Προς το περιεχόμενο

[Κινητό] oneplus 8 499€


taslikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, plextis είπε

Για αγορά από εξωτερικό; Δεν νομίζω οτι γίνεται. Απλά θα βάλεις όλο το ποσό στα έξοδα σου. 

Για αγορα απο εξωτερικο δεν νομιζω να γινεται αλλα σε αγορα απο Ελληνικο καταστημα, γινεται κανονικα εφοσον κοπει τιμολογιο και οχι απλη αποδειξη αγορας. Το ΦΠΑ που θα πληρωσεις, θα μειωθει απο το συνολικο Φπα της επιχειρησης που (λογικα) πληρωνει καθε τριμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, 1ceman είπε

Εστειλα δευτερα πρωι ΟPT7 για αλλαγη στο κουμπι αυξομειωσης της εντασης(ηρθε DHL απο το χωρο μου και το πηρε) ,πεμπτη μεσημερι το ειχα στα χερια μου με δωρο θηκη (επισης με DHL). Δεν ειχα ποτε καλυτερη εμπειρια στο θεμα εγγυησης απο αλλη εταιρια,βεβαια μιλαμε για προ-covid εποχη.

Όσο είσαι στην εγγύηση είναι μια χαρα. Όταν χρειαστείς επισκευή εκτός εγγύησης δεν είναι καθόλου ρόδινα τα πράγματα και δεν υπάρχουν γνήσια ανταλλακτικά για επισκευή εκτός OnePlus service center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Apos74 είπε

Εφοσον εχετε επιχειρηση, το αγοραζετε κανονικα με φπα και μετα σας αφαιρειται απο το φπα που εχετε να πληρωσετε. Ποια ειναι η διαφορα, επειδη δεν το πληρωνεις κατα την αγορα? Τα 200 πχ ευρω που δεν θα πληρωσεις κατα την αγορα του κινητου, θα τα γλυτωσεις στην εκαθαριση τριμηνου του ΦΠΑ. Το ιδιο πραγμα ειναι.

όχι δεν γίνεται.

Σε περίπτωση που η επιχείρηση δεν ενημερώσει τον πωλητή ότι συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 39α και λάβει το τιμολόγιο με Φ.Π.Α., επισημαίνεται ότι για το Φ.Π.Α. του τιμολογίου αυτού δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, james01gr είπε

όχι δεν γίνεται.

Σε περίπτωση που η επιχείρηση δεν ενημερώσει τον πωλητή ότι συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 39α και λάβει το τιμολόγιο με Φ.Π.Α., επισημαίνεται ότι για το Φ.Π.Α. του τιμολογίου αυτού δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης.

Δηλαδη ο λογιστης μου που θα παρει το τιμολογιο αγορας του κινητου, δεν θα μου αφαιρεσει το φπα? Εγω ξερω οτι αγοραζεις με τιμολογιο για την επιχειρηση σου, αφαιρειται απο το ΦΠΑ των πωλησεων σου. Εχουν με νομο εξαιρεθει κινητα και λαπτοπ? Πριν 3 χρονια αγορασα λαπτοπ απο Ελλαδα και το φπα που πληρωσα αφαιρεθηκε κανονικα απο το συνολο που ειχα να πληρωσω. Αν αλλαξε κατι τελευταια,, δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OnePlus hasn't got registered office within EU, they just pay VAT during customs clearance in chosen country, and provide you with Invoice w/o VAT tax on it (althou its value is calculated into the final price).

To make the long story short.

ΜΗΝ το αγοράσατε από το site αν έχετε επαγγελματικό ΑΦΜ, ΜΟΝΟ Αμαζον. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μπλέξετε αν το δηλώσετε ως δαπάνη.

Για περισσότερες πληροφορίες στο λογιστή σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, drade είπε

Όσο είσαι στην εγγύηση είναι μια χαρα. Όταν χρειαστείς επισκευή εκτός εγγύησης δεν είναι καθόλου ρόδινα τα πράγματα και δεν υπάρχουν γνήσια ανταλλακτικά για επισκευή εκτός OnePlus service center.

Πριν 5 μέρες έστειλα το OP6 μου στην Πολωνία για επίσκευη, 

-θυρα usb

- αλλαγή μπαταρίας

- Αλλαγή σπασμένης πλάτης

Ήρθε ο κούριερ της ups σπίτι το πήρε, σε 2 μέρες ήταν Πολωνία χθες μου έστειλαν ότι το κόστος επισκευής και ανταλλακτικών είναι 60€, πλήρωσα και σήμερα το πρωί ξεκίνησε για επιστροφή. Και το κινητό το αγόρασα πριν 2 χρόνια από Κίνα.Για μένα τέτοια εξυπηρέτηση δεν υπάρχει πουθενά αλλού. 

Παρεμπιπτόντως out of stock το 128Gb.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, plextis είπε

Για αγορά από εξωτερικό; Δεν νομίζω οτι γίνεται. Απλά θα βάλεις όλο το ποσό στα έξοδα σου. 

Γίνεται. Φυσικά. Το Amazon το κάνει. Όχι σε τα προϊόντα βέβαια. Δεν θέλουν να το κάνουν γενικά γιατί είναι μπελας για τους λογιστές τους  και δεν κερδίζουν στην ουσία κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η έδρα τους είναι σε χώρα εκτός ΕΕ, γι αυτό και δεν υπάγεται στο γνωστό καθεστώς. Στην Πολωνία είναι warehouse και service center. Λογικό να μην υποστηρίζεται η απαλλαγή ΦΠΑ. 

