκλεισα το C&Q, πάω να το δω τώρα. Η πρώτη εικόνα παρακάτω είναι με τα ηχεία on, η δεύτερη (και η παραπάνω στο προηγούμενο ποστ) είναι με ακουστικά συνδεδεμένα πάνω στην κάρτα. Ίσως είναι αυτό, δεν ήξερα ότι το επηρεάζει. Το ξαναδοκίμασα και κάνει το ίδιο, με ακουστικά και χωρίς.

image.png.275cdaf9fe3c9475f0e2881177af70d2.png

image.png

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα του cold boot crash συνήθως οφείλεται στον imc (το κομμάτι του επεξεργαστή που είναι υπεύθυνο για την RAM). Η ωμική αντίσταση του imc είναι διαφορετική όταν ο επεξεργαστής είναι κρύος και διαφορετική όταν ζεσταθεί, αυτό ήταν πολύ συχνό πρόβλημα στο παρελθόν σε όσους έκαναν OC.

Η εκτίμηση μου (χωρίς καμία βεβαιότητα) είναι ότι η μητρική σου αφού δεν κατάφερε να κάνει boot με το 1V VDDG και έγινε το clear cmos έβαλε κάποιες οριακές τιμές στις αντιστάσεις που έφεραν στην επιφάνεια το πρόβλημα που αναφέρω. Πιστεύω ότι μετά από μερικές επανεκκινήσεις άλλαξε αυτές τις τιμές με μερικές πιο λογικές και πλέον δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Για να δούμε καλύτερα τι συμβαίνει αν θέλεις δείξε μας το παλιό screenshot του Zen Timings μαζί με ένα που θα πάρεις τώρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

τσέρακε μία με το dpclat https://dpc-latency-checker.software.informer.com/1.3/

Εγώ όταν τρέχω αυτό το πρόγραμμα με το PC idle μου δείχνει σταθερά 1000μs latency, όταν μιλάω στο skype δείχνει 400-500 και όταν αρχίζω να ανοίγω browser και άλλα software πέφτει σε πολύ χαμηλές τιμές. Δεν νομίζω ότι δίνει σωστή εικόνα των Zen2.

dpc.png.cef00597121726c0c21e6680f39bbb75.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...