Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για Data Science Ευρώπη βάσει ακαδημαϊκού προφίλ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε παιδιά,

Θα ήθελα τις συμβουλές σας, ως προς την επιλογή μεταπτυχιακού στην Επιστήμη των Δεδομένων, κυρίως σε Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια. Επίσης, σημαντική για εμένα είναι και η αξιολόγηση των πιθανοτήτων μου να γίνω δεκτός κάπου, καθώς και των δυνατοτήτων μου ως προς τις αιτήσεις.

Πρόσφατα τελείωσα το τμήμα "Οικονομικής επιστήμης" του ΟΠΑ με βαθμό 7.60 ακριβώς, στα 5 έτη, δυστυχώς, χωρίς πρακτική άσκηση. Επιπλέον, λόγω ότι τα πρώτα χρόνια ήμουν τρομερά αδιάφορος φοιτητής, τα 3/4 των μαθημάτων τα πέρασα το 4ο και 5ο έτος με μέσο όρο περίπου 8. Από εργασιακή εμπειρία, οι γονείς μου διαθέτουν λογιστικό γραφείο, και από το λύκειο έχω μάθει να τους βγάζω δουλειά (πχ. έσοδα έξοδα, φ.π.α , αποσβέσεις, φορολογικές δηλώσεις, κτλ.) .

 Επιπλέον, ετοιμάζομαι να δώσω το gre ,αλλά καθώς έκανα πρόχειρη προετοιμασία, δεν υπολογίζω σε υψηλά σκορ (verbal 148- quant 162 είναι τα average scores μου). Χρόνος για περαιτέρω προετοιμασία δεν υπάρχει, γιατί μπαίνω και φαντάρος σε 10 μέρες. Επίσης, υπολογίζω να δώσω και IELTS σε κάποια άδεια.

Τώρα, λόγω οικονομικών δυνατοτήτων και δεδομένου ότι με τέτοιο βαθμό δεν υπάρχει υποτροφία, κοιτάζω για Γερμανία και Ολλανδία. Στη μεν Ολλανδία Rotterdam, Tilburg, UvA και στη δε Γερμανία το Mannheim.Τέλος, ως άπιαστο όνειρο, στη κορυφή της λίστας βρίσκεται το ETH, το οποίο έχει τρομερά χαμηλά δίδακτρα, αλλά η ζωή στη Ζυρίχη το κάνει απλησίαστο.

Θα ήθελα μερικά σχόλια και πληροφορίες από όσους γνωρίζετε σχετικά με το αντικείμενο και την επαγγελματική αποκατάσταση των παραπάνω. Ακόμα περισσότερο, θα με βοηθούσαν και άλλες προτάσεις σχετικά, ανεξάρτητου χώρας. Τέλος, να σημειώσω ότι οι αιτήσεις θα γίνουν για το Σεπτέμβριου του 2021.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DimancEcon
Πριν αποφασίσεις τι θα ήθελες να κάνεις για να γίνεις Data Scientist θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι οι περισσότερες εταιρίες παραπονιούνται ότι οι Junior Data Scientist που έρχονται από ένα μεταπτυχιακό τους λείπουν πολλά πρακτικά προσόντα για να ξεκινήσουν και πρέπει να χαλάσουν πολύ χρόνο για να τους εκπαιδεύσουν.


Επίσης ένα Data Science μεταπτυχιακό κοστίζει πολλά όχι μόνο ως προς τα δίδακτρα αλλά και τα υπόλοιπα (ενοίκιο, χρόνος, κ.α.) και στο τέλος σε αφήνει εκτός εργασιακού περιβάλλοντος.
Εχεις σκεφτεί καθόλου τα Data Science Bootcamps? Τα bootcamps δίνουν μεγάλη σημασία στην πρακτική εμπειρία και είναι άμεσα συνδεμένα με τη βιομηχανία. Είναι ένα ταχύρρυθμο, απαιτητικό αλλά και πολύ επιτυχημένο μοντέλο εκπαίδευσης.