Για να έπαιρνες απαλλαγή ΦΠΑ, θα έπρεπε να το φέρεις από Κίνα, να εκτελωνιστει, να πληρώσεις ΦΠΑ και δασμούς και μετά να πάρεις επιστροφή. Περισσότερο κόστος δηλαδή (αν το έβρισκες στην ίδια τιμή) στην τελική και μεγαλύτερη αναμονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω συχνά το δίλλημα 1+ ή xiaomi, έχοντας τώρα το 7t pro, λέω ότι το λειτουργικό είναι πραγματικά εξαιρετικό και είναι ένα πολύ σοβαρός λόγος να τα διαλέξεις γενικότερα τα 1+ σε σχέση με το αστείο miui 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, k_dinos είπε

Το κοιτάω το κοιτάω, αλλά τελικά με πείθει περισσότερο το Mi 10 με το κόλπο του 20% επιστροφή με πόντους τράπεζας

(βγαίνει 599-20%  περίπου 480€)

Ποιο M10? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Genatos είπε

Πριν 5 μέρες έστειλα το OP6 μου στην Πολωνία για επίσκευη, 

-θυρα usb

- αλλαγή μπαταρίας

- Αλλαγή σπασμένης πλάτης

Ήρθε ο κούριερ της ups σπίτι το πήρε, σε 2 μέρες ήταν Πολωνία χθες μου έστειλαν ότι το κόστος επισκευής και ανταλλακτικών είναι 60€, πλήρωσα και σήμερα το πρωί ξεκίνησε για επιστροφή. Και το κινητό το αγόρασα πριν 2 χρόνια από Κίνα.Για μένα τέτοια εξυπηρέτηση δεν υπάρχει πουθενά αλλού. 

Παρεμπιπτόντως out of stock το 128Gb.

Και εγώ το έστειλα για αλλαγή μικροφώνου, μπαταρίας και home button και μου είπαν ότι πρέπει να αλλαχτεί και η οθόνη η οποία είχε ξεκολλήσει στο πλάι (γνωστό κατασκευαστικό λάθος της OnePlus) και μου έβγαλαν κοστολόγιο 170€. Τους είπα θέλω αλλαγή μόνο μικροφώνου, μπαταρίας και home button και δεν το δέχτηκαν. Να μου πουλήσουν ανταλλακτικά φυσικά και δεν δέχτηκαν. 6 μηνες μετά το χρησιμοποιώ και η οθόνη λειτουργεί μια χαρά αλλά λόγω έλλειψης γνήσιων ανταλλακτικών, έχω ένα προβληματικό τηλέφωνο. Με σαμσουνγκ ή αιφον πουθενά δεν αντιμετώπισα τέτοια θέματα, τώρα άμα χάλασαν και αυτοί πάω πάσο.. Και υπόψιν παίρνω OnePlus από το πρώτο που έβγαλαν όταν δεν τους ήξεραν και πολλοί.

Προσθέστε σε αυτό το γεγονός ότι πακετάρεις, ασχολείσαι με κούριερ, περιμένεις 1 εβδομάδα (που εγώ περίμενα 3-4 ώσπου να συνεννοηθούμε και λόγω κορονοϊού) και ξαφνικά αρχίζεις και εκτιμάς ακόμη περισσότερο το ότι πας στο σέρβις της σαμσουνγκ το πρωί και το απόγευμα παίζει να έχεις το (μοναδικό) κινητό σου στην διάθεση σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, drade είπε

Και εγώ το έστειλα για αλλαγή μικροφώνου, μπαταρίας και home button και μου είπαν ότι πρέπει να αλλαχτεί και η οθόνη η οποία είχε ξεκολλήσει στο πλάι (γνωστό κατασκευαστικό λάθος της OnePlus) και μου έβγαλαν κοστολόγιο 170€. Τους είπα θέλω αλλαγή μόνο μικροφώνου, μπαταρίας και home button και δεν το δέχτηκαν. Να μου πουλήσουν ανταλλακτικά φυσικά και δεν δέχτηκαν. 6 μηνες μετά το χρησιμοποιώ και η οθόνη λειτουργεί μια χαρά αλλά λόγω έλλειψης γνήσιων ανταλλακτικών, έχω ένα προβληματικό τηλέφωνο. Με σαμσουνγκ ή αιφον πουθενά δεν αντιμετώπισα τέτοια θέματα, τώρα άμα χάλασαν και αυτοί πάω πάσο.. Και υπόψιν παίρνω OnePlus από το πρώτο που έβγαλαν όταν δεν τους ήξεραν και πολλοί.

Προσθέστε σε αυτό το γεγονός ότι πακετάρεις, ασχολείσαι με κούριερ, περιμένεις 1 εβδομάδα (που εγώ περίμενα 3-4 ώσπου να συνεννοηθούμε και λόγω κορονοϊού) και ξαφνικά αρχίζεις και εκτιμάς ακόμη περισσότερο το ότι πας στο σέρβις της σαμσουνγκ το πρωί και το απόγευμα παίζει να έχεις το (μοναδικό) κινητό σου στην διάθεση σου. 

Πρόσθεσε ότι στη Samsung η οθόνη μόνο έχει ~250€ για αντίστοιχο κινητό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, panos44 είπε

Πρόσθεσε ότι στη Samsung η οθόνη μόνο έχει ~250€ για αντίστοιχο κινητό..

OnePlus 3t. Μέτρια οθόνη παλιού κινητού. Κατά τα άλλα πολύ καλό κινητό. Επίσης αν ήταν σαμσουνγκ θα έπαιρνα τα ανταλλακτικά που ήθελα (40€ -50€ κάπου εκεί φαντάζομαι) και τέλος. 175€ ζήτησε η OnePlus, χωρίς λόγο και για κινητό που πουλιέται μεταχειρισμένο στα 120€.

Επεξ/σία από drade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...