Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για λογιστή η γνώστη για φορ. δήλωση και έντυπο Μ1


Krusty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να αλλάζουμε άφοβα, χωρίς πιθανότητα προστίμου, τα στοιχεία διαμονής μας στο έντυπο Μ1:

https://www.aade.gr/polites/mitroo/allagi-stoiheion-mitrooy

Αν υποβάλουμε όμως τροποποιητική δήλωση Ε1, τότε υπάρχει περίπτωση προστίμου ακόμα και αν η τροποποίηση αφορά μόνο τον τόπο κατοικίας και όχι εισόδημα, σωτά; Νομίζω όσοι έχουν μηδενικό φόρο στο εκκαθαριστικό τους δεν πρέπει να φοβούνται για πρόστιμο στην προηγούμενη περίπτωση, σωστά;

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Στο taxisnet τα στοιχεία μητρώου δεν αλλάζουν, πρέπει να περάσεις από την εφορία για αλλαγή. 

Από ποτέ δεν αλλάζει η διεύθυνση;

Εγω πέρυσι μια χαρά την άλλαξα μέσα από το taxisnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αλλάζεις άφοβα μέσα από το taxis.

Πριν 4 χρόνια είχε πάει στραβά γιατί κάτι δεν πήρε σωστά το ΤΚ και η τελική δήλωση που υπέβαλα, είχε άλλο ΤΚ . Τότε είχα πάει στην ΔΟΥ και είχα κάνει διόρθωση.

Φέτος την ξανά άλλαξα την διεύθυνση και ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα.

Το 'κακό' είναι ότι θα αλλάξει και ΔΟΥ σου στο τέλος αν η διεύθυνση σου ανήκει σε άλλη ΔΟΥ

Κάποια στιγμή φοβάμαι ότι θα 'χαθεί' ο φάκελος μου

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Krusty είπε

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να αλλάζουμε άφοβα, χωρίς πιθανότητα προστίμου, τα στοιχεία διαμονής μας στο έντυπο Μ1:

https://www.aade.gr/polites/mitroo/allagi-stoiheion-mitrooy

Αν υποβάλουμε όμως τροποποιητική δήλωση Ε1, τότε υπάρχει περίπτωση προστίμου ακόμα και αν η τροποποίηση αφορά μόνο τον τόπο κατοικίας και όχι εισόδημα, σωτά; Νομίζω όσοι έχουν μηδενικό φόρο στο εκκαθαριστικό τους δεν πρέπει να φοβούνται για πρόστιμο στην προηγούμενη περίπτωση, σωστά;

Την αλλάζεις του χρόνου που θα κάνεις την φορολογική δήλωση.

Γιατί θες να την αλλάξεις από τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Την αλλάζεις του χρόνου που θα κάνεις την φορολογική δήλωση.

Γιατί θες να την αλλάξεις από τώρα ?

Στο ΚΕΑ (Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης) πλέον αν δεν συμφωνεί ο ΤΚ του taxisnet με του λογαρισμού της ΔΕΗ απορρίπτεται η αίτηση έστω και αν διαφέρει κατά ένα! Μετά θέλει τρέξιμο στην κοινωνική υπηρεσία του δήμου. Μπορεί να μην αρκεί όμως το έντυπο Μ1 για την αλλαγή του ΤΚ και να πρέπει να κάνει κάποιος τροποποιητική ή να περιμένει του χρόνου όπως ανέφερες. Στον δήμο ήδη με εξυπηρέτησαν βέβαια αλλά οριακά, μπορεί να έχανα έναν μήνα επειδή αργούσε το ραντεβού...

Έχω ακούσει ότι κάποιοι αλλάζουν τον τόπο διαμονής τους αν έχουν πολλά σπίτια, χωρίς να περιμένουν την φορολογική δήλωση, για να γλιτώνουν διόδια. Άρα πρέπει να γίνεται και από το Μ1 που αργεί λίγο κι αυτό.

Τέλος έχω δει σε φορολογική δήλωση συγγενικού μου προσώπου να αναγράφει κανονικά μέσα στο Ε1 που μένει, στο κατάλληλο πινακάκι, αλλά στην επικεφαλίδα του Ε1 και στα στοιχεία του εκκαθαριστικού να αναφέρεται η παλιά διεύθυνση! Δηλαδή πρέπει μέσω του Μ1 να το ξεκαθαρίσει κάποιος αυτό;

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DTInfinity είπε

Από ποτέ δεν αλλάζει η διεύθυνση;

Εγω πέρυσι μια χαρά την άλλαξα μέσα από το taxisnet.

Για να την άλλαξες εσύ τότε θα γίνεται. Ίσως είχα δοκιμάσει παλαιότερα που δεν με άφηνε να τροποποιησω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για να την άλλαξες εσύ τότε θα γίνεται. Ίσως είχα δοκιμάσει παλαιότερα που δεν με άφηνε να τροποποιησω κατι.

Εδώ και αρκετά χρόνια (σίγουρα πάνω από 5-6 που θυμάμαι από τον εαυτό μου) μπορείς να αλλάξεις διεύθυνση ηλεκτρονικα χωρίς επίσκεψη στην εφορία

Μόνο στη καραντίνα το είχαν μπλοκάρει για ευνόητους λόγους..

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...