Στην Ευρώπη υπάρχουν αρκετά Data Science bootcamps όπως από το Spiced Academy, Le Wagon, Codeworks, Data Science Retreat etc.
Υπάρχει και στην Ελλάδα ένα Data Science bootcamp της Big Blue academy:
https://bigblue.academy/data-science-bootcamp

Επεξ/σία από SVer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SVer είπε

@DimancEcon

Υπάρχει και στην Ελλάδα ένα Data Science bootcamp της Big Blue academy:
https://bigblue.academy/data-science-bootcamp

Ενδιαφέρον φαίνεται και αν  και υψηλό το κόστος ειναι περίπου οσο τα εξοδα ενος μήνα για διαμονή σε μια ευρωπαική πρωτευουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 8:25 ΜΜ, DimancEcon είπε

Χαίρετε παιδιά,

Θα ήθελα τις συμβουλές σας, ως προς την επιλογή μεταπτυχιακού στην Επιστήμη των Δεδομένων, κυρίως σε Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια. Επίσης, σημαντική για εμένα είναι και η αξιολόγηση των πιθανοτήτων μου να γίνω δεκτός κάπου, καθώς και των δυνατοτήτων μου ως προς τις αιτήσεις.

Πρόσφατα τελείωσα το τμήμα "Οικονομικής επιστήμης" του ΟΠΑ με βαθμό 7.60 ακριβώς, στα 5 έτη, δυστυχώς, χωρίς πρακτική άσκηση. Επιπλέον, λόγω ότι τα πρώτα χρόνια ήμουν τρομερά αδιάφορος φοιτητής, τα 3/4 των μαθημάτων τα πέρασα το 4ο και 5ο έτος με μέσο όρο περίπου 8. Από εργασιακή εμπειρία, οι γονείς μου διαθέτουν λογιστικό γραφείο, και από το λύκειο έχω μάθει να τους βγάζω δουλειά (πχ. έσοδα έξοδα, φ.π.α , αποσβέσεις, φορολογικές δηλώσεις, κτλ.) .

 Επιπλέον, ετοιμάζομαι να δώσω το gre ,αλλά καθώς έκανα πρόχειρη προετοιμασία, δεν υπολογίζω σε υψηλά σκορ (verbal 148- quant 162 είναι τα average scores μου). Χρόνος για περαιτέρω προετοιμασία δεν υπάρχει, γιατί μπαίνω και φαντάρος σε 10 μέρες. Επίσης, υπολογίζω να δώσω και IELTS σε κάποια άδεια.

Τώρα, λόγω οικονομικών δυνατοτήτων και δεδομένου ότι με τέτοιο βαθμό δεν υπάρχει υποτροφία, κοιτάζω για Γερμανία και Ολλανδία. Στη μεν Ολλανδία Rotterdam, Tilburg, UvA και στη δε Γερμανία το Mannheim.Τέλος, ως άπιαστο όνειρο, στη κορυφή της λίστας βρίσκεται το ETH, το οποίο έχει τρομερά χαμηλά δίδακτρα, αλλά η ζωή στη Ζυρίχη το κάνει απλησίαστο.

Θα ήθελα μερικά σχόλια και πληροφορίες από όσους γνωρίζετε σχετικά με το αντικείμενο και την επαγγελματική αποκατάσταση των παραπάνω. Ακόμα περισσότερο, θα με βοηθούσαν και άλλες προτάσεις σχετικά, ανεξάρτητου χώρας. Τέλος, να σημειώσω ότι οι αιτήσεις θα γίνουν για το Σεπτέμβριου του 2021.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Γερμανία κι Ελβετία είναι διετίες, Ολλανδία ένα χρόνο. Αυτό και μόνο δίνει πλεονέκτημα στην Ολλανδία. Εκτός αν έχεις καλή γνώση γερμανικών ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